Σχετικά με κ. Παύλο

Διδάσκοντες: π.Γ. Αναγνωστόπουλος, Αν. Καθηγητής

Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 12 Ιούλ 2012, 11:52

Μήνυμα που αποστέλλεται 1 μέρα πριν τις εξετάσεις.
Aγαπητά μου παιδιά,
σας επισυνάπτω τις δυο πρώτες παραγράφους από συμπληρωματικές σημειώσεις προκειμένου να διευκολυνθείτε στο διάβασμά σας. Ήθελα να το κάνω πολύ πριν αλλά δυστυχώς διάφορες ανελαστικές υποχρεώσεις δε μου το επέτρεψαν. Έως αύριο το πρωί, θα επισυνάψω και το υπόλοιπο των συμπληρωματικών σημειώσεων προκειμένου να έχετα όλη την ύλη στην οποία θα εξετασθείτε και που σας δίδαξα κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.Οι σημειώσεις αυτές δεν αντικαθιστούν, αλλά θα λειτουργήσουν βοηθητικά στη μελέτη σας από ό,τι άλλο έχετε προμηθευτεί (βιβλίο Griffiths και τις δικές σας σημειώσεις από τα μαθήματα θεωρίας και ασκήσεων).
Όσοι φοιτητές έχουν κρατήσει σημειώσεις από τα μαθήματα, παρακαλούνται να αφήσουν το πρωτότυπο στην κ. Βέτα (γραμματεία εργαστηρίου Η/Μ Θεωρίας). Εύχομαι καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.



Αυτό που έχω επισημάνει ως Bold δεν αναιρεί το μη υποχρεωτικό των παρακολουθήσεων των διαλέξεων;
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 12 Ιούλ 2012, 12:35

Από συζητήσεις με συμφοιτητές μου, μου έχουν μεταφέρει πως ο κ. Παύλος γενικά ακολουθεί αυτή την τακτική
και σε άλλα μαθήματά του
να συγκεντρώνει δηλαδή τις σημειώσεις φοιτητών από τα μαθήματα

Είχε πει μήπως πως θα δώσει κάποιο bonus σε όποιον/α πάει??
Γτ λογικά δεν πρέπει να έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα κάτι τέτοιο
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 12 Ιούλ 2012, 12:49

Seitjo90 έγραψε:Από συζητήσεις με συμφοιτητές μου, μου έχουν μεταφέρει πως ο κ. Παύλος γενικά ακολουθεί αυτή την τακτική
και σε άλλα μαθήματά του
να συγκεντρώνει δηλαδή τις σημειώσεις φοιτητών από τα μαθήματα

Είχε πει μήπως πως θα δώσει κάποιο bonus σε όποιον/α πάει??
Γτ λογικά δεν πρέπει να έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα κάτι τέτοιο


Εσύ αν ήσουν καθηγητής και μάζευες x τετράδια δε θα έδινες κάποιο bonus;
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 12 Ιούλ 2012, 13:17

Φυσικά και θα του έδινα και καλό bonus. Kάπως πρέπει να επιβραβεύεται παραπάνω και αυτός, που πηγαίνει 9 το πρωί, περιμένει το λεωφορείο, με τιμά με την παρουσία του στο μάθημά μου, κάθεται 1-2-3 ώρες, από αυτόν που κάθεται σπίτι του, θα πιεί τον καφέ του άνετος κλπ..

Από την άλλη δε θα τιμωρούσα όποιον δεν ερχόταν.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 12 Ιούλ 2012, 13:38

Τότε θα έπρεπε να έχω περάσει όλα τα μαθήματα με τόσες παρακολουθήσεις που έχω πάει. Νομίζω ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται ίσα οι φοιτητές και όχι 1 μέρα πριν την εξέταση να αποφασίζεται κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 12 Ιούλ 2012, 14:03

Οι φοιτητές ναι πρέπει να αντιμετωπίζονται ίσα. Και δε νομίζω ότι το είπε τελευταία στιγμή. Εγώ πχ που δεν παρακολουθούσα το συγκεκριμένο μάθημα φέτος ήξερα απο καιρό ότι στο τέλος ο κ. Παύλος θα ζητήσει τις σημειώσεις των φοιτητών.
Και δε βρίσκω κάτι άνισο στο παραπάνω. Δεν είπε ότι θα κόψει βαθμό από οποιον δεν παρακολουθεί.
Αλλά δεν καταλαβαίνω..
Μας πειράζει που κάποιοι συμφοιτητές μας που πήγαιναν στα μαθήματα, κρατούσαν σημειώσεις ( που πιθανώς αυτές θα πάρουμε να διαβάσουμε και εμεις), θα πάρουν bonus 1-2 βαθμούς ενώ εμείς θα αισθανθούμε αδικημένοι;
Εφόσον κάποιος επέλεξε να μην παρακολουθεί, ταυτόχρονα επέλεξε και να πάρει ως βαθμό μόνο αυτό που θα γράψει στις εξετάσεις. Απο εκεί και πέρα γιατί να αισθάνεται μειωμένος αν κάποιος βραβευτεί για τον παραπάνω κόπο που έδωσε σε ένα μάθημα;

Kαι όλα αυτά με την προυπόθεση ότι ο κ.Παύλος θα δώσει bonus που δεν ξέρουμε σίγουρα αν θα το κάνει ... :)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό alehunter » 12 Ιούλ 2012, 16:19

συμφωνω με τον φιλο brebra.Ολοι μας απο σημειωσεις διαβαζουμε και μαγκια(και χαρας στο κουραγιο του) σε οποιον παει σε ολα τα μαθηματα και δεν βαριεται να αραξει για καφε...

Παντως αυτο με τις σημειωσεις ο κ.Παυλος το εκανε και στο μαθημα του πρωτου εξαμηνου "ιστορια των ημμυ" και σε οποιον εδωσε τις σημειωσεις του εβαζε αυτοματα 3-4 + την προφορικη εξεταση ο,τι επαιρνε
Δηλαδη ναι δινει bonus και μαλιστα και αρκετο.



Τελος,θελω να πω οτι θεωρω οτι αμα καποιος πραγματικα παει σε καποιο μαθημα(δηλαδη εχει καλες σημειωσεις, συμμετέχει στο μαθημα κτλπ) δεν επιβαλεται αλλα, ειναι αρκετα θετικο να επιβραβευεται με 1-2 μορια παραπανω.

Ειναι μαλιστα τωρα που το σκεφτομαι και ενας ενδιαφερον τροπος να προσεγγισεις φοιτητες.Με εμενα επιασε και μαλιστα επειδη ακριβως προσπαθουσα να συμμετεχω για το bonus εμαθα τα περισσοτερα μεσα στο μαθημα-ιδιατερα σπανιο φαινομενο-
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 12 Ιούλ 2012, 17:11

Ναι ωραία όλα αυτά και συμφωνώ. Αλλά είμαι μεγάλο έτος και δε γίνεται να περιμένω να παρακολουθήσω του χρόνου την άνοιξη για να περάσω το μάθημα.
Αν βάλει παλούκια στις εξετάσεις και περάσει μόνο αυτούς που κράτησαν σημειώσεις και είναι ικανοποιημένος από το ποσοστό των επιτυγχόντων, τότε οι υπόλοιποι θα έχουν πρόβλημα από εκεί που φαίνεται ότι δε θα επηρεαζόταν καθόλου.

ΥΓ: Επειδή το έχουμε πάει πολύ προσωπικά, εγώ παρακολουθώ και μάλιστα τα περισσότερα μαθήματα από αυτά που κατεβαίνω στις εξετάσεις, αλλά δεν έχω και την κλεψύδρα της Ερμιόνης...
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό george_ti » 12 Ιούλ 2012, 17:14

alehunter έγραψε:Τελος,θελω να πω οτι θεωρω οτι αμα καποιος πραγματικα παει σε καποιο μαθημα(δηλαδη εχει καλες σημειωσεις, συμμετέχει στο μαθημα κτλπ) δεν επιβαλεται αλλα, ειναι αρκετα θετικο να επιβραβευεται με 1-2 μορια παραπανω.


δηλαδή θα πρέπει να επιβραβεύεται κάποιος που κάνει το αυτονόητο? παρακολουθεί στα μαθήματα? Μήπως στην Ελλάδα κάνουμε κάτι ανάποδα? (δεν κάνω τον έξυπνο, προσωπικά έχω παρακολουθήσει ελάχιστα μαθήματα)

alehunter έγραψε:Ειναι μαλιστα τωρα που το σκεφτομαι και ενας ενδιαφερον τροπος να προσεγγισεις φοιτητες.Με εμενα επιασε και μαλιστα επειδη ακριβως προσπαθουσα να συμμετεχω για το bonus εμαθα τα περισσοτερα μεσα στο μαθημα-ιδιατερα σπανιο φαινομενο-


θεωρώ ότι εάν ο καθηγητής διδάσκει σωστά το μάθημα, τα περισσότερα τα μαθαίνεις επί τόπου, έχεις πάρει 5 με κλειστά μάτια !
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 12 Ιούλ 2012, 17:35

achilleas11 έγραψε:Ναι ωραία όλα αυτά και συμφωνώ. Αλλά είμαι μεγάλο έτος και δε γίνεται να περιμένω να παρακολουθήσω του χρόνου την άνοιξη για να περάσω το μάθημα.
Αν βάλει παλούκια στις εξετάσεις και περάσει μόνο αυτούς που κράτησαν σημειώσεις και είναι ικανοποιημένος από το ποσοστό των επιτυγχόντων, τότε οι υπόλοιποι θα έχουν πρόβλημα από εκεί που φαίνεται ότι δε θα επηρεαζόταν καθόλου.

ΥΓ: Επειδή το έχουμε πάει πολύ προσωπικά, εγώ παρακολουθώ και μάλιστα τα περισσότερα μαθήματα από αυτά που κατεβαίνω στις εξετάσεις, αλλά δεν έχω και την κλεψύδρα της Ερμιόνης...


Δεν πάει καθόλου προσωπικά, συζήτηση κάνουμε. Και εγώ είμαι 5ο έτος και έχω μαθήματα απο 2ο και 3ο έτος που χρωστάω και δεν προλαβαινω να τα παρακολουθήσω..
Αν στο έτος σου παρακολουθούσες το μάθημα τότε να μετριέται ως παρακολούθηση. Αν άλλαξε ο καθηγητής, τι να κάνουμε.. Δε γίνονται όλα..

Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω.
Αύριο πχ θα κατέβουν 20 άνθρωποι απο τους οποίους οι 5 πήγαιναν στα μαθήματα και οι άλλοι δεν μπόρεσαν για τους x,y λόγους. Περνούν οι 5 και κόβονται οι 15.
Αυτό σημαίνει ότι οι 5 έγραψαν τη βάση (5) και με το bonus έφτασαν το 7. Ο άλλος που έγραψε 2-3-4 και κόπηκε θα στενοχωρηθεί γιατι οι άλλοι πήραν 7;
Ακόμα και αν οι πρώτοι δεν έπιασαν το 5 και τους περάσει πχ ενώ έχουν γράψει 4 επειδή τους έβλεπε οτι παρακολουθούσαν.. Τι πρέπει να γίνει;
Να μην επιβραβεύονται αυτοί που συμμετέχουν επειδή κάποιος παλιός δεν πέρασε στην ώρα του το μάθημα και θέλει να αντιμετωπίζεται το ίδιο ενω δεν παρακολούθησε;
Να διάβαζα να πέρναγα. Το τι κάνουν οι άλλοι δε με νοιάζει.
Δε γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος.

george_ti έγραψε:δηλαδή θα πρέπει να επιβραβεύεται κάποιος που κάνει το αυτονόητο? παρακολουθεί στα μαθήματα? Μήπως στην Ελλάδα κάνουμε κάτι ανάποδα? (δεν κάνω τον έξυπνο, προσωπικά έχω παρακολουθήσει ελάχιστα μαθήματα)


Με αυτή τη λογική θα πρέπει να τιμωρείται αυτός που δεν παρακολουθεί που ούτε αυτό είναι σωστό γιατί δεν είμαστε σχολείο.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό alehunter » 12 Ιούλ 2012, 18:40

φιλε george_ti
δηλαδή θα πρέπει να επιβραβεύεται κάποιος που κάνει το αυτονόητο? παρακολουθεί στα μαθήματα? Μήπως στην Ελλάδα κάνουμε κάτι ανάποδα? (δεν κάνω τον έξυπνο, προσωπικά έχω παρακολουθήσει ελάχιστα μαθήματα)

ναι οκ εχεις σαφως δικιο αλλα απο την στιγμη που το μαθημα δεν βοηθαει για Χ,Υ λογους ποιος ο λογος να παω ??? Αυτονοητο λες, ε λοιπον αν πραγματι με βοηθαγε και ειχε μια καποια πρακτικη εφαρμογη και οχι στειρα θεωρια μπορει να το συζητουσα αλλα αν ειναι μια ασκοπη φυσικομαθηματικη μλκ ε γιατι ???
αυτο με την ελλαδα ναι συμφωνω αλλα τι να σου πω, αν και θελω να παω σε ολα τα μαθηματα οσο περναει ο καιρος καταλαβαινω ολο και περισσοτερο οτι ειναι αν οχι ασκοπο τουλαχιστον δυσαναλογο της ποσοτητας της κουρασης με την γνωση που λαμβανω....Αλλα επειδη ειμαι ρεαλιστης και ελληνας το εχω αποφασισει πλεον οτι δυσκολα αν παω σε καποιο μαθημα πραγματι θα με βοηθησει και σε οτι αφορα το 2ο σκελος:
θεωρώ ότι εάν ο καθηγητής διδάσκει σωστά το μάθημα, τα περισσότερα τα μαθαίνεις επί τόπου, έχεις πάρει 5 με κλειστά μάτια !

σε 2 μαθηματα μονο μου εχει τυχει και αυτο ισως γιατι το ενα μου αρεσε πολυ και το αλλο ειναι του κ.Παυλου που μου εδωσε καποιο κινητρο....



brera έγραψε:Ακόμα και αν οι πρώτοι δεν έπιασαν το 5 και τους περάσει πχ ενώ έχουν γράψει 4 επειδή τους έβλεπε οτι παρακολουθούσαν.. Τι πρέπει να γίνει;
Να μην επιβραβεύονται αυτοί που συμμετέχουν επειδή κάποιος παλιός δεν πέρασε στην ώρα του το μάθημα και θέλει να αντιμετωπίζεται το ίδιο ενω δεν παρακολούθησε;
Να διάβαζα να πέρναγα. Το τι κάνουν οι άλλοι δε με νοιάζει.
Δε γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος.

κοιτα γενικα θεωρω οτι κυριως σε δυσκολα μαθηματα αν πραγματι προσπαθεις ειναι αμαρτια να σε κοψουν με 4 και σε αυτο το σημειο θελω να πω οτι
ο κ.ΠΑΥΛΟΣ ειναι γενικα απο τους πιο 'ξηγημένους σε αυτο το ζητημα.Αν πραγματι δει οτι το προσπαθεις και δεν αδιαφορεις ακομα και αν δεν εισαι για 5 θα σε βοηθησει.-
Γενικα παντως πιστευω το να δινεται κινητρο σε ενα φοιτητη να παει στο μαθημα ειναι θετικο(γινεται και σε αλλες σχολες btw(π.χ. ιατρικη) αν συμπληρωσεις Χ παρουσιες να σου δινει bonus-και μαλιστα +3-, οχι μονο εδω -σχετικα με αυτο που ελεγες φιλε george_ti με το αυτονοητο- )

brera έγραψε:Με αυτή τη λογική θα πρέπει να τιμωρείται αυτός που δεν παρακολουθεί που ούτε αυτό είναι σωστό γιατί δεν είμαστε σχολείο.

συμφωνω φιλε μου η χρυση τομη ειναι καπου στην μεση ....

Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο και αυτο με τις σημειωσεις δεν ειναι παρα σαν να παιρνει ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ απλα το κανει εμμεσα....




Υ.Γ.εγω οπως προ ειπα ειχα παει σε ολα τα μαθηματα και πηρα αισθητο bonus απο τις σημειωσεις μου.
Οπως και να εχει πιστευω οτι απο την στιγμη που δινουμε σημειωσεις (και ειναι κατι που το δουλευει μονος του ο καθενας,κατι σαν εργασια δλδ) σωστο θα ηταν αναλογα με το υλικο που θα δωσει να αξιολογειται και οχι απλα η συμμετοχη....
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό chris » 13 Ιούλ 2012, 23:36

Ο καθε καθηγητης κανει οτι του τη βαρεσει, και εμεις πρεπει να προσπαθουμε να ακολοθησουμε τις αλλαγες και τις καινοτομιες.Οποιος παρακολουθει μπραβο του, αλλα εγω αρνουμε να παρακολουθησω ειδικα οταν ξερω οτι δε θα με βοηθησει ουσιαστικα, και πιθανοτατα αν δε περασω την επομενη χρονια οι σημειωσεις μου θα ειναι αχρηστες γιατι το μαθημα θα το εχει αλλος καθηγητης.Τα πεδια πρωτα τα ειχε ο κ. Αναγνωστοπουλος, μετα ο κ.Παυλος μετα ο κ.Σαρρης και μετα συνδιασμος και του χρονου μπορει να τα εχει παλι αλλος.Κοινως βρασε ρυζι....
chris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάιος 2011, 19:37

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Ιούλ 2012, 03:09

chris έγραψε:Ο καθε καθηγητης κανει οτι του τη βαρεσει, και εμεις πρεπει να προσπαθουμε να ακολοθησουμε τις αλλαγες και τις καινοτομιες.Οποιος παρακολουθει μπραβο του, αλλα εγω αρνουμε να παρακολουθησω ειδικα οταν ξερω οτι δε θα με βοηθησει ουσιαστικα, και πιθανοτατα αν δε περασω την επομενη χρονια οι σημειωσεις μου θα ειναι αχρηστες γιατι το μαθημα θα το εχει αλλος καθηγητης.Τα πεδια πρωτα τα ειχε ο κ. Αναγνωστοπουλος, μετα ο κ.Παυλος μετα ο κ.Σαρρης και μετα συνδιασμος και του χρονου μπορει να τα εχει παλι αλλος.Κοινως βρασε ρυζι....

Ναι, καταλαβαίνω τι λες αλλά είμαστε φοιτητές , παίρνουμε ένα μηνιαίο "εισόδημα" από τους γονείς μας ( οι περισσότεροι έστω) και ένα πράγμα έχουμε να κάνουμε ως υποχρέωση. Να περνάμε μαθήματα. Αν μπορείς χωρίς να παρακολουθείς, σου βγάζω το καπέλο και μπράβο σου. Ταυτόχρονα όμως λες "οκ εγώ θα διαβάσω μονος μου, και ό,τι γράψω θα πάρω" και δεν έχεις καμμία απαίτηση απο εκεί και πέρα.

Από την άλλη δε νομίζω ότι είναι λόγος να μην παρακολουθείς επειδή συμβαίνουν αλλαγές και εξελίξεις. Ντάξει, δε νομίζω ότι το πρόγραμμα μας είναι τόσο επιβαρημένο (υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια) που έχουμε να ασχοληθούμε με κάτι πιο σοβαρό από το τι γίνεται στη σχολή.

Αλλά φυσικά ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ανάλογα με το τι θεωρεί αυτός καλύτερο για τον εαυτό του πράττει. Αν είναι αποτελεσματικό αυτό δε μπορεί να του πει κανεις τίποτα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό chris » 14 Ιούλ 2012, 11:23

Η παρακολουθηση ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη, καπιος μπορει να γουσταρει να παρακολουθει, προσωπικα προτιμω τον χρονο που θα παρακολουθουσα να διαβαζω μονος μου σπιτι.Δε νομιζω οτι ειναι λογικο να επιβραβευουμε καποιον που επιλεγει το να παρακολουθει .Επελεξε να παρακολουθει γιατι θεωρει οτι ειναι αποτλεσματικο για να περασει, ενω καποιοι αλλοι επιλεγουμε το διαβασμα (Αν παρακολουθεις προφανως δε γινετε την ιδια μερα και να διαβαζεις.)Αν ειναι ετσι να λεμε +1 οποιος διαβασει και Γκαρουτσο +0,5 οποιος διαβασει και παλια θεματα +2 οποιος εχει και σημειωσεις.Το τι κανει και απο πυ διαβαζει ο καθενας για να περασει το μαθημα δε θα επρεπε να ειναι αιτια μπονους.Αν θελει ο κυριος παυλος να βαλει μπονους, να βαλει καποια εργασια, εκει παω πασο, οι σημιωσεις ομως ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.Οκ μπορει να μην εχουμε επιλογη και ο καθε καθηγητης να βαθμολογει οπως γουσταρει, αλλα μη το δικαιολογουμε κι ολας.
chris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάιος 2011, 19:37

Re: Σχετικά με κ. Παύλο

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Ιούλ 2012, 21:14

Όχι διαφωνώ σε αυτό.
Αν ήταν έτσι, θα κλείναμε τα πανεπιστήμιο να διαβάζουμε όλοι απο το σπίτι δια αλληλογραφίας. Ούτε έξοδα για καθηγητές, εργαστήρια κλπ κλπ
Αλλά το σίγουρο είναι ένα.
Όταν θα ζητήσεις σημειώσεις, απο κάποιον που παρακολουθησε κάποτε θα τις πάρεις. Εμένα μου ακούγεται "ας πάει ο βλάκας, και στην εξέταση θέλω ισότητα". Δεν είναι καθόλου έτσι.

Αλλά δε γίνεται να επιβραβεύεται το ίδιο κάποιος, που κάθεται σπίτι του και διαβάζει απο το βιβλίο ή σημειώσεις που βρήκε απο άλλους, απο κάποιον που θα κάνει ακριβώς το ίδιο + ότι κάνει και τον κόπο να πάει μέχρι τη σχολή, θα μοιράσει σημειώσεις στους άλλους κάποια στιγμή κλπ κλπ.
Το πανεπιστήμιο δεν είναι κάτι απρόσωπο που παρέχει στείρα γνώση και θέλει να δίνουν μόνο εξετάσεις οι φοιτητές. Είναι πολλά παραπάνω και αν δεν το βλέπουμε έτσι τότε ευθυνόμαστε και εμείς για την κατρακύλα του.
Δεν πηγαίνουμε στα μαθηματα σημαίνει δεν ξέρουμε τι γίνεται, άρα δεν επηρεάζουμε στο να γίνει κάτι καλύτερο γιατί δε μας ενδιαφέρει παρά να περάσουμε ένα μάθημα και να πάρουμε ένα πτυχίο. Και όλα παραμένουν στάσιμα και όπως είναι. Χωρίς το ανθρώπινο δυναμικό και κυρίως τους φοιτητές κανένα πανεπιστήμιο δε γίνεται καλύτερο.
Δικαιολογία στο ότι "η σχολη δε μου προσφέρει τίποτα, για αυτό δεν πάω" δεν υπάρχει. Γιατί μπορώ πολύ εύκολα να σου πω "και εσύ τι έκανες για αυτό;".
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron