Python as introductory teaching language

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Re: Python as introductory teaching language

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 16 Ιούλ 2014, 23:23

Maraz έγραψε:Ακολουθούν το παράδειγμα της Αμερικής η οποία με το πρόγραμμα Hour of Code, αν θυμάστε έβαλε και επιφανείς προσωπικότητες της χώρας ( Obama, Zuckerberg, Ashton Kutcher! και άλλους)


Το βιντεάκι που λες



Και γενικά περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν εδώ
http://code.org/

ΥΓ.
Το άρθρο το "έκλεψα" από τη σελίδα τους στο facebook... ;D ;D
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Python as introductory teaching language

Δημοσίευσηαπό Maraz » 16 Ιούλ 2014, 23:56

Μπράβο Seit, σε αυτό αναφέρομαι, εμένα μου είχαν βγει τα σποτάκια στα προτεινόμενα του Youtube πριν ένα χρόνο και μου είχε κάνει εντύπωση το τι σχέση μπορεί να έχει ο Kutcher και η Shakira με τον προγραμματισμό.

Βέβαια όπως είπες στην Ελλάδα θα το πάρουμε αργά χαμπάρι.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Python as introductory teaching language

Δημοσίευσηαπό GraduateHmmy » 17 Ιαν 2020, 17:40

Νομίζω ως ΗΜΜΥ καλύτερα C ως πρώτη Γλώσσα. Γιατί είναι πιο χρήσιμη στα ηλεκτρονικά και για μηχανικούς. Καλύτερη διαχείριση μνήμης, features όπως threads, interrupts, mutexes, semaphores, κλπ. Δηλαδή αν ασχοληθεί κάποιος με μικροελεγκτές και προγραμματισμό , ή βάλουμε και ένα RTOS(Real-Time Operating System) πάνω στην πλακέτα για να κάνει κάποια πιο σύνθετα πραγματάκια, τότε σίγουρα η C είναι πιο χρήσιμη. Python, έχει πολλές βιβλιοθήκες και είναι πιο εύκολο να γράψεις κώδικα. Μ'αρεσει αρκετά που έχει json parsers, XML handling libraries, dictionaries (accosiative arrays βασικά), και άλλες πολλές ευκολίες. Αλλά είναι interepreted language, δηλαδή πρεπει να παίζεις συνέχεια με try-catch blocks και αυτό είναι άλλο στυλ προγραμματισμού. Προσωπικά προτιμώ C ως πρώτη γλώσσα και χάρηκα που όταν σπούδαζα Ξάνθη κάναμε C στο 2ο εξάμηνο. Νομίζω κάναμε Fortran 1ο εξάμηνο, απαρχαιωμένη σίγουρα. Αλλά η λογική της με βοήθησε στον προγραμματισμό και αργότερα ήταν πιο εύκολο να καταλάβω Assembly όταν χρειάστηκε στην δουλειά/μεταπτυχιακό. Τέλος τέλος, η γλώσσα δεν εχει μεγάλη σημασία. Μόνο αν ασχολείσαι με προσωπικά προτζεκτς στον ελεύθερό σου χρόνο θα μάθεις κάτι. Και από την δουλειά αργότερα, αλλά επειδή αφιερώνεις μήνες σε κάτι και βελτιώνεσαι μέσω εξάσκησης.
GraduateHmmy
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Ιουν 2019, 12:41

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες