Αγορά κινητού με dual sim

Γενική συζήτηση μόνο γύρω από θέματα hardware.

Αγορά κινητού με dual sim

Δημοσίευσηαπό alehunter » 18 Μαρ 2013, 20:52

Φίλος μου σκέφτεται να αγοράει καινούριο κινητό.Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι
να ειναι dual sim
να έχει wifi

ακουω προτάσεις.Το μόνο καλό που βρήκα είναι αυτο: O0

ακούω προτάσεις,max budjet 200 ευρώ...
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Μαρ 2013, 10:01

Επίσης,μια χαζή ερώτηση,
επειδή το κινητό θα έχει 2sim μπορεί να παίζει κάποιο πρόβλημα με την μπαταρία(να καίει περισσότερο επειδή θα ψάχνει σήμα??? )???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό James » 19 Μαρ 2013, 10:23

Αν το κινητό έχει δύο SIM, η κεραία του θα εκπέμπει (και θα λαμβάνει) δύο φορές αυτό που θα έκανε με 1 SIM για να διατηρήσει και τις δύο συνδέσεις, συνεπώς η κατανάλωση του baseband θα είναι (περίπου) διπλάσια.

Αν οι δύο SIM ανήκουν στην ίδια εταιρεία, μπορεί ο φίλος σου να ζητήσει ενιαία SIM με δύο νούμερα, περίπτωση στην οποία δε θα υπάρχουν προβλήματα κατανάλωσης και δε θα είναι απαραίτητη dual-sim συσκευή.

Προτάσεις κινητών δεν έχω να κάνω.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Μαρ 2013, 10:58

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου και καλή σου μέρα.

Δεν είναι από την ίδια εταιρία(μια wind και μια what's up).Θέλει dual για να τον παιρνουν δωρεάν οι whats up φίλοι του(αν ηταν 2 ιδια μηνύματα σίγουρα θα κάναμε προώθηση σε 1 νούμερο) αλλά παράλληλα να διατηρήσει τη wind σύνδεσή του...
Οκ thanx για την απάντηση σχετικά με την μπαταρία.
περιμένω προτάσεις :P
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Μαρ 2013, 19:20

Εγώ έχω αυτό.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, καθώς και προσγειωμένος... Η τιμή του τώρα είναι στα 130 Ευρώ περίπου. Έχει android λειτουργικό. Μικρή μνήμη σχετικά, αλλά με μια καρτούλα μέσα το λύνεις το πρόβλημα για εφαρμογές. Εύκολη εναλλαγή μεταξύ των δύο sim για τις κλήσεις. Η κάμερά του δε λέει τίποτα όμως, για τα βασικά και πολλά είναι. Αλλά μ'έχει βολέψει μια χαρά.

Επειδή πριν μερικούς μήνες το έψαχνα, δεν υπήρχε, τότε τουλάχιστον, ένα καλό dual sim smartphone ακόμα κι αν ξέφευγες σε φράγκα σε επίπεδα iphone κι αυτό γιατί τα dual sim κατασκευάστηκαν εξ'ορισμού για πελάτες με σφιχτό οικονομικό προϋπολογισμό (πχ να βάζεις ένα what's up κι ένα free2go), με απώτερο σκοπό τους φθηνούς λογαριασμούς.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό MNO » 19 Μαρ 2013, 20:10

Για κινεζικο το ψηνει ο φιλος σου? Θα δωσει 120-170 ευρο και θα παρει 2καρτο με δυνατοτητες iphone 4s ++
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Μαρ 2013, 22:29

JimMichael έγραψε:Εγώ έχω αυτό.
πολυ καλο μοντέλο και πάρα πολυ φτηνο respect :)
έχω ακούσει τα χειρότερα σχετικά με την μπαταρία(των lg γενικότερα) ,ισχύει??? ???

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος, καθώς και προσγειωμένος... Η τιμή του τώρα είναι στα 130 Ευρώ περίπου. Έχει android λειτουργικό. Μικρή μνήμη σχετικά, αλλά με μια καρτούλα μέσα το λύνεις το πρόβλημα για εφαρμογές. Εύκολη εναλλαγή μεταξύ των δύο sim για τις κλήσεις. Η κάμερά του δε λέει τίποτα όμως, για τα βασικά και πολλά είναι. Αλλά μ'έχει βολέψει μια χαρά.
oχι οχι δεν το συζυτώ τέλειο ειναι για την τιμή του καλύτερο απο αυτο που πρότεινα παραπάνω

Επειδή πριν μερικούς μήνες το έψαχνα, δεν υπήρχε, τότε τουλάχιστον, ένα καλό dual sim smartphone ακόμα κι αν ξέφευγες σε φράγκα σε επίπεδα iphone κι αυτό γιατί τα dual sim κατασκευάστηκαν εξ'ορισμού για πελάτες με σφιχτό οικονομικό προϋπολογισμό (πχ να βάζεις ένα what's up κι ένα free2go), με απώτερο σκοπό τους φθηνούς λογαριασμούς.
λογικό το επιχείρημα για το budjet




Φίλε MNO ναι δεν έχει θέμα απλά θέλει αν γίνεται να έχει android αλλά δεν καίγεται κιόλας λεω πάνω τα βασικά του κριτήρια wifi και sim
Για τα λεφτα που λες δίνει τόσα αλλά απλά θέλει να αξίζει. Δλδ αν ειναι πραγματι value for money ναι θα το πάρει(θα τον ψήσω εγώ ότι πράγματι αξίζει)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Μαρ 2013, 23:19

Για τη χρήση που του κάνω, δεν έχω θέμα κανένα. Τώρα αν ο άλλος θέλει να κανει προγραμματισμό από το κινητό πχ... ε προφανώς θα έχει θέμα :)
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Μαρ 2013, 23:28

JimMichael έγραψε:Για τη χρήση που του κάνω, δεν έχω θέμα κανένα. Τώρα αν ο άλλος θέλει να κανει προγραμματισμό από το κινητό πχ... ε προφανώς θα έχει θέμα :)

οκ καταλαβα καλη μπαταρια.
Οχι μωρε ας μην υπερβαλουμε για πχ με ελεγαν μολις ανοιξεις το wifi οτι φευγει αφυσικα γρηγορα κτλπ,τεσπα οκ καταλαβα
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Μαρ 2013, 12:09

Μόνιμα ανοιχτό και το wifi και το internet κινητής τηλεφωνίας, να φανταστείς... ούτε καν. Το μόνο που μου σπάει κατά καιρούς τα κάκαλα είναι ότι ξαφνικά χάνει τις sim (ζητάει κωδικούς και τις ξαναχάνει στο καπάκι κάμποσες φορές συνεχόμενες). Φαντάζομαι με κανά update θα λυθεί κι αυτό.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αγορα κινητου με dual sim

Δημοσίευσηαπό alehunter » 22 Μαρ 2013, 13:02

οκ φιλε με εχεις πεισει ειπα στον φιλο μου και ηδη εχει παραγγειλει το κινητο!!
να 'σαι καλα αντε ββ
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης