Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδία

Ανακοινώσεις γενικής φύσεως σχετικά με το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Δ.Π.Θ.

Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδία

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 04 Ιουν 2016, 15:31

Χαίρετε!

TL;DR: Get paid to hack big companies in a legal manner. Στην Ολλανδία.

Full version:
Αν κάποιος από εσάς ασχολείται με ασφάλεια υπολογιστών/πληροφορίας (information security), και ενδιαφέρεται για δουλειά στο εξωτερικό, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Είμαι απόφοιτος του ΗΜΜΥ ΔΠΘ και δουλεύω στην KPMG, μια μεγάλη εταιρία consulting στην Ολλανδία. Είμαι στην ομάδα του "cyber security" που αποτελείται από 65 άτομα που δουλεύουν fulltime στο θέμα.

Αυτόν τον καιρό ψάχνουμε αποφοίτους που έχουν background σε computer science (άρα με πτυχίο ΗΜΜΥ είμαστε μια χαρά) και ενδιαφέρον και γνώσεις στον τομέα του infosec. Typical activities include: penetration testing, vulnerability exploitation κλπ, αλλά και λιγότερο τεχνικά tasks όπως χάραξη security architecture για πελάτες. Παράλληλα με αυτά τα "hard" skills, οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν καλά communication skills (στα Αγγλικά), problem-solving abilities, flexible mindset και όρεξη για μάθηση :).

Όποιος ταιριάζει σε αυτό το προφίλ, είναι πολύ πιθανό να εξασφαλίσει καλή δουλειά (πολυ ενδιαφέρουσα, rewarding, αρκετά καλά λεφτά κλπ) στην KPMG.
Αν πάλι δε σας ταιριάζει το "communication skills" κομμάτι, ίσως σύντομα να έχουμε θέσεις που δεν το απαιτούν, οπότε επικοινωνήστε μαζί μου anyway. Αν δηλαδή το μόνο που θέλετε να κάνετε είναι να χακάρετε εταιρίες πίσω από μια οθόνη, και να πληρώνεστε αρκετά ώστε να ζείτε στην Ολλανδία, είναι δυνατό.

Επίσης, αν κάποιος ακόμα σπουδάζει και ενδιαφέρεται να κάνει διπλωματική ως μέρος Erasmus πχ, στην KPMG, ίσως γίνεται. Ξέρω ότι από άλλες χώρες το κάνουν (πχ Ιταλία) οπότε μπορεί να δουλέψει και από Ελλάδα. Α, και υπόψην ότι κατά τη διπλωματική σε εταιρία, ο φοιτητής αμοίβεται ;).

Τέλος, αν απλά ενδιαφέρεστε για σπουδές στην Ολλανδία, και πάλι μη διστάσετε να με ρωτήσετε, καθώς έκανα μάστερ εδώ, και έχω άποψη για τα πανεπιστήμια. Έχω ήδη δώσει πληροφορίες σε δύο άτομα από ΔΠΘ που ενδιαφέρθηκαν και ο ένας κατέληξε να σπουδάζει στο Eindhoven.

Μπορείτε να μου στείλετε πμ μέσω του φόρουμ ή μέιλ στο spamable -at- cmavrakis -dot- com.

Καλό ΣΚ!

Χρίστος
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδί

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 14 Ιουν 2016, 21:45

Λοιπόν έχω λάβει αρκετά ΠΜ και μέιλ, οπότε για να αποφύγω επανάληψη συζητήσεων, νομίζω ότι είναι καλύτερα να κάνουμε εδώ μια όλοι μαζί. Αν πιστεύετε ότι πρέπει να τα πούμε σε προσωπικό επίπεδο, θα κάνουμε ένα email thread με όλους τους ενδιαφερόμενους.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δε μιλάω εκ μέρους του εργοδότη μου ή κανενός άλλου. Ό,τι λέω εδώ είναι προσωπικές απόψεις που βασίζονται στην εμπειρία μου τα τελευταία λίγα χρόνια. Ό,τι και να λέμε εδώ, στο τέλος θα πρέπει να ακολουθηθεί η επίσημη διαδικασία πρόσληψης, στην οποία δεν εμπλέκομαι. Δε μπορώ να εξασφαλίσω, υποσχεθώ ή βοηθήσω να βρείτε δουλειά.

Το μόνο που μπορώ και θέλω να κάνω είναι να σας δώσω τις πληροφορίες που θα σας επιτρέψουν να αποφασίσετε αν θέλετε/μπορείτε να δουλέψετε για μια εταιρία σαν την KPMG ή την ίδια. Ελπίζω να βρεθούν κάποιου που θέλουν, και κάποιοι από αυτούς να μπορούν, και σε ένα χρόνο να είναι συνάδελφοι :). Ή έστω ανταγωνιστές, πάλι καλά είναι :).

Στα επόμενα ποστ θα προσπαθήσω να απαντήσω τις εξής ερωτήσεις:
  • Μπορώ να κάνω πρακτική στο εξωτερικό ή/και στην KPMG; Δουλειά;
  • Τί προσόντα χρειάζομαι για να βρω δουλειά στον τομέα;
  • Πώς μπορώ να αποκτήσω αυτά τα προσόντα;
  • Διάφορες άλλες ερωτήσεις (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που θα ρωτήσετε αργότερα)
Τελευταία επεξεργασία από cmavr8 και 14 Ιουν 2016, 22:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μπορώ να κάνω πρακτική στο εξωτερικό ή/και στην KPMG;

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 14 Ιουν 2016, 21:53

Γενικά στον τομέα του security υπάρχει τεράστια ζήτηση. Αν έχεις τα απαραίτητα προσόντα θα ανήκεις σε μία ομάδα ανθρώπων που έχουν ανεργία μηδέν.

Οι εταιρίες παίρνουν δέχονται φοιτητές για πρακτική, συνήθως όσο κάνουν τις σπουδές τους. Είτε για μικρά Projects 1-2 μήνες, είτε για διπλωματική (6 μήνες). Συγκεκριμένα στην KPMG η διαδικασία διπλωματικής είναι μεγάλη (online tests, συνεντεύξεις κλπ) αλλά αν σε δεχτούν μετά είναι εύκολο να προσληφθείς για δουλειά. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις διπλωματική.

Από τεχνική άποψη, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνει πρόσληψη από Ελλάδα. Κάποιος από εσάς μου μίλησε για το Erasmus+, όπου φαίνεται ότι δε χρειάζεται να μεσολαβήσει ξένο πανεπιστήμιο. Πρέπει να το ψάξετε με το τοπικό γραφείο στο ΔΠΘ. Μπορεί δηλαδή να βρείτε κάποιον στο ΔΠΘ που θα σας δώσει διπλωματική που θα κάνετε σε εταιρία.

Άλλη επιλογή είναι να κάνετε Internship εκτός πανεπιστήμίου. Και πάλι, δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι για την KPMG, αλλά έχω ρωτήσει και περιμένω απάντηση. Τα λεφτά που θα σας δίνουν πάντως μάλλον δε θα φτάνουν για τα έξοδα ζωής, οπότε θα χρειάζεται συνδρομή από Ελλάδα :(. Και θα μένετε με συγκάτοικο.

Η τρίτη επιλογή φυσικά είναι φουλ πρόσληψη. Αν κάποιος έχει ήδη αρκετά προσόντα μπορεί να πάει κατευθείαν γι'αυτό. Φυσικά τα λεφτά είναι οκ (εντάξει, δεν είσαι και βασιλιάς αλλά ζεις αρκετά άνετα) και η δουλειά αρκετή και σουπερ ενδιαφέρουσα :).
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Τί προσόντα χρειάζομαι για να βρω δουλειά στον τομέα;

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 14 Ιουν 2016, 21:54

Να τι χρειάζεσαι κατά τη γνώμη μου:
- Bασικές γνώσεις computer science (τις έχετε λόγω ΗΜΜΥ, ίσως όχι όσο καλά όσο άλλοι που σπούδασαν computer science αλλά οκ)
- Bασικές γνώσεις security (Το μάθημα ασφάλειας που έκανε ο Βασίλης ο Κάτος ήταν πολύ καλή αρχή)
- Όρεξη για μάθηση και personal development. Αυτό είναι ίσως το πιο σημαντικό! Δε μας νοιάζει τόσο τι ξέρεις όσο το τι μπορείς να μάθεις γρήγορα.
- Αγγλικά: ένα βασικό working-level επίπεδο, γιατί θα πρέπει να επικοινωνείς με συναδέλφους και ίσως πελάτες, και να γράφεις reports.

Συγκεκριμένα για consulting όπως η δική μου δουλειά χρειάζονται και soft skills. Να μπορείς να μιλήσεις με κάποιον πελάτη, να καταλάβεις τι χρειάζεται, να του παρουσιάσεις μια λύση κλπ. Δεν είναι απόλυτο το αν έχεις ή δεν έχεις αυτά τα προσόντα, και αναπτύσσονται εύκολα αν έχεις θέληση. Αν όμως νιώθεις ότι δε θέλεις να έχεις πολλή επαφή με κόσμο, καλύτερα να το αποφασίσεις και να διαλέγεις δουλειές που δεν απαιτούν πολλά soft skills.

Επίσης για την KPMG, θέλουμε ανθρώπους με can-do mindset. Αυτό είναι συνήθως φυσικό χαρακτηριστικό των hackers, γιατί συνεχώς βρίσκεις μπροστά σου κλειστές πόρτες και πρέπει να βρίσκεις εναλλακτικές.

Τέλος, είναι σημαντικό να ξέρεις τι είδους δουλειά θέλεις να κάνεις. Πιο πολύ προς research ή προς industry? Πιο technical (linux terminal, hacking etc) ή high level/security architecture?
Τελευταία επεξεργασία από cmavr8 και 14 Ιουν 2016, 22:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Πώς μπορώ να αποκτήσω αυτά τα προσόντα;

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 14 Ιουν 2016, 21:54

Λοιπόν αυτό είναι πιο σύνθετο θέμα. Καταρχήν δεν υπάρχει απόλυτη μπάρα/μέτρο, πάνω από το οποίο είσαι ΟΚ και θα βρεις δουλειά, και κάτω από το οποίο δεν έχεις ελπίδα. Ο καθένας είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικό skillset. Αν σε κάποιον τομέα είσαι πιο δυνατός από άλλον ίσως είναι οκ.

Από την άλλη μπορεί να είσαι άτυχος και να χάσεις δουλειές ενώ είχες προσόντα. Τέλος πάντων, ως ένα σημείο περνάει από το χέρι σου το πόσο ανταγωνιστικός είσαι στην αγορά. Ας δούμε πως μπορείς να γίνεις παραπάνω.


1. Σπουδές.
Οι φόρμαλ σπουδές είναι αρκετά καλό πράγμα, αλλά όχι πανάκεια. Είναι καλό δηλαδή να έχεις βασικές γνώσεις computer science και security από το πανεπιστήμιο, αλλά μόνο με αυτά δεν θα τα καταφέρεις. Δυστυχώς στο Δ.Π.Θ. απότι καταλαβαίνω η ασφάλεια έχει ατονίσει από τότε που έφυγε ο Κάτος :(. Η συμβουλή μου προς εσάς (αν θέλετε να ασχοληθείτε με τον τομέα) είναι:
  • Start early, όσο πιο νωρίς γίνεται, την επαφή με το αντικείμενο. Πάρε όσο πιο πολλά μαθήματα "computer science" γίνεται, και διάβασέ τα καλά.
  • Πλησίασε καθηγητές και συμφοιτητές και ψάξε πως μπορείς να έχεις παραπάνω επαφή με τα αντικείμενα. Φτιάξε ομάδα και κυνηγήστε projects/papers.
  • Στην τελική ακόμα και κάτι σαν το cursera ίσως βοηθήσει.
  • Αν μπορείς κάνε erasmus σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού με security focus. Για διπλωματική ή απλά μαθήματα.
  • (Optional) Στη συνέχεια, αν μπορείς κάνε ένα μάστερ σε information security. Στην Ολλανδία ξέρω αυτά τα δύο Technical αυτή τη στιγμή: https://true-security.nl/ και https://www.4tu.nl/cybsec/en/

2. Παιχνίδι.
Η προσωπική ενασχόληση μπορεί να καλύψει κενά σε όλα τα άλλα. Πρότεινα σε κάνα 2 μέσω ΠΜ να κάνετε ομάδα και να συμμετέχετε πχ σε CTF διαγωνισμούς. Στην αρχή θα σας ξεσκίζουν οι Ρώσσοι αλλά η εμπειρίες που παίρνεις είναι χρήσιμες. Σε καμία περίπτωση μην προσπαθήσετε να χτυπήσετε συστήματα για τα οποία δεν έχετε γραπτή άδεια. Αλλά μπορείτε να φτιάξετε μόνοι σας ένα DVL Kαι να του επιτίθεστε για πλάκα.

Όσο πιο πολλά μάθετε τώρα τόσο πιο έτοιμοι θα είστε για technical information security jobs. Φυσικά υπάρχει και το non-technical inforsec part, αλλά στην Ελλάδα νομίζω δεν είναι αναπτυγμένο, και είναι δύσκολο να κάνεις μόνος σου εξάσκηση, οπότε δεν έχω καλή πρόταση για όποιον δε θέλει να είναι technical.

3. Εμπειρία.
Πρακτική απλή, πρακτική με διπλωματική κλπ σε εταιρίες είναι καλές εμπειρίες. Είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό, όσο πιο mature και προχωρημένη η εταιρία τόσο καλύτερα. Ξέρω και μια εταιρία στην Ξάνθη (Connect I.T) που ασχολείται με πολλά πράματα, και μέσα σαυτά security. Εγώ έκανα σε αυτούς διπλωματική και λέω με το χέρι στην καρδιά ότι είναι πολύ μπροστά τα παιδιά!
Τελευταία επεξεργασία από cmavr8 και 14 Ιουν 2016, 22:21, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Διάφορες ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 14 Ιουν 2016, 21:55

Σχετικά με τα προσόντα, πώς να μετρηθώ;
Πώς σου φαίνονται τα παραπάνω; Αν πιστεύεις ότι τα έχεις, ίσως είσαι έτοιμος/μη για full δουλειά. Αν σου λείπουν κάποια ίσως μπορείς να χτυπήσεις μια πρακτική στο εξωτερικό και μετά να είσαι έτοιμος/μη. Αν είσαι πιο καινούργιος, αλλά δεν έχεις χρόνο (τελειώνεις σπουδές), ίσως μια πρακτική στην Connect I.T ή άλλη εταιρία στην Ελλάδα είναι το stepping stone.

Κι αν δε θέλω να μετακομίσω στην Ολλανδία; Υπάρχουν ευκαιρίες για εργασία εξ αποστάσεως;
Στην KPMG μάλλον όχι. Θα ρωτήσω, αλλά ως τώρα το μόνο που κάνουμε εξ αποστάσεως είναι να συνεργαζόμαστε με συναδέλφους από άλλες χώρες (πχ Ρουμανία). Τους δίνουμε πρόσβαση και κάνουν δουλειά από μακριά. Αλλά είναι εργαζόμενοι της KPMG Ρουμανίας, οπότε στην περίπτωσή σας θα πρέπει να προσληφθεί τε από την KPMG Ελλάδας. Δεν ξέρω αν έχουν cyber security. Ας το ψάξει όποιος ενδιαφέρεται (can-do mentality δεν είπαμε; ;) ) και ας μας πει.

Γιατί η ζωή στην Ολλανδία είναι χάλια;
Γιατί ο καιρός είναι χάλια και το ΟΚ φαγητό είναι ακριβό. Λένε οι Ολλανδοί: "Το καλοκαίρι φέτος ήταν πολύ ωραίο. Διασκέδασα και τις τρεις μέρες". Ή "το καλοκαίρι φέτος έπεσε Παρασκευή".

Γιατί η ζωή στην Ολλανδία είναι ωραία;
Γιατί είναι μία αναπτυγμένη χώρα και όλα τα βασικά προβλήματα είναι λυμένα. Δεν υπάρχουν παρκαρισμένα στο δρόμο, μπορείς να είσαι gay και να το δείχνεις, αν σου την πέσει το αφεντικό σου απολύεται και η αστυνομία είναι παντού για να σε προστατεύει, όσο είσαι νομοταγής. Αν βρεις καλή δουλειά και δε ζεις με πολυτέλειες έχεις μια στρωτή ζωή.

Στις πολυτέλειες συμπεριλαμβάνω (για αρχικό μισθό): φαγητό έξω πάνω από 1 φορά τη βδομάδα, διαμέρισμα μεγαλύτερο από 70 τετραγωνικά. Ως φοιτητής πρέπει να ζεις με συγκάτοικο, να μαγειρεύεις πολύ ή να τρως δημητριακά :Ρ. Η μπίρα είναι φτηνή πάντως :Ρ Ειδικά στα φοιτητικά πάρτι.

Πόσο κοστίζουν τα μεταπτυχιακά στην Ολλανδία;
Τα περισσότερα στον τομέα μας κοστίζουν κάτι σαν 1950 ευρώ το χρόνο.

Υποτροφίες για σπουδές;
Θα πρέπει να το ψάξετε ανά πανεπιστήμιο/υποτροφία. Πχ για το δικό μου πανεπ εδώ.
Το Ολλανδικό κράτος δίνει εως 300 ευρώ το μήνα επίδομα στέγασης, αν τηρείς συγκεκριμένες συνθήκες (χονδρικά το ενοίκειό σου πρέπει να είναι 400-600 ευρώ, οπότε σου πληρώνουν περίπου το 1/3).

Ρωτήστε/συζητήστε ό,τι θέλετε παρακάτω! Εδώ είμαι για να απαντήσω.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδί

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 14 Ιουν 2016, 22:47

For the record, ναι είμαι ένοχος για υποβοήθηση του brain drain της Ελλάδας, αλλά πιστεύω στην ελεύθερη επιλογή. Η απόφαση να φύγετε είναι δική σας, αλλά εγώ θέλω να σας έχω ενημερώσει.

Επίσης σε πολλούς λείπει το καλό τζατζίκι οπότε γυρνάνε μετά από μερικά χρόνια στην Ελλάδα, με καινούργιες ιδέες και όρεξη να χτίσουν. Άντε να δούμε....
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδί

Δημοσίευσηαπό nikosbampis » 14 Ιουν 2016, 22:58

Η εκμάθηση μέσω ιντερνετικών σεμιναρίων αξίζει τον κόπο και τον χρόνο?
nikosbampis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Μαρ 2013, 15:52

Re: Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδί

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Ιουν 2016, 23:02

Ωραίος! ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Information security - Ευκαιρία για εργασία στην Ολλανδί

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 15 Ιουν 2016, 07:49

nikosbampis έγραψε:Η εκμάθηση μέσω ιντερνετικών σεμιναρίων αξίζει τον κόπο και τον χρόνο?


Δεν έχω στοιχεία, αλλά πιστεύω ότι αν δε μπορείς να κάνεις τα άλλα θα σου δώσει κάτι.
Δηλαδή αν δε μπορείς:
  • να κάνεις εξειδικευμένο μάστερ
  • να δουλέψεις πάνω στο αντικείμενο

Το καλύτερο από τα online για technical είναι τα certifications όπως OSCP, GPEN etc, γιατί δείχνουν στον εργοδότη ότι ξέρεις δίκτυα και penetration testing, αλλά αυτά δεν είναι φτηνά :(.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Erasmus+

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 15 Ιουν 2016, 08:11

Κάποιος το έψαξε και λέει:
Σχετικά με το Erasmus+, στην περίπτωση που δεν έχει συνάψει σχέση το πανεπιστήμιο με τον φορέα που ενδιαφέρεται ο φοιτητής να εργαστεί, που είναι και το πιο πιθανό, πρέπει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος να έρθει σε επαφή με την εταιρία και να περάσει από την τυπική διαδικασία πρόσληψης. Αφού περάσει από αυτό το στάδιο επιτυχώς, ο φορέας που τον προσέλαβε συντάσσει το “ Letter of Acceptance” στο οποίο γνωστοποιεί ότι δέχεται τον φοιτητή να εργαστεί σ’ αυτόν. Δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει πανεπιστήμιο του εξωτερικού σίγουρα.


Αλλά οι αιτήσεις κλείνουν αύριο ή την άλλη Πέμπτη, οπότε δύσκολο πια..
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Graduate programs

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 15 Ιουν 2016, 08:16

Για ανθρώπους που έχουν καλό academic track record (βαθμους και γρήγορο τελείωμα) αλλά όχι security ή άλλες γνώσεις, υπάρχουν τα graduate programmes. Σαυτά δέχονται νέους με ελάχιστη εμπειρία και τους εκπαιδεύουν σταδιακά. Συνήθως γίνονται από μεγάλες εταιρίες και κρατάνε 1-2 χρόνια, αλλά πληρώνεσαι κανονικότατα. Δε θα κάνεις μόνο security αρχικά, αλλά μετά από κάποιους μήνες θα βρεις τι σου αρέσει και θα μπεις εκεί, εσωτερικά στην εταιρία.

Ψάξτε "graduate program" σε διάφορες εταιρίες. Προσοχή γιατί σε πολλά πρέπει να ξέρεις Ολλανδικά, και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος νομίζω. Απλά το αναφέρω γιατί είναι καλή ευκαιρία αν είσαι καλός γενικά αλλά δεν έχεις συγκεκριμένες γνώσεις (πχ technical skills). Τράπεζες, telcos έχουν τέτοια (πχ ING, Rabobank, KPN). Αν τα καταφέρεις να μπεις σε τέτοιο you're set for life :P Από άποψη χρημάτων τουλάχιστον. Από άποψη θέματος ίσως είναι βαρετά..

Εμείς (KPMG) δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Παίρνουμε μόνο ανθρώπους με κάποιες γνώσεις.
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

CTFs

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 15 Ιουν 2016, 18:15

cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες