Σχετικά με κ. Παύλο

Διδάσκοντες: π.Γ. Αναγνωστόπουλος, Αν. Καθηγητής

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό chris » 16 Ιούλ 2012, 03:01

Οντως το τρβηξαμε και συμπεριφερθηκαμε σαν πραγματικοι Ελληναρες που τρωνε τις σαρκες τους για ενα θεμα κι ολας που δε εχουν λογο.
Παντως νομιζω ειναι παγκοσμια πρωτια, ανθρωποι που διαπληκτιζωνται απροσωπα μεσω ιντερνετ ν καρατανε παρολα αυτα επιπεδο.Μπραβο μας ;D
chris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάιος 2011, 19:37

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Ιούλ 2012, 03:03

Φοιτητές ΗΜΜΥ είμαστε άλλωστε... ::) ::) ;) Kαι λίγο κάψιμο δεν κάνει κακό.
Έχετε pm και εσύ και ο achilleas.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό chris » 16 Ιούλ 2012, 03:09

Ε ναι...4 το πρωι ο νορμαλ κοσμος τρωει μπουγατσα μετα το κλαμπ η αν νειναι στο pc βλεπει ντοκυμαντερ απο αυτα που εχει στο ρενττουμπ..δε καθετε να κανει σοβαρη συζητηση για το συστημα παιδειας... O0
chris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάιος 2011, 19:37

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Ιούλ 2012, 03:12

Έτσι ακριβώς. ;) ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό macJohn » 16 Ιούλ 2012, 11:06

chris έγραψε:Η παρακολουθηση ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη, καπιος μπορει να γουσταρει να παρακολουθει, προσωπικα προτιμω τον χρονο που θα παρακολουθουσα να διαβαζω μονος μου σπιτι.Δε νομιζω οτι ειναι λογικο να επιβραβευουμε καποιον που επιλεγει το να παρακολουθει .Επελεξε να παρακολουθει γιατι θεωρει οτι ειναι αποτλεσματικο για να περασει, ενω καποιοι αλλοι επιλεγουμε το διαβασμα (Αν παρακολουθεις προφανως δε γινετε την ιδια μερα και να διαβαζεις.)Αν ειναι ετσι να λεμε +1 οποιος διαβασει και Γκαρουτσο +0,5 οποιος διαβασει και παλια θεματα +2 οποιος εχει και σημειωσεις.Το τι κανει και απο πυ διαβαζει ο καθενας για να περασει το μαθημα δε θα επρεπε να ειναι αιτια μπονους.Αν θελει ο κυριος παυλος να βαλει μπονους, να βαλει καποια εργασια, εκει παω πασο, οι σημιωσεις ομως ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.Οκ μπορει να μην εχουμε επιλογη και ο καθε καθηγητης να βαθμολογει οπως γουσταρει, αλλα μη το δικαιολογουμε κι ολας.


Αν και ανορθόγραφο, ότι πιο σωστό διάβασα σε αυτό το thread.

brera έγραψε:Όχι διαφωνώ σε αυτό.
Αν ήταν έτσι, θα κλείναμε τα πανεπιστήμιο να διαβάζουμε όλοι απο το σπίτι δια αλληλογραφίας. Ούτε έξοδα για καθηγητές, εργαστήρια κλπ κλπ
Αλλά το σίγουρο είναι ένα.
Όταν θα ζητήσεις σημειώσεις, απο κάποιον που παρακολουθησε κάποτε θα τις πάρεις. Εμένα μου ακούγεται "ας πάει ο βλάκας, και στην εξέταση θέλω ισότητα". Δεν είναι καθόλου έτσι.

Αλλά δε γίνεται να επιβραβεύεται το ίδιο κάποιος, που κάθεται σπίτι του και διαβάζει απο το βιβλίο ή σημειώσεις που βρήκε απο άλλους, απο κάποιον που θα κάνει ακριβώς το ίδιο + ότι κάνει και τον κόπο να πάει μέχρι τη σχολή, θα μοιράσει σημειώσεις στους άλλους κάποια στιγμή κλπ κλπ.
Το πανεπιστήμιο δεν είναι κάτι απρόσωπο που παρέχει στείρα γνώση και θέλει να δίνουν μόνο εξετάσεις οι φοιτητές. Είναι πολλά παραπάνω και αν δεν το βλέπουμε έτσι τότε ευθυνόμαστε και εμείς για την κατρακύλα του.
Δεν πηγαίνουμε στα μαθηματα σημαίνει δεν ξέρουμε τι γίνεται, άρα δεν επηρεάζουμε στο να γίνει κάτι καλύτερο γιατί δε μας ενδιαφέρει παρά να περάσουμε ένα μάθημα και να πάρουμε ένα πτυχίο. Και όλα παραμένουν στάσιμα και όπως είναι. Χωρίς το ανθρώπινο δυναμικό και κυρίως τους φοιτητές κανένα πανεπιστήμιο δε γίνεται καλύτερο.
Δικαιολογία στο ότι "η σχολη δε μου προσφέρει τίποτα, για αυτό δεν πάω" δεν υπάρχει. Γιατί μπορώ πολύ εύκολα να σου πω "και εσύ τι έκανες για αυτό;".


Διαφωνώ πλήρως.


loukis έγραψε:
achilleas11 έγραψε:Επειδή βλέπω άρχισες να λες "να παρακολουθούμε για να γίνει καλύτερο το πανεπιστήμιο" και άλλα τέτοια ουάου, άκου το εξής.
Στο εξωτερικό σε σοβαρά πανεπιστήμια ο κάθε καθηγητής μετά από κάθε εξεταστική βγάζει την κατανομή και τον μέσο όρο των βαθμών. Ειδικά το τελευταίο είναι ένα νούμερο που συνοδεύει τον κάθε καθηγητή και δείχνει για πόσο δίδαξε μέσα στην αίθουσα. Αν οι φοιτητές έχουν μέσο όρο 7 σημαίνει ότι δίδαξε για 7· αν έχουν μέσο όρο 4 σημαίνει ότι έκανε ό,τι να ναι μάθημα.


Πολύ σωστός είσαι! Επίσης στο εξωτερικό όταν ο καθηγητής σε μια εξεταστική έχει επιτυχία λιγότερη από 20% των συνολικών μαθητών που κάθισαν την εξέταση του τότε αυτόματα τον καλούν σε συμβούλιο και του ζητούν εξηγήσεις.. Αν στην επομένη εξεταστική έχει πάλι κάτω από 20% επιτυχίες τότε ο καθηγητής πάει περίπατο.... φαντάσου στο DUTH να ισχύσει αυτός ο νόμος που υπάρχουν καθηγητές που εδώ και 12 με 15 συνεχόμενες εξεταστικές έχουν περάσει 5 άτομα στους 120... :o :o :o



LOL, κανένα από τα δύο δεν είναι ακριβώς έτσι. Η κατανομή των βαθμών γίνεται για άλλους λόγους, ρωτήστε τους καθηγητές που σπούδασαν στην Αμερική ή δίδαξαν στην Αμερική (Btw ακόμα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού??)

brera έγραψε:Συμφωνούμε. Εσύ περιμένεις από το σπίτι σου να σου μάθει η σχολή να την αγαπήσεις.
Εγώ την αγαπάω τη σχολή μου με τα 1000. Και δεν περίμενα απο αυτήν να μου το μάθει. Εγώ το κυνήγησα. Και αν αύριο είχα 20000 μόρια και 1.000.000 ευρώ πάλι ηλεκτρολόγων Ξάνθης θα ερχόμουν.


Αυτό που λες συμφωνεί περισσότερο με τα λεγόμενα του chris παρά με αυτά που υποστηρίζεις παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό nairePAOK » 16 Ιούλ 2012, 11:36

brera έγραψε:Συμφωνούμε. Εσύ περιμένεις από το σπίτι σου να σου μάθει η σχολή να την αγαπήσεις.
Εγώ την αγαπάω τη σχολή μου με τα 1000. Και δεν περίμενα απο αυτήν να μου το μάθει. Εγώ το κυνήγησα. Και αν αύριο είχα 20000 μόρια και 1.000.000 ευρώ πάλι ηλεκτρολόγων Ξάνθης θα ερχόμουν.

Τα πράγματα είναι σοβαρά...
είναι αυτό που λένε ΗΜΜΥτρελος
nairePAOK
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 00:17
Τοποθεσία: Ηλεκτρολόγκα,το νησί των τρελών
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Ιούλ 2012, 11:51

Koιτάξτε παιδιά όπως είπα δεν έχει νόημα.
Δε βλέπω κάπου να αντιφάσκω.
Εγώ παρακολουθούσα, ήμουν μέσα στη σχολή και γνώρισα 4-5 ανθρώπους αξιόλογους, επιστήμονες με όλη τη σημασία της λέξης, που άλλοι είναι καθηγητές και άλλοι οχι, που με έκαναν να τρελαθώ με αυτό που κάνω. Αν δεν πατούσα σχολή απλά θα έκλαιγα μόνος σπίτι μου για το πόσο άσχημα είναι τα πράγματα. Γιατί απλά δε θα ήξερα.
Αν εσείς νιώθετε ότι αποτύχατε ως επιλογή μάλλον πρέπει να κοιτάξετε να πάτε κάπου αλλού, και όχι να ειρωνεύεστε ότι "τα πράγματα είναι σοβαρά".
Εγώ νιώθω ευχαριστημένος με ότι κάνω, αν εσείς νιώθετε αποτυχημένοι δε σας φταίει κανείς άλλος.

Είναι σαν το "γυναίκες στην Ξάνθη δεν υπάρχουν" και επειδή εμείς δεν κουνάμε ούτε το δαχτυλάκι μας, περιμένουμε να πάμε σε ένα μέρος με 300 γυναίκες για να μας την πέσουν. Αν δεν το κυνηγήσεις και λιγο ρε φίλε, δεν θα πετύχεις ποτέ, μα ποτε..
Με την κλάψα δεν κέρδισε ποτέ κανεις.

Εγώ τουλάχιστον ως μονάδα κάτι προσπάθησα να κάνω έμπρακτα για να μην παίρνονται παρουσίες και να μη μετριέται απλά η φυσική παρουσία στο μάθημα. Γιατί δε μιλάω για φυσική παρουσία, αλλά για έμπρακτη συμμετοχή στο μάθημα. Τώρα εσείς μου λέτε θεωρίες πίσω απο ένα πληκτρολόγιο και δε μπορώ τους επαναστάτες του πληκτρολογίου που όσα κατηγορούν τα έχουν επωφεληθεί και οι ίδιοι και όταν μπορούσαν να κάνουν κάτι απλά ( μπορει , με μια επιφύλαξη πάντα ) να έκαναν την πάπια γιατί απλά τους βόλευε εκείνη την ώρα..
Γιατί όταν εγώ κάποια στιγμή σηκώθηκα επώνυμα, ήμουν μόνος μου και δεν είχα κανένα backup απο κανέναν "επαναστάτη" που απλά φοβήθηκε μην τον βάλει στο μάτι ο καθηγητής. Αυτά φαίνονται στην πράξη και όχι στις θεωρίες στα forums. Δυστυχώς απο λόγια μπουχτισαμε. Ας κάνουμε και κάτι χωρίς να κοιτάμε το προσωπικό μας κόστος ..

Το θέμα έληξε..
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Ιούλ 2012, 16:48

Kαι προτού πέσετε όλοι να με φάτε, θα σας πω ένα πράγμα.
Αφήστε τό, ο καθένας έχει τις απόψεις του. Και 1000 ποστ να κάνουμε άκρη, σίγουρα, δε θα βγάλουμε καθώς και οι 2 πλευρές προφανώς είναι αρκετά ισχυρογνώμονες. Με το να το συνεχίζουμε απλά χαλάμε τη ζαχαρένια μας χωρίς λόγο.
Καλοκαιράκι έρχεται, ας χαλαρώσουμε και ας ετοιμαστούμε για τη μάχη σε ενάμιση μήνα περίπου.
Εγώ το σταματάω εδώ..

Καλο καλοκαίρι σε όλους σας. ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό chris » 16 Ιούλ 2012, 17:32

Είναι σαν το "γυναίκες στην Ξάνθη δεν υπάρχουν"


Κοιτα ολα τ αλλα ειναι υποκειμενικα και καθαρα θεμα προσωπικης αποψης αλλα αυτο ειναι θεμα μαθηματικων.Αν αναλογει 1 γυνναικα σε 7 αντρες και αυτη η μια ειναι οπτικα σα τον μπαρμπα μου το Μπαμπη τοτε μπορεις και να πεις πως γυνναικες δεν υπαρχουν.Και εγω ειχα σχεσεις στη ξανθη, αλλα σε καποιες περιπτωσεις επρεπε καθολη τη διαρκεια της σχεσης να στοκαρω κατι ποτα(ο θεος να τα κανει) απο τα λιντλ για να επιτελω τα "καθηκοντα" μου.
O0
Αντε να χαλαρωσουμε και λιγο...δε μπορω τις εντασεις μ αυτη τη ζεστη...


ειναι σα το ανεκδοτο που λεει η γκομενα "μωρο μου θελω να μιλησουμε για τη σχεση μας" και απανταει ο αντρας "μωρο μου να μιλησουμε σε λιγο, γιατι ακομη δεν ειμαι ακρετα μεθυσμενος?"
Τελευταία επεξεργασία από chris και 16 Ιούλ 2012, 17:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
chris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάιος 2011, 19:37

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 16 Ιούλ 2012, 17:33

Σε λίγο θα λιώσουμε. ;D
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης