Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου [2012-2013]

Συζήτηση για τα μαθήματα του 9ου εξαμήνου

Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου [2012-2013]

Δημοσίευσηαπό MNO » 27 Σεπ 2012, 17:09

Παιδες θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις καμια πληροφορια για μερικα μαθηματα του 5ου ετους (ποσος κοσμος τα πρακολουθει/ευκολια/τυπος εξετασεων), το λοιπον:

Σχεδιασμός Ενσωματωμένων Συστημάτων
VLSI II
Οπτικές ΄Ινες και Εφαρμογές
Βιοϊατρική Τεχνολογία

Γενικα αν εχετε καμια προταση για κανενα ωραιο μαθηματακι...(ηλεκτρονικου ή μη τομεα)
Τελευταία επεξεργασία από Seitjo90 και 12 Οκτ 2013, 23:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση θέματος
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφοριες για τα μαθηματα 9ου εξαμηνου

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 27 Σεπ 2012, 17:21

MNO έγραψε:VLSI II


Για τα VLSI II θα γίνουν για πρώτη φορά από τον κ. Δημητρακόπουλο

Το μάθημα θα γίνει με ομάδες. Θα δοθεί μία πλακέτα και σε αυτήν σιγά σιγά θα μπαίνουν διάφορες λειτουργίες...
Λογικά θα γίνεται το μάθημα σε σχέση αρκετά με το εργαστήριο...

MNO έγραψε:Βιοϊατρική Τεχνολογία

Έχω ακούσει πως είναι σχετικά εύκολο και απλά υπάρχει μία εργασία ως τελική εξέταση
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πληροφοριες για τα μαθηματα 9ου εξαμηνου

Δημοσίευσηαπό grvoodoo » 27 Σεπ 2012, 18:09

Η Βιοϊατρική Τεχνολογία είναι πολύ εύκολο μάθημα και το κάνει ο Κ.Ρήγας.Κάνει κάποια ελάχιστα μαθήματα στην αρχή και μετά πας στο γραφείο του και επιλέγεις μια εργασία, από μία πολύ μεγάλη γκάμα θεμάτων,που είναι βιβλιογραφική και στο τέλος εξετάζεσαι στο γραφείο του πάνω στην εργασία για κάνα 10λεπτο.Με λίγη προσπάθεια εύκολο 10άρι,κάτω από 9 δεν ξέρω άνθρωπο να έχει πάρει.

Οπτικές Ίνες το κάνει ο Κ.Τσαλίδης αλλά επειδή ασχολείται και με τα πολιτικά δεν είμαι 100% σίγουρος αν θα το κάνει και φέτος,γιατί πριν 2 χρόνια το έκανε άλλος επειδή έλειπε.Πάντως ανάλογα με τον αριθμό των ατόμων που παρακολουθούν σταθερά το μάθημα επιλέγει τον τρόπο εξέτασης.Πρόπερσι επεδή πήγαιναν 4 άτομα έδωσε εργασίες για το τέλος ενώ πέρσι εξέτασε πάνω σε 7 ασκήσεις που είχε κάνει στο μάθημα.Επίσης εύκολο 10 αρκεί να παρακολουθείς ανελλειπώς το μάθημα του.

Τέλος για ενσωματωμένα το μόνο που ξέρω(Επειδή δεν το είχα επιλέξει) είναι ότι το κάνει ο κ.Συρακούλης που δίνει εργασία για το τέλος που υλοποιείς με MATLAB.Από όσο μου έχουν πει είναι επίσης εύκολο μάθημα και παίρνεις υψηλό βαθμό.

VLSI 2 έχω μαύρα μεσάνυχτα γιατί πέρσι και πρόπερσι δεν διδάχτηκε το μάθημα.
grvoodoo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 16:30

Re: Μαθήματα 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό nairePAOK » 27 Σεπ 2012, 18:37

για του ενεργειακού τομέα έχεις κανείς καμιά ιδέα?
είναι αυτό που λένε ΗΜΜΥτρελος
nairePAOK
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 00:17
Τοποθεσία: Ηλεκτρολόγκα,το νησί των τρελών
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό brera » 27 Σεπ 2012, 19:45

Και οι κβαντικοί είναι ωραίο μάθημα ( και ενδιαφέρον σχετικά για μένα). Ωραίο και εύκολο μαθηματάκι. Αρκεί να κάνεις σωστές εργασίες και όχι του ποδαριού, χωρίς λάθη γιατι κόβει εύκολα βαθμό μιας και είναι πολύ εύκολες..
Αν το κάνεις μπορείς να χτυπήσεις άνετα βαθμό πάνω απο 8-9.
Οι γνωσεις που χρειάζεται είναι να ξέρεις να κάνεις πολλαπλασιασμό πινάκων 2χ2 άντε 3χ3... ;D
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό loki10 » 27 Σεπ 2012, 20:53

κβαντικοι υπολογιστες και κωδικοποιηση ειναι καλες περιπτωσεις για επιλογη
loki10
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 14:03
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό macJohn » 28 Σεπ 2012, 15:26

nairePAOK έγραψε:για του ενεργειακού τομέα έχεις κανείς καμιά ιδέα?


Ηλεκτρονικά Ισχύος ΙΙΙ, με διαφορά το πιο ενδιαφέρον μάθημα των ισχύος.

Για ηλεκτρονικούς ενδιαφέροντα είναι τα ΣΑΕ ΙΙΙ, η ανίχνευση και εκτίμηση σήματος, οι κβαντικοί, τα VLSI II, η επεξεργασία εικόνας και τα embedded. 8)
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό elen » 28 Σεπ 2012, 16:01

Εγώ δεν έχω να προτείνω τί να πάρετε αλλά τί να μην πάρετε. Βιομηχανικό έλεγχο. Εκτός του ότι μας είπανε πως θα γίνουν λίγα εργαστήρια εώς το πολύ τα Χριστούγεννα και τελικά γινότανε κάθε βδομάδα μάθημα θεωρίας με υποχρεωτική παρακολούθηση, συν το εργαστήριο (φυσικά χωρίς να ενημερωθεί κανείς, αυτό δεν το συζητώ καν, ήταν το must του μαθήματος), στο τέλος ενώ μας είχανε πει αρχικά θα κάνουμε μια εργασία απλή, θα την παραδώσουμε, θα φύγουμε και τσουπ περάσαμε το μάθημα, εξεταστήκαμε και άκουσα κόπηκε κόσμος όχι αστεία. Αν δεν αρέσκεστε σε μαζοχισμό, μην το πάρετε.
elen
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 01 Φεβ 2009, 22:30

Re: Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό kate » 28 Σεπ 2012, 16:06

Για ηλεκτρονικούς επίσης θεωρώ ενδιαφέρουσα την οπτοηλεκτρονική, απλά να ξέρεις ότι είναι καλό να παρακολουθείς. Επίσης, αν σου αρέσουν τα δίκτυα καλή επιλογή είναι και τα δίκτυα επικοινωνίων. Σε αυτό αν κάνεις και μια απλή παρουσίαση παίρνεις και ένα καλό bonus. Επίσης, χωρίς εξετάσεις αλλά με δύο εργασίες-παρουσιάσεις και ενδιαφέρον περιεχόμενο είναι η ασφάλεια υπολογιστικών συστημάτων. Τέλος, στη μικροηλεκτρονική 3 πέρσυ τουλάχιστον είχαμε μια εργασία εξαμήνου πάνω σε φωτοβολταϊκά. Φέτος, δεν ξέρω αν έβαλε εξέταση καλό είναι να πας να ρωτήσεις, αν είναι πάλι μόνο με εργασία είναι επίσης εύκολο!
;)
kate
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2011, 16:59

Re: Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 28 Σεπ 2012, 16:28

macJohn έγραψε:
nairePAOK έγραψε:για του ενεργειακού τομέα έχεις κανείς καμιά ιδέα?


Ηλεκτρονικά Ισχύος ΙΙΙ, με διαφορά το πιο ενδιαφέρον μάθημα των ισχύος.


Δεν ξέρω αν είναι τόσο ενδιαφέρον μάθημα, πάντως στο πρόγραμμα εξαμήνου δεν το δείχνει... :P
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Μαθημάτων 9ου Εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό brera » 28 Σεπ 2012, 19:41

elen έγραψε:Εγώ δεν έχω να προτείνω τί να πάρετε αλλά τί να μην πάρετε. Βιομηχανικό έλεγχο. Εκτός του ότι μας είπανε πως θα γίνουν λίγα εργαστήρια εώς το πολύ τα Χριστούγεννα και τελικά γινότανε κάθε βδομάδα μάθημα θεωρίας με υποχρεωτική παρακολούθηση, συν το εργαστήριο (φυσικά χωρίς να ενημερωθεί κανείς, αυτό δεν το συζητώ καν, ήταν το must του μαθήματος), στο τέλος ενώ μας είχανε πει αρχικά θα κάνουμε μια εργασία απλή, θα την παραδώσουμε, θα φύγουμε και τσουπ περάσαμε το μάθημα, εξεταστήκαμε και άκουσα κόπηκε κόσμος όχι αστεία. Αν δεν αρέσκεστε σε μαζοχισμό, μην το πάρετε.

+1 και εγώ δεν το ειχα επιλέξει.
Αλλά ο καθηγητής δημιούργησε στα παιδιά αρκετά προβλήματα. Πχ σε επικαλύψεις μαθημάτων, που υπάρχουν στο πρόγραμμα, δεν τους βοηθούσε, η επικοινωνία μαζί του ήταν σχεδόν αδύνατη..
Σε ένα μάθημα που είχα πάει για παρακολούθηση από ενδιαφέρον για το αντικείμενο, ήταν πολύ βαρετό και δεν έλεγε τίποτα το ουσιαστικό.
Μόνο από την εργασία που θα κάνεις, ίσως ασχοληθείς και μάθεις τα βασικά για αυτοματισμούς κλπ. Αλλά μέχρι εκει. Αν ήμουν τώρα, πάλι δε θα το επέλεγα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης