Προγράμματα σχεδίασης και άδειες χρήσης για εμπορικό σκοπό?

Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τη χρήση καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών, εδώ είναι το κατάλληλο μέρος. Απαγορεύονται θέματα σχετικά με warez καθώς και η αναζήτηση serial και cracks προγραμμάτων.

Προγράμματα σχεδίασης και άδειες χρήσης για εμπορικό σκοπό?

Δημοσίευσηαπό Maraz » 07 Σεπ 2017, 09:56

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω όπως αναφέρει και ο τίτλος τι παίζει με τη χρήση εμπορικών προγραμμάτων σε ένα γραφείο. Π.χ. έχω μια εταιρεία και χρησιμοποιώ το Autocad πώς γίνεται ο έλεγχος αν είναι αγορασμένο το πρόγραμμα ή σπασμένο? Πρέπει να έχω φυσική μορφή του προγράμματος(CD)? Κάποια απόδειξη αγοράς?
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προγράμματα σχεδίασης και άδειες χρήσης για εμπορικό σκο

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 07 Σεπ 2017, 14:05

Ο έλεγχος από όσο ξέρω γίνεται κατευθείαν πάνω στο PC, το οποίο είναι δηλωμένο στον εξοπλισμό της εταιρείας. Φαντάζομαι θα ελέγχει τον registry οπότε βρίσκει άμεσα εάν είναι παράνομο ή όχι ένα πρόγραμμα.
Μετά για την εφορία χρειάζεται κάποιο τιμολόγιο που να φαίνεται η αγορά της άδειας, δεν έχω ακούσει να ζητάνε DVD/CD με τα προγράμματα.

Επίσης, να προσέχεις τις άδειες ορισμένων προγραμμάτων. Μπορεί να είναι free για οικιακή χρήση αλλά απαγορεύεται η εμπορική τους χρήση.
πχ το teamviewer είναι μία τέτοια περίπτωση
Υπάρχουν περιπτώσεις που είχαν αγοράσει άδεια OEM Windows για PC, που δεν επιτρέπεται η χρήση τους πέρα από το laptop του κατασκευαστή και για εμπορική χρήση.
Έχω ακούσει και περίπτωση που είχαν θέμα με τις γραμματοσειρές(!), κάποιες δεν έχουν άδεια για εμπορική χρήση και κάποιες είναι για χρήση μόνο σε Windows (είχε Ubuntu στο PC).

Για τον έλεγχο να ξέρεις εκτός από ΣΔΟΕ συχνά γίνεται από και BSA (σε συνεργασία με το ΣΔΟΕ) που είναι αρμόδια για να ελέγχει τις άδειες.
http://ww2.bsa.org/country.aspx
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Προγράμματα σχεδίασης και άδειες χρήσης για εμπορικό σκο

Δημοσίευσηαπό Maraz » 07 Σεπ 2017, 20:20

Ευχαριστώ Seitjo, κατατοπιστικότατος.
Στο μητρώο που αναφέρεις τι ψάχνουν?
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προγράμματα σχεδίασης και άδειες χρήσης για εμπορικό σκο

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 08 Σεπ 2017, 10:22

Όταν θα κάνει εγκατάσταση το πρόγραμμα, γράφει στο registry.
Φαντάζομαι θα ελέγχουν κάποιες τιμές οπότε θα βρίσκουν εάν είναι παράνομο ή όχι κάποιο λογισμικό

BTW, για εναλλακτικές επιλογές σε προγράμματα χρησιμοποιώ αυτό:
https://alternativeto.net/
Επειδή στηρίζεται σε απόψεις χρηστών, γενικά δίνει καλές συμβουλές για εναλλακτικά προγράμματα και έχει διάφορα φίλτρα ανάλογα με λειτουργικό και τύπο άδειας του προγράμματος
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Προγράμματα σχεδίασης και άδειες χρήσης για εμπορικό σκο

Δημοσίευσηαπό Maraz » 08 Σεπ 2017, 17:34

Οκ, ευχαριστώ Seitjo.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης