Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Χαλαρή κουβέντα για ό,τι δεν έχει θέση στα άλλα boards. Συζήτηση σε ΚΟΣΜΙΟ επίπεδο για όλα τα θέματα. Απαγορεύονται μόνο τα πολιτικά θέματα. Προσωπικές επιθέσεις και βρισιές θα οδηγούν στο κλείδωμα ή και στην διαγραφή του topic.

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 25 Φεβ 2016, 18:24

Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 25 Φεβ 2016, 18:37

Παιδιά να σας ρωτήσω, θα θέλατε να καταρεύσει η Deutsche Bank?
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Φεβ 2016, 23:18

Θα ήθελες να κλείσει ένας μπακάλης που χρωστάει;
Θα ήθελες να μπει μέσα ένας μηχανικός που έκανε λάθος υπολογισμούς και έπεσε ένα κτίριο;
Φυσικά θα πουν οι περισσότεροι. Τα ίδια και χειρότερα κάνουν οι τράπεζες και οι οίκοι αξιολόγησης. Το επιχείρημά βέβαια είναι ότι αν κλείσει η Deutche Βank θα χαθούν καταθέσεις και γενικά θα ανοίξει μια μεγάλη οικονομική τρύπα που θα καταστρέψει κόσμο. Άρα πρέπει ό,τι και να κάνουν να τους δίνεται μαξιλαράκι σωτηρίας.

Το ότι υπάρχουν κάποιοι που παίζουν με τις ζωές ανθρώπων, τις οικονομίες κρατών έχοντας ουσιαστικά μια "license to kill" για κερδοσκοπικούς σκοπούς το ξέρουμε. Το ότι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι επίσης το ξέρουμε. Δε χρειάζεται να μας αρέσει κιόλας.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 26 Φεβ 2016, 01:27

Η ελεύθερη αγορά δεν αυτορρυθμίζεται;
Οπότε και να καταρρεύσει μία τράπεζα, σιγά το πράγμα...
Το σύστημα μια χαρά θα συνεχίσει να λειτουργεί, απλά θα γίνει μία "ανακατανομή" του πλούτου.
Ποιος θα κερδίσει από αυτό και ποιος θα χάσει; Ή καλύτερα ποιος δε θα χάσει και ποιοι θα είναι μεγάλοι χαμένοι...
Εντάξει, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

Επίσης, όταν καταθέτεις χρήματα σε μία τράπεζα και επενδύεις σε τραπεζικά παράγωγα, σόρρυ αλλά αναλαμβάνεις πάντα και κάποιο ρίσκο, οπότε αν χάσεις εσύ φταις...
Τώρα οι επενδύσεις που γίνονται με χρήματα από ταμεία ασφαλισμένων, προσωπικά το θεωρώ το μεγαλύτερο έγκλημα...
Δεν είναι δικά σου χρήματα στην τελική.

ΥΓ: η καλύτερη επένδυση είναι διαχρονικά ο χρυσός.
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 26 Φεβ 2016, 14:32

Μπρέρα με τι λογική σου δεν θα πρέπε και να μην είχε χορηγηθεί κανέτα πακέτο διάσωσης και η Ελλάδα να είχε "κλείσει" αυτή τη στιγμή?
Επειδή θεώρουσα αυτόνοητο ότι κάθε μορφωμένος Ελλήνας γνώριζε πλέον μετά το ντόρο του καλοκαίριου τι σήμαινει μία χρεωκοπιά της χώρας, αλλά η συζήτηση που χα με τον Τζιμ με έκανε να αναθεωρήσω, επέτρεψε μου να εξηγήσω τι θα σήμαινε μία χρεωκοπία:

- Οι τραπεζικές καταθέσεις όλων στις ελληνικές τράπεζες θα χάναν το 50-80% της αξίας του γυρνώντας στο όποιο νέο νόμισμα/IOU
- Βασική Έλλειψη σε ότι εισάγει η Ελλάδα, δηλαδή σχεδόν τα πάντα (φάρμακα, πετρέλαιο, είδη πρώτης ανάγκης)
- Αύξηση της Ανεργίας το λιγότερο 10%
- Τρομακτική Αύξηση της πτώχιας λόγω των παραπάνω (Ναι τα πραγμάτα μπορούν ΑΚΟΜΑ να γίνουν πολύ χειρότερα)

Και αυτά είναι τα βασικά, δεν θα επεκταθώ σε πιο περίπλοκα τύπου εθνικής ασφάλειας. Το πιο αστείο είναι ότι και η λογική που πλασάρουν πολλοί ότι δηθέν θα περνάγαμε μερικά δύσκολα χρόνια αλλά μετά θα στεκόμασταν ανεξάρτητοι στα πόδια μας δεν ισχυεί. Μη παραγόντας ένα σώρο αγαθά και λόγω της γεοπολιτικής μας θέσης η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να συνεργάζεται με τα κράτοι γύρω της. Εν ολιγοίς θα αναγκαζόμασταν να πληρώσουμε με πολύ βαρύτερους φόρους όσα χρώσταμε ώστε να μας ξαναδεχτούν οι αγορές, αυτό που κάνει τώρα η Αργεντινή παρακαλώντας Hedge Funds (ουτέ καν κρατοί) να δεχτούν διακονονισμούς για τα χρέοι της. Και αν κανένας πει για το παραδείγμα της Ισλανδιάς, η Ισλανδία δεν έχει τη γεωγραφική μας θέση, δεν έχει το μέγεθος/είδος του χρέος μας και θα θέλατε αλήθεια, ακόμα και αν μπορούσαμε να γίνουμε Ισλανδία? Μια χώρα χώρις λόγο σε τίποτα για ότι συμβαίνει στο κόσμο, με αποκομένους από κάθε ευκαιρία πολίτες?

ΥΓ1. Η Deutsche Bank προφανώς και δεν θέλουμε να φαληρίσει, χιλιαδές συνάθρωποι μας θα χάσουν τη δουλεία τους και όχι μόνο στην DB. Πρέπει όμως, οπώς και έκανε, να πληρώσει για σκάνδαλα στα οποία συμμετείχε.
ΥΓ2. Το σύστημα όντως αυτορυθμίζεται και είναι πολύ ανθεκτικό παρά τα όνειρα των απανταχού αχάριστων, αλλά όπως πολύ σωστά αφήσες να εννοηθεί τις κρίσεις της πληρώνουν περισσότερο οι ασθενέστεροι, επομενώς καλό θα ταν να αποφεύγονται οι κλωνισμοί.
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 26 Φεβ 2016, 16:07

Αλλά με νούμερα και στοιχεία, ο καπιταλισμός είναι υπέροχο σύστημα....
Panos_ker απλά να σου πω ότι η υπόθεσή σου για την κατάληξη μετά από κάτι τέτοιο είναι πολύ πιο επιεικής από τη δική μου, και παρόλα αυτά πάλι το διαλέγω. Πλανάσαι πλάνην οικτράν panos_ker.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 26 Φεβ 2016, 16:30

Αν το σενάριο που έχεις για την πτώχευση είναι χειρότερο από το αυτό το όντως αισιόδοξο που έγραψα εδώ, τότε πραγματικά αδυνάτω να καταλάβω γιατί το προτιμάς. Και δεν θέλω να το σκεφτώ παραπανώ γιατί θα αρχισώ να αμφιβάλω για το ήθος σου και πραγματικά δεν σε γνωρίζω. Θα αρκεστώ να πω στο ότι εγώ, ασχετά αν την έχω βολέψει στο εξωτερικό, δεν θα θέλα να πτωχεύσουν και να μείνουν ανέργοι οι συνάθρωποι/φίλοι/συγγενείς μου στην Ελλάδα. Αν μπορείς να αιτιολογήσεις γιατί προτιμάς τη πτωχεύση έχει καλώς, αλλιώς ας το αφήσουμε καλύτερα!

Ο Sir Winston Churchill είχε πει για τη δημοκρατία “democracy is the worst form of government, except for all the others” στο βρετανικό κοινοβούλιο. Κάτι παρόμοιο ισχύει για και το καπιταλισμό. Μπορώ πολύ ευκολά να γράψω κατακριτικά σεντόνια για το καπιταλισμό, αλλά αφού συμφώνησουμε ότι είναι ότι καλύτερο ύπαρχει με τρομακτική διαφορά από κάθε άλλο συστήμα που εφαρμόστηκε βάση αποτελεσμάτων. Μέχρι τότε στο κλίμα και την νοοτροπία του Ελλαδιστάν με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, πρόεχει να υπερασπίζομαι με επιχειρήματα και νούμερα το καπιταλισμό.
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 26 Φεβ 2016, 18:08

Ο μόνος λόγος που δεν πρόκειται να αναφέρω καν τι προτιμάω είναι γιατί ξέρω εξ'αρχής ότι δεν πρόκειται ούτε καν να κάτσεις να το ζυγίσεις. Κι αυτό γιατί είσαι τόσο τρανός υπερασπιστής ενός συστήματος που έφερε τη χώρα εδώ που την έφερε. Γιατί παρόλα τα προβλήματα που προκάλεσε και συνεχίζει να προκαλεί, το εκθειάζεις, αντί να συνειδητοποιήσεις πόσο κακό είναι και να κάτσεις να σκεφτείς εναλλακτικές προτάσεις. Ίσως και προτάσεις που δεν εφαρμόστηκαν ακόμα. Κι άσε το ήθος μου στην άκρη. Δε θα περνάω εγώ το χρόνο μου αποδεικνύοντας αν θέλω να βοηθήσω ή όχι, επειδή έχω ριζοσπαστικά διαφορετικές απόψεις από την πλειοψηφία, που είτε το θες είτε όχι, έχει πάντα λάθος. Από τη στιγμή που το μυαλό της πλειοψηφίας είναι απαίδευτο, με τη βοήθεια της κοιμισμένης νοοτροπίας του "να κάνω εγώ τη δουλειά, εμείς να'μαστε καλά κι όλοι οι άλλοι να πάνε να συνουσιαστούνε", σαφώς και δεν περιμένω να βγάλει κάτι καλύτερο από ένα ΣΥΡΙΖΑ ή μια Ν.Δ. ή ή ή. Αυτά ξέρει, αυτά έμαθε από το στενό της κύκλο, αυτά είπε ο παππάς της ενορίας, αυτά κι ο δάσκαλος, αυτά κι ο καλύτερος φίλος.

Άσε τον Ψυχάρη να παίρνει δάνεια από τις τράπεζες και να μην πληρώνει τίποτα και βάλε τους συγγενείς σου και τους φίλους σου να κόψουν κάτι ακόμα από το υστέρημά τους για να σώσουν τις τράπεζες που διάλυσε ο Ψυχάρης. Άσε τη Siemens να σου κάνει παιχνίδια με τον Χριστοφοράκο, άσε το Σημίτη να σου κουνάει το δάχτυλο με το χρηματιστήριο, άσε το Βατοπέδι, άσε τη λίστα Λαγκάρντ, άσε το Βενιζέλο με την ευθύνη υπουργών, άσε τα λεφτά των ταμείων στα χρηματιστήρια, άσε το C4I στους Ολυμπιακούς του 2004, άσε τις επιδοτούμενες καταστροφές των καλλιεργειών στις χωματερές, άσε το Μαρινάκη με τα πλοία του και τα λαθρεμπόρια. Όλα αυτά τα πλήρωσαν και τα πληρώνουν οι συγγενείς και οι φίλοι σου και οι δικοί μου. Και θα συνεχίσουν να τα πληρώνουν, αφού κανείς δε μιλάει. Αλλά αυτά δεν είναι αρκετά για να σε κάνουν να καταλάβεις ότι παίζεις το παιχνίδι του καπιταλισμού υπέρ των εχόντων. Το να έρθει μια χρεωκοπία θα σε χαλάσει μόνο. Έλα πες μου ξανά για το ήθος μου τώρα.

Ποτέ δεν ήμουν υποστηρικτής του ΣΥΡΙΖΑ ούτε και θα γίνω. Απλά κράζω δίκαια τους πάντες γιατί όλοι φταίνε σε βαθμό προδοσίας των ιδανικών που τόσο ένθερμα υποστηρίζουν. Οι λέξεις έχουν χάσει κάθε νόημα έτσι όπως χρησιμοποιούνται πλέον. Αλλά αφού αυτό θέλεις να βλέπεις, η ιστορία μάλλον δε σε δίδαξε αρκετά, κάτσε σε αυτό που ξέρεις και πέρνα το χρόνο σου αμφιβάλλοντας για το δικό μου ήθος, όχι για αυτόν που σε έφεραν στην κατάσταση να κάθεσαι να συζητάς αυτές τις καταστροφικές συνέπειες μαζί μου. Αντί να κάτσουμε να πιούμε ένα κρασάκι και να απολαύσουμε τη ζωή μας, καθόμαστε να βγάλουμε τα μάτια μας μεταξύ μας. Όπως είπα και πριν, η ενότητα είναι έννοια που όπου να΄ναι θα σβηστεί κι από τα λεξικά. Θες να κερδίσεις όλη αυτή τη συζήτηση, στο τέλος; Μετά χαράς. Αποχωρώ ως ηττημένος από το καπιταλιστικό σύστημα, διότι παρά τις προσπάθειές μου, αυτοί που το διαχειρίζονται κάναν πολύ καλύτερη δουλειά από εμένα που το μάχομαι. Ακόμα κι αν συμφωνούσες μαζί μου, πάλι ηττημένος θα ένιωθα, γιατί είναι πολλοί ακόμα που θα έπρεπε να το καταλάβουν κι εγώ αδυνατώ να το επιτύχω.

Το μόνο που σου εύχομαι είναι καλή δύναμη και υπομονή να στέλνεις βοήθεια στους δικούς σου, που σύντομα, ανεξάρτητα του ποιός θα είναι στο τιμόνι, θα τη χρειαστούν. Όπως και οι δικοί μου.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό panos_ker » 26 Φεβ 2016, 20:44

Καταρχάς για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, αυτό που εφαρμόστηκε στην Ελλάδα τα τελευταία 40 και χρόνια δεν ήταν ούτε καπιταλισμός, ούτε Δεξία ακομά και με τις κυβερνησείς ΝΔ. Ήταν μία διαφθαρμένη πελατειοκρατεία το λιγότερο. Όπου η Δεξία και ο καπιταλισμός εφαρμόστηκε σώστα, πόνταρω και στη χώρα που εργάζεσαι και συ (και λόγω του καπιταλισμού εργάζεσαι εκεί), οι κοινωνίες αυτές αναπτυχθήκαν δριμύτατα (βλέπε Ηνωμένο Βασιλείο, Αμερική, Γερμανία, Αυστραλία κλπ. κλπ.). Αν εργάζεσαι Βενεζουέλα θα το χάσω το στοιχήμα αλλά δεν γ$μι#@(, αξίζει το ρισκό! :P

Και μέτα από ολή αυτή τη κουβέντα που καταλήξαμε? Εκεί που καταληγεί πάντα μία συζήτηση μεταξύ ενός υποστηρικτή του καπιταλισμού και ενός ριζοσπαστικού. Ο καπιταλιστής θα παραθέσει ιστορικά στοιχεία και επιχειρήματα, ο ριζοσπαστικός θα αναφέρει απλά τα προβλήματα που υπάρχουν στο κόσμο, τα οποία πριν το καπιταλισμό ήταν μάλιστα χειρότερα (ανατρέξτε στους παγκόσμιους δείκτες φτώχειας, θυμάτων πολέμων, Μ.Ο. Ζωής και τα σχετικά), χωρίς να προτείνει κάτι χειριοπάστο. Μπορεί να υπαρχεί καλύτερο σύστημα λες και να μην το ξέρουμε. Φιλοσοφικά θα συμφωνήσω, πρακτικά όμως προτάσεις μηδέν. Και καταλαβαίνεις ότι και σαν ανθρώπος και σαν αποφοίτος μηχανικός η πράξη με ενδιαφέρει περισσότερο από την ουτοπία.

ΥΓ. Σας προτείνω ανεπιφύλακτα την ταινία "The Big Short" από το ομώνυμο βιβλίο του Michael Lewis! Κάθε άλλο παρά κολακευτική για το καπιταλιστικό και τραπεζικό συστήμα αλλά με πολλές αλήθειες, αρκέτα ρεαλιστική και εξαιρετικές ερμηνείες.
http://www.imdb.com/title/tt1596363/
panos_ker
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 04 Φεβ 2016, 05:40

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 10 Μαρ 2016, 02:25

http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=782795
ήδη από το 2012, η «Εl Μundo» έγραφε ότι το 90% των παιδιών της Ισπανίας είχαν ακούσει τη λέξη, περισσότερα δηλαδή από όσα είχαν ακούσει το όνομα Λιονέλ Μέσι...
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό okan » 15 Μαρ 2016, 23:59

Κάτι άσχετο. Το Βήμα πάει για κλείσιμο λόγω χρεών, όπως και το MEGA ή θεωρούνται διαφορετικοί οργανισμοί;
Άβαταρ μέλους
okan
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Ιαν 2016, 16:32
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 16 Μαρ 2016, 00:22

Για τη μετοχική σύνθεση των τηλεοπτικών σταθμών, υπάρχει η σελίδα του ΕΣΡ (είναι του 2014 βέβαια)

Μετοχική Σύνθεση Τ/Ο ΣΤΑΘΜΩΝ

Ναι, είναι διαφορετικοί οργανισμοί.
Το Βήμα είναι του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη Α.Ε (ΔΟΛ). (όπως και η εφημερίδα τα ΝΕΑ).
To Mega TV έχει διάφορους μετόχους, μεταξύ των οποίων και ο ΔΟΛ.

Δες εδώ περισσότερες πληροφορίες για τον ΔΟΛ:
http://www.dol.gr/taytothta.aspx
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό okan » 16 Μαρ 2016, 01:39

Βασικά το mega νόμιζα ότι ανήκε στην ΤΗΛΕΤΥΠΟΣ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
okan
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Ιαν 2016, 16:32
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 23 Μαρ 2016, 01:07

Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κοινωνικοπολιτικές εξελίξεις.

Δημοσίευσηαπό alehunter » 04 Απρ 2016, 16:19

http://www.tovima.gr/vimagazino/views/article/?aid=789233

Το 72,1% θεωρεί ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε παρακμή. Αν και επίσης πλειοψηφία, είναι κατά πολύ λιγότεροι εκείνοι που δηλώνουν ότι η Ελλάδα είναι μια μοντέρνα χώρα (58,8% έναντι 71,5%). Πρόκειται για μια γενιά «digital natives» (ψηφιακών αυτοχθόνων), μεγαλωμένη σε συνθήκες διασύνδεσης και κοσμοπολιτισμού, με καλύτερη εικόνα για τον κόσμο και για τη θέση της Ελλάδας σε αυτόν από οποιαδήποτε άλλη γενιά ενηλίκων σήμερα. Και μοιάζουν πιο καθαρά απογοητευμένοι όταν σε ποσοστό 36,6%, κατά 11,1 μονάδες μεγαλύτερο από τον γενικό πληθυσμό, δηλώνουν ότι «οι Ελληνες είναι ένας λαός που δεν έχει κρατήσει σχεδόν τίποτε από τον πολιτισμό του παρελθόντος».
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron