Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Διδάσκοντες: Δ. Παπαδόπουλος, Καθηγητής

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Νοέμ 2008, 18:31

ωχ Παναγία μου.. το γεγονός οτι έχουμε 9 ωρες τη Δευτέρα το αφήνει ετσι? Κ εγώ γιατί να είμαι υποχρεωμένος να παρακολουθήσω στο τμήμα στο οποίο ανήκω τη στιγμή που το πρόγραμμα κ ο τρόπος παράδοσης μου ταιριάζουν καλύτερα στο άλλο???
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό Guest » 18 Νοέμ 2008, 18:36

patirgerasimos έγραψε:ωχ Παναγία μου.. το γεγονός οτι έχουμε 9 ωρες τη Δευτέρα το αφήνει ετσι? Κ εγώ γιατί να είμαι υποχρεωμένος να παρακολουθήσω στο τμήμα στο οποίο ανήκω τη στιγμή που το πρόγραμμα κ ο τρόπος παράδοσης μου ταιριάζουν καλύτερα στο άλλο*???


Καλύτερα για όλους τότε να κάνουμε ότι ειπώθηκε και παραπάνω:

cmavr8 έγραψε:Οκ, ας πάμε στο μάθημα της Δευτέρας 24/11 όσο πιο πολλοί γίνεται...

...προκειμένου να συζητήσουμε με τον ίδιο τον καθηγητή.

*Και κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως από τα λεγόμενά του: Είπε πως δεν τον νοιάζει αν στο μάθημα του πηγαίνουν 5 ή 105, αρκεί να υπάρχει έστω και μία μικρή συμμετοχή και το μάθημα να γίνεται.

**αν και από όσα γνωρίζω,και στο τμήμα της Τετάρτης δεν υπάρχει και ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή..
Guest
 

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 18 Νοέμ 2008, 18:41

Ε τότε να οργανωθούμε και να πηγαίνουμε σε βάρδιες!
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Νοέμ 2008, 19:31

γινεται κ αυτο. Παντως κ τα αλλα χρονια δεν πηγαινε κόσμος..αλλά τώρα με το άλλο τμήμα...έγιναν αυτά που έγιναν
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό Giannis » 18 Νοέμ 2008, 21:28

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να τον καταγγείλετε στην ΓΣ του τμήματος για εκβιασμό. Ακόμα και να κινηθείτε δικαστικά εναντίον με την κατηγορία του εκβιασμού από την στιγμή που υπάρχουν τόσοι μάρτυρες που μπορούν να επιβεβαιώσουν μια τέτοια ανακοίνωση (έστω και μέσω αντιπροσώπων).

Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας σας να πάει στο μάθημα. Οι διαλέξεις των μαθημάτων είναι προαιρετικές και ανοιχτές προς το κοινό. Η απειλή του είναι εντελώς κούφια και δεν έχει καμία βάση υποστήριξης. Την στιγμή μάλιστα που γίνεται κανονικά το τμήμα της Τετάρτης (θεωρητικά και της Δευτέρας γίνεται κανονικά), δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι η ύλη δεν διδάχθηκε. Το σπάσιμο σε τμήματα ενός μαθήματος (Α' την Δευτέρα και Β' την Τετάρτη στη συγκεκριμένη περίπτωση) πρέπει να γίνεται παράλληλα με κάποιο άλλο μάθημα για την βέλτιστη χρήση των αιθουσών. Σε διαφορετική περίπτωση, παρατηρείται το άνωθεν φαινόμενο, κάποιοι να έχουν για παράδειγμα 9 ώρες μάθημα την Δευτέρα, με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένοι να "γειώνουν" κάποιες ώρες. Εκτός αυτού, μπορεί κάποιοι απλά να μην βρίσκουν ενδιαφέρον το μάθημά του με τον τρόπο που το διδάσκει (όπως εγώ για παράδειγμα που το θεωρούσα εντελώς ανούσιο με τον τρόπο που το δίδασκε και πήγαινα μόνο στις ασκήσεις), συνεπώς είναι δικαίωμά τους να μην πηγαίνουν στο μάθημα αν κρίνουν ότι έχουν κάτι πιο σημαντικό να κάνουν.

LoVaBiLL έγραψε:Τσαμπουκαλευτείτε....
Να του γυρίσουν τα μυαλά του καθηγητή, να κανουμε και τις μηχανες Αναλυση και Πιθανότητες.


μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις Bill, δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι στην τελευταία ΓΣ του τμήματος καθόταν οι δυό τους πλάι πλάι -αγκαλιά σχεδόν.

LoVaBiLL έγραψε:Ο καθηγητής είναι αξιολάτρευτος. Έχω μιλήσει στα διαλείμματα του, γιατί που και που πήγαινα στα μαθηματα του. Έστω σπαστά. Είναι μεγάλος άνθρωπος, θέλει λίγη συμμετοχή στο μάθημά του, οι εξετάσεις του είναι εύκολες, και εσείς δεν θέλετε να πάτε ένα δίωρο. Από 3 φορές ο καθένας αν πάει σπαστά, θα του κάνετε το χατίρι. Ναι, για χατίρι μάλλον θα πρόκειται.


Και η γιαγιά μου είναι αξιολάτρευτη Bill, αλλά είναι και αγράμματη ταυτόχρονα. Να την φέρω να μας διδάξει Μηχανές???

LoVaBiLL έγραψε:Μόνο το συμφέρων μας; Αγάπη για τη σχολή και τα αντικείμενά της καθόλου;


μάλλον ο ίδιος ο διδάσκων κοιτάει το συμφέρον του πρωτίστως, πριν από τους φοιτητές.

LoVaBiLL έγραψε:Και επίσης, δε μιλάμε ποτέ έτσι για έναν καταξιωμένο καθηγητή, patirgerasimos και Stokos.
Ο "άνθρωπος" αυτός σκέφτεται 50 χρονιά περισσότερο "ώριμα" από εμάς.


Ναι εε?? και εγώ που απλά νόμιζα ότι εκβιάζει τους φοιτητές και απλά δεν δέχεται καν να πατήσει το πόδι του στα νέα κτήρια....εξαιρετικά ώριμη σκέψη.....

LoVaBiLL έγραψε:Σημ.: Ούτε εμένα μ'αρέσει το ότι θα έχει κυρώσεις στο μάθημα για λόγους τέτοιους αλλά μάλλον δεν σκεφτήκατε ΠΟΤΕ την θέση του καθηγητή. Είναι πιο πολύ θέμα φιλότιμου. Όχι πανεπιστημιακό.
Σημ.2: Δεν ξέρω καλά καλά το θέμα!! Αλλά η διαίσθησή μου αυτό μου λέει. Μην με αποπάρετε. Απλά σας λέω και την άλλη μεριά σκέψης!! Γιατί συμπαθώ τον καθηγητή.


Αναρωτιέμαι...ο διδάσκων σκέφτηκε ποτέ την θέση των φοιτητών??
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 18 Νοέμ 2008, 21:35

Αλήθεια, πόσο υποχρεωτικά είναι τα μαθήματα/ οι παρακολουθήσεις?

Θυμίζω το γνωστό:
"Η παρακολούθηση του μαθήματος είναι υποχρεωτική (νόμος 1263/82). Συνιστάται στους ενδιαφερόμενους να ενημερωθούν σχετικά με τη νομοθεσία που διέπει τη λειτουργία των ΑΕΙ.

Αναπληρωτής καθηγητής Δ.Α.Γεωργίου"
από εδώ

Πρόσφατα έχασα εργαστήριο Κ3 γιατί δεν είχα πάει στην προεργασία, που ήταν και σε ώρα μη διδακτική.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό Giannis » 18 Νοέμ 2008, 22:04

Η έννοια "Υποχρεωτική" πάει νομίζω στο να εγγραφείς στις λίστες του μαθήματος, ώστε να φαίνεται ότι παρακολουθείς το μάθημα.

Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να έχεις φυσική παρουσία στις διαλέξεις (εξαιρώ σαφέστατα τα εργαστήρια, το οποίο αναφέρεις σαν παράδειγμα).

ΥΓ1: Να εκτιμάς πρώτα την εγκυρότητα των πηγών σου πρώτα. Την πηγή που επικαλείσαι προσωπικά δεν θα την λάμβανα σοβαρά υπ' όψη μου (προσωπική μου θέση αυτό).
ΥΓ2: Ο νόμος που επικαλείται το συγκεκριμένο site χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι έχει αλλάξει, θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία και επιχειρήματα ;)
ΥΓ3: Και στο παρελθόν το συγκεκριμένο μέλος ΔΕΠ είχε επικαλεσθεί σε ανακοινώσεις του νόμους σχετικά με την προμήθεια συγγραμάτων, τις οποίες στην συνέχεια αναγκάστηκε να αναιρέσει... λόγω εκ νέου αλλαγή της νομοθεσίας την οποία δεν είχε πληροφορηθεί μάλλον.

Αυτά τα εκφράζω με κάθε επιφύλαξη (εκτός από το ΥΓ1 :P ).
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 18 Νοέμ 2008, 22:09

Ναι έχεις δικιο για τις πηγές. Βασικά γι'αυτό ακριβώς το παρέθεσα, για να μου πει κάποιος που το έχει ψάξει αν ισχύει.

Όσο για τα Κ3, απλά δεν πήγα στην προεργασία, δε μιλάω για το εργαστήριο. (εκεί δε με άφησαν να μπω)
Μάλιστα η προεργασία έγινε σε ώρα που δεν είναι του μαθήματος!
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Νοέμ 2008, 22:26

ναι καλα τα λες gianni δε καταλαβα με το ζόρι πρέπει να παρακολουθώ? το ξαναπα κ πριν αλλα μόνο αυτός ευθύνεται που δεν πάει κανείς στα μαθήματα.. τωρα για να κινηθούμε εναντίον του δεν ξέρω αν θα βγάλουμε άκρη αλλά μιας κ θέλει 5 άτομα ας γίνει μια συνενόηση να πηγαίνουν 5-6(όχι οι ίδιοι) να τρώνε το λούκι να χαρεί κ αυτός κ να ξεμπερδεύουμε...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 18 Νοέμ 2008, 22:31

Πριν 3 χρόνια τα ίδια έλεγε και σε εμάς γιατί στο μάθημα του πήγαινα μόλις 2 άντε 3 άτομα στις καλές. Αλλά τίποτα δεν έκανε τελικά. Ίσως γίνεται και αυτό στα πλαίσια του ψαρέματος και του εκφοβισμού των φοιτητών. Αλλά μπορείτε να κάνετε και το άλλο να πάτε όλοι μαζί στο μάθημα του και με το που ξεκινήσει να μιλάει να γυρίσετε όλοι μαζί τις πλάτες σας ή να κανονίσετε να κοιτάτε αλλού εκτός από το πίνακα. Έτσι ίσως πάρει και το μύνημα αλλά και δεν θα μπορεί να πει και ότι δεν θα κατεβάσω το μάθημα λόγω ελάχιστης προσέλευσης.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 18 Νοέμ 2008, 23:26

ναι τοτε απλα θα βαλει καζίκια
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 19 Νοέμ 2008, 00:36

Giannis, μαζί σου. Αν έχεις το κουράγιο και την θέληση, μπορείς να επιχειρηματολογήσεις και στον καθηγητή!
Εγώ γέρασα για τέτοια :P:P:P:P

Πάντως παίδες, έτσι όπως το συζητάτε, σαν να κλίνω προς το μέρος σας σιγά σιγά....
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό liakos » 19 Νοέμ 2008, 15:20

Στο μάθημα που έγινε σήμερα με τον αλλο καθηγητή τον 407 , ο ίδιος μας ξεκαθάρισε πως όποιο τυχον προβλημα θα ύπαρξει σχετικο με την εξέταση ή μη του μαθήματος τον φλεβάρη θα το έχουν τα άτομα που βρίσκονται στο Α γκρουπ καθως στο δικό του τμήμα (γκρουπ Β) γίνεται μάθημα κανονικά για αυτο καλο θα ήταν να αρχισετε να πηγαίνετε ...... για να αποκλείσουμε και αυτο το ενδεχόμενο!
Άβαταρ μέλους
liakos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 16:15

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 19 Νοέμ 2008, 16:26

αν λάβουμε υπόψη οτι κανείς δεν απο το πρωτο γκρουπ δν θέλει να πάει στο μαθημα του παπαδοπουλου πρεπει να γίνουν ομαδες που θα πηγαίνουν στο μαθημα ετσι κ μονο για να γίνεται
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ανακοίνωση του καθηγητή διά αντιπροσώπων 2008-2009

Δημοσίευσηαπό m.j. » 19 Νοέμ 2008, 16:47

liakos έγραψε:Στο μάθημα που έγινε σήμερα με τον αλλο καθηγητή τον 407 , ο ίδιος μας ξεκαθάρισε πως όποιο τυχον προβλημα θα ύπαρξει σχετικο με την εξέταση ή μη του μαθήματος τον φλεβάρη θα το έχουν τα άτομα που βρίσκονται στο Α γκρουπ καθως στο δικό του τμήμα (γκρουπ Β) γίνεται μάθημα κανονικά για αυτο καλο θα ήταν να αρχισετε να πηγαίνετε ...... για να αποκλείσουμε και αυτο το ενδεχόμενο!


δεν νομίζω να είναι και πολύ λογικό αυτό...αλήθεια ειπώθηκε κάτι τέτοιο??δηλαδή οι μισοί ας πουμε θα δικαιούνται να εξεταστούν και οι άλλοι όχι..?..τι να πεις δυστυχώς τις αποφάσεις δεν τις παίρνουμε εμείς και εφόσον ο καθηγητής δεν είναι σε θέση να συνειδητοποιήσει..εντάξει ίσως παλαιότερα απέδιδε ο τρόπος διδασκαλίας του και γ αυτό τον έχει υιοθετήσει,η αλήθεια είναι όμως ότι τα άτομα του πρώτου γκρουπ έχουν πρόβλημα καθώς είναι αναγκασμένοι να πηγαίνουν και το χειρότερο όπως γίνεται πάντα θα πηγαίνουν αυτοί που πηγαίνουν σε όλα και δεν θα βγαίνει και κάτι ουσιώδες.θα δείξει την δευτέρα λοιπόν.περαστικά μας.
m.j.
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 14:58
Τοποθεσία: ..το υπερπέραν..

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron