Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Διδάσκοντες: Π. Κοτσανίδης, Αν. Καθηγητής

Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό chrisdimi » 05 Μαρ 2009, 12:33

Κάποιος να σώσει την ανθρωπότητα. ΕΛΕΟΣ. Έμαθα όλο το βιβλίο απ΄έξω και πήγα στην πτυχιακή και άφησα λευκή κόλλα...Γιατί?? Μα επειδή εμάς τους παλιούς φοιτητές μας επιφύλαξε μια ωραία ΕΚΠΛΗΞΗ. Μόνο ασκήσεις, σε μάθημα μόνο θεωρίας ...ΕΛΕΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ. Κάποιος να μας σώσει. Έχω 3 μαθήματα, και ναι καλα το καταλάβατε Μικροκύματα, Ισχύος 1 και ναι λοιπόν ΦΥΣΙΚΗ3 . Έχω περάσει τα πάντα(-όλα) με το πολύ 5 μέρες διάβασμα και ΤΗΛΕΠ και Ψηφιακα και ΣΑΕ και οοοοολα τα μαθηματακια μου και τωρα με το κοτσανιδη Με 10 μερες διαβασμα (ναι 10) εμαθα φυσικη ολο το βιβλιαρακι του και εδωσα λευκη κολλα. Μου φαινεται ο κοτσανιδης δεν εκτιμησε οτι με καποιο βισμα τον στειλανε στους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, εναν απλο φυσικο για να καθεται στο γραφειακι του και να παιρνει το μηνα 3000ευρο δεν το εκτιμησε και μας κανει τη ζωη δυσκολη αντι να λεει ευχαριστω που ειναι και καθηγητης σε πανεπιστημιο. Αντι να μας δυσκολευουν οι ηλεκτρονικες και ολα τα σημαντικα μαθηματα που καποια στιγμη θα συναντησουμε στην "καριερα" μας τα δυσκολα ηταν φυσικες, πιθανοτητες, μαθηματικα και κατι αλλα απιστευτα που μας κραταν χρονια πισω στη ζωη. Να μου πεις αυτοι που γεμισαν τετοιες θεσεις στα πανεπιστημια αυτο το σκοπο ειχαν,"να μειωσουν την ανεργια ", ψήφοι για τα κομματα, πετυχαν καλα το σκοπο τους. Ναι λοιπον αφησα τα ισχυος 1 για να δωσω φυσικη3. θα κανω ακομα μια φορα κουραγιο. Κουράγιο σε όλους, "Κύριε Υάκινθε γυρίστε πίσω, έστω και για ένα εξάμηνο".
chrisdimi
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 12:24

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 05 Μαρ 2009, 13:02

Είδες τι παθαίνεις άμα τα μαθαίνεις απέξω?
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό macJohn » 05 Μαρ 2009, 13:30

Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι πως την επόμενη φορά πρέπει να διαβάσεις 12 μέρες για να προλάβεις να μάθεις και τις ασκήσεις.

Και μία συμβουλή, ξεκίνα να μαθαίνεις από τώρα τα μικροκύματα γιατί θέλεις 2 Σαρακοστές για να μάθεις τα πάντα όλα!!!

Καλή Σαρακοστή έστω και καθυστερημένα και καλό κουράγιο...
Τελευταία επεξεργασία από macJohn και 05 Μαρ 2009, 13:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό luminitsa » 05 Μαρ 2009, 13:31

Όλοι χάλια τα πήγαν δηλαδή? Άντε να δούμε πόσοι θα χρωστάνε το μάθημα... :o Αν έχει κανείς θέματα αν μπορεί ας τα ανεβάσει στα αρχεία.
luminitsa
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 21 Οκτ 2008, 10:25

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό Mr Q » 05 Μαρ 2009, 21:29

Καλά όλα αυτά αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος,ότι δηλαδή όλες οι ασκήσεις εκτός από το 1ο θέμα είχαν ξαναπέσει σε παλιότερα θέματα οπότε το να έμαθες όλο το βιβλίο και να μην κοίταξες 5-10 ασκήσεις που πέφτουν 1 ή 2 κάθε φορά είναι παράλογο.Και γω δεν τα πήγα πολύ καλά αλλά τα είχα ξαναδει τα θέματα.Επίσης καλό είναι να μην κράζουμε μέσω forum γιατί δεν μόνο αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα θα έχουμε,δλδ δεν θα πάρουμε πτυχίο ούτε σε 2 χρόνια.
Mr Q
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 19:40

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 05 Μαρ 2009, 22:36

ναι οι ασκήσεις είναι παρόμοιες με αυτές του βιβλίου..(κ υπάρχουν κ οι λύσεις) νομίζω ότι ο καθηγητής είχε πει και ποιες ήταν sos (στο μάθημα βέβαια :P) πάντως να έχετε το νου σας γιατί βάζει πρόοδο αλλά μόνο γιαυτούς που παρακολουθούν
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό chrisdimi » 06 Μαρ 2009, 13:15

Mr Q έγραψε:Καλά όλα αυτά αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος,ότι δηλαδή όλες οι ασκήσεις εκτός από το 1ο θέμα είχαν ξαναπέσει σε παλιότερα θέματα οπότε το να έμαθες όλο το βιβλίο και να μην κοίταξες 5-10 ασκήσεις που πέφτουν 1 ή 2 κάθε φορά είναι παράλογο.Και γω δεν τα πήγα πολύ καλά αλλά τα είχα ξαναδει τα θέματα.Επίσης καλό είναι να μην κράζουμε μέσω forum γιατί δεν μόνο αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα θα έχουμε,δλδ δεν θα πάρουμε πτυχίο ούτε σε 2 χρόνια.
Έχεις κάποιο δίκιο με τις ασκήσεις ειναι παραλογο να μην τις είδα καθόλου και με το να κράζουμε σε Forum πάλι σωστο δεν είναι. Το θέμα ειναι εγω ειμαι αρκετα παλαιός στη σχολή και για κάποιο αυτονόητο λόγο δε παρακολούθησα Φυσική3 και ΔΕΝ ήξερα πως λύνονται έστω και αυτα τα εύκολα που βγαίνουν απο αποδείξεις και μπορεί να είναι και 3 γραμμές. Το θέμα ειναι ο καθηγητής μάλλον το είδε ως "εξυπνάδα" να βάλει τέτοια θέματα ώστε σίγουρα ενα μεγάλο ποσοστό να κοπεί στις εξετάσεις. Εγώ θα τη πληρώσω πάλι.
Παιδια το Forum πρέπει να εξυπηρετεί την άμεση διευκόλυνση μας στο θέμα συνευρεσης μας και συνεργασίας. Υπάρχει κάποιος "καλός" συμφοιτητής που να τα έχει λυμενα όλα αυτα που βάζει στα μαθήματα και ίσως λίγο αναλυτικά να τα ανεβάσει, και όλα τα sos του μαθήματος που υπάρχουν ενδεχομένος. Άλλωστε αυτός ειναι και ο σκοπός του FORUM (οχι του FUROM).
Και των εξετάσεων βεβαίως αν υπάρχουν λυμένα αν έχει κάποιος τη καλοσύνη......
chrisdimi
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 12:24

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 06 Μαρ 2009, 13:42

τα παλια θέματα θα τα βρεις μεσα στο βιβλίο..
οι ασκήσεις έχουν και λύσεις τουλάχιστον η έκδοση που έχω εγώ..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό megatron » 06 Μαρ 2009, 14:11

Φίλε μου chrisdimi, επειδή σε είδα να είσαι κάπως απογοητευμένος και τραμαγμένος με την όλη κατάσταση που επικρατεί, (δεν έχεις κι άδικο βέβαια...), θα σου γράψω ποια μπορούν να θεωρηθούν ως σημαντικά (η λέξη SOS δεν μου πολυαρέσει για να χαρακτηρίσω τα θέματα...) για την εξέταση στο μάθημα Φυσική 3, μιας και όπως λες μπορεί το Forum να βοηθήσει τους συμφοιτητές μας.

Κεφάλαιο 3ο (σελ.21-29): Μονοδιάστατα προβλήματα,
3.1-Ελεύθερο σωματίδιο,
3.2-Σωματίδιο μέσα σε μονοδιάστατο πηγάδι (Well) με τοιχώματα απείρου δυναμικού
3.3-Σωματίδιο μέσα σε κουτί δυναμικού

Κεφάλαιο 4ο: 4.2-Αρμονικός ταλαντωτής τριών διαστάσεων (σελ.44-46)

Κεφάλαιο 5ο: 5.2-Φυσική σημασία των κβαντικών αριθμών (σελ.52)

Κεφάλαιο 6ο: 6.2-Αλληλεπίδραση στροφορμής-Ιδιοστροφορμής (σελ.59-60)
6.4-Μαγνητική ροπή του ηλεκτρονίου στο άτομο του υδρογόνου
6.4.1-Μαγνητική ροπή που οφείλεται στη στροφορμή (σελ.62)
6.4.2-Μαγνητική ροπή της ιδιοστροφορμής του ηλεκτρονίου (σελ.62-63)

Κεφάλαιο 7ο: 7.2-Russel-Saunders και jj σύζευξη
7.2.2-jj σύζευξη (σελ.69)
7.3-Απαγορευτική αρχή του Pauli (σελ.69)
7.5-Φαινόμενο Zeeman

Κεφάλαιο 10ο:10.1-Χαρακτηριστικά του πυρήνα - IV-Κατηγορίες πυρήνων (σελ.106-107)
10.2-Ενέργεια σύνδεσης (σελ.107)

Κεφάλαιο 11ο: 11.2-Νόμος της ραδιενεργούς διάσπασης (σελ.120-122)
11.3-Ακτινιβολία-α (σελ.122-124)
11.4-Ακτινοβολία-β (σελ.124-125)
11.5-Ακτινοβολία-γ (σελ.125)

Κεφάλαιο 12ο: 12.1-Πυρηνικές αντιδράσεις (σελ.129)
12.4-Ενεργοποίηση πυρήνων (σελ.131-132)
12.5-Σχάση (σελ.132-133)
12.7-Σύντηξη (σελ.134-135)

...και ασκήσεις:
Κεφάλαιο 1ο: 5
Κεφάλαιο 2ο: 2 και 5
Κεφάλαιο 4ο: 3 και 4
Κεφάλαιο 5ο: 4
Κεφάλαιο 6ο: 1 και 4
Κεφάλαιο 10ο: 1,3,4 και 5
Κεφάλαιο 11ο: 3 και 5
Κεφάλαιο 12ο: 3
Κεφάλαιο 13ο: 1 και 2

Οι ασκήσεις βρίσκονται στο τέλος του βιβλίου όπως επίσης και ο λύσεις τους (σελ.161-185).

Ελπίζω να βοήθησα κάπως... ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό Giannis » 06 Μαρ 2009, 14:32

Lol ρε megatron, είσαι θεός. Ολόκληρο Dummy's guide to Physics III έγραψες!!! :o :o
Sticky πρέπει να γίνει αυτό στην αρχική του μαθήματος!!!
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Έλεος ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΑΝΟΙ-Βοήθεια μας πραγματικά.

Δημοσίευσηαπό megatron » 29 Μάιος 2009, 14:06

Giannis έγραψε:Lol ρε megatron, είσαι θεός. Ολόκληρο Dummy's guide to Physics III έγραψες!!! :o :o
Sticky πρέπει να γίνει αυτό στην αρχική του μαθήματος!!!


Thanks ρε Gianni, εγώ το μόνο που έκανα ήταν απλά να βοηθήσω όσο μπορώ με τον τρόπο μου όσους θέλουν να γράψουν... :)
Τώρα, αν είναι να γίνει sticky κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αλλά δεν είναι και στο χέρι μου. ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες