Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Διδάσκοντες: Α. Καράκος, Αν. Καθηγητής

Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 05 Δεκ 2008, 17:42

Λοιπόν, ξεκαθαρίζω εξ'αρχής ότι δεν έχω τίποτα με τους μεταπτυχιακούς ή τον καθηγητή. Το μεταπτυχιακό μου μάλιστα τον συμπαθούσα κιόλας..

Μέχρι το 5ο εργαστήριο απλά μας έδειχνε πράγματα και όταν του λέγαμε ότι δε λειτουργεί το dreamweaver στον υπολογιστή μας έλεγε "δεν πειράζει, κοιτάτε μόνο".

Στο 5ο εργαστήριο (28/11/08) μας έσκασε το παραμύθι, ότι πρέπει στο επόμενο να έχουμε έτοιμες και τις 5 εργασίες.

Τώρα στο 6ο, που γίνεται ο έλεγχος, μας αρχίζει καινούργια ιστορία, ότι δεν αρκεί να τα έχουμε όλα και να δουλεύουν τέλεια, αλλά πρέπει να είναι και αισθητικά ωραίες οι σελίδες.

Το θέμα είναι ότι στις εκφωνήσεις, με εξαίρεση τις πρώτες 2 εργασίες, δεν έγραφε τίποτα για "ωραία εμφάνιση", που στο κάτω κάτω είναι υποκειμενικό ζήτημα.

Μας το λέει λοιπόν 2' πριν αρχίσει η εξέταση, και αφαιρεί 1-2 βαθμούς για "κακή" εμφάνιση.
Προσοχή: οι σελίδες δεν ήταν άσπρες και μουντές, απλά είχαν χρώματα που δεν του άρεσαν!


Είναι δυνατόν μετά από τόση μαζεμένη δουλειά μου, εν μέσω προβληματικών υπολογιστών και προγραμμάτων, και με εκβιαστικές προθεσμίες, να έρχομαι εδώ και ο βαθμός μου να εξαρτάται από την αισθητική κάποιου μεταπτυχιακού φοιτητή?

Πιστεύω ότι έπρεπε να είναι αντικειμενικά τα κριτίρια, ώστε να μην υπάρχουν διαμάχες.
Και αν έπρεπε να είναι έτσι, ας το έγραφε στην εκφώνηση! Και ας είχε και δείγμα του τι είναι "όμορφο" και τι "άσχημο".
Πείτε μου τη γνώμη σας, και αν είμαστε πολλοί ίσως γράψουμε κάποια επιστολή όλοι μαζί...

(αν είμαι τρελός πείτε μου)

edit:
Ξέχασα να πω ότι επειδή χάσαμε ένα εργαστήριο, και χάσαμε και άλλο μισό+ με τη σημερινή εξέταση, κάνουμε 2 εργαστήρια σε 0.3 εργαστήριο! Ούτε σαμπουάν να ήταν...
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό Giannis » 05 Δεκ 2008, 18:26

Welcome to DUTh with the...."Software Engineering" τομεα......
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 05 Δεκ 2008, 20:29

εγω παντος τις ειχα ολες εκτος απο την javascript και εξετασε μονο αυτην και πηρα 0!
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό Stokos » 05 Δεκ 2008, 20:44

Σημείωση: Αυτό το post το έκανα αμέσως μετά τη λήξη του εργαστηρίου και ίσως είναι λίγο φορτισμένο παραπάνω

---

Πάντως στο δικό μου τμήμα μίλησε για javascript γύρω στα 2-3 λεπτά και για τα cgi δεν είπε τίποτα (και είμαι σίγουρος ότι δεν είπε τίποτα γιατί παρακολουθώ προσεκτικά όλα τα εργαστήρια). Βιβλία δεν έχουμε πάρει. Πως θα τα μάθω εγώ αυτά? Πρέπει να αφιερώσω 1-2 ώρες ψάχνοντας και διαβάζοντας tutorial στο internet? Ποιος είναι ο λόγος να πηγαίνω στο εργαστήριο τότε? Να μη μιλήσω για τη συμπεριφορά του μεταπτυχιακού η οποία είναι αρκετά ειρωνική. Ειδικά στο τμήμα μου επειδή είναι το τελευταίο η συμπεριφορά του είναι "να σας πω 2-3 πράγματα στα γρήγορα να τελειώνουμε".

Όσο για την αισθητική των σελίδων συμφωνώ ότι πρέπει να αξιολογούνται οι σελίδες με αυτό το τρόπο... εφόσον τις σχεδιάζαμε για κάποια εταιρία!.

Ποιό είναι το νόημα? Να δείξουμε ότι έχουμε καταλάβει τι και πως πρέπει να κάνουμε ή να βάλουμε ωραία σχηματάκια χρώματα και gifακια ώστε να φαίνεται πιο ωραίο το ίδιο πράγμα? Γιατί εγώ πρέπει να αξιολογηθώ λιγότερο από τον "Τοτό" που έχει κάνει τα ίδια πράγματα απλά το στυλ της σελίδας άρεσε περισσότερο στο κύριο Σ.

---

Όπως βλέπετε το "rant" μου κινήθηκε σε 2 άξονες:
1. Στο μάθημα που γίνεται, το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο
2. και στη "περίεργη" αξιολόγηση που έγινε/γίνεται στις εργασίες μας.

Και μετά μη λέμε ότι φταίει ο τρόπος αξιολόγησης ο οποίος μας βγάζει ως τη τελευταία σχολή ΗΜΜΥ στην Ελλάδα. (viewtopic.php?f=170&t=964)
Τελευταία επεξεργασία από Stokos και 15 Ιαν 2009, 18:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αλλαγή περιεχομένου μετά από αίτημα του χρήστη Stokos.
Stokos
 

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό Giannis » 05 Δεκ 2008, 22:32

Το πρόβλημα αυτό που αναφέρετε υπήρχε σχεδόν πάντοτε στο συγκεκριμένο μάθημα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα (όταν παρακολουθούσα το μάθημα πριν πολλάααα χρόνια...) αποτελεί η μειωμένη βαθμολογία σε συμφοιτήτρια με θέμα εργασίας τα "Λημάνια της Ελλάδος", όπου ο τότε μεταπτυχιακός, επειδή ήταν από την Καβάλα, της έβαλε χαμηλή βαθμολογία επειδή δεν έβαλε λίνκ στο λημάνι της Καβάλας αλλά και γιατί δεν του άρεσαν αυτά που έγραφε για τον συγκεκριμένο λημένα!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας.....
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό dichri » 06 Δεκ 2008, 01:26

Περιληπτικά, το εργαστήριο "δεν παλεύεται". Δεν μαθαίνεις τίποτα και η εξέταση ήταν εκτός πραγματικότητας.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να με εξετάσει σε ότι θέλει (π.χ. χρωματάκια, εικονίτσες... :D :D ) αλλά θεωρώ ότι πρέπει να ξέρω σε τι θα εξεταστώ(τουλάχιστον).
Είναι δυνατόν να κόβει για τα χρώματα (τα οποία δεν ζήταγε η εκφώνηση) όσο κόβει όταν δεν τρέχει η σελίδα καθόλου?????
dichri
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 17 Φεβ 2008, 00:44

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 06 Δεκ 2008, 01:34

Τελικά εμένα θα μου έκοβε 3 βαθμούς για τα χρώματα 2 σελίδων. (2 από τις 10)

Θέλετε όλα αυτά να τα πούμε και κάπως πιο επίσημα? Ή απλά να περιμένουμε μήπως και τα δει ο καθηγητής εδώ? (σπρώξτε κανα λινκ... λολ)
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό Kevin » 06 Δεκ 2008, 09:37

Ο υπεύθυνος καθηγητής είναι μέλος του forum οπότε μπορεί και να τα δει.
Ειδάλλως το πιο επίσημο είναι να πάμε στο γραφείο του από βδομάδα.
Αλλιώς μπορεί να θεωρηθεί οτι κρυβόμαστε πίσω απ' τις οθόνες και να μην ληφθεί στα σοβαρά το θέμα.
Kevin
 

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 06 Δεκ 2008, 14:13

κοιταχτε εν μέρει δεν έχει άδικο για τα χρωματα των σελίδων δεν γίνεται να βάζεις ενα χρώμα background που σκουράζει...πχ. κόκκινο. Απο την άλλη θα μου πεις δικια μου είναι οτι θέλω την κάνω.. Αλλά το θεωρώ αδικαιολόγητο να κόβει βαθμούς επειδή δεν του άρεσε το χρώμα.. Νομίζω μια απλή παρατήρηση αρκούσε...
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 06 Δεκ 2008, 14:31

Μα έγινε μεγάλη συζήτηση μέσα στο εργαστήριο. Και όλοι σχεδόν επικροτούσαν... Αλλά δεν άλλαξε κάτι!
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό paul21 » 06 Δεκ 2008, 14:55

Παιδια ..και εγω συμφωνω μαζι σας !! Γενικα το ολο εργαστηριο το εχουν δει σαν πλακα , αφου ουτε καν μας διδασκουν ή μας εξηγουν τι θα πρεπει να κανουμε σε καθε εργαστηριο!!! (Πως περιμενουν μονοι μας να ξερουμε τι θα κανουμε ,χωρις καλα καλα να τα εχουμε καταλαβει???)...Επισης ο μεταπτυχιακος ποτε δε λυνει καμια απορια (λες και δε βλεπει ....) και οσον αφορα την εξεταση ...τι να πω ...με εχετε καλυψει απολυτα!!!
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό Guest » 06 Δεκ 2008, 14:55

Δεν χρειάζεται να γίνει καμμία ιδιαίτερη φασαρία.Είναι δικαιωμά μας πιστεύω το να πάμε και να ζητήσουμε έναν πιο δίκαιο τρόπο αξιολόγησης της δουλειάς που έχουμε κάνει για το εκάστοτε εργαστήριο.
Με το να σιωπούμε και να τα δεχόμαστε όλα αυτά, είτε εξαιτίας του φόβου "μη μας σταμπάρουν", είτε εξαιτίας του "Δεν βαριέσαι", συμβάλλουμε και εμείς στην κατάσταση αυτή που βρίσκεται η σχολή μας,την οποία και οι περισσότεροι,απ'όσο γνωρίζω, απεχθανόμαστε,αλλά στην πραγματικότητα εμείς την προκαλούμε(όχι μόνο εμείς βέβαια,αλλά αν μιλούσαμε και λίγο,σίγουρα κάποια πράγματα θα ήταν καλύτερα).
Γι'αυτό προτείνω,αφού οι αντιθέσεις μας στη θέση του μεταπτυχιακού, σχετικά με τον τρόπο αξιολόγησής του, δεν απέδωσαν καρπούς,απλά να τις αναφέρουμε στον υπεύθυνο καθηγητή.Και επειδή συμφωνούμε οι περισσότεροι,καλό θα ήταν να είμαστε όσο πιο πολλοί γίνεται.Μην ξεχνάμε όμως ότι αυτήν την Τετάρτη δεν θα γίνουν μαθήματα,επομένως θα πρέπει κάπως να το κανονίσουμε..
Guest
 

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό axristos » 06 Δεκ 2008, 18:27

σεμενα την τελευταια παρασκευη μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.
ποιο το νοημα να ειναι υποχρεωτικο αυτο το εργαστηριο και μαλιστα με πολυ αυστηρους ορους(υπαρχουν ατομα που χασαν τομαθημα γιατι πηραν απουσια λογω καθυστερησης 5 λεπτων)εφοσον εκει στην ουσια δεν κανουμε κατι,αν ρωτησεις απορια δυσκολα ασχολείται καποιος μαζι σου(σε μια σκηση περιμενα μιση ωρα να ρωτησω κατι και οταν τελικα ηρθε να μακουσει με ρωτησε τι εχω κανει για να με βαθμολογησει) και τελικα πρεπει να καουθμε τις ασκησεις στο σπιτι και χωρις να εχουμε δεικατι στο εργαστηριο οπως εγινε με τα javascript.δεν εχω προβλημα με το μεταπτυχιακο αλλα η χαλαροτητα σε ορισμενα θεματα δεν συμβαδιζει με την αυστηρη βαθμολογηση η οποια γινεται <<με το ματι>>.σε αλλον εκοψε ενα βαθμο επειδη δε δουλευε η φορμα σε μενα ουχα κανει τις φορμες αλλα μου εωγαζε καποιο σφαλμα πηρα 0 απο την ασκηση αυτη και γενικα κατα τη γνωμη μου η βαθμολογηση μου φανηκε πολυ αυθαιρετη.και δε μιλαω για 9 αντι 10 αλλα για χαμηλους βαθμους.η απορια μου σχετικα με το προβλημα της φορμας μου δε λυθηκε και ας παιδευομουν 3 ωρες επειδη ειχε προβλημα ο σερβερ και κανεις δεν ενημερωθηκε,και σαν να μην εφτανε αυτο του φανηκε σα να μην ασχοληθηκα.οσον αφορα το θεμα της εμφανισης ,ας μου εξηγησει καποιος τι θελει ακριβως και τι θα εκανε αυτος αν σε καθε ασκηση του ζητουσαν τα στοιχεια του.ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΜ!

στην τελικη τι παμε στο εργαστηριο???ας μας ελεγαν μαθετε το dreamweaver γιατι ολα οσα εχουμε κανει μαθαινονται και μεσω ιντερνετ και φερτε μας ομορφες σελιδες για να βαθμολογηθουν.

Ειναι κριμα παντως το γεγονος οτι και τα 3 εργασρτηρια προγραμματισμου που εχω παρακολουθησει δεν ειχαν κατα τη γνωμη μου ικανοποιητικο τροπο διεξαγωγης.ας μη μιλησουμε για τα μπρικια που εχουμε εκει...σε ολους θα εχει κατσει ενα restart την καταλληλη στιγμη φανταζομαι.....

αυτα απο μενα και σορρυ για τη εκταση
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 06 Δεκ 2008, 21:14

Εγω του ειπα οτι δε μπορεσα να κανω τη javascript γιατι δε καταλαβα καποια πραγματα και μου ειπε: 'γιατι δεν εψαξες στο ιντερνετ,υπαρχουν πολλα ετοιμα προγραμματκια?"
Επισης του ειπα οτι παιδευομουν ολοκληρη την προηγουμενη μερα(γιατι εκανα ολες τις προηγουμενες εργασιες) και του τις εδειξα!!παρολα αυτα....ενα ωραιο 0!
Α,ποιος ελεγε στην αρχη του ετους οτι η ΗΤΜL ειναι σιγουρο 10αρακι ακομα κι αν δε ξερεις πολλα απο προγραμματισμο????? ??? ???
Οντως δν ειναι τπτ... οτι να ναι στο εργαστηριο,χαλια βαθμοι και συμπεριφορα,γνωσεις C και java,μια εργασια που ποιος ξερει τι απαιτησεις θα χει...
Και συμφωνα με τους μεταπτυχιακους.....καλος χειρισμος του google kai του ctrlC-ctrlV ειναι η συνταγη της επιτυχιας.
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Εργαστηριακή Αυθαιρεσία (HTML)

Δημοσίευσηαπό henrik » 06 Δεκ 2008, 22:24

Παιδιά, μη το κουράζεται πολύ...
Ο καθηγητής αν του μιλήσεις ήρεμα και ευγενικά ακούει και έχει πρόθεση να βοηθήσει...
Δυστυχώς όμως τα εργαστήρια του του έχουν ξεφύγει τελείως...
Νομίζει ότι απλώς βάζοντας αυτούς τους (ατυχέστατους κατά τη γνώμη μου..) αυστηρούς κανόνες (απουσία=χάνεις το μάθημα κ.α.), σας "υποχρεώνει να είστε συνεπείς".. κλπ
Παράλληλα όμως δεν έχει καμία επαφή με το τι γίνεται στα εργαστήρια των μαθημάτων του, δίνοντας δικαιώματα να τα χαρακτηρίζουμε κοροϊδία..
Κανονίστε να του μιλήσετε για αυτό στην τάξη, και πείτε να έρθει και να παρακολουθήσει το εργαστήριο τις επόμενες 2-3 φορές..
Τα πράγματα ήταν λίγο (μόνο λίγο..) καλύτερα πέρσι, αλλά φέτος ακούω έχουν ξεφύγει..
Δεν αμφιβάλλω καθόλου για την καλή προδιάθεση του καθηγητή, δοκιμάστε και εσείς με ανάλογη καλή προδιάθεση απέναντι του να συνεννοηθείτε μαζί του!!!
Σίγουρα κάτι καλύτερο θα βγει!!

Good luck
Άβαταρ μέλους
henrik
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 23:12

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες