Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 06 Φεβ 2016, 21:53

Και ένα ντοκιμαντέρ περί των "καλών" τραπεζών και των οίκων αξιολόγησης που παίζουν κερδοσκοπικά παιχνίδια στις πλάτες οικονομιών, χωρών και ανθρώπων. ;)


Όσο για τους φίλους μας τους Ευρωπαίους είναι λυπηρό από τη μεν να υπογράφουν συνθήκες και να είναι έτοιμοι να δώσουν προνόμια και δικαιώματα στην Τουρκία και από την άλλη να είναι έτοιμοι να μας πετάξουν από τη Σένκεν. Και επίσης είναι λυπηρό όταν υπουργοί εξωτερικών τους, σήμερα κιόλας, αναφέρονται στο ότι πρέπει να συνεργαστούν με την "Macedonia" για το μεταναστευτικό.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 06 Φεβ 2016, 22:50

Και μετά ξεκινάς :



Συνεχίζεις με:



Για να φτάσεις σε αυτά που μας αφορούν άμεσα...



Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 06 Φεβ 2016, 23:20

Και βγήκε το μανιφέστο του Βαρουφάκη για τον... εκδημοκρατισμό της Ευρώπης

http://www.diem25.org/
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 07 Φεβ 2016, 00:41

like για το μανιφέστο του Βαρουφακή, τα άλλα (debtocracy, catastroika) κατά τη δική μου άποψη υποτιμούν τον όρο ντοκυμαντέρ.. Αν τα δεις γνωρίζοντας βέβαια ότι αναδεικνύουν τελείως μονόπλευρα τα προβλήματα που εξετάζουν έχουν ένα μικρό ενδιαφέρον.
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 17 Φεβ 2016, 10:25

Αντίθετα με τη βιομηχανική επανάσταση, σημείωσε, η επανάσταση της ΑΙ δεν θα είναι μια αντιπαράθεση μεταξύ ανθρώπων και μηχανών που θα είναι πιο δυνατές «φυσικά» από αυτούς, αλλά μια κόντρα ανάμεσα στον ανθρώπινο νου και τη μηχανική σκέψη και δύναμη. Στην Κίνα έχει ήδη αρχίσει να διαφαίνεται το φαινόμενο αυτό, καθώς, μεταξύ άλλων, η Foxconn και η Samsung αντικαθιστούν ανθρώπους εργάτες με ρομπότ υψηλής ακριβείας.
http://www.naftemporiki.gr/story/1066694/dusoioni-problepsi-ta-rompot-mporoun-na-afisoun-anergo-ton-miso-plithusmo-mesa-se-30-xronia
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 18 Φεβ 2016, 12:24

Αγαπητέ panos_ker,

Έχω την εντύπωση ότι εντάσσεσαι κι εσύ στη μόδα που ξεκίνησε μετά τις εκλογές του Σεπτεμβρίου 2015 περί μούτζας στο ΣΥΡΙΖΑ. Δε θα διαφωνήσω ότι πολλά πράγματα έχουν γίνει με λανθασμένο τρόπο από πλευράς της τωρινής κυβέρνησης. Διαφωνώ όμως στη στοχοποίηση ως ενόχου για όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα το ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί όχι και τους υπόλοιπους; Στο κάτω κάτω αυτό που δείξαν οι εκλογές του Φλεβάρη του 2015 ήταν ότι ο κόσμος κουράστηκε από το δικομματισμό και ήθελε μια αλλαγή. Ήθελε κάποιον να τον βγάλει από αυτή τη δύσκολη θέση, στην οποία φυσικά ό ίδιος ο κόσμος φέρει τεράστιο μερίδιο ευθύνης που μπήκε. Ο μόνος που φαινόταν διαφορετικός και πολλά υποσχόμενος για κάτι τέτοιο ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ. Θες να μου πεις, ότι εσύ τα ήξερες όλα αυτά που θα συνέβαιναν αργότερα, από πριν; Με βάση την πολιτική ιστορία της χώρας, θα μπορούσες να πεις ότι είναι πιο πιθανό να οδεύσουν προς τα εκεί, αλλά δε νομίζω ότι κανείς θα μπορούσε και να βάλει το χέρι του στην φωτιά για κάτι τέτοιο.

Επειδή έθιξες και το δημοψήφισμα και τη γνώση του καθενός για σημαντικά θέματα, να φέρω και τη συζήτηση εκεί. Δηλαδή όταν υπάρχει ένα δημοψήφισμα, να κάτσουμε να κοιτάξουμε αν η γιαγιά μας έχει γνώσεις αρκετές για να πει ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ. Όταν όμως 40 χρόνια πριν γίνονταν εκλογές και έβγαινε ο δικομματισμός, αυτή η έννοια περί μόρφωσης και κριτικής ικανότητας δε μας απασχολούσε, σωστά; (sarcasm)Λες και τα 40 χρόνια πριν φέρουν κανά μερίδιο ευθύνης για την τωρινή κατάσταση (/sarcasm). Όσον αφορά τις γνώσεις του καθενός περί οικονομίας, θα φτάσουν μέχρι εκεί που μπορούν να φτάσουν, καθότι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι οικονομολόγοι. Και κατά τη γνώμη μου, η Οικονομία φταίει για ό,τι συμβαίνει ανά τον κόσμο. Η ίδια η εφεύρεση αυτού του επιστημονικού πεδίου βρίσκεται στις ρίζες του προβλήματος. Αν είχα την επιλογή, θα προτιμούσα να την εξαλείψω, περά να εντρυφήσω σε αυτήν. Δυστυχώς δε μου δίνεται αυτή η επιλογή, επομένως θα αρκεστώ σε μια περιληπτική αντίληψή της, ώστε να μπορώ να κρίνω 5-10 βασικά πράγματα. Όπως το να ψηφίσω ένα ΟΧΙ στο αντίστοιχο δημοψήφισμα που αναφέρθηκες, έχοντας ήδη αντιληφθεί ποιές είναι οι συνέπειες ενός πραγματικού ΟΧΙ. Η διαφορά μου είναι ότι έχω το σθένος να τις αντικρύσω και να τις επωμιστώ, γιατί είναι ο μόνος δρόμος. Βλέπω και το ΝΑΙ που στην ουσία βγήκε, τι καλά που τα έχει στρώσει όλα.

Πάμε στην Οικονομία έναντι Αρχαίων Ελληνικών. Όταν ήμουν νεότερος, στους κύκλους μου ήμουν γνωστός ως "Το παιδί που μισεί τα αρχαία". Ευτυχώς μεγαλώνοντας διαπίστωσα πόσο λανθασμένα είχα αντιληφθεί την προσφορά των Αρχαίων Ελληνικών. Είναι η γλώσσα που γέννησε όλες τις υπόλοιπες του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού. Είναι η γλώσσα που έχει τόση σοφία μέσα της, ώστε να δανείσει μέρος της στη Νεοελληνική Γλώσσα κι αυτή να παραμείνει λειτουργική. Είναι γλώσσα που σε κάνει να σκέφτεσαι πριν μιλήσεις. Αυτό είναι κάτι που θα το'θελα από πολλούς συνομιλητές μου, αλλά δυστυχώς διαλέξαν να ασχοληθούν με τα οικονομικά περισσότερο.

Και τελειώνοντας για να επιστρέψω στο ΣΥΡΙΖΑ και τα εφτά κακά της μοίρας του, είναι εύκολο πάντα να κριτικάρουμε εμείς οι "παντογνώστες" τύποι. Όμως αυτό που εκτιμά περισσότερο κάποιος ο οποίος δεν έφτασε ως εκεί, είναι μια αντιπρόταση, τι να κάνει με την ψήφο του πέρα από το να την βάλει εκεί που ξέρει... Την οποία όμως δεν είδα γραμμένη από το πληκτρολόγιό σου. Αντ'αυτού είδα την επίκληση στην αυθεντία των "Financial Times". Σε έναν κόσμο που το μόνο που κυβερνά είναι το χρήμα, ασχέτως το πώς αυτό έρχεται στα χέρια του οποιουδήποτε (πχ μουσική επιτυχία εκατομμυρίων έγινε το Gagnam Style κι ο PSY ή αλλιώς Park Jae-sang έγινε τραγουδιστής παγκοσμίου φήμης.........), λυπάμαι αλλά δε θα δεχθώ ως αυθεντία κανέναν χωρίς εξακριβωμένα στοιχεία θετικής προσφοράς του έργου του στον κόσμο. Κι ας λέγεται ακόμα και Financial Times.

Μη με παρεξηγείς. Εϊμαι ο πρώτος που θα κριτικάρει τον τρόπο ζωής του Νεοέλληνα με το Iphone και το Samsung Galaxy 6 του πίνοντας καφέ ως άνεργος. Η αντιπρότασή μου εδώ είναι να ξεκολλήσει από τον τρόπο ζωής που του'μαθαν οι πολιτικοί έως σήμερα, να πιάσει μια τσάπα και να φυτέψει κάτι, να φύγει από τη χώρα αν το αντικείμενό του δεν κολλάει πια με τις οικονομικές εξελίξεις στη χώρα, να σταματήσει να σπουδάζει με μόνο σκοπό την απόκτηση πτυχίου και να ασχοληθεί με κάτι πιο τεχνικό, γιατί πήξαμε στους πτυχιούχους αφού το να είσαι σκουπιδιάρης είναι ντροπή.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό george_ti » 18 Φεβ 2016, 21:10

JimMichael έγραψε:
Πάμε στην Οικονομία έναντι Αρχαίων Ελληνικών. Όταν ήμουν νεότερος, στους κύκλους μου ήμουν γνωστός ως "Το παιδί που μισεί τα αρχαία". Ευτυχώς μεγαλώνοντας διαπίστωσα πόσο λανθασμένα είχα αντιληφθεί την προσφορά των Αρχαίων Ελληνικών. Είναι η γλώσσα που γέννησε όλες τις υπόλοιπες του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού. Είναι η γλώσσα που έχει τόση σοφία μέσα της, ώστε να δανείσει μέρος της στη Νεοελληνική Γλώσσα κι αυτή να παραμείνει λειτουργική. Είναι γλώσσα που σε κάνει να σκέφτεσαι πριν μιλήσεις. Αυτό είναι κάτι που θα το'θελα από πολλούς συνομιλητές μου, αλλά δυστυχώς διαλέξαν να ασχοληθούν με τα οικονομικά περισσότερο.


«Πολιτεία» του Πλάτωνα-Το βιβλίο που προτιμούν τα κορυφαία πανεπιστήμια των ΗΠΑ
http://www.ethnos.gr/politismos/arthro/ ... -64328005/
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 21 Φεβ 2016, 00:56

Παρότι δεν νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον η προσωπική μου στάση σε σχέση με το ΣΥΡΙΖΑ, αφού αναφέρθηκες θα σου πω σε ποια ομάδα ανήκω. Είμαι Δεξίος φιλελεύθερος, όχι ΔΑΠίτης ούτε φανατικός Νεό-Δημοκράτης που ψηφίζω Νεά Δημοκρατία ως το λιγότερο κάκο στην Ελλάδα. Και ο ΣΥΡΙΖΑ επιβεβαίωσε πανηγυρικά για έμενα τουλάχιστον τον τρόπο σκέψης μου. Είναι αλήθεια ότι απογοήτευμενος από τη ΝΔ όταν βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ είχα μία ενδόμιχη ελπίδα μέσα μου ότι ίσως και να μην αποδειχτεί τόσο κάκος. Από το Μάρτη όμως όταν ο συμπαθέστατος, πλην ομώς παταγωδώς αποτυχημένος, Βαρουφάκης συνέχιζε τις δημιουργικές ασάφειες άρχιζα να την ψιλιάζομαι την δουλεία. Όταν έφτασε το δημοψήφισμα ήμουν ήδη στιβαρά ύπερ του ΝΑΙ, και όχι επειδή φοβήθηκα τα κάπιταλ κόντρολ ή εβλεπά πολύ ιδιωτική τηλεόραση. Απλά κατέχοντας μια στοιχειώδη γνώση διεθνών σχέσεων και οικονομικών. Επομένως οφείλω να ομολόγησω ότι παρότι δεν ψηφίσα πότε ΣΥΡΙΖΑ εώς ένα βαθμό «εξαπάτησε» και έμενα. Πραγματί το μέγεθος της ανικανότητας, της ιδεοληψίας τους και των ψεμάτων τους δεν το περιμένα. Από που να το πιασώ και που να το αρχίσω, από τους οικονομικούς δείκτες, τα κάπιταλ κοντρόλ ή τη διαπραγματεύση (αναδείχθηκε ως η χειρότερη από μεγάλο βρετανικό εκπαιδευτικό ίδρυμα, λέτε να ‘ναι του Μπόμπολα? KAPPA)

Όπως είπα είμαι υπέρ της Δημοκρατίας, όλοι πρέπει να ψηφίζουν γι’ αυτό και ως πρόταση πρότεινα την βελτίωση της παιδεία μας. Το γεγόνος ότι απόψεις σαν αυτές που υπάρχουν σε αυτό το νήμα επικρατούν στα πολυτεχνεία μας με κάνει να εντοπίζω το πρόβλημα στην προγενέστερη υποχρεωτική εκπαίδευση. Πριν 40 χρόνια δεν ζούσα ρε φίλε, αλλά ναι προφανώς και τότε η παιδεία θα ταν ελλειπής αν κρίνουμε από τα αποτέλεσματα που φέραν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και τη γενικότερη νοοτροπία. Και λοιπόν? Από που και ως που αυτό δικαιολογεί την παραμοιωδή αποτυχία του ΣΥΡΙΖΑ? Από που και ως που η λύση σε μία κακή κατάσταση είναι το ακομά χειρότερο.

Αν αληθεία πιστευείς το ΟΧΙ οπώς το εννοείς τότε ενώ προσωπικά διαφώνω μαζί σου δέχομαι την στάση σου. Κατά τη γνώμη μου είναι αφελέστατη και με μεγαλή άγνοια κινδυνού αλλά είναι ΕΝΤΙΜΗ. Το θέμα είναι όμως ότι οι περισσότεροι που ψηφίσαν ΟΧΙ δεν ψηφίσαν ΛΑΕ μέτα αλλά ξανά ΣΥΡΙΖΑ!! Εν ολίγοις πολύ ψευτομαγκιά για το τιπότα και δεν ξέρουμε τι θέλουμε. Καλά μη σχολίασω και το πόσο γελοίο ήταν το ερώτημα, θα πρέπει να γράψω σεντόνια.

Για τα αρχαία, συμφώνω σε όλα όσα λες, αλλά παραμένει μία ΝΕΚΡΗ γλώσσα. Ως εκ τουτού ταπείνα φρονώ ότι τα παιδιά θα πρέπει υποχρεώτικα να διδασκόνται αλλά πραγμάτα που αφόρουν την ζώη τους παράπανω. Οποιός θέλει να μελετήσει αρχαία για την περεταίρω πνευματική του καλλιέργεια κάλα θα κάνει. Δεν γίνεταί να τα χωρέσουμε όλα. Μας μαθαίνουν αρχαία με το ζόρι, δεν μας μαθαίνουν βασικά πραγμάτα για την οικονόμια και μέτα νομίζουμε ότι το ΟΧΙ δεν σημαίνει καταστρόφη. Μετά νομίζουμε ότι τα οικονομικά δεν προσφέρουν στη κοινωνία, κατ’ επέκταση φαντάζομαι και ο καπιταλισμός? Για μένα αυτό είναι πρόβλημα..


Δεν σε παραξηγώ καθόλου, γιατί άλλωστε. Αν και δεν είσαι ο πρώτος και εγώ κράζω τον νεοέλληνα από άλλη σκοπία. Η πρόταση σου είναι πολύ γενική και αόριστη. Πως θα ξεκολλήσει από αυτόν το τρόπο ζωής? Με τη σωστή ΠΑΙΔΕΙΑ και άρα φαντάζομαι συμφώνουμε και σε κατί. Αλλά θα πάρει χρόνια, και μέχρι τότε δεν βλέπω φως...
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 24 Φεβ 2016, 02:11

Επαναλαμβάνω, μαζί σου στο ότι γίναν λάθη. Η διαφορά είναι ότι προτιμώ τα λάθη αυτά να γίνονται από ανθρώπους που δεν έχουν βεβαρυμένο παρελθόν, όπως οι του δικομματισμού. Τώρα αν φτάνουμε στην τακτική "το μη χείρον, βέλτιστον" (ουπς, αρχαία ε;), νομίζω ότι αυτό περιγράφει την κατάσταση πλήρως. Να με συγχωρείς όμως, που δε θα ταχθώ υπέρ του δικομματισμού, εφόσον ο ΣΥΡΙΖΑ κι ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ που είχε μια ευκαιρία, απογοήτευσε. Δε θα ταχθώ υπέρ κομμάτων που η μόνη διαφορά που έχουν από βασιλικά πολιτεύματα είναι ότι δεν είναι μία μονάχα η οικογένεια που αναπαράγεται και διατηρεί την εξουσία για τους απογόνους των απογόνων της, αλλά λίγες περισσότερες. Με τελευταίο προφανές παράδειγμα των Κυριάκο Μητσοτάκη. Τώρα το πού θα ταχθώ, δεν είναι ίσως της παρούσης, αλλά πάντως σίγουρα δε γέρνει προς την πεπατημένη λύση.

Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά, αλλά εννοούσα όλη την 40χρονη πορεία. Συμφωνούμε στο ότι η παιδεία πάσχει. Διαφωνούμε ως προς το πώς ακριβώς πάσχει. Από τη στιγμή που αναγνωρίζεις ότι υπήρχαν προβλήματα στις πολιτικές του παρελθόντος, συνδυάζοντας το γεγονός ότι οι απόψεις του νήματος εδώ είχαν να κάνουν με τη στοχοποίηση αυτών των προβλημάτων, δεν μπορώ να δεχτώ μια ισοπεδωτική αντίληψη όπως αυτή που ενστερνίζεσαι. Ότι δηλαδή, αυτές οι απόψεις πέφτουν τόσο έξω από τη λύση/ρίζα του προβλήματος κλπ κλπ κλπ. Την άποψη επίσης ότι μέσα από το λάθος στο οποίο εγκλωβίστηκαν, πέτυχαν να εκφράσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα, δυσκολεύομαι επίσης να το δεχτώ, ως παρατραβηγμένη θεωρία, για να σε προλάβω. Αμφιβάλλω αν κανείς δικαιολόγησε, παράλληλα, τις αποτυχημένες στρατηγικές του ΣΥΡΙΖΑ. Ως μηχανικοί, νομίζω όλοι κρίνουμε το αποτέλεσμα. Αυτό που εγώ προσπαθώ να τονίσω με τα λεγόμενά μου όμως, είναι ότι θα ήθελα να είμαστε δίκαιοι κριτές απέναντι σε όλους. Διότι λογικά να το πάρεις, ο ΣΥΡΙΖΑ με το ζόρι κλείνει ένα χρόνο ως κυβέρνηση. Τα όσα λάθη έχει κάνει επ'ουδενί δε συγκρίνονται με των προηγουμένων. Όσο και καταστρεπτικός να ήταν ο Βαρουφάκης, όσο κι αν τράβηξε το σκοινί ο Τσίπρας. Τα 40 χρόνια ζύμωσης της ιδέας του "παρτάκια" Έλληνα, που δε λογαριάζει τίποτα μπροστά στο να πετύχει το γελοία μικρό του στόχο, όπως το να φτάσει 20 δευτερόλεπτα νωρίτερα σπίτι αλλάζοντας 27000 λωρίδες στο δρόμο χωρίς φλας, περνώντας κόκκινα φανάρια, ξεπερνώντας τα όρια ταχύτητας κλπ κλπ κλπ, δεν τα φτάνουν τα λάθη του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό θα ήθελα να αναγνωρίσουμε όλοι. Να καταλάβουμε πού έχουμε σφάλει προσωπικά και ποιός επωφελήθηκε από όλα αυτά. Αν το κάνουμε, μετά δίπλα σου θα με βρεις να κριτικάρω και το ΣΥΡΙΖΑ και όλους.

Το κατά πόσο είναι αφελής άποψή μου για το ΟΧΙ, δεν μπορείς να το γνωρίζεις, διότι δε γνωρίζεις την έκταση της σκέψης μου. Δε γνωρίζεις μέχρι πού έχει πάει, τί έχει αναγνωρίσει ως κινδύνους και τί ως οφέλη. Και πώς εν τέλει τα ζύγισε όλα αυτά και κατέληξε εκεί που κατέληξε. Αντίστοιχα ούτε εγώ γνωρίζω τί ακριβώς έχεις σκεφτεί εσύ. Ένα όμως είναι το κρατούμενο για μένα από όλο αυτό. Έλλειψη ενότητας είτε υπέρ ενός ναι είτε υπέρ ενός ΟΧΙ. Το οποίο ξαναγυρίζει στην έννοια του "παρτάκια" Έλληνα. Τα πολιτικά παιχνίδια με το ερώτημα δε θα τα σχολιάσω. Καθ'ότι παθών από πολιτικά παιχνίδια, ξέρω πολύ καλά να αναγνωρίζω τις προθέσεις του καθενός, ανάλογα με τις κινήσεις του. Περαιτέρω εξηγήσεις, δεν ανήκουν εδώ.

Το πρόβλημα με τα Αρχαία Ελληνικά το εντοπίζω στο ότι δεν έχεις αντιληφθεί την προσφορά τους, αν δεν απατώμαι. Ο μόνος λόγος αποστροφής είναι ο βαθμός δυσκολίας τους. Αλλά βλέπεις, έχουμε πολύ καιρό να ζορίσουμε λιγάκι τον εαυτό μας και να παράγουμε έργο, επομένως, κάθε τι που έχει τέτοιες απαιτήσεις μας δημιουργεί ξινίλα. Όπως είπα και στην προηγούμενή μου δημοσίευση, τα Αρχαία Ελληνικά σε βοηθούν να σκέφτεσαι, να κρίνεις. Έχουν δομή, έχουν κανόνες. Και αξιοποιώντας τα, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι διέπρεψαν. Μήπως να το παίρναμε αυτό σαν παράδειγμα και να προσπαθούσαμε να κάνουμε κι εμείς το ίδιο; Διότι με την απαξίωση, ταυτόχρονα εγώ δεν εντοπίζω πουθενά στη Νεοελληνική ιστορία παρόμοιες επιτυχίες. Γιατί; Θες να το ανάγουμε και στον καπιταλισμό; Μέσα έπεσες, εκεί εντοπίζω το πρόβλημα. Ψάξε στο google τη σχέση της μονόπολης με τον καπιταλισμό και θα καταλάβεις κατά ένα μέρος γιατί εγώ προσωπικά τα έχω με τον καπιταλισμό. Αλλά ούτε αυτό θα κάτσω να το αναλύσω παραπάνω. Ξεφεύγει και πάλι.

Και ναι, εφόσον η ζύμωση που έγινε, κράτησε χρόνια, αντίστοιχα και μια διόρθωση θα πάρει καιρό. Τώρα στο τί διόρθωση ακριβώς, εκεί δε συμφωνούμε. Εγώ θέλω τον Έλληνα να σταματήσει να σκέφτεται την πάρτη του, να καταλάβει ότι είναι μέρος μιας ομάδας, να καταλάβει ότι πρέπει να σκέφτεται την ομάδα κι έτσι θα επωφεληθεί κι αυτός, ως μέρος της. Μία είναι η οικονομική θεωρία που δέχομαι. Κι αυτή είναι του Τζον Νας. Γιατί έχει να κάνει με αυτό. Τώρα το πώς αυτά θα μπορούσαν να εφαρμοστούν, για να στο εξειδικεύσω, αυτό θέλει σεντόνια ολόκληρα για να διατυπωθεί. Τα οποία δεν πρόκειται να κάτσω να τα γράψω. Έχω κουραστεί πια. Γιατί δεν υπάρχει ανταπόκριση, γιατί η έννοια του προσωπικού οφέλους έχει ριζώσει βαθειά μέσα μας και για να μπορέσει κανείς να το παρακάμψει αυτό, δεν ξέρω τι χρειάζεται. Οπότε, ας μείνουμε σε αυτά που κάναμε, και θα αρχίσω κι εγώ να κοιτάω την πάρτη μου.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 24 Φεβ 2016, 16:57

Επειδή παρατήρω ότι το μεγέθος των παραθέσεων μας αυξάνεται εκθετικά θα προσπαθήσω να είμαι συνοπτικός. Συμφώνω ότι ένας χρόνος ΣΥΡΙΖΑ δεν επέφερε όση ζημιά κάναν 40 χρόνια ΠΑΣΟΚ – ΝΔ, ούτε κατά διάνοια. Παρόλα αυτά ενάς χρόνος ΣΥΡΙΖΑ ήταν τρομακτικά χειρότερος από ένα χρόνο Σαμάρα. Και όχι δεν πιστεύω στο “success story”, και η κυβέρνηση Σαμάρα απέτυχε σε πάρα πολλά. Πλην όμως, όπως λένε όλοι οι οικονικοί δείκτες παράδωσε τη χώρα καλύτερα από την έλαβε. Ητάν αρκετό? ΠΡΟΦΑΝΩΣ όχι! Αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κάνει ούτε αυτό. Αντιθέτα έφερε Capital Controls με κόστος δισεκατομυριών για την ήδη χτυπήμενη οικονομία μας, μειώσε κι άλλο την αξιοπιστία της χώρας με επιλογές τύπου Βαρουφάκη και είναι τόσο διαπλεκόμενος όσο ήταν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ συνεχίζοντας διορισμούς, πελατειακό κράτος και τα σχετικά. Δεν έχει καν το δήθεν «ηθικό πλεονέκτημα» της αριστέρας (γελάν και οι πέτρες). Καταργεί μάλιστα και το κράτος δικαίου με την προσπαθεία του να ελέξει την ενημέρωση, γεγόνος που εκ των έσω είμαι σε θέση να πω ότι δεν πέρναει απαρατήριτο στο εξωτερικό και πιθανώς να έχουμε και υποβαθμίσεις από τους οίκους αξιολόγησης. Και όλα αυτά με νούμερα και αποδείξεις όχι γενικά και αόριστα.

Δηλαδή για να μιλάμε και λίγο χειροπιαστά, αυτή η κυβέρνηση έχει κάνει έστω και ένα κάλο? Η κυβέρνηση Σαμαρα μείωσε έστω και ελάχιστα την ανεργία (αποτυχία για μένα αλλά η τωρινή την αυξάνει), δεν θα πω λαικίστικα ότι μας έβγαλε στις αγορές αλλά έκανε ένα πολύ μεγαλό βήμα όταν τα ελλήνικα ομόλογα με απόδοση 5% γίναν ανάρπαστα (τώρα είναι 10% και άνω) και αν θα ειχάμε βγει από το μνημόνιο είμαι δυσπίστος αλλά είμαι βεβαίος ότι δεν θα είχαμε κάπιταλ κόντρολ και το 3ο μνήμονιο (αν υπήρχε) θα ταν ελαφρύτερο. Χώρια οι ιδιοτικοποιήσεις. Ενταξεί έκανε ένα λάθος ο λάος μπούχτισε από το δικοματισμό με το δικιό του και εναπόθεσε τις ελπίδες του στο ΣΥΡΙΖΑ. Μετά το δημοψήφισμα, τα προγράμματα Θεσσαλονικής και όλα αυτά μυαλό δεν έβαλε? Αλλά ξέρεις κάτι Τζιμ, το τελευταίο πράγμα που θα κάνει ένας έλληνας είναι να παραδεχτεί το λάθος του. Το θεωρεί μεγαλό κακό, καλύτερα να του βγει το μάτι.

Το ΟΧΙ σου είναι αφέλες για μένα γιατί αν είχες μία στοιχειώδη γνώση οικονομικών και διεθνών σχέσεων θα γνώριζες της συνέπειες οι οποίες είναι η πλήρης οικονομική καταστρόφη τύπου Αργεντινής, Βενεζουέλας κλπ. Τι νομίζεις φοβήθηκε ο Τσιπράς και έκανε το ΟΧΙ ΝΑΙ αντί να γίνει ο ελλήνας Τσε Γκεβάρα. Οτί ακριβώς αντί για Τσε Γκεβάρα θα έφευγε και αυτός με ελικόπτερο από την βουλή όπως ο αργεντίνος ομόλογος του. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να έχεις μία λογικοφάνη συλογγιστική (καλόπιστα το πιστεύω μάλιστα), αλλά όταν το 90% των πολιτικών και οικονολόγων υποστορίζουν ότι έξοδος ίσον καταστρόφη θα μου επιτρέψεις να δώσω λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα στη γνώμη των ειδικών πάρα σε κάποιου που δεν έχει αντιληφθεί ακομά τα οφέλη του καπιταλισμού.

Για τα αρχαία νόμιζω ήταν σαφής και αυτό που είπα και η διαφωνιά μας, δεν καταλαβαίνω γιατί πήδας σε αβάσιμα συμπερισμάτα. Οχί δεν έχω μένος γιατί ήταν δύσκολα, μαρέσουν τα δύσκολα μαθήματα. Είπα ξεκάθαρα οτί είναι μία ΝΕΚΡΗ, ΠΕΘΑΜΕΝΗ, ΕΝΤΑΦΙΑΣΜΕΝΗ γλώσσα πως να το κάνουμε. Καλό θα ‘ταν να την μαθαίνε ο κάθενας, γιατί όντως ισχύουν αυτά που λες περί λογικής, αλλά θεωρώ ότι στο περιορισμένο χρόνο που έχουν τα σχολεία ύπαρχουν πιο χρήσιμα πράγματα να διδάξουν, όπως λ.χ. τη τεράστια προσφόρα του καπιταλισμού στην βιοτική και πολιτισμική ανάπτυξη του ανθρώπου. Πολύ ωραίος για την λογική είναι και ο Νίτσε, και ο Κάντ, και ο Φρούντ και ο Λακάν. Δεν χώρανε όλα στην υποχρεωτική εκπαίδευση τι να κάνουμε. Ας μάθουμε πρώτα πως λειτουργεί η κοινωνία και η οικονόμια και πάμε και σε αυτά τα ωραία μέτα.

ΥΓ. Προσπάθησα να είμαι συνόπτικος αλλά μου ήταν αδύνατο! ;D ;D
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 24 Φεβ 2016, 19:24

Α και κάτι τελευταίο, η θεωρία του Νας, οπώς και οι απόψεις του ίδιου, είναι βαθιά καπιταλιστικές. Συγγνώμη αν σου χάλασα την παρερμηνεία της σκήνης από το Beautiful Mind, αλλά ο Νας και το χει δηλώσει και ο ίδιος πότε δεν διεψεύσε τον Άνταμ Σμιθ γιατί πολύ απλά ο Άνταμ Σμιθ πότε δεν είπε αυτά που αναφέρονται στην ταινία (η οποία είναι απιστεύτα καλή). Αν μελετήσεις το κανονικό έργο του Νας όπως και τις συντεντευξείς/διαλέξεις του θα καταλάβεις τι εννόω.
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 25 Φεβ 2016, 16:47

Καπιταλιστής μπορεί να είναι, εγώ όμως δε λειτουργώ με τη λογική της ταμπέλας. Αν κάποιος ανήκει σε μια ομάδα και έχει μια καλή ιδέα, την οποία προσπαθήσω να οικειοποιήσω κι εγώ, σημαίνει ότι ανήκω στην ομάδα αυτή; Λυπάμαι αλλά όχι. Αυτό που εγώ κάνω είναι να παίρνω το καλύτερο που έχει να προσφέρει ο καθένας και να το χρησιμοποιώ όπως θα ήθελα αυτά να χρησιμοποιούνται. Γι'αυτό και στη ζωή μου έχω εμπειρίες που εντός μισής ώρας χαρακτηρίστηκα από φασίστας μέχρι κουμμουνιστής (πραγματικές ατάκες, δεν κάνω πλάκα). Και στο κάτω κάτω, η χρήση των διαφόρων εργαλείων είναι αυτή που επιφέρει τα αποτελέσματα κι όχι τα εργαλεία. Και οι πυρηνικές βόμβες έχουν κάνει μεγάλες καταστροφές κι έχουν σκοτώσει άπειρο κόσμο. Αν όμως τις χρησιμοποιούσαμε για, λέω εγώ τώρα, ένα κομήτη που ερχόταν στη γη με καταστροφικές επιπτώσεις άμα τη σύγκρουσή του, και καταφέρναμε να τον συνθλίψουμε πριν καν γίνει ο,τιδήποτε κακό, δε θα επεφημούσαμε τους εφευρέτες της πυρηνικής βόμβας; Ένα απλό παράδειγμα.

Όσο επιμένεις να χαρακτηρίζεις αφελή τη γνώμη μου και στοιχειώδεις τις γνώσεις για το πόσο γρήγορα θα έπρεπε να μεταπηδήσω στην άλλη γνώμη, τόσο θα επιμένω στη δική μου, διότι σου ξαναλέω, δε γνωρίζεις τί υπάρχει μέσα στο κεφάλι μου. Βιάζεσαι πάρα πολύ να με κρίνεις και γι'αυτό ακριβώς δεν έχω σκοπό να εξηγήσω περαιτέρω.

Για τη μονόπολη και τον καπιταλισμό φυσικά ούτε κουβέντα. Γιατί ως άνθρωποι και ειδικά μεγαλωμένοι στην Ελλάδα, θεωρούμε λογικό το να έχει κάποιος στην ιδιοκτησία του νησιά και θαλαμηγούς και το μισό ΑΕΠ της χώρας, ενώ ο κόσμος που απλά είχε την ατυχία να γεννηθεί σε μια Συρία πχ, ψοφάει προσπαθώντας για ένα καλύτερο αύριο μέσα στη ζούγκλα του καπιταλισμού. Γιατί πάντα από την εύκολη θέση μπορούμε να κρίνουμε τους υπόλοιπους που υποφέρουν επειδή δεν έχουν τίποτα από τα μέσα που διαθέτουμε εμείς. Είχα και μια ιστορία - ηθικό δίδαγμα να κάτσω να γράψω εδώ, αλλά βαρέθηκα ήδη. Δεν υπάρχει λόγος. Ας συνεχίσουμε να κάνουμε αυτά που κάναμε, αφού είναι τόσο καλά στο μυαλό όλων. Απλά μια κρισούλα έκατσε που δε λέει να φύγει ποτέ. Κι από κρίση σε λίγο θα βαφτιστεί καθημερινότητα.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 25 Φεβ 2016, 17:25

Αν το προβλήμα σου είναι στην λανθασμένη εφαρμογή της καπιταλιστικής θεωρίας, ιδιώς στην Ελλάδα αλλά και σε όλο το κόσμο, τότε προφανώς είμαι μάζι σου. Η διαφορά μας εγκείται ότι εγώ θέλω να παλέψω να αλλάξω το καπιταλισμό, όντας το καλύτερο σύστημα που χει ευφέρει η ανθρωπότητα βάση πάμπολων στοχειών, ενώ ο ελληνικός λαός επέλεξε να επιστρέψει σε σκοτεινότερα καθεστώτα με τα ανάλογα βεβαίως αποτελέσματα. Και εκτός από το διαφθαρμένο σοσιαλισμό του ΣΥΡΙΖΑ, πάντα θα προτιμώ την "ελλειματική" για μένα Δεξία της ΝΔ. Διαφθορά αποδεδειγμένα πλέον υπάρχει και στα δύο κόμματα, θα προτιμήσω λοιπόν αυτό που εφαρμόζει και υπερασπίζεται το καλύτερο σύστημα (το οποίο ακολούθουν όλες οι αναπτυγμένες χώρες ανά την υδρογείο).

Δεν έχει σημασία να γνωριζώ τι υπάρχει μέσα στο κεφαλί σου για να κρίνω τη συγκεκριμένη γνώμη σου για την οποία έχει αποφανθεί η συντριπτική πλειοψηφία της αρμόδιας επιστημονικής και εμπειρογνωμικής κοινότητας. Υπάρχουν και ορίσμενοι (βλέπε Λαπαβίτσας) που με λογικοφάνη επιχειρήματα έχουν εκφράσει τη συγκεκριμμένη απόψη. Από τη στιγμή που δεν παραθέτεις στοιχεία, γραφήματα ή κάτι χειροπιαστό έχω το δικαίωμα νόμιζω να θεωρώ αφέλη τη γνώμη σου. Αν εγώ σου πω δηλαδή τώρα ότι η γη είναι επίπεδη πρέπει να γνωρίζεις τι υπάρχει μέσα στο κεφάλι μου για να κρίνεις τη γνώμη μου?

Εντάξει η σοφιστεία/παραδείγμα της μονόπολης το θεωρώ χουμοριστικά ευστόχο αλλά όχι βάση μίας σοβαρής συζήτησης. Υπάρχουν αντίστοιχα που δείχνουν τον Ελλήνα με το ένα χέρι να ζητάει και το άλλο να κάνει κωλοδαχτύλο, δεν θα ήθελα να πάμε τη συζητήση εκεί. Τα προβλημάτα που λες για τα παιδακιά στην Αφρική και στη Συρία υπήρχαν πάντα, και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό. Σου παραθέτω την ισοπεδωτική απάντηση μίας απίστευτης πολιτικού που άλλαξε τη παγκόσμια ιστορία επί του θέματος και οδήγησε τη χώρα της σε τρομακτική ανάπτυξη.

panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 25 Φεβ 2016, 18:08

Όχι, το πρόβλημά μου είναι με τον ίδιο τον καπιταλισμό που τόσο φανατικά υποστηρίζεις. Διότι όσο κομψά και να το ντύσεις, δεν παύει να είναι η σύνθλιψη των φτωχών για το κέρδος των πλουσίων. Κι επειδή φαινομενικά όλοι έχουν τη δυνατότητα να φτάσουν στο στάτους των πλουσίων, σε κάνει αφελέστερα κι από μένα να πιστεύεις ότι κι εσύ έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις. Εκτός του ότι δε θα το κάνεις ποτέ, γιατί όλα αυτά είναι κλειστοί κύκλοι, καθώς αν έρχονται όλο και περισσότεροι, τότε δεν έχει νόημα ο όρος πλούσιος εντός ενός καπιταλιστικού συστήματος, απλά εξυπηρετείς το σκοπό τους και βοηθάς στην κερδοσκοπία τους, η οποία είναι μασκαρεμένη ωραιότατα με ψεύτικα ιδανικά, αρχές και αξίες που κανείς από τους εντός των προαναφερθέντων κύκλων δεν υποστηρίζει. Kill one and you're a murderer, kill a million and you're a conqueror. Κι ο ίδιος ο Ωνάσης το είπε απαντώντας στη βοήθεια που του ζήτησε ο εκλιπών μεγάλος σκηνοθέτης Καλογιάννης για την ανατροπή της χούντας: "Τα λεφτά δεν έχουν πατρίδα". Αλλά κάτι που ίσως δεν έχεις εντοπίσει, παρά τη μεγάλη προφανώς οικονομική σου παιδεία, είναι ότι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να κάνεις σε έναν απελπισμένο, από το να του δώσεις μια ελπίδα.

Δε δέχεσαι ούτε ότι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα, όταν δε γνωρίζεις περαιτέρω για κάποιο γεγονός. Μου λέει πολλά για το αν θα έπρεπε να κάτσω να σε διαφωτίσω. Στο κάτω κάτω φαίνεσαι να τα ξέρεις όλα, επομένως για μένα θεωρώ φρονιμότερο το να σε αφήσω να το πιστεύεις αυτό. Διότι όπως είπα και πιο πριν, θα κοιτάξω τον εαυτό μου και τη διαχείριση του χρόνου μου με καλύτερα για μένα πράγματα από το να λογομαχήσω με κάποιον που θα φέρει ως αυθεντία πολιτικούς όπως η Θάτσερ στο τραπέζι. Κι όλα αυτά γιατί θεωρείς χιουμοριστικό το παράδειγμα της μονόπολης, που χρειάστηκα 2 δημοσιεύσεις για να σε κάνω να το δεις. Αλλά κάποιος είπε ότι είναι αστείο το πώς ποτέ κανείς δεν παραδέχεται τα λάθη του... ποιός να'ναι.

Δεν πειράζει, τα δικά μου προβλήματα λυμένα είναι. Άρα με τη λογική του καπιταλισμού, δε χρειάζεται να ασχοληθώ με το να λύσω κι αλλωνών, παρά μόνο με το να ενισχύσω ακόμα περισσότερο την προσωπική μου θέση. Καλές ελπίδες εύχομαι λοιπόν, καλό λήθαργο, καλή Τατιάνα και μνημόνια μέχρι να ξεχάσουμε πώς ήταν πριν.

Over and out.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 25 Φεβ 2016, 18:16

Μα το είδα εξ αρχής το παράδειγμα, απλά δεν το θεώρησα αρκέτα σημαντικό για να επεκταθώ παραπάνω όταν μάλιστα γράφω σεντόνια κάθε φόρα. Και εγώ σε ρώτησα πες μου ένα κάλο που κάνε ο ΣΥΡΙΖΑ με νούμερα και δεν πήρα απάντηση. Ητάν γιατί δεν το πρόσεξες, γιατί δεν υπάρχει? Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του. Τιμή μου και κάμαρι να πόσταρω Θάτσερ όταν με αποτελέσματα οδήγησε την χώρα της στην ανάπτυξη και βελτιώσε την ζωή εκατομυρίων ανθρώπων. Αυτά!

ΥΓ. Και τα δικά μου προβλήματα λυμένα είναι, και μάλιστα χάρη αυτού του σύστηματος μπορώ και εργάζομαι στη χώρα που εργάζομαι, στην εταιρία που εργάζομαι και με το μισθό που εργάζομαι. Αλλά πάντα πρέπει να παλεύεις για το καλύτερο, βασικές αξίες του καπιταλίσμου!
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες