Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Μάιος 2012, 15:14

H καρτα δικτυου(wireless) που εχω στο laptop σταματησε να λειτουργει εδω και 2 μηνες.Το προβλημα ηταν ξαφνικο δλδ αφου ειχα τα windows xp και κανονικα σερφαρα οντας συνδεδεμενος με το προγραμμα των windows τσουπ σταματησε να συνδεεται
Δοκιμασα format,εβαλα τα ιδια win xp,win2000,vista,7 home premium/ultimate 32 κ 64 bit αλλα καμια διαφορα
Το προβλημα ειναι οτι η καρτα λειτουργει δλδ αναγνωριζει τα δικτυα που υπαρχουν αλλα δεν μπορω να συνδεθω με κανενα απο αυτα(και κλειδωμενα αλλα και χωρις κωδικο)
Δοκιμασα να αλλαξω και το router,να αλλαξω κωδικο,να ξαναβαλω τους drivers στην καρτα δικτυου,να βαλω αλλους drivers,να βαλω καινουριο firmware στο router αλλα τπτ


Αν ομως,βαλω linux οποιαδηποτε εκδοση(ubuntu fedora) δουλευει αψογα δλδ και τα αναγνωριζει αλλα και συνδεεται...


Πειτε μου παρακαλω πολυ τι να κανω ή εστω τι κανω λαθος;;;

Το laptop μου ειναι το toshiba l40( PSL40E-02R00NEN)και εχει τα εξης:

windows 7 home premium 64bit
120gb(111gb για να ειμαστε ακριβης)
2gb ram(1x1)
Atheros Wireless LAN
Intel® Pentium® Processor T2310 (1.46 GHz)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 08 Μάιος 2012, 20:09

Για αρχή να προσπαθήσουμε να περιορίσουμε τους υπόπτους. Θα κάνω μια σειρά από ερωτήσεις για να έχω μια άποψη του προβλήματος που ίσως με βοηθήσει να σου βρω μια λύση.

Δοκίμασες με κάποιον άλλο υπολογιστή ή ενσύρματα να συνδεθείς και κατέληξες ότι δουλεύει σωστά η γραμμή σου; Έπειτα, δοκίμασες ασύρματα με κάποιον άλλο υπολογιστή να συνδεθείς και συνδέθηκε;

Τα linux τα δοκίμασες όντως ότι σου παρέχουν ασύρματο ίντερνετ ή υποθέτεις πως θα δουλέψει;
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Μάιος 2012, 21:07

JimMichael έγραψε:Δοκίμασες με κάποιον άλλο υπολογιστή ή ενσύρματα να συνδεθείς και κατέληξες ότι δουλεύει σωστά η γραμμή σου; Έπειτα, δοκίμασες ασύρματα με κάποιον άλλο υπολογιστή να συνδεθείς και συνδέθηκε;
δοκιμασα με ενα αλλο toshiba netbook,με ενα hp laptop και επισης με αρκετα κινητα με wifi και ολα δουλευαν μια χαρα
αν θες να δοκιμασω με κατι αλλο πες μου

Τα linux τα δοκίμασες όντως ότι σου παρέχουν ασύρματο ίντερνετ ή υποθέτεις πως θα δουλέψει;

ναι τα δοκιμασα και οχι με live cd αλλα με dual partition με δικο τους μαλιστα δισκο ext2
απλα δοκιμασα 2 version απο linux δεν νομιζω φταιει αυτο




Υ.Γ.δεν ξερω αμα βοηθησει αλλα οταν αναγνωριζει ενα κλειδωμενο δικτυο ακομα και οταν βαζω το σωστο κλειδι μου λεει οτι ειναι λαθος(ο κωδικος που πληκτρολογω ειναι σιγουρα σωστος)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό nestoras » 08 Μάιος 2012, 21:09

Πιθανολογώ ότι είναι πρόβλημα με drivers. Προσπάθησε να βρεις παλιότερους οδηγούς και να τους εγκαταστήσεις.
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 08 Μάιος 2012, 21:33

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Το ρούτερ δουλεύει κανονικά, η κάρτα δουλεύει κανονικά, η μόνη διαφοροποίηση είναι με το λειτουργικό σύστημα. Συνεπώς, παίξε με τους οδηγούς, παλιότερους - πιο καινούριους. Ως μια εξήγηση του προβλήματος μου'ρχεται κάποια ενδεχόμενη εγκατάσταση ενημερώσεων των windows. Δεν ξέρω αν υπέπεσε στην προσοχή σου κάτι τέτοιο κι αν στα format που ακολούθησαν τις εγκαθιστούσες και πάλι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Μάιος 2012, 21:57

nestoras έγραψε:Πιθανολογώ ότι είναι πρόβλημα με drivers. Προσπάθησε να βρεις παλιότερους οδηγούς και να τους εγκαταστήσεις.

εβαλα universal,windows xp,windows vista απο το site της toshiba καθως και αυτους που εχουν τα ιδια τα windows 7
τι αλλους-που αλλου να βαλω-βρω drivers????

JimMichael έγραψε:Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Το ρούτερ δουλεύει κανονικά, η κάρτα δουλεύει κανονικά, η μόνη διαφοροποίηση είναι με το λειτουργικό σύστημα. Συνεπώς, παίξε με τους οδηγούς, παλιότερους - πιο καινούριους. Ως μια εξήγηση του προβλήματος μου'ρχεται κάποια ενδεχόμενη εγκατάσταση ενημερώσεων των windows. Δεν ξέρω αν υπέπεσε στην προσοχή σου κάτι τέτοιο κι αν στα format που ακολούθησαν τις εγκαθιστούσες και πάλι.

οχι καποιο update δεν παιζει αφου τα windows που εβαλα (τα xp) αρχικα ηταν τα ιδια που ειχα βαλει παλια
και τοσο σε αυτα οσο και στα windows 7 που εβαλα μετα δεν εκανα updates(βαριομουν να συνδεω με καλωδιο το laptop)



αντε να παιξω με τους drivers ??? ???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό nestoras » 08 Μάιος 2012, 22:09

Κάνε κι ένα reset το BIOS για καλό και για κακό για να επανέλθουν στα εργοστασιακά τους ρυθμίσεις IRQ κτλ. Το linux παρακάμπτει το BIOS οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο conflict. Α, τώρα που το θυμήθηκα, συνήθως τα laptop έχουν κάποιο διακοπτάκι (ή συνδυασμό πλήκτρων) που ενεργοποιεί το ασύρματο. Ρίξε μια ματιά να δεις τι έχει το δικό σου κι ότι είναι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Μάιος 2012, 22:14

nestoras έγραψε:Κάνε κι ένα reset το BIOS για καλό και για κακό για να επανέλθουν στα εργοστασιακά τους ρυθμίσεις IRQ κτλ. Το linux παρακάμπτει το BIOS οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο conflict. Α, τώρα που το θυμήθηκα, συνήθως τα laptop έχουν κάποιο διακοπτάκι (ή συνδυασμό πλήκτρων) που ενεργοποιεί το ασύρματο. Ρίξε μια ματιά να δεις τι έχει το δικό σου κι ότι είναι εντάξει.

ο συνδιασμος ειναι shift και fκατι(μου διαφευγει αυτη τι στιγμη)

αυτο με το bios θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω αν επιασε ;)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 08 Μάιος 2012, 22:15

Atheros adapters using windows drivers wont work with N routers, ive read somewhere


Είδα αυτό στο λίγο ψάξιμο που έκανα, τσέκαρε μήπως χρησιμοποιείς N κι αν είναι γύρνα το σε b ή g.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Μάιος 2012, 22:22

alehunter έγραψε:
nestoras έγραψε:Κάνε κι ένα reset το BIOS για καλό και για κακό για να επανέλθουν στα εργοστασιακά τους ρυθμίσεις IRQ κτλ. Το linux παρακάμπτει το BIOS οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο conflict. Α, τώρα που το θυμήθηκα, συνήθως τα laptop έχουν κάποιο διακοπτάκι (ή συνδυασμό πλήκτρων) που ενεργοποιεί το ασύρματο. Ρίξε μια ματιά να δεις τι έχει το δικό σου κι ότι είναι εντάξει.

ο συνδιασμος ειναι shift και fκατι(μου διαφευγει αυτη τι στιγμη) το ειχα δοκιμασει και δεν ειχε αλλαξει κατι θα το ξαναδοκιμάσω αυριο και θα σου πω

αυτο με το bios θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω αν επιασε ;)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό nestoras » 08 Μάιος 2012, 22:36

Μιας και αύριο θα έχεις χρόνο, δοκίμασε να κατεβάσεις τους οδηγούς του chipset και αφού τους κάνεις εγκατάσταση μετά βάλε και τους οδηγούς του ασύρματου.Επίσης, κατέβασε το τελευταίο Hirens Boot CD και δοκίμασε στα mini-XP αν μπορεί να δουλέψει το ασύρματο. Αν μπορεί τότε ξηλώνεις τον driver από εκεί και τον βάζεις στα κανονικά windows. Κάποιες φορές, θα πρέπει να κάνεις extract τον driver απο το archive που περιέχεται και να κάνεις browse με το χέρι από το update driver του device manager για να τον εγκαταστήσει σωστά (μου έχει τύχει κυρίως με ασύρματες κάρτες της MSI κυρίως). Μπορεί επίσης πολύ απλά να ήρθε το τέλος εποχής της σχέσης σου με τα windows... :D
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Πρόβλημα με κάρτα δικτύου

Δημοσίευσηαπό alehunter » 09 Μάιος 2012, 08:15

nestoras έγραψε:Μιας και αύριο θα έχεις χρόνο, δοκίμασε να κατεβάσεις τους οδηγούς του chipset και αφού τους κάνεις εγκατάσταση μετά βάλε και τους οδηγούς του ασύρματου.Επίσης, κατέβασε το τελευταίο Hirens Boot CD και δοκίμασε στα mini-XP αν μπορεί να δουλέψει το ασύρματο. Αν μπορεί τότε ξηλώνεις τον driver από εκεί και τον βάζεις στα κανονικά windows. Κάποιες φορές, θα πρέπει να κάνεις extract τον driver απο το archive που περιέχεται και να κάνεις browse με το χέρι από το update driver του device manager για να τον εγκαταστήσει σωστά (μου έχει τύχει κυρίως με ασύρματες κάρτες της MSI κυρίως). Μπορεί επίσης πολύ απλά να ήρθε το τέλος εποχής της σχέσης σου με τα windows... :D

το hirens boot cd τελικα δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιησω αλλα ωραια ιδεα φιλε


φιλε nestora εκανα ενα reset στο bios και πλεον δουλευει μια χαρα!!!!(τα πιο ευκολα πραγματα δεν τακανω-σκεφτομαι ποτε)

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,problem fixed!!!
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης