Πρωτοετείς 2014

Ανακοινώσεις γενικής φύσεως σχετικά με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δ.Π.Θ.

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό MNO » 08 Σεπ 2014, 12:57

Επισης προσοχη στις νταλικες που βγαινουν απο τα συνεργεια.
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 08 Σεπ 2014, 16:36

Πάντα υπάρχει και η λύση του φίλου με αμάξι... :P :P
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Σεπ 2014, 16:59

παντα υπαρχει και η επιλογη σπιτι και σηριαλ ποσο μαλλον στο 1ο ετος π περα απο το σχεδιο δ νμζ να θελει κατι τρελο απο διαβασμα
+διακριτα που αλλαξε



long leave the king >:D >:D >:D
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό Maraz » 08 Σεπ 2014, 17:21

alehunter, διαφθείρεις... >:D
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό holograms » 08 Σεπ 2014, 19:13

alehunter έγραψε:παντα υπαρχει και η επιλογη σπιτι και σηριαλ ποσο μαλλον στο 1ο ετος π περα απο το σχεδιο δ νμζ να θελει κατι τρελο απο διαβασμα


Όντως? 8)
holograms
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Σεπ 2014, 13:13

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Σεπ 2014, 19:39

maraz λεω την αληθεια. Εγω πχ ειχα βγαλει ολα μ τα αποθημενα ολοκληρο εξωτερικο με σειρες ειχα αδειάσει
:D


ναι δ θελει κατι τρελο ρε συ φιλε/h holograms
φυσικη1 ειναι καπως ζορικη
θερμοδυν=διαφανειες εκλασσ
σχεδιο=νηστεια και προσευχη στα θεια
εισαγωγη στα πισι=ουτε καν
λογισμο-γραμμικ=σημειωσεις+βιβλιο σχοινα

γενικα ναι θα το ξαναπω
βγειτε εξω και να το χαρειτε ρε παιδια σιγα 1ο ετος ειναι για αυτο κυριως ή εστω 1ο εξαμηνο
μετα απο 2ο ετος 3ο κτλπ με εργαστηρια κτλπ θα ειναι πιο ζορικα living la vida loca!
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό MNO » 08 Σεπ 2014, 19:42

Αν ξαναημουν πρωτο εξαμηνο
1) Λογισμός μιας Μεταβλητής - Γραμμική Άλγεβρα (Φ01Υ): Θα πηγαινα στις ασκησεις και θα ελυνα παλια θεματα πριν την εξεταση
2) Διακριτά Μαθηματικά (Φ15Υ) - No idea δεν το ειχα
3) Τεχνικό Σχέδιο (Ε29Υ) - Δεν θα εχανα δευτερολεπτο (οσο βαναυσο και αν ειναι αυτο). θα φτασεις 7ο ετος και θα ειναι το μονο που χρωστας απο το πρωτο ετος - πιο χαλια δεν γινετε.
4) Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών (Λ01Υ) - θα πηγαινα στα εργαστηρια και θα διαβαζα 2 ωρες πριν την εξεταση
5) Φυσική Ι (Φ23Υ): Θα πηγαινα στις ασκησεις και θα ελυνα παλια θεματα πριν την εξεταση (ηταν αλλιως βεβαια το μαθημα παλια)
6) Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (Ε11Υ): θα ελυνα παλια θεματα πριν την εξεταση χωρις παρακολουθηση
Επιλογης
7) Εξισώσεις Διαφορών και Εφαρμογές (Φ08Ε): θα ελυνα παλια θεματα πριν την εξεταση χωρις παρακολουθηση
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Σεπ 2014, 19:45

MNO έγραψε:Αν ξαναημουν πρωτο εξαμηνο

3) Τεχνικό Σχέδιο (Ε29Υ) - Δεν θα εχανα δευτερολεπτο (οσο βαναυσο και αν ειναι αυτο). θα φτασεις 7ο ετος και θα ειναι το μονο που χρωστας απο το πρωτο ετος - πιο χαλια δεν γινετε. :'( :'( :'( :'( >:D :'( :'( :'(

5) Φυσική Ι (Φ23Υ): Θα πηγαινα στις ασκησεις και θα ελυνα παλια θεματα πριν την εξεταση (ηταν αλλιως βεβαια το μαθημα παλια)

3 ισχυει ποτε θα το περασω αχχχχχχχχχχχχ μανα μου :'( :'( :'(
5 ναι το ειπα και γω πανω λιγο π ανεβασα κατι θεματα π ζητησε ενας φιλος το δυσκολεψαν το μαθημα(βαζουν αποδειξεις) αλλα και παλι ΓΚΑΡΟΥΤΣΟΣσσσσσ ^-^
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό Maraz » 08 Σεπ 2014, 20:42

Αν ήμουν ξανά στο 1ο εξάμηνο, θα έκανα ακριβώς ότι είχα κάνει και τότε, θα πήγαινα ξανά σε όλα τα μαθήματα γιατί παρ' όλ' αυτά τώρα μου λείπει.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 09 Σεπ 2014, 10:02

holograms έγραψε:
alehunter έγραψε:παντα υπαρχει και η επιλογη σπιτι και σηριαλ ποσο μαλλον στο 1ο ετος π περα απο το σχεδιο δ νμζ να θελει κατι τρελο απο διαβασμα


Όντως? 8)


Holograms βασικά καλό είναι να πας τις πρώτες εβδομάδες στα μαθήματα για να δεις αν σου αρέσει ο τρόπος που κάνει το μάθημα ο καθηγητής (άκου συμβουλές από μεγαλύτερους αλλά καλύτερα να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα) , να δεις τη δυσκολία του και φυσικά να γνωρίσεις τους συμφοιτητές σου.
Επίσης, μην αφήνεις το διάβασμα για πριν τις εξετάσεις. Αν αφιερώνεις το πολύ 1-2 ώρες την εβδομάδα για κάθε μάθημα στις εξετάσεις θα σου φανούν πιο εύκολα (καλά για το σχέδιο μπορεί να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο... :P :P ).
Και μην αφήνεις μαθήματα χωρίς σημαντικό λόγο. Ακόμη και αν δεν είσαι καλά προετοιμασμένος, κατέβα σε εξετάσεις...
Και ειδικά σχέδιο, προσπάθησε από τώρα... Σε επόμενα έτη δύσκολα θα βρεις χρόνο να το παρακολουθείς παράλληλα με άλλα μαθήματα.
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό holograms » 09 Σεπ 2014, 13:39

Seitjo90 έγραψε:Holograms βασικά καλό είναι να πας τις πρώτες εβδομάδες στα μαθήματα για να δεις αν σου αρέσει ο τρόπος που κάνει το μάθημα ο καθηγητής (άκου συμβουλές από μεγαλύτερους αλλά καλύτερα να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα) , να δεις τη δυσκολία του και φυσικά να γνωρίσεις τους συμφοιτητές σου.
Επίσης, μην αφήνεις το διάβασμα για πριν τις εξετάσεις. Αν αφιερώνεις το πολύ 1-2 ώρες την εβδομάδα για κάθε μάθημα στις εξετάσεις θα σου φανούν πιο εύκολα (καλά για το σχέδιο μπορεί να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο... :P :P ).
Και μην αφήνεις μαθήματα χωρίς σημαντικό λόγο. Ακόμη και αν δεν είσαι καλά προετοιμασμένος, κατέβα σε εξετάσεις...
Και ειδικά σχέδιο, προσπάθησε από τώρα... Σε επόμενα έτη δύσκολα θα βρεις χρόνο να το παρακολουθείς παράλληλα με άλλα μαθήματα.


A δεν έχω σκοπό να τα φορτώσω πολύ στον κόκορα έτσι κι αλλιώς (τώρα, κρατάμε μια επιφύλαξη για το τι θα έρθει στην πορεία :P )! :) Η έκπληξη μου οφείλεται πιο πολύ στο γεγονός ότι μέχρι τώρα άκουγα τα πράγματα για τη σχολή σας πολύ τραγικά, ξέρεις, με υπερβολές στο διάβασμα κλπ, "αν θέλεις έναν αξιοπρεπή βαθμό", σε σημείο που σχεδόν το είχα μετανιώσει :problem:
holograms
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Σεπ 2014, 13:13

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό alehunter » 09 Σεπ 2014, 16:00

καλα δεν θα διαφωνησω με αυτα π σ ειπαν αλλα οχι και απο 1ο ετος
απο 2ο ετος π θα δεις τα πρωτα εκτρώματα ναι οκ αλλα οκ chill for now

θα συμφωνησω στην αρχη πατε να γνωρισετε ατομα κτλπ αλλα παιδια 1ο ετος ειστε διασκεδαστε κυριως
δεν θα θελετε να εχετε αποθημενα ;D






υ.γ. ΓΙΑ την ιστορια λογω διπλωματικης π συνηθως ειναι 10αρι αν εχεις βαθμο 6.4 σε το κανει 7 αρα αξιοπρεπεια δ νμζ ειναι τοσο τραγικα δυσκολο να επιτυχεις στην τελικη σ βαθμολογια
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό george_ti » 10 Σεπ 2014, 06:30

Κωνσταντίνα έγραψε:γω πάντως τόσα χρόνια με ποδήλατο κυκλοφορώ κι ούτε έχω αρρωστήσει.. αλλά τα σκυλιά είναι ένα πρόβλημα. το χειμώνα λόγω κρύου δεν πολυπάρχουν αλλά άνοιξη- καλοκαίρι πληθαίνουν. το κόλπο είναι να σταματήσεις το ποδήλατο πάντως ;)


δοκίμασε να τους πετάξεις μια πέτρα, θα φύγουν τρέχοντας (ιδίως εάν την πετάξεις στον αρχηγό τους!)
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό dimitrax » 16 Σεπ 2014, 11:06

Γειαααα σας...Έχω δικαίωμα μεταγγραφής λόγω πολυτεκνίας στο ΕΜΠ αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα μείνω Πιστεύετε ότι το ΕΜΠ υπερτερεί σε κάτι ; Εγώ δεν το πιστεύω :)
dimitrax
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 16 Σεπ 2014, 10:51

Re: Πρωτοετείς 2014

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 16 Σεπ 2014, 11:42

dimitrax έγραψε:Γειαααα σας...Έχω δικαίωμα μεταγγραφής λόγω πολυτεκνίας στο ΕΜΠ αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα μείνω


Καλώς σε βρήκαμε. Πριν πάρεις τελική απόφαση σκέψου και το οικονομικό κομμάτι, καθώς για τα επόμενα 5 χρόνια (τουλάχιστον) θα είσαι στην Ξάνθη.


dimitrax έγραψε:Πιστεύετε ότι το ΕΜΠ υπερτερεί σε κάτι ;

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις και πολλές παραμέτρους που πρέπει να λάβεις υπόψη σου.

Ως προς το πρόγραμμα σπουδών θεωρώ το ΕΜΠ έχει πλεονέκτημα (απέναντι και στις υπόλοιπες σχολές ΗΜΜΥ), καθώς έχει ροές αντί για κατευθύνσεις. Έχεις μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών για μαθήματα στα επόμενα χρόνια των σπουδών σου. Επίσης, θα βρεις και πιο εξειδικευμένα μαθήματα πχ για βιοϊατρική, διοίκηση επιχειρήσεων, μαθηματικά κά.
Ως προς την ύλη των μαθημάτων δε θα βρεις μεγάλες διαφορές. Και το έχω δει από συζητήσεις με φίλους/γνωστούς από το ΕΜΠ.

Εάν έχεις υπόψη σου κάποιο συγκεκριμένο τομέα του ΗΜΜΥ που θες να ασχοληθείς (πχ βιοϊατρική, συστήματα αυτομάτου ελέγχου), θα πρέπει να συγκρίνεις τα αντίστοιχα εργαστήρια/τομείς της κάθε σχολής.
Αν πεις πχ εγώ θέλω να ασχοληθώ με βιοϊατρική, νομίζω είναι καλύτερα να πας στο ΕΜΠ γιατί έχουν περισσότερα μαθήματα για αυτό και καλύτερο εργαστήριο.

Απλά, με βάση ότι ισχύει αυτή τη στιγμή, το δίπλωμα από το ΕΜΠ έχει λίγο μεγαλύτερο κύρος σε σχέση από το ΔΠΘ, ακόμη και αν έχετε στο τέλος έχετε τις ίδιες γνώσεις.
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron