Πληροφορίες πάνω στις Στοχαστικές Διεργασίες

Διδάσκοντες: Α. Ρήγας, Αν. Καθηγητής

Πληροφορίες πάνω στις Στοχαστικές Διεργασίες

Δημοσίευσηαπό microtsif » 26 Σεπ 2009, 08:39

Καλημέρα παιδιά!Θα μπορούσε κανείς που έχει διδαχθεί το μάθημα,να με πληροφορήσει σχετικά με το τι πραγματεύεται?
Είναι απλά μαθηματικά από ό,τι βλέπω ή έχει άλλες εφαρμογές?Είναι εύκολο δύσκολο τι?Ας μου δώσει κάποιος μια πιο καθαρή εικόνα περί τίνος πρόκειται!
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 26 Σεπ 2009, 16:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Σαφέστερος τίτλος
Άβαταρ μέλους
microtsif
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 12:08

Re: Δηλαδή τι μάθημα είναι αυτό?

Δημοσίευσηαπό Napis » 26 Σεπ 2009, 11:19

Είναι καθαρά μαθηματικά! στοχαστικές διεργασίες. έχει κ πιθανότητες μέσα. ωστόσο οι ασκήσεις που μπαίνουν στις εξετάσεις ανήκουν σε συγκεκριμένες κατηγορίες. Αν ενδιαφέρεσαι κ για εμβιοηλεκτρομαγνητισμό καλό θα είναι να το πάρεις καθώς έχουν κοινές ασκήσεις.
Αν όχι καλύτερα πάρε HTML. Ξέρω πολλούς που το άλλαξαν...
Napis
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 16:45

Re: Δηλαδή τι μάθημα είναι αυτό?

Δημοσίευσηαπό macJohn » 26 Σεπ 2009, 12:50

Στο μάθημα απλά κάνουμε τα μαθηματικό υπόβαθρο. Η θεωρία έχει πάρα πολλές εφαρμογές, στην ανάλυση βιολογικών σημάτων, στον αυτόματο έλεγχο, στην βελτιστοποίηση και στην επεξεργασία σημάτων γενικά.

Τώρα για τη δυσκολία, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
Εύκολο/δύσκολο να το περάσεις, να πάρεις βαθμό ή να το κατανοήσεις? Αν χρειάζεται χρόνο να ασχοληθείς?
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δηλαδή τι μάθημα είναι αυτό?

Δημοσίευσηαπό microtsif » 26 Σεπ 2009, 14:53

Αν ηθελα κατι ευκολο οπως λενε θα επαιρνα σιγουρα html...Την αντιπαθω ομως και ετσι κοιτουσα τις αλλες επιλογες..Κβαντομηχανικη ειναι μια απο αυτες διοτι η" Τεχνολογια χαμηλων θερμοκρασιων" ειναι τελειως θεωρητικη...Για αυτο ρωταω..Τον κ.Ρηγα απλα τον εχω ακουστα..Ειναι καλος ως καθηγητης?Το μαθημα ειναι ενδιαφερον?Ασχετα αν ειναι δυσκολο ή οχι..Είναι στειρα μαθηματικα ή θα εχουν καποιες εφαρμογες ακομα και μακροπροθεσμα?Καταλαβαινω πως απο ενα μαθημα επιλογης δεν πρεπει να περιμενω και πολλα αλλα ελεγα μηπως...
Άβαταρ μέλους
microtsif
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 12:08

Re: Δηλαδή τι μάθημα είναι αυτό?

Δημοσίευσηαπό macJohn » 26 Σεπ 2009, 15:20

microtsif έγραψε:Το μαθημα ειναι ενδιαφερον?


Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά σίγουρα θα το βρεις, αν όχι δε ξέρω να σου πω.

microtsif έγραψε:Είναι στειρα μαθηματικα ή θα εχουν καποιες εφαρμογες ακομα και μακροπροθεσμα?

Εφαρμογές έχει σε πολλά πεδία, στα έγραψα παραπάνω, τώρα αν σε ενδιαφέρει κάποιο από αυτά, να το επιλέξεις.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δηλαδή τι μάθημα είναι αυτό?

Δημοσίευσηαπό microtsif » 26 Σεπ 2009, 15:26

Ευχαριστω MacJohn θα το σκεφτω!! :D
Άβαταρ μέλους
microtsif
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 12:08

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες