Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Διδάσκοντες: Ν. Παπαμάρκος, Καθηγητής

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό butterfly » 10 Ιούλ 2013, 20:55

Μεγάλο θέμα ανοίξατε...

Αρχικά, για τα τελευταία θέματα των Κ2. Γενικά θεωρώ ότι πάνω κάτω είχαν την ίδια δυσκολία με θέματα άλλων εξεταστικών. Κατά την άποψή μου, χρειαζόταν ένα καλό τυπολόγιο (για το 2ο θέμα συγκεκριμένα) και προσοχή στις πράξεις, πέρα φυσικά από τις γνώσεις.

Γενικά έχω καταλήξει στο εξής: Στη σχολή μας βλέπω μαθήματα που, ενώ έχουν δύσκολο γνωστικό αντικείμενο, τελικά περνιούνται σχετικά εύκολα, λόγω του τρόπου βαθμολόγησης καθηγητή, σε άλλα μαθήματα ζορίζεσαι αρκετά να περάσεις ακόμη και ενώ έχεις διαβάσει αρκετά καλά και τις ενδιάμεσες καταστάσεις όπου το αποτέλεσμα της εξέτασης είναι ανάλογο του διαβάσματός σου. Επίσης, για μαθήματα όπως Κ2 και ΣΗΕ Ι πχ. συνήθως ακούμε ότι "είναι πολύ δύσκολο μάθημα" , "το έδωσα 4 + φορές και ακόμη το χρωστάω". Πιστεύω ότι αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι φοιτητές του 2ου έτους (και όχι μόνο) αποθαρρύνονται από το να κατέβουν στην εξέταση των Κ2 στην ώρα τους. Συνήθως, κρίνοντας από τη δική μου εμπειρία, προσπαθούμε να μειώσουμε αριθμό χρωστούμενων μαθημάτων, οπότε καταβαίνουμε στις εξετάσεις των πιο εύκολων μαθημάτων, αυτών που "έχουμε μεγαλύτερη πιθανότητα να περάσουμε". Κι εγώ όταν ήμουν 2ο έτος δεν έδωσα Κ2 (και ούτε παρακολούθησα Κ2 σκεφτόμενη ότι θα τα παρακολουθήσω σε επόμενο έτος), γιατί δεν είχα δώσει καν Κ1 και σκέφτηκα ότι θα μου ήταν δύσκολο χωρίς τις βάσεις της ανάλυσης κυκλωμάτων να παρακολουθήσω Κ2. Βέβαια, μεγάλο ρόλο σε αυτή μου την απόφαση έπαιξε και η κοινή γνώμη "τα Κ2 είναι πολύ δύσκολο μάθημα". Και ναι, πιστεύω ότι είναι ένα απαιτητικό μάθημα, με μεγάλη ύλη, για το οποίο χρειάζεται να λύσεις αρκετές ασκήσεις πριν πας να δώσεις.

Γενικά θεωρώ ότι για την κατάσταση που επικρατεί όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης, φοιτητές και καθηγητές. Από το δικό μας μέρος, οι φοιτητές, και δεν αντιδράμε στις αδικίες και πολλές φορές κι εμείς δεν είμαστε σωστοί στις δικές μας υποχρεώσεις (πχ. διάβασμα πριν από εργαστηριακή άσκηση κάποιου μαθήματος). Από την πλευρά των καθηγητών, έχω νιώσει από κάποιους την έλλειψη αγάπης να μας διδάξουν πράγματα (φταίμε κι εμείς εκεί, πρέπει να τους τσιγκλάμε), έχω δει μπροστά μου τη διαφορετική και άδικη αξιολόγηση ατόμων, όπου ένιωσα ότι χάθηκε η ουσία της εξέτασης, κ.ά. Γενικά θεωρώ ότι είναι ένας φαύλος κύκλος, όπου από τη μία οι φοιτητές απογοητεύονται από καθηγητές και από την άλλη οι καθηγητές από φοιτητές. :-[

Φταίμε και εμείς εννοείται. Γιατί δεν διεκδικούμε τα δικαιώματα μας παρά μόνο κρυφά ορισμένοι σε κλειστά γραφεία των καθηγητών και μόνο για τον εαυτό τους.


Συμφωνώ απόλυτα.

τι να διεκδικησεις ρε οταν φοβασαι οτι αν εκφρασεις μια αποψη σε καποιον καθηγητη θα χρωστας για παντα το μαθημα.


Όντως δεν αντιδράμε γιατί φοβόμαστε και περιμένουμε κάποιον άλλο να αντιδράσει για εμάς. Βέβαια, όταν αυτός ο άλλος αντιδράσει η πλειοψηφία δε θα σταθεί δίπλα του (σκεφτόμενοι "ας βγάλει ο άλλος το φίδι από την τρύπα, και ας δεχτεί μόνο αυτός τυχόν συνέπειες"). Τόσα χρόνια ακούω από πάρα πολλούς συμφοιτητές μου γκρίνια για τους καθηγητές και τη σχολή και είδα μόνο 1 -2 άτομα να αντιδράνε, και δεν εννοώ μέσω forum κλπ, αλλά face to face. :-\

Αυτά τα ολίγα και από μένα...
Άβαταρ μέλους
butterfly
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 14:34

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό alehunter » 10 Ιούλ 2013, 22:34

+1 συμφωνω απολυτα
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΙΙ (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ 2013)

Δημοσίευσηαπό marantas » 22 Αύγ 2013, 11:06

Για τη διευκόλυνσή σας στη μελέτη λόγω των εξετάσεων στα εργαστήρια , που θα πραγματοποιηθούν το τρίτο δεκαήμαρο του Σεπτέμβρη, σας παραθέτω μια σειρά απο εργαστηριακά θέματα που θα είναι και η βάση των εργαστηριακών θεμάτων. Για απορίες, όσοι χρησιμοποιήσετε το multisim ή τα εργαστήρια για την απάντηση των ερωτημάτων, στη διάθεσή σας.


ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γ. ΜΑΡΑΝΤΑΣ
Συνημμένα
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΙΙ - ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ 2013.pdf
(89.2 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 556 φορές
Τελευταία επεξεργασία από Seitjo90 και 22 Αύγ 2013, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση Σχετικών Θεμάτων
marantas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Αύγ 2011, 16:24

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό alehunter » 23 Αύγ 2013, 00:52

κυριε επειδη δεν μας εχετε αποστηλει σχετικο email (οπως αντιστοιχα στο μαθημα ηλ/κες μετρησεις που ανακοινωθηκε για 23 σεπτεμβριου),γνωριζετε ποτε θα βγει επισημη ανακοινωση για την ημερομηνια?
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό marantas » 23 Αύγ 2013, 07:51

Οι εξετάσεις εργαστηρίου επαναλαμβάνω θα γίνουν το τρίτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη. Ακριβείς ημερομηνίες θα ανακοινωθούν αργότερα. Όσο για τις μετρήσεις είναι μεταξύ 23/9 και 2/10.
ΑΜ
marantas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Αύγ 2011, 16:24

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό alehunter » 23 Αύγ 2013, 17:07

μαλιστα, σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό alex4 » 27 Αύγ 2013, 12:07

Καλησπερα,
Το εργαστηριο ειναι ανοιχτο για εξασκηση;
alex4
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Οκτ 2011, 16:36

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό marantas » 27 Αύγ 2013, 12:12

Είναι κάθε μέρα ανοιχτά, απο το πρωϊ μέχρι το μεσημέρι.
ΑΜ
marantas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Αύγ 2011, 16:24

Re: Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό alex4 » 27 Αύγ 2013, 12:34

Ευχαριστώ πολυ.
alex4
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Οκτ 2011, 16:36

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες