Πρόβλημα με οθόνη

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Πρόβλημα με οθόνη

Δημοσίευσηαπό alehunter » 07 Ιουν 2012, 17:42

Εχω μια οθονη Οθόνη Philips LCD-TFT 19.1 wide και εχει πατηθει το κουμπι του 2(του -)
(εχει 4 κουμπια
1.auto adjust
2.-
3.κλεισιμο οθονης
4.+
5.menu



Μετα απο μια γερη σπρωξια που του εδωσα εφτιαξε προς το παρων αλλα σε ακυρα -αλλα τακτα- χρονικα διαστηματα μου ξαναβγαινει το προβλημα,ΠΑΤΙΕΤΑΙ και μου μειωνει την brightness.

Και αντε αυτο δεν με πειραζει αλλα παρακαλω αν ξερει καποιος καποιν τροπο ωστε τουλαχιστον να μην βγαινει το μηνυμα οτι μειωνεται το brightness της οθονης...


αν και δεν νομιζω να αλλαζει κατι μπας και τα χρειαστει καποιος για την απαντηση,τα specs του υπολογιστη ειναι:
Επεξεργαστής Intel Core™2 Duo E6300 (2X1MB L2 Cache/1.86GHz/1066MHz FSB)
Microsoft Windows XP PRO SP3
Μνήμη 2GB DDR2
Σκληρός δίσκος 250GB SATA II
Οπτικό DVD-RW Double layer 18x
Κάρτα γραφικών NVIDIA 9800gt
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προβλημα με οθονη

Δημοσίευσηαπό nestoras » 07 Ιουν 2012, 19:51

Και αντε αυτο δεν με πειραζει αλλα παρακαλω αν ξερει καποιος καποιν τροπο ωστε τουλαχιστον να μην βγαινει το μηνυμα οτι μειωνεται το brightness της οθονης...


Πώς γίνεται να μη σε πειράζει το ότι μειώνεται το brightness αλλά να σε ενοχλεί το μήνυμα;;;;;;;;;;;

Προφανώς είναι καθαρό hardware το πρόβλημα σου. Πρέπει να ανοιχτεί η οθόνη σου και:
α) ή να αντικατασταθεί το button το οποίο μειώνει το brightness μέσα στην πλακετούλα που έχουν μπροστά οι οθόνες
β) ή να έχει σπάσει το πλαστικό που κρατάει το εξωτερικό κουμπί που πατάς και ίσως να χρειάζεται καμιά πατέντα για να ξαναφτιάξει
γ) ή και τα δύο παραπάνω ταυτόχρονα
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Προβλημα με οθονη

Δημοσίευσηαπό alehunter » 07 Ιουν 2012, 20:28

nestoras έγραψε:
Και αντε αυτο δεν με πειραζει αλλα παρακαλω αν ξερει καποιος καποιν τροπο ωστε τουλαχιστον να μην βγαινει το μηνυμα οτι μειωνεται το brightness της οθονης...


Πώς γίνεται να μη σε πειράζει το ότι μειώνεται το brightness αλλά να σε ενοχλεί το μήνυμα;;;;;;;;;;;
μπορω να την χρησιμοποιησω την οθονη αυτο εχει σημασια.... :P

Προφανώς είναι καθαρό hardware το πρόβλημα σου. Πρέπει να ανοιχτεί η οθόνη σου και:
α) ή να αντικατασταθεί το button το οποίο μειώνει το brightness μέσα στην πλακετούλα που έχουν μπροστά οι οθόνες
β) ή να έχει σπάσει το πλαστικό που κρατάει το εξωτερικό κουμπί που πατάς και ίσως να χρειάζεται καμιά πατέντα για να ξαναφτιάξει
γ) ή και τα δύο παραπάνω ταυτόχρονα
εγγυηση δεν εχω αρα απο οτι καταλαβα μου προτείνεις να καταφυγω στο ζουληγμα του κουμπιου απο οτι καταλαβα....


μηπως ξερουμε κανα μαγαζι στην ξανθη που μπορει να μου την φτιαξει και αν ναι ποιο,σε ποσες μερες και ποια η τιμη???(πατεντα δλδ)

η οθονη ειναι αυτη: http://www.pcw.gr/Product/LCD-Monitors-19-inch/Philips_190WV7CS_monitor_LCD_pixels_resolution_19/25-2838.html
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Προβλημα με οθονη

Δημοσίευσηαπό nestoras » 07 Ιουν 2012, 23:14

εγγυηση δεν εχω αρα απο οτι καταλαβα μου προτείνεις να καταφυγω στο ζουληγμα του κουμπιου απο οτι καταλαβα....


Δεν μίλησα για "ζούληγμα" του κουμπιού αλλά για επισκευή της βλάβης. Έχει κάποια μαγαζιά που επισκευάζουν τηλεοράσεις εδώ στην Ξάνθη. Δεν έχω πάει σε κανένα από αυτά ποτέ για να μπορέσω να σου συστήσω κάποιον που θα σου κάνει σίγουρα τη δουλειά. Νομίζω όμως ότι είναι καιρός να μπεις στο πετσί της σχολής σου προσπαθώντας να την επισκευάσεις μόνος σου... Όπως και να'χει, θα πρέπει να υπολογίζεις τουλάχιστον 20€ μόνο και μόνο για τη φασαρία που θα πρέπει να σου ανοίξουν την οθόνη. Τα κόστος των ανταλλακτικών για τη συγκεκριμένη βλάβη υπολογίζεται από 0,10€ έως 0,30€ περίπου...
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Προβλημα με οθονη

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Ιουν 2012, 09:08

Δεν μίλησα για "ζούληγμα" του κουμπιού αλλά για επισκευή της βλάβης. Έχει κάποια μαγαζιά που επισκευάζουν τηλεοράσεις εδώ στην Ξάνθη. Δεν έχω πάει σε κανένα από αυτά ποτέ για να μπορέσω να σου συστήσω κάποιον που θα σου κάνει σίγουρα τη δουλειά. Όπως και να'χει, θα πρέπει να υπολογίζεις τουλάχιστον 20€ μόνο και μόνο για τη φασαρία που θα πρέπει να σου ανοίξουν την οθόνη. Τα κόστος των ανταλλακτικών για τη συγκεκριμένη βλάβη υπολογίζεται από 0,10€ έως 0,30€ περίπου...

thanx για τις πληροφοριες

Νομίζω όμως ότι είναι καιρός να μπεις στο πετσί της σχολής σου προσπαθώντας να την επισκευάσεις μόνος σου...
και αν χαλασει εγω τι θα κανω???δεν ειναι κατι φτηνο να δοκιμασω μπας και πετυχει....
Τεσπα,μετα απο ενα σχολιο που ειδα στο internet της πεταξα λιγο οινοπνευμα πανω στα κουμπια και τωρα ειναι οκ δεν με βγαζει το μηνυμα αλλα δεν νομιζω να κρατησει για πολυ η λυση... οπως και να εχει μηπως ξερεις καποιο προγραμμα για να ανεβασεις απο τον υπολογιστη την φωτεινοτητα της οθονης???(και επειδη μαλλον δεν υπαρχει μηπως καποιο προγραμμα που να κανει ξερω 'γω τα χρωματα extra φωτεινα???? )
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες