Επιλογή Κύκλου Σπουδών για 4οετείς ΗΜΜΥ

Συζήτηση σχετικά με τα μαθήματα που διδάσκονται στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ.

Επιλογή Κύκλου Σπουδών για 4οετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 12:57

Με αφορμή ένα άλλο θέμα στον τομέα των εσωτερικών θεμάτων θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια να παραθέσω κάποια πράγματα που πρέπει να ξέρουν οι 3ετείς φοιτητές για την επιλογή του τομέα που θα ακολουθήσουν.

Προμηθευτείτε. αν δεν το'χετε κάνει ήδη, έναν οδηγό σπουδών από τη γραμματεία για να τον συμβουλεύεστε για τα μαθήματα επιλογής σας καθ'όλη τη διάρκεια των σπουδών σας. Ό,τι και να σας πει ο καθένας για κάποιο μάθημα έχει φιλτραριστεί από τα δικά του σχόλια πρωτού σας το μεταβιβάσει. Καλό είναι να ρωτάτε, αλλά να προσέχετε και τι πληροφορία λαμβάνετε όταν ρωτάτε.

Πρώτα απ'όλα η επιλογή λαμβάνει χώρα στο 6ο εξάμηνο σπουδών. Οι τομείς είναι 3 προς το παρόν, Ενεργειακός, Ηλεκτρονικός, Τηλεπικοινωνιακός (αποκαλούνται και κύκλοι σπουδών λόγω ορισμένων προβλημάτων με τη νομοθεσία). Δε θα μιλήσω για το τι περιέχει ο καθένας, αλλά για την επιλογή αυτή συστήνω ανεπιφύλακτα την παρακολούθηση της παρουσίασης που πραγματοποιούν οι υπεύθυνοι του κάθε τομέα με τη σειρά (αν θυμάμαι καλά και διορθώστε με οι υπόλοιποι αν κάνω λάθος) στις αρχές του εαρινού εξαμήνου κάθε ακαδημαϊκού έτους. Φυσικά η παρουσία σας εκεί δεν είναι υποχρεωτική, αλλά κατά τη γνώμη μου απαραίτητη, καθώς θα λύσει πολλές απορίες όσον αφορά στο με τι πραγματεύεται ο εκάστοτε τομέας. Είναι πολύ προτιμότερο να αφιερώσετε 2 ώρες για αυτό το θέμα, παρά να το βγάλετε από το μυαλό σας για το τι μπορεί να προσφέρει ο κάθε τομέας κι έτσι να αποφασίσετε. Σκεφτείτε ότι αυτή η επιλογή θα σας ακολουθήσει για πάντα.

Η επιλογή του τομέα για κάποιον δεν ειναι, όμως, μόνιμη με την έννοια ότι κατά την πορεία των σπουδών αν αποφασίσει πως έκανε λανθασμένη επιλογή, έχει το δικαίωμα να την αλλάξει. Δεν υπάρχουν περιορισμοί στα χρωστούμενα μαθήματα που να εμποδίσουν κάποιον να επιλέξει τον κύκλο σπουδών που επιθυμεί. Παράλληλα, πέρα από τα μαθήματα του κορμού του εκάστοτε κύκλου, υπάρχουν μαθήματα επιλογής που ανήκουν στους άλλους κύκλους, ώστε να καλυφθεί και το τυχόν ενδιαφέρον για κάποιο μάθημα των άλλων κύκλων. Σημειωτέον ότι πολλά από τα μαθήματα είναι κοινά για δύο κλάδους, όπως τα Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα για τους Ηλεκτρονικούς και τους Τηλεπικοινωνιακούς ή Μικροεπεξεργαστές και εφαρμογές για τους Ενεργειακούς και τους Ηλεκτρονικούς κ.α.

Τα κριτήρια επιλογής διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Όμως, θέλω να τονίσω την αποφυγή επιλογής με βάση την ευκολία που μπορεί να'χει κάποιος τομέας έναντι των άλλων. Κυκλοφορούν πολλές φήμες για δύσκολα μαθήματα που θα'χει να αντιμετωπίσει ο καθένας, οι οποίες με την εμπειρία που διαθέτω στα 5 χρόνια που φοιτώ εδώ, αλλά ίσως και η δικιά σας εμπειρία να σας πείσει για το ότι ένα μάθημα είναι δύσκολο όταν δεν ασχολείσαι μαζί του και για το ότι ατυχίες όπως δύσκολα θέματα πχ συμβαίνουν σε αυτούς που διαβάζουν κι όχι σε αυτούς που τα παρατάνε. Για τους δεύτερους δε λέγονται ατυχίες, λέγονται αποτυχίες.

Υ.Γ. Αν υπάρχουν απορίες τις οποίες μπορούμε να απαντήσουμε εκφραστείτε ελεύθερα
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 12 Οκτ 2012, 18:31, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετακίνηση θέματος - Ορισμός του ως "Σημείωση" - Νέα Επεξεργασία τίτλου λόγω αλλαγής προγράμματος σπουδών σε "4ετείς ΗΜΜΥ"
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Κύκλου Σπουδών για 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό Stokos » 05 Σεπ 2008, 14:45

Κάτι ακούγεται (εδώ και πολύ καιρό) ότι σχεδιάζεται και 4ος τομέας "Λογισμικού & Ανάπτυξης Εφαρμογών" ή κάτι τέτοιο. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο κάτι τέτοιο σε σχέση με τους υπάρχοντες τομείς. Απ'ότι φαίνεται τώρα που θα μπω στο τρίτο έτος και ο τομέας μάλλον δε θα είναι έτοιμος θα επιλέξω "Ηλεκτρονικός". Εάν κατά τη διάρκεια δημιουργηθεί αυτός ο τομέας και θέλω να το παρακολουθήσω χωρίς να πάνε χαμένοι οι κόποι μου στο τομέα που ήδη θα φοιτώ τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Μπορώ δηλαδή ουσιαστικά με κάποιο τρόπο να φοιτήσω και στους 2 τομείς και αυτό φυσικά να φαίνεται στο πτυχίο μου?
Stokos
 

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 05 Σεπ 2008, 16:38

νομιζω στο πτυχιο δε φαινεται ο τομεας!δε λεει δλδ αν εισαι ενεργεια η ηλεκτρονικος...
Φαινεται ισως μονο απο τα μαθηματα που εχεις επιλεξει για καποιον που ξερει
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 18:04

Εδώ είναι και τα κωλύματα της νομοθεσίας που προανέφερα. Δεν έχει σημασία τι τομέα θα επιλέξει κανείς. Όλοι στο τέλος θα πάρουν πτυχίο που θα αναγράφει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ. Τίποτα παραπάνω. Οι τομείς παίζουν ρόλο μόνο στο τι σκέφτεσαι να κάνεις μετά.

Για τον 4ο κύκλο σπουδών που προαναφέρθηκε συμφωνώ ότι κυκλοφορεί αυτή η φήμη, αλλά τίποτα δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα. Από εκεί και πέρα αν στο προσεχές μέλλον δημιουργηθεί αυτός ο κύκλος και επιθυμεί κάποιος που ήδη έχει επιλέξει έναν άλλο, να αλλάξει σε αυτόν, φαντάζομαι η διαδικασία θα είναι ίδια με τώρα. Αυτό μόνο που δε γνωρίζω είναι το τι γίνεται με τις διαφορές των μαθημάτων που υπάρχουν μεταξύ των τομέων και ποια από αυτά θα χρωστάει κάποιος αν κάνει μια τέτοια αλλαγή. Ίσως κάποιος που το'χει κάνει να μπορεί να μας διαφωτίσει σε αυτό το θέμα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό megatron » 05 Σεπ 2008, 19:14

Stokos έγραψε:Κάτι ακούγεται (εδώ και πολύ καιρό) ότι σχεδιάζεται και 4ος τομέας "Λογισμικού & Ανάπτυξης Εφαρμογών" ή κάτι τέτοιο.


Ναι, κι εγώ κάτι τέτοιο έχω ακούσει, ότι σχεδιάζεται ο 4ος τομέας "Λογισμικού & Ανάπτυξης Εφαρμογών"...Αλλά εγώ, θα ήθελα κάτι άλλο να ρωτήσω: Αν κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί αυτή την στιγμή, με τους υπάρχοντες τομείς στο τμήμα μας, με Πληροφορική-Υπολογιστές (π.χ. Software, Hardware), ποιον τομέα ενδείκνυται να διαλέξει? Γιατί βλέπω από τον οδηγό σπουδώνμας, ότι στο 9ο εξάμηνο, στον τομέα του Ηλεκτρονικού, υπάρχει η Γ' κατεύθυνση "Υπολογιστές & Πληροφορική".Δηλαδή από αυτή την κατεύθυνση αποκτάς τις απαραίτητες γνώσεις για...πληροφορικάριος???
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό macJohn » 05 Σεπ 2008, 19:20

Stokos έγραψε:Κάτι ακούγεται (εδώ και πολύ καιρό) ότι σχεδιάζεται και 4ος τομέας "Λογισμικού & Ανάπτυξης Εφαρμογών" ή κάτι τέτοιο. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο κάτι τέτοιο σε σχέση με τους υπάρχοντες τομείς. Απ'ότι φαίνεται τώρα που θα μπω στο τρίτο έτος και ο τομέας μάλλον δε θα είναι έτοιμος θα επιλέξω "Ηλεκτρονικός".


Ναι αυτό είναι αλήθεια, και έχει ακουστεί πως θα λειτουργήσει από φέτος (με το τελευταίο να μην είναι επιβεβαιωμένο...). Πάντως και να λειτουργήσει το σίγουρο είναι πως στην αρχή τα πράγματα θα είναι "λίγο" ανοργάνωτα με ότι αυτό συνεπάγεται...

Stokos έγραψε:Εάν κατά τη διάρκεια δημιουργηθεί αυτός ο τομέας και θέλω να το παρακολουθήσω χωρίς να πάνε χαμένοι οι κόποι μου στο τομέα που ήδη θα φοιτώ τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Μπορώ δηλαδή ουσιαστικά με κάποιο τρόπο να φοιτήσω και στους 2 τομείς και αυτό φυσικά να φαίνεται στο πτυχίο μου?


Μπορείς να γραφτείς μόνο σε ένα κύκλο σπουδών και φυσικά αυτός είναι που θα φαίνεται στην αναλύτική σου (στο πτυχίο δεν αναγράφεται ο κύκλος σπουδών).

JimMichael έγραψε:Η επιλογή του τομέα για κάποιον δεν ειναι, όμως, μόνιμη με την έννοια ότι κατά την πορεία των σπουδών αν αποφασίσει πως έκανε λανθασμένη επιλογή, έχει το δικαίωμα να την αλλάξει.


Ένταξει γίνεται αλλά δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση γιατί πρέπει να την εγκρίνει το Τμήμα.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 19:39

megatron έγραψε:Ναι, κι εγώ κάτι τέτοιο έχω ακούσει, ότι σχεδιάζεται ο 4ος τομέας "Λογισμικού & Ανάπτυξης Εφαρμογών"...Αλλά εγώ, θα ήθελα κάτι άλλο να ρωτήσω: Αν κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί αυτή την στιγμή, με τους υπάρχοντες τομείς στο τμήμα μας, με Πληροφορική-Υπολογιστές (π.χ. Software, Hardware), ποιον τομέα ενδείκνυται να διαλέξει? Γιατί βλέπω από τον οδηγό σπουδώνμας, ότι στο 9ο εξάμηνο, στον τομέα του Ηλεκτρονικού, υπάρχει η Γ' κατεύθυνση "Υπολογιστές & Πληροφορική".Δηλαδή από αυτή την κατεύθυνση αποκτάς τις απαραίτητες γνώσεις για...πληροφορικάριος???


Αναλόγως πώς θεωρείς εσύ τον πληροφορικάριο. Γιατί από όποια πλευρά και να το πιάσεις, πάντα κάτι θα σου λείπει. Αναφέρομαι στις γνώσεις πληροφορικής. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί με τομέα Λογισμικού και Αναπτυξης Εφαρμογών. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες κατευθύνσεις του Ηλεκτρονικού κύκλου στο 9ο εξάμηνο. Μην το δένεις με άλλα λόγια σχοινί κορδόνι ότι γίνεσαι ειδικευμένος πληροφορικάριος για παράδειγμα αν ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη κατεύθυνση. Είναι απλά μια κατεύθυνση που σου δίνει επιπλέον ερεθίσματα προς το συγκεκριμένο τομέα. Όπως είναι και η λογική του πανεπιστημίου μας γενικότερα. Μέσω των μαθημάτων που διδασκόμαστε παίρνουμε ό,τι θα μας χρειαστεί από γνώσεις και ουσία για να εντρυφύσουμε σε αυτές αργότερα. Όπως συγκεκριμένα είχε πει ένας καθηγητής εν ώρα διαλείμματος σε φιλική συζήτηση με τους φοιτητές: "Ο κάτοχος του πτυχίου αυτού δεν είναι ένας πιστοποιημένος έξυπνος άνθρωπος. Είναι ένας άνθρωπος πιστοποιημένος μη βλαξ". Αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει...
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό megatron » 05 Σεπ 2008, 19:55

JimMichael έγραψε: Όπως συγκεκριμένα είχε πει ένας καθηγητής εν ώρα διαλείμματος σε φιλική συζήτηση με τους φοιτητές: "Ο κάτοχος του πτυχίου αυτού δεν είναι ένας πιστοποιημένος έξυπνος άνθρωπος. Είναι ένας άνθρωπος πιστοποιημένος μη βλαξ". Αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει...


Αν βοήθησε λέει...Thanks πάντως για την ενημέρωση JimMichael...Περιμένουμε λοιπόν τον 4ο τομέα "Λογισμικού & Εφαρμογών" με μεγάλη αγωνία...
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 05 Σεπ 2008, 19:59

JimMichael έγραψε:Σκεφτείτε ότι αυτή η επιλογή θα σας ακολουθήσει για πάντα.


Καλά ρε JimMichael μην γίνεσαι υπερβολικός και τρομάζεις τον κόσμο. Πόσα παραδείγματα έχεις δει ανθρώπων οι οποίοι διαλέξαν άλλο τομέα και το αντικείμενο της δουλείας τους είναι πολύ διαφορετικό? Εγώ πάντως γνωρίζω πάρα πολλά. Άσε και ότι το πτυχίο δεν αναφέρει τίποτα σχετικά με τον τομέα που πήρες και άρα κάλλιστα μπορείς να πουλήσεις ένα πανέμορφο παπατζιλίκι σχετικά με το τι τομέα παρακολούθησες στην σχολή.

Για να ξεφύγουμε λίγο από αυτό εγώ θα προτείνω στα παιδιά που ετοιμάζονται να πάρουν τομέα να πάνε σε αυτήν την παρουσίαση και να κάνουν όσες πιο πολλές ερωτήσεις μπορούν ώστε να κατατοπιστούν πλήρως σχετικά με αυτούς και έπειτα να επιλέξουν αυτό που νομίζουν ότι τους ταιριάζει περισσότερο. Να μην κάνουν το λάθος να επιλέξουν κάτι το οποίο έχει προοπτικές γιατί αυτά είναι εφύμερα και ειδικά στην Ελλάδα. Να θυμίσω την έξαρση που παρατηρήθηκε τα τελευταία χρόνια στους ενεργειακούς επειδή κάποιοι νομίζουν ότι θα πέσουν υπογραφές με τις ανανεώσιμες και θα χεστούν στο τάλαρο. Πλανώνται οικτρά μπορώ να πω. Σιγά πόσες ανανεώσιμες θα εγκαταστήσουμε σε αυτήν την Ελλάδα που θα υπογράψει και η τελευταία τρύπα του ζουρνά και στο κεφάλι να μας να βάζαμε φωτοβολταϊκά πάλι δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 20:24

Έχεις δίκιο. Δεν το έθεσα σωστά. Σαφώς δεν είναι αναγκασμένος κάποιος που τελείωσε τον ηλεκτρονικό κύκλο σπουδών να ασχοληθεί μόνο με vlsi π.χ (ανατρέξτε στον οδηγό σπουδών να δείτε τι έιναι το vlsi αυτοί που δεν είστε οικείοι με αυτό το μάθημα). Μπορεί να ασχοληθεί κάλλιστα και με αντικείμενα του Ενεργειακού καθώς ο βασικός κορμός καλύπτει και αυτές τις γνώσεις. Κι αν κάτι του λείπει να αντρέξει να το βρει. Στο κάτω κάτω, ο ίδιος καθηγητής, που ανέφερα στο προηγούμενο post μου, είχε πει και το εξής: "Τα πρώτα βιβλία που θα διαβάσετε όταν πάρετε το πτυχίο και μετά, δε θα'ναι αυτά του μεταπτυχιακού/καποιου εξειδικευμένου κλάδου της δουλειάς/κοκ. Θα είναι τα βιβλία αυτα που διδαχθήκατε εδώ..."
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 05 Σεπ 2008, 20:47

JimMichael έγραψε: Στο κάτω κάτω, ο ίδιος καθηγητής, που ανέφερα στο προηγούμενο post μου, είχε πει και το εξής: "Τα πρώτα βιβλία που θα διαβάσετε όταν πάρετε το πτυχίο και μετά, δε θα'ναι αυτά του μεταπτυχιακού/καποιου εξειδικευμένου κλάδου της δουλειάς/κοκ. Θα είναι τα βιβλία αυτα που διδαχθήκατε εδώ..."


Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις το όνομα του συγκεκριμένου καθηγητή (αν και υποψιάζομαι ποιος είναι λόγω αυτών που λέει). Αλλά δεν τα λέει και πολύ καλά θα έλεγα ότι τα "παραλέει" μάλιστα. Πιο το νόημα να διαβάσεις αυτά που διδασκόσουν τόσα χρόνια. Προφανώς δεν θα κάνει και αυτός καλά την δουλειά και ψάχνει δικαιολογίες.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό macJohn » 05 Σεπ 2008, 20:57

megatron έγραψε:Ναι, κι εγώ κάτι τέτοιο έχω ακούσει, ότι σχεδιάζεται ο 4ος τομέας "Λογισμικού & Ανάπτυξης Εφαρμογών"...Αλλά εγώ, θα ήθελα κάτι άλλο να ρωτήσω: Αν κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί αυτή την στιγμή, με τους υπάρχοντες τομείς στο τμήμα μας, με Πληροφορική-Υπολογιστές (π.χ. Software, Hardware), ποιον τομέα ενδείκνυται να διαλέξει?


Αυτό που ενδείκνυται είναι να αλλάξει σχολή, γιατί αν περίμενε με 5-7 μαθήματα να γίνει Μηχανικός Υπολογιστών γελάστηκε...

Πάντως με την υπάρχουσα κατάσταση και με απούσα την Κατεύθυνση Λογισμικού, ο Ηλεκτρονικός είναι μονόδρομος...

Έτσι και αλλιώς είναι η μόνη κατεύθυνση που έχει τον τίτλο ΗΜ&ΜΥ, οι άλλες είναι απλά ΗΜ.
Τελευταία επεξεργασία από macJohn και 05 Σεπ 2008, 20:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό Joshi » 05 Σεπ 2008, 22:32

macJohn έγραψε:Έτσι και αλλιώς είναι η μόνη κατεύθυνση που έχει τον τίτλο ΗΜ&ΜΥ, οι άλλες είναι απλά ΗΜ.


Για να καταλάβω, θες να πείς ότι το πτυχίο του Τηλέπ δεν γράφει &ΜΥ? Γιατί αν θυμάμαι η διαφορά βρίσκεται μόνο στα χαρτιά (Οδηγό σπουδών κλπ). Άσχετα που κανένας δεν έχει εξηγήσει και αυτή την διαφορά...
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό paul21 » 06 Σεπ 2008, 10:00

παιδια και εγω τωρα παω στο 5 εξαμηνο και σκεφτομαι να επιλεξω στο 6 , τομεα ενεργειακου ηλεκτρολογου μηχανικου  ...μπορειτε να πειτε τις αποψεις σας για αυτον τον τομεα??
Δε θέλω τζάκι , Δε θέλω σόμπα.... θέλω μονάχα της Original τη μπόμπα.
Άβαταρ μέλους
paul21
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 21:11

Re: Επιλογή Τομέα για τους 3ετείς ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 06 Σεπ 2008, 10:38

paul21 έγραψε:παιδια και εγω τωρα παω στο 5 εξαμηνο και σκεφτομαι να επιλεξω στο 6 , τομεα ενεργειακου ηλεκτρολογου μηχανικου  ...μπορειτε να πειτε τις αποψεις σας για αυτον τον τομεα??

Κοίτα και εγώ ενεργειακός είμαι και σχετικά από τους καλούς φοιτητές γιατί πήγαινα και στα μαθήματα και διάβαζα και μέσα στο εξάμηνο. Ο τομέας πιο πολύ ασχολείται όπως θα δεις και εσύ με ηλεκτρικές μηχανές, ηλεκτρονικά ισχύος, συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας τα οποία είναι και η βάση του.
Άποψη μου είναι ότι σαν τομέας δεν ειναι από τους καλούς σε σχέση με τα υπόλοιπα τμήματα της χώρας. Αλλά αν εσύ έχεις αποφασίσει να πας θα σου πρότεινα να διαβάσεις όσο μπορείς μόνος σου και να ασχοληθείς.
Το άλλο μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχουν καλά βιβλία στην βιβλιοθήκη οπότε θα ξοδευτείς λίγο σε αυτό το πράγμα αν δεν σε πιάνει ο νόμος με το πολλάπλό σύγγραμμα.
Άλλο μειονέκτημα είναο ότι οι καθηγητές δεν δίνουν πολλές εργασίες αλλά και αυτό λύνεται αν πιέσετε όλοι μαζί με τον τρόπο σας σίγουρα ο άλλος θα σας βαρεθεί και θα σας δώσει δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς.
Τέλος σαν καθηγητές δεν αξίζουν και όλοι και ελάχιστοι κάνουν καλό μάθημα αλλά αυτό είναι υποκειμενική άποψη.
Τώρα από άποψη πλεονεκτημάτων κάτι ουσιώδες από την μεριά μου δεν βρήκα. Άλλοι λέγανε ότι είναι τα εύκολα θέματα στις εξετάσεις αλλά το πόσο είναι καλό αυτό και μας συμφέρει δεν το ξέρω. Στο ξαναλέω όμως άμα αποφάσισες να πας γιατί σου αρέσει να πας.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες