Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 10 Νοέμ 2013, 03:18

Η τεχνολογικη προοδος που εχει επιτευχθει μεσα στον καπιταλισμο δεν συμβαδιζει με την ποιοτητα της ζωης που αυτος εχει εξασφαλισει για τους ανθρωπους της γης. Ο καπιταλισμος χρησιμοποιει την τεχνολογια με μοναδικο ζητουμενο την μεγιστοποιηση του κερδους και την χειραγωγηση/υπνωση του πληθυσμου.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 10 Νοέμ 2013, 04:22

Μάραζ, αν δεν αναγνωρίζεις στο καπιταλισμό την πρόοδο που επέφερε τότε ρε φιλέ για μένα και σόρρυ φόρας παρωπίδες στο λέω στα ίσια. Τη θεωρώ ακραία άποψη. Δεν μπορεί να τυχαίο ότι η προόδος του ανθρώπινου γένους κυριολεκτικά ΕΚΤΙΝΑΧΘΗΚΕ με την εμφάνιση του καπιταλισμού ενώ μεγαλές προσωπικότητες υπήρχαν πάντα. Οσό για τα συστήματα που λέω δεν προδικάζω τίποτα, δοκιμάστηκαν και απέτυχαν. Τώρα ΜΝΟ το πρώτο που λες είναι σωστό. Δεν υποστηρίζω ότι η διανομή των πόρων γίνεται με το βέλτιστο τρόπο. Σε μία ουτοπική κοινωνία θα μοιράζονταν καλύτερα αλλά αυτό που φταίει είναι η διαφθορά του ανθρωπίνου γένους όχι το σύστημα σαν σύστημα. Ισώς ο καπιταλισμός να προωθεί καποιές παθογενείς συμπεριφορές, δεκτό, αλλά από την αλλή δεν μπορώ να σκεφτώ καποιό καλύτερο σύστημα. Οσό για το 2ο σκέλος αυτού που λες διαφώνω κάθετα. Η ελευθεροκοινωνία αλλά η μεγαλή ελευθερία στην πληροφόρηση είναι από τα βασικότερα πλεονεκτήματα του καπιταλισμού. Ας μην συγχέουμε τις αρχές του καπιταλισμού με ανθρώπινες παθογενείς συμποριφορές.
Pilonas
 

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Maraz » 10 Νοέμ 2013, 10:25

Εγώ φίλε σου λέω ότι πρόοδος ήρθε και στην Αρχαιότητα, και στον Μεσαίωνα με άλλα πιο αυστηρά πολιτικά συστήματα, λόγω του ότι υπήρχαν και θα υπάρχουν μονάδες που σκέφτονται συλλογικά και αξιοποιούν στο μέγιστο τις δυνατότητές τους. Τώρα τ' ότι ζούμε σε μια εποχή που θριαμβεύει ο καπιταλισμός και κάναμε αυτά που κάναμε σαν είδος είναι καθαρά θέμα συγκυριών. Επειδή ζούμε τώρα και βλέπουμε τις εξελίξεις, έχουμε την τάση να μεγιστοποιούμε την όποια ανάπτυξη υπάρχει καθώς τα βλέπουμε υποκειμενικά. Είμαστε παρατηρητές της κατάστασής μας, της εξέλιξης μας, και ταυτόχρονα τη βιώνουμε. Μπορεί σε 50 χρόνια να μπορούμε να κάνουμε θαύματα, τότε θα λένε εκείνοι οι άνθρωποι ότι μέχρι τότε δεν είχε να επιδείξει τίποτα ο πολιτισμός μας, και ας έχουμε πάει στο φεγγάρι σήμερα.
Το ότι δεν μπορείς να σκεφτείς κάποιο σύστημα που μπορεί να είναι καλύτερο από τον καπιταλισμό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 10 Νοέμ 2013, 12:01

Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο που διαβασα πριν λιγο καιρο, παρουσιαζει το φαινομενο του χιπστερισμου και παραλληλα αναλυει το καπιταλιστικο συστημα με απλο λογο.

http://leninreloaded.blogspot.gr/2013/09/agkarra.html
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 10 Νοέμ 2013, 17:37

Μάραζ συμφωνώ πως ότι δεν έχουμε βρει καλύτερο σύστημα δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει. Κατά τη γνώμη μου όμως ο καπιταλισμός είναι ότι πιο πετυχημένο έχουμε βρει. ΜΝΟ όχι πως συμφώνω σε όλα αλλά πολύ ωραίο άρθρο. Πρέπει να μπει κουμπί like στο φόρουμ! :P
Pilonas
 

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Maraz » 10 Νοέμ 2013, 18:08

OK, καταλήξαμε κάπου, όντως το κείμενο πολύ καλό ( μου άρεσε η ανάλυση για το χρήμα ).
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 11 Νοέμ 2013, 01:52

Ο λόγος ύπαρξης μιας τέτοιας συζήτησης για μένα φίλε Pilonas είναι για την προσωπική εφαρμογής στην πράξη μιας από τις ωραίοτερες ατάκες που άκουσα όντας στο λύκειο και που πάντα προσπαθώ να έχω στο μυαλό μου.

"Εχθρός του καλού... είναι το καλύτερο"

Έχοντας αυτό ως βάση, θα συμφωνήσω ότι έγιναν μεγάλα άλματα με την εμφάνιση του καπιταλισμού, που στην αρχή τουλάχιστον έδειχνε να είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να σκεφτεί κανείς. Και εξακολουθώ να συμφωνώ με την ιδέα ότι όποιος τεμπελιάζει, δεν αξίζει να έχει κάτι, όποιος δουλεύει θα ανταμοιφθεί, που για μένα κάπως έτσι μεταφράζεται η ιδέα του καπιταλισμού. Κάπου όμως, θεωρώ ότι το παιχνίδι χάθηκε, όταν έχει καταλήξει σε αυτές τις συντριπτικές διαφορές μεταξύ της περιουσίας των ανθρώπων. Διάβαζα ειδήσεις Ολλανδικές και πέτυχα έναν τίτλο: "The Netherlands' 92,000 millionaires remain optimistic, report shows".

No sh!t Sherlock. Κι εγώ αν ήμουν από τους έχοντες θα ένιωθα μια χαρά σε σχέση με τους μη έχοντες. Κι αυτό γιατί δεν ξεκινάνε και όλοι με τις ίδιες ευκαιρίες. Γιατί αν ήταν έτσι, τότε όλοι θα ήμασταν φοιτητές του Yale, του MIT και της Οξφόρδης, απ'όπου πηγάζουν τα μέλλοντα αφεντικά μας στις όποιες εταιρείες δουλέψουμε. Και ισχύει αυτό που έδειξα στο video μου μετά... θα δουλεύεις 8ωρο και θα παίρνεις 380 φορές κάτω σε λεφτά από τον CEO της εταιρείας...

Και μη βιάζεσαι να πεις κάτι ουτοπικό και να το αποκλείσεις πριν καν σκεφτείς πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι που να βελτιώσει μια κατάσταση. Μια κατάσταση που εκ των πραγμάτων δε δείχνει σημάδια ούτε βελτίωσης ούτε σταθερότητας, αλλά μεγάλης κατηφόρας. Φαντάσου να'χαν πει το ίδιο ο Νεύτονας, ο Ευκλείδης και πόσοι μα πόσοι άλλοι. Δε θα σύγκρινα φυσικά τον εαυτό μου με κάποιον από αυτούς, όμως μετά από μια σειρά από λανθασμένες απαντήσεις μπορεί κανείς να βρει και τη σωστή απάντηση.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 11 Νοέμ 2013, 12:31

η ζωη του χιτλερ,ο δρομος προς την εξουσια


ωραια αναλυση και μαλον αντικειμενικη
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 11 Νοέμ 2013, 16:43

Μια πρωτοφανής κίνηση...

Κατάληψη αλυσίδας ηλεκτρονικών ειδών από την... κυβέρνηση της Βενεζουέλας


http://www.lifo.gr/now/world/37306
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 11 Νοέμ 2013, 17:08

Seitjo90 έγραψε:Μια πρωτοφανής κίνηση...

Κατάληψη αλυσίδας ηλεκτρονικών ειδών από την... κυβέρνηση της Βενεζουέλας


http://www.lifo.gr/now/world/37306

οκ πρεπει να ειναι απο τις πιο ακυρες κινησεις που εχω δει
και για πιο λογο το εκανε αυτο γιατι απλα δεν πηγε να κλεισει μερικες να εξαληψει τον ανταγωνισμο(που ετσι και αλλιως καπου εκει αποσκοπουσε?)
ειναι χαζο μετρο και βραχυπροθεσμο


αλλα σιγουρα πρωτοτυπο :)


Υ.Γ. διαβαζω συχνα στην αθηνα lifo αλλα εδω στην ξανθη δεν νμζ να υπαρχει :-\
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 11 Νοέμ 2013, 17:29



Κατρούγκαλος vs πανελ Πασοκ/ΝΔ/ΔΗΜΑΡ/Πρεντεντεριδων/"hip" αρθρογραφων athens voice , συζητηση περι βιας.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Maraz » 11 Νοέμ 2013, 18:10

Καλά ξηγήθηκε.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 11 Νοέμ 2013, 18:43

δεν συμφωνω στα περισσοτερα απο οσα λεει
οσο για το
Κατρούγκαλος vs πανελ Πασοκ/ΝΔ/ΔΗΜΑΡ/Πρεντεντεριδων/"hip"

πιο πολυ ΣΥΡΙΖΑ(οι πιο αριστερες πτερυγες) εναντιον Πασοκ/Νδ/Δημαρ/Πρετεντερης εξου και μετα απο μια στιγμη η αμεση αντιδραση του παγκαλου


Παντως εμενα με ενοχλει:
1.η τυπισσα που μιλαει χωρις λογο ολη την ωρα(οχι η ρεπουση η ομορφουλα που πραγματικα σπαμαρει)
2.στα περισσοτερα μου φαινεται τοο much πιο πολυ μιλαμε για να μιλαμε χωρις μια καποια πρακτικη εφαρμογη στο ΣΗΜΕΡΑ
3. π.χ. καταληψεις στα σχολεια που λεει απαραδεκτες αποψεις δεν ξερω εχω πολλες ενστασεις+το βρισκω κουραστικο να λεει η κοινωνια/το 19ο αιωνα κτλπ τωρα πες τι γινεται ρε φιλε
4. πρετεντερης πραγματικα ενοχλητικος δεν λεει κατι-δεν ειναι δημοσιογραφος απλα προσπαθει να τον μεωισει αντι να προσπαθει να κανει συζητηση


τι να πεις αποψεις :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό MNO » 11 Νοέμ 2013, 20:14

alehunter έγραψε:1.η τυπισσα που μιλαει χωρις λογο ολη την ωρα(οχι η ρεπουση η ομορφουλα που πραγματικα σπαμαρει)

Μεγαλη αρθρογραφος της τιτανομεγιστης ανεξαρτητης και επαναστατικης φυλλαδας athens voice

alehunter έγραψε:2.στα περισσοτερα μου φαινεται τοο much πιο πολυ μιλαμε για να μιλαμε χωρις μια καποια πρακτικη εφαρμογη στο ΣΗΜΕΡΑ
3. π.χ. καταληψεις στα σχολεια που λεει απαραδεκτες αποψεις δεν ξερω εχω πολλες ενστασεις+το βρισκω κουραστικο να λεει η κοινωνια/το 19ο αιωνα κτλπ τωρα πες τι γινεται ρε φιλε

Αν δεν ξερουμε πως κατακτηθηκαν οσα σημερα θεωρουνται δικαιωματα (οπως πχ λεει για την απεργια) πως θα μπορεσουμε να κινηθουμε στο σημερα?

Το βιντεο το ποσταρα κυριως για να παρατηρησει κανεις πως στην συγκεκριμενη εκπομπη γινεται ομαδικη και συντονισμενη προσπαθεια απο ενα ολοκληρο πανελ να πνιξει την διαφορετικη αποψη ενος ανθρωπου. Το που ανηκει πολιτικα νομιζω ειναι δευτερευουσας σημασιας.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Maraz » 11 Νοέμ 2013, 20:20

Ακριβώς, όταν τους στρίμωξε, άρχισαν όλοι μαζί να φωνάζουν, να γυρνάνε το θέμα και να πετάνε ασυναρτησίες.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron