Μάθημα Επιλογής [6ο Εξάμηνο] [2016-2017]

Συζήτηση για τα μαθήματα του 6ου εξαμήνου

Μάθημα Επιλογής [6ο Εξάμηνο] [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό alliceinw0 » 09 Φεβ 2017, 18:23

Είμαι ανάμεσα σε Αισθητήρες του Φαρμάκη και Αλληλεπίδραση Ανθρώπου-Υπολογιστή της Κατσίρη.
Θα μπορούσε κάποιος να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες για τα δύο μαθήματα; (Απαιτήσεις κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, ενδιαφέρον του κάθε μαθήματος, εξέταση, βαθμολογία κλπ) :D
alliceinw0
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Σεπ 2014, 11:33

Re: Μάθημα Επιλογής [6ο Εξάμηνο] [2016-2017]

Δημοσίευσηαπό Solmyr » 10 Φεβ 2017, 15:22

Εγώ είχα επιλέξει αισθητήρες πέρυσι, οπότε μπορώ να σου πω λίγα πράγματα, αν και δεν ξέρω αν θα εφαρμοστούν και φέτος.
Εμείς δεν είχαμε ούτε εργασίες, ούτε προόδους και εργαστήρια. Δίναμε μόνο μια φορά στο τέλος. Τις περισσότερες μέρες προχωρούσαμε θεωρία(αν τελειώναμε νωρίτερα, φεύγαμε και νωρίτερα), αλλά υπήρχαν και μέρες αποκλειστικά για ασκήσεις. Το μάθημα περνούσε γρήγορα μπορώ να πω, αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Οι εξετάσεις ήταν όπως έπρεπε, αν διάβαζες περνούσες, αλλά το 10 δεν το έπιανες εύκολα. Είχε έξυπνα θέματα και γενικά θέλει να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, πόσο μάλλον αν έχεις βλέψεις για έναν υψηλό βαθμό.

Όσον αφορά την αλληλεπίδραση, μπορώ να σου πω αυτά που είχα ακούσει. Έχει κάμποσα υποχρεωτικά εργαστήρια, κάποιες μικρές εργασίες(πρέπει κάποια/κάποιες από αυτές να σου έδιναν και ένα μπόνους) και μια πιο μεγάλη εργασία. Εννοείται πως είχε και εξετάσεις στο τέλος, αλλά προφανώς όχι για το 100% του βαθμού. Ας πουν περισσότερα αυτοί που το διάλεξαν.

Τέλος, να αναφέρω ότι στους αισθητήρες μαθαίνεις και κάποια πράγματα τα οποία θα συναντήσεις και στη "μικροηλεκτρονική τεχνολογία και διατάξεις", πάλι του ίδιου καθηγητή, αν φυσικά διαλέξεις την κατεύθυνση του ηλεκτρονικού. Ωστόσο και τους αισθητήρες να μη διαλέξεις, ο καθηγητής θα σας τα μάθει αναλυτικά στην κατεύθυνση. Απλά εσύ θα έχεις από πριν κάποιες στοιχειώδεις βάσεις και θα τα αφομοιώσεις πιο εύκολα. Αυτά τα ολίγα, good luck!
Solmyr
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 21:19

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron