Επιλογή κατεύθυνσης

Συζήτηση για τα μαθήματα του 7ου εξαμήνου

Επιλογή κατεύθυνσης

Δημοσίευσηαπό cath » 28 Σεπ 2013, 20:16

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω κι εγώ τους μεγαλύτερους στο forum για τις 3 κατευθύνσεις, τα καλά και κακά καθεμίας κατά τη γνώμη σας... Επίσης βλέπω ότι το 7ο εξάμηνο, ειδικά η κατεύθυνση ηλεκτρονικού έχει πολλά μαθήματα επιλογής τα οποία είναι ενδιαφέροντα αλλά μπορούμε να επιλέξουμε μόνο 1, οπότε θα ήθελα αν γίνεται να μου δώσετε πληροφορίες και γι' αυτά..

Ευχαριστώ πολύ!
cath
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 23:19

Re: Επιλογή κατεύθυνσης

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 28 Σεπ 2013, 20:50

cath έγραψε:Θέλω να ρωτήσω κι εγώ τους μεγαλύτερους στο forum για τις 3 κατευθύνσεις, τα καλά και κακά καθεμίας κατά τη γνώμη σας...

Κάθε κατεύθυνση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της... Καθένας από εμάς θα σου "εκθειάσει" την δικιά του ως την "καλύτερη" και αυτή με τις περισσότερες προοπτικές...
Για τη δικιά σου επιλογή, δες αρχικά ποια μαθήματα σου άρεσαν, ποιοι τομείς του ΗΜΜΥ σου αρέσουν να ασχοληθείς στο μέλλον. Μην κάνεις μία επιλογή απλά και μόνο γιατί η μία κατεύθυνση έχει πιο εύκολα μαθήματα...

cath έγραψε:αλλά μπορούμε να επιλέξουμε μόνο 1

Έχω την εντύπωση πως τα μαθήματα συνολικά είναι 8
Ειδικά στους ηλεκτρονικούς κατέβασαν ένα μάθημα (Ψηφιακά Συστήματα και Υπολογιστές) από υποχρεωτικό σε επιλογής
για να μπορεί κάποιος να πάρει 2 μαθήματα επιλογής και να έχει δυνατότητα να είναι αυτά από το Λογισμικό...

Ενδιαφέρον θα βρεις σίγουρα στα Λειτουργικά Συστήματα
Επίσης, στις Βάσεις Δεδομένων θα μάθεις αρκετά πράγματα (ίσως δυσκολευτείς και αφιερώσεις περισσότερο χρόνο αλλά αξίζει)
Πάντως μην παραβλέπεις τα Ψηφιακά Συστήματα (είναι ουσιαστικά συνέχεια της Οργάνωσης Συστημάτων Υπολογιστών του προηγούμενου εξαμήνου)
Οπότε προσωπικά θα επέλεγα μεταξύ αυτών...
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή κατεύθυνσης

Δημοσίευσηαπό cath » 28 Σεπ 2013, 21:27

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Seitjo90 έγραψε:Μην κάνεις μία επιλογή απλά και μόνο γιατί η μία κατεύθυνση έχει πιο εύκολα μαθήματα...

Αυτό εννοείται...

Seitjo90 έγραψε: Ειδικά στους ηλεκτρονικούς κατέβασαν ένα μάθημα (Ψηφιακά Συστήματα και Υπολογιστές) από υποχρεωτικό σε επιλογής
για να μπορεί κάποιος να πάρει 2 μαθήματα επιλογής και να έχει δυνατότητα να είναι αυτά από το Λογισμικό...

Αυτό δεν το ήξερα.. Έχει βγει ο καινούριος οδηγός σπουδών ή μπορείς να με παραπέμψεις εκεί που το είδες;
cath
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011, 23:19

Re: Επιλογή κατεύθυνσης

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 28 Σεπ 2013, 22:20

cath έγραψε:Αυτό δεν το ήξερα.. Έχει βγει ο καινούριος οδηγός σπουδών ή μπορείς να με παραπέμψεις εκεί που το είδες;


Στο unistudent αν πας στον οδηγό σπουδών της σχολής (αυτός που λέει 2009-2010) ,
έχει μαθήματα και σχετικά
Πέρσι ξέρω στους ηλεκτρονικούς είχε 7 μαθήματα υποχρεωτικά και 1 επιλογής
Τότε υπήρξε θέμα γιατί έδιναν μόνο ένα μάθημα και όσοι ήθελαν από λογισμικό δεν μπορούσαν να πάρουν όσα υπήρχαν αλλά μόνο ένα οπότε για φέτος άκουσα πως θα γινόταν έτσι... (6 υποχρεωτικά και 2 επιλογής)
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron