Πρόβλημα με MATLAB-fft

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Πρόβλημα με MATLAB-fft

Δημοσίευσηαπό Andy » 05 Μάιος 2015, 15:26

Λοιπόν θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιγραφικός-λεπτομερής γίνεται κι ελπίζω να μην κουράσω γιατί πιστεύω ότι μπορώ να βρω βοήθεια εδώ.
Σε γενικές γραμμές, το πρόβλημα μου είναι πως ένας αλγόριθμος, (κώδικας) του γρήγορου μετασχηματισμού fourier (FFT) δουλεύει κανονικά όταν εγώ του γράφω την ακριβή συνάρτηση (συνημίτονο) που θέλω να μου αναλύσει. Στην περίπτωση αυτή, όντως περιμένω να δω αρμονική συνιστώσα μόνο στην θεμελιώδη συχνότητα του συνημιτόνου (50 Hz) κάτι που όντως συμβαίνει.
Όμως, όταν κάνω εισαγωγή τα δεδομένα από ένα αρχείο excel, (δεδομένα ίδιας ποσότητας π.χ. ίσες τιμές χρόνου-τάσης που μέτρησα με έναν ψηφιακό παλμογράφο) ακριβώς ο ίδιος αλγόριθμος (με τις απαραίτητες τροποποιήσεις στις δηλώσεις των δεδομένων φυσικά) μου βγάζει περισότερες αρμονικές, αλλά σε πολύ πολύ μικρότερες συχνότητες (από 0 - 5 Hz).
Η αίσθηση μου είναι ότι αν και τα δεδομένα που εισάγω έχουν μια περιοδικότητα, το matlab δεν μπορεί να αναγνωρίσει την περιοδικότητα αυτή. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

(όποιος ενδιαφέρεται γενικά pm νομίζω για μεγαλύτερη άνεση)


ευχαριστώ!
Andy
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 16 Δεκ 2009, 18:49

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες