Λειτουργία casio κομπιουτεράκι fx-991ES PLUS

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Λειτουργία casio κομπιουτεράκι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό alehunter » 07 Φεβ 2013, 22:16

Εχω στην κατοχη μου το κομπιουτερακι casio fx-991ES PLUS και δεν μπορω να βρω το εξης:
Εστω οτι εχω να λυσω ενα συτημα(πχ ρευμα βροχων) με την χρηση πινακων,δλδ με οριζουσες
για να το κανω αυτο αφου κατασκεαυσω τις μητρες παω και παταω:
On
MODE SETUP
5:EQN
2(επιλεγω αναλογως εστω εδω ενα συστημα με 3 αγνωστους I1,I2,I3)
και μετα μεταφερω στο κομπιοτερακι τις τιμες


Αν εχει ομως μιγαδικες τιμες τι κανω
εστω δλδ οτι στο πρωτο ''κουτι'' θελω να βαλω την τιμη 5i(οπου i μιγαδικος αριθμος) αν πατησω κανονικα το SHIFT + ENG δεν το εμφανιζει

Να σημειωσω οτι περα απο τους πινακεσ σε ''κανονικες'' πραξεις τα αναγνωριζει τα i (μιγαδικους) αρκει να εχεις πατησει
MODE SETUP
2:COMPLX

μπορει καποιΟς να με βοηθησει? ??? ??? ???
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 01 Μαρ 2014, 19:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετακίνηση Θέματος
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό Alfista » 08 Φεβ 2013, 01:12

Επισης πως μπορεις να κάνει κανείς πράξεις με το e υψωμενο σε μιγαδικη δυναμη δηλαδη e^(-itω)[ όπου i ο μιγαδικός]?
Άβαταρ μέλους
Alfista
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:21

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό Tsixles » 08 Φεβ 2013, 01:43

alehunter έγραψε:Αν εχει ομως μιγαδικες τιμες τι κανω
εστω δλδ οτι στο πρωτο ''κουτι'' θελω να βαλω την τιμη 5i(οπου i μιγαδικος αριθμος) αν πατησω κανονικα το SHIFT + ENG δεν το εμφανιζει

Να σημειωσω οτι περα απο τους πινακεσ σε ''κανονικες'' πραξεις τα αναγνωριζει τα i (μιγαδικους) αρκει να εχεις πατησει
MODE SETUP
2:COMPLX

μπορει καποιΟς να με βοηθησει? ??? ??? ???


Δυστυχώς απ' όσο ξέρω στο EQN MODE παίζουν μόνο πραγματικοί αριθμοί, αν κανείς γνωρίζει κάτι διαφορετικό θα χαρώ πολύ να το ακούσω.

Alfista έγραψε:Επισης πως μπορεις να κάνει κανείς πράξεις με το e υψωμενο σε μιγαδικη δυναμη δηλαδη e^(-itω)[ όπου i ο μιγαδικός]?


Για να το κάνεις αυτό πατάς το 1 (δηλαδή το μέτρο του διανύσματος e^(οτιδήποτε)), στη συνέχεια SHIFT + (-) και μετά το όρισμα (tω στην περίπτωσή σου). Όλα αυτά στο CMPLX MODE βέβαια. Την παράσταση αυτή (άσσος με γωνία/όρισμα) μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις κανονικά σε πράξεις με το κομπιουτεράκι σαν να ήταν αριθμός. Πολύ χρήσιμη ιδιότητα επίσης, αν ο μιγαδικός είναι σε μορφή αθροίσματος (α+βj) μπορεί να μετατραπεί σε εκθετική μορφή με SHIFT + 2 + 3.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν στο δικό μου κομπιουτεράκι που είναι παλιότερο μοντέλο, ελπίζω πως και στα καινούρια πάνω κάτω το ίδιο θα γίνεται.
Άβαταρ μέλους
Tsixles
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 15:00
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Φεβ 2013, 02:11

ευχαριστω φιλε Tsixles για την απαντηση αν και να σου πω την αληθεια σπαστηκα πολυ....

οσο για την αλλη ερωτηση(e^iwt) δεν εχω βρει πως γιενται και δυστυχως οι εντολες του φιλου Tsixles δεν συμβαδιζουν με το κομπιουτερακι μου
αν το βρω θα βαλω αναλυτικα τα βηματα :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό Tsixles » 08 Φεβ 2013, 02:25

alehunter έγραψε:ευχαριστω φιλε Tsixles για την απαντηση αν και να σου πω την αληθεια σπαστηκα πολυ....

οσο για την αλλη ερωτηση(e^iwt) δεν εχω βρει πως γιενται και δυστυχως οι εντολες του φιλου Tsixles δεν συμβαδιζουν με το κομπιουτερακι μου
αν το βρω θα βαλω αναλυτικα τα βηματα :)


Σίγουρα δε λειτουργεί; Είναι 1+SHIFT+(-)+όρισμα, (-) όχι το μείον! Στο λινκ που δίνεις δηλαδή πρώτη στήλη, τέταρτη γραμμή. Πχ. για e^90j θα ήταν 1+SHIFT+(-)+90.
Άβαταρ μέλους
Tsixles
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 15:00
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό Alfista » 08 Φεβ 2013, 02:37

alehunter έγραψε:ευχαριστω φιλε Tsixles για την απαντηση αν και να σου πω την αληθεια σπαστηκα πολυ....

οσο για την αλλη ερωτηση(e^iwt) δεν εχω βρει πως γιενται και δυστυχως οι εντολες του φιλου Tsixles δεν συμβαδιζουν με το κομπιουτερακι μου
αν το βρω θα βαλω αναλυτικα τα βηματα :)


Όντως και σε μενα. Γραφω κανονικά 1+SHIFT+(-)+όρισμα, (-) όχι το μείον μου βγαζει κανονικα το i αλλα αν παω να το πολλαπλασιασω ή προσθεσω ή αφαιρεσω με οποιοδηποτε νουμερο (δηλ 2+ e^-90j)μου βγαζει Math error. Κοιταξα και στο manual ουτε εκει λέει τιποτα για τετοιου ειδους πράξεις.Δε ξερω αν και που ακριβως κανω λάθος.
Άβαταρ μέλους
Alfista
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:21

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Φεβ 2013, 10:08

Alfista έγραψε:μου βγαζει Math error. Κοιταξα και στο manual ουτε εκει λέει τιποτα για τετοιου ειδους πράξεις.Δε ξερω αν και που ακριβως κανω λάθος.

+1 ??? ??? ???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Λειτουργεια casio κομπιοτερακι fx-991ES PLUS

Δημοσίευσηαπό Tsixles » 08 Φεβ 2013, 15:21

Alfista έγραψε:Όντως και σε μενα. Γραφω κανονικά 1+SHIFT+(-)+όρισμα, (-) όχι το μείον μου βγαζει κανονικα το i αλλα αν παω να το πολλαπλασιασω ή προσθεσω ή αφαιρεσω με οποιοδηποτε νουμερο (δηλ 2+ e^-90j)μου βγαζει Math error. Κοιταξα και στο manual ουτε εκει λέει τιποτα για τετοιου ειδους πράξεις.Δε ξερω αν και που ακριβως κανω λάθος.


Επειδή στο δικό μου κομπιουτεράκι μπορώ να κάνω άνετα πράξεις χωρίς σφάλμα και είναι και παλιότερο, σίγουρα κάποιος τρόπος υπάρχει και για το δικό σας. Να επισημάνω πως όταν εισάγουμε το όρισμα δε χρησιμοποιούμε το i (το i εννοείται από τη στιγμή που συμπληρώνουμε γωνία). Αν θέλει κάποιος ας ποστάρει ακριβώς τα πλήκτρα που πατάει :-\
Άβαταρ μέλους
Tsixles
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 15:00
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron