Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Δημοσίευσηαπό Kevin » 04 Μάιος 2009, 15:37

Έχουν παρατηρηθεί πολλάκις δημοσιεύσεις γενικού περιεχομένου οι οποίες δεν έχουν κάποιο "όφελος" χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Είναι, δηλαδή, ουδέτερες. Με αφορμή ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο internet και το post του bin_eliki χθες σκέφτηκα κανα 2 ιδέες.

Εξηγούμαι:

-Αντί να γράφουμε "+1" όταν συμφωνούμε με κάτι, μπορούμε να γράφουμε μία σταθερά από τις πολλές που χρησιμοποιούμε στα μαθήματά μας και σε παρένθεση να βάζουμε το όνομά της. Στο προαναφερθέν άρθρο (δεν το βρίσκω τώρα, νομίζω ήταν στο cosmo.gr) αναφερόταν οτι υπάρχουν πράγματα τα οποία βλέπουμε στο internet και ενώ υπό κανονικές συνθήκες θα μας έπαιρνε πολλή ώρα να τα απομνημονεύσουμε, βλέποντάς τα και μόνο μας μένουν. Προσωπικά, από απορία κοίταξα χθες τα δεκαδικά ψηφία του e και τα θυμάμαι μέχρι σήμερα! Δεν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να δει κάτι στο "χαλαρό" και να μην το ξεχνάει με τίποτα???

-Η άλλη ιδέα έχει να κάνει με τα posts στο θέμα της μουσικής. Ακόμα και άτομα που συνεχίζουν να ποστάρουν έχουν εκφραστεί αρνητικά για το topic αυτό. Σκεφτείτε να γράφαμε κάτω από το τραγούδι που ποστάρουμε 2-3 βιογραφικά σχόλια για τον ερμηνευτή ή για ποιό λόγο γράφτηκε το τραγούδι (γενικά κάποια στοιχεία πίσω από αυτό). Θα μαθαίναμε 2 πράγματα παραπάνω χωρίς να τρέχουμε στο google και επίσης πολλοί θα ωθούνταν να ακούσουν τραγούδια που κανονικά δεν θα άκουγαν (ίσως χάνουν την ευκαιρία να "δουν" και ένα άλλο είδος μουσικής).

Τα παραπάνω δίνουν μία άλλη οπτική σε κάποια πράγματα δεδομένα μέχρι τώρα. Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο για τα παραπάνω ή για άλλες δημοσιεύσεις ποστάρετέ το!
Kevin
 

Re: Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 04 Μάιος 2009, 15:56

Kevin έγραψε:-Αντί να γράφουμε "+1" όταν συμφωνούμε με κάτι, μπορούμε να γράφουμε μία σταθερά από τις πολλές που χρησιμοποιούμε στα μαθήματά μας και σε παρένθεση να βάζουμε το όνομά της.


Και ο καθένας θα βάζει ότι σταθερά του κάτεβει? Θα επικρατεί το χάος.. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να κάνουμε κάτι όπως στo greektvsubs που ευχαριστείς κάποιον για ένα post.. Νομίζω ότι είναι πιο βολικό
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 04 Μάιος 2009, 18:03

Θα μιλήσω καθαρά ως απλός χρήστης και όχι ως gmod τώρα.

Είτε είναι +1 είτε είναι +e είτε είναι +οο είτε -οο εγώ αυτά τα βλέπω ως το ίδιο ακριβώς πράγμα. Θα ήθελα να μην υπάρχει κανείς που να διατυπώνει τη γνώμη του με σύμβολα, θα ήθελα οι γνώμες να διατυπώνονται με λέξεις. Ακόμα και το ευχαριστώ, το συμφωνώ, όλα αυτά. Σκεφτείτε ότι για να συμφωνήσετε ή να ευχαριστήσετε κάποιον, αυτός ο κάποιος έφαγε κάμποσο χρόνο είτε γράφοντας μια γνώμη είτε ανεβάζοντας κάποιο αρχείο, ό,τι έκανε τέλος πάντων το οποίο ωφέλησε κάποιους χρειάστηκε χρόνο. Για μένα το πιο σωστό θα ήταν κι εμείς με τη σειρά μας να αφιερώναμε 2 - 3 - 5 sec, πόσα παίρνει στον καθένα να γράψει μια μικρή λεξούλα. Και για να το πάω παραπέρα, γιατί να μην ανταποδώσουμε και να πούμε και τη δικιά μας γνώμη/να ανεβάσουμε τα δικά μας αρχεία που με τη σειρά τους θα ωφελήσουν άλλους... Το'χω ξαναπεί ότι είναι θέμα συνείδησης. Να μπει λοιπόν ένα κουμπάκι που θα λέει thank you; Όχι, ευχαριστώ, προτιμώ να το γράψω τουλάχιστον από το να ξεγελάω τη συνείδησή μου με ένα κουμπάκι.

Δε μ'αρέσει να βγάζω την ουρά μου απέξω. Το λέω για τα τραγούδια αυτό. Είμαι ένας χρήστης που έχει γράψει πολλές φορές μέσα εκεί. Δεν ντρέπομαι να το πω, αλλά παράλληλα δεν βλέπω και το λόγο που κάτι τέτοιο πιθανόν να ενοχλεί. Ακούω ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής τις περισσότερες φορές που θα ακούσω μουσική και μοιράζομαι με όποιον θέλει το τραγούδι που ακούω. Κι αυτό ενδεχομένως να ενοχλεί μερικούς. Ωραία λοιπόν, αγοράζεις μια εφημερίδα, μέσα έχει 100 άρθρα (τυχαίο παράδειγμα), όσα άρθρα σε ενδιαφέρουν έχει καλώς, τα υπόλοιπα που δε σε απασχολούν καθόλου τι τα κάνεις; Τα κόβεις από την εφημερίδα και τα καις; Τα μουτζουρώνεις με στυλό; Όχι, απλά δεν τα διαβάζεις. Δεν είναι τόσο δύσκολο λοιπόν για κάποιον που δε θέλει να μοιραστεί μαζί μου ένα τραγούδι του Tiesto να με αγνοήσει πλήρως. Υπάρχει ήδη η δυνατότητα "Σημείωση ως διαβασμένο".

Και για να το πάμε και στο άλλο άκρο τώρα. Αν η γενική ιδέα από όποιον δεν γίνεται μέλος στο φόρουμ/δεν ποστάρει είναι πως έχει δυσανασχετήσει με τα +1 και τα τραγούδια, τότε γιατί δεν κάνει κάτι γι'αυτό; Να δημοσιεύσει κάτι με περισσότερο ενδιαφέρον, να βοηθήσει για κάποιο μάθημα, να αναφέρει κάποιο επιστημονικό άρθρο, να δοκιμάσει να μοιραστεί ένα τραγούδι διαφορετικού είδους με τους υπόλοιπους χρήστες. Μπορώ να συνεχίσω σε δυνητικά να μέχρι αύριο. Γιατί όπως το βλέπω με τα δικά μου ταπεινά ματάκια, υπάρχουν άτομα που θέλουν τα πάντα να λειτουργούν σωστά, το απαιτούν, αλλά να βοηθήσουν σε αυτό δεν δέχονται. Και για λίγο θα μιλήσω τώρα και σαν gmod. Εγώ τουλάχιστον τη δικιά μου εθελούσια βοήθεια τη δείχνω καθημερινά, ανέλαβα να φροντίζω για τη σωστή λειτουργία του φόρουμ. Οι υπόλοιποι τι κάνουν; Περιμένουν και τα υπόλοιπα να τα κάνω εγώ και όσοι ασχολούνται με το φόρουμ αυτό πραγματικά;

Και ξαναγυρίζω σαν απλός χρήστης. Δεν έχει καταλάβει όποιος δυσανασχετεί ένα πράγμα. Το deece forum δεν είναι μια υπηρεσία που προσφέρεται από το πανεπιστήμιο η οποία να συντηρείται από φόρους του Έλληνα φορολογούμενου πολίτη όπως η σίτιση και η στέγαση των φοιτητών. Είναι μια διευκόλυνση που παρέχεται από φοιτητές προς φοιτητές. Το πώς αυτή κινείται αυτή η διευκόλυνση εξαρτάται όχι από το ίδιο το φόρουμ αλλά από τους χρήστες του.

Αν οι φοιτητές πάψουν να βοηθούν τους φοιτητές τότε το φόρουμ δε θα υπάρχει να βοηθάει κανέναν.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Δημοσίευσηαπό Stokos » 04 Μάιος 2009, 18:29

JimMichael έγραψε:Θα μιλήσω καθαρά ως απλός χρήστης και όχι ως gmod τώρα.

Είτε είναι +1 είτε είναι +e είτε είναι +οο είτε -οο εγώ αυτά τα βλέπω ως το ίδιο ακριβώς πράγμα. Θα ήθελα να μην υπάρχει κανείς που να διατυπώνει τη γνώμη του με σύμβολα, θα ήθελα οι γνώμες να διατυπώνονται με λέξεις. Ακόμα και το ευχαριστώ, το συμφωνώ, όλα αυτά. Σκεφτείτε ότι για να συμφωνήσετε ή να ευχαριστήσετε κάποιον, αυτός ο κάποιος έφαγε κάμποσο χρόνο είτε γράφοντας μια γνώμη είτε ανεβάζοντας κάποιο αρχείο, ό,τι έκανε τέλος πάντων το οποίο ωφέλησε κάποιους χρειάστηκε χρόνο. Για μένα το πιο σωστό θα ήταν κι εμείς με τη σειρά μας να αφιερώναμε 2 - 3 - 5 sec, πόσα παίρνει στον καθένα να γράψει μια μικρή λεξούλα. Και για να το πάω παραπέρα, γιατί να μην ανταποδώσουμε και να πούμε και τη δικιά μας γνώμη/να ανεβάσουμε τα δικά μας αρχεία που με τη σειρά τους θα ωφελήσουν άλλους... Το'χω ξαναπεί ότι είναι θέμα συνείδησης. Να μπει λοιπόν ένα κουμπάκι που θα λέει thank you; Όχι, ευχαριστώ, προτιμώ να το γράψω τουλάχιστον από το να ξεγελάω τη συνείδησή μου με ένα κουμπάκι.

Δε μ'αρέσει να βγάζω την ουρά μου απέξω. Το λέω για τα τραγούδια αυτό. Είμαι ένας χρήστης που έχει γράψει πολλές φορές μέσα εκεί. Δεν ντρέπομαι να το πω, αλλά παράλληλα δεν βλέπω και το λόγο που κάτι τέτοιο πιθανόν να ενοχλεί. Ακούω ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής τις περισσότερες φορές που θα ακούσω μουσική και μοιράζομαι με όποιον θέλει το τραγούδι που ακούω. Κι αυτό ενδεχομένως να ενοχλεί μερικούς. Ωραία λοιπόν, αγοράζεις μια εφημερίδα, μέσα έχει 100 άρθρα (τυχαίο παράδειγμα), όσα άρθρα σε ενδιαφέρουν έχει καλώς, τα υπόλοιπα που δε σε απασχολούν καθόλου τι τα κάνεις; Τα κόβεις από την εφημερίδα και τα καις; Τα μουτζουρώνεις με στυλό; Όχι, απλά δεν τα διαβάζεις. Δεν είναι τόσο δύσκολο λοιπόν για κάποιον που δε θέλει να μοιραστεί μαζί μου ένα τραγούδι του Tiesto να με αγνοήσει πλήρως. Υπάρχει ήδη η δυνατότητα "Σημείωση ως διαβασμένο".

Και για να το πάμε και στο άλλο άκρο τώρα. Αν η γενική ιδέα από όποιον δεν γίνεται μέλος στο φόρουμ/δεν ποστάρει είναι πως έχει δυσανασχετήσει με τα +1 και τα τραγούδια, τότε γιατί δεν κάνει κάτι γι'αυτό; Να δημοσιεύσει κάτι με περισσότερο ενδιαφέρον, να βοηθήσει για κάποιο μάθημα, να αναφέρει κάποιο επιστημονικό άρθρο, να δοκιμάσει να μοιραστεί ένα τραγούδι διαφορετικού είδους με τους υπόλοιπους χρήστες. Μπορώ να συνεχίσω σε δυνητικά να μέχρι αύριο. Γιατί όπως το βλέπω με τα δικά μου ταπεινά ματάκια, υπάρχουν άτομα που θέλουν τα πάντα να λειτουργούν σωστά, το απαιτούν, αλλά να βοηθήσουν σε αυτό δεν δέχονται. Και για λίγο θα μιλήσω τώρα και σαν gmod. Εγώ τουλάχιστον τη δικιά μου εθελούσια βοήθεια τη δείχνω καθημερινά, ανέλαβα να φροντίζω για τη σωστή λειτουργία του φόρουμ. Οι υπόλοιποι τι κάνουν; Περιμένουν και τα υπόλοιπα να τα κάνω εγώ και όσοι ασχολούνται με το φόρουμ αυτό πραγματικά;

Και ξαναγυρίζω σαν απλός χρήστης. Δεν έχει καταλάβει όποιος δυσανασχετεί ένα πράγμα. Το deece forum δεν είναι μια υπηρεσία που προσφέρεται από το πανεπιστήμιο η οποία να συντηρείται από φόρους του Έλληνα φορολογούμενου πολίτη όπως η σίτιση και η στέγαση των φοιτητών. Είναι μια διευκόλυνση που παρέχεται από φοιτητές προς φοιτητές. Το πώς αυτή κινείται αυτή η διευκόλυνση εξαρτάται όχι από το ίδιο το φόρουμ αλλά από τους χρήστες του.

Αν οι φοιτητές πάψουν να βοηθούν τους φοιτητές τότε το φόρουμ δε θα υπάρχει να βοηθάει κανέναν.

+1
Stokos
 

Re: Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Δημοσίευσηαπό Kevin » 04 Μάιος 2009, 21:27

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν εννόησα να αντικατασταθούν τα "ευχαριστώ" με κάτι τέτοιο. Αυτά δεν αντικαθίστανται. Και εγώ πριν λίγες ώρες ευχαριστώ είπα στον kkalop που τόσες βδομάδες αναρτά το πρόγραμμα λέσχης και το έκανα ακριβώς γι' αυτό το λόγο, γιατί εκτιμώ αυτό που κάνει και βλέπω τί υπάρχει πριν πάω στη λέσχη.

Αναφέρθηκα στο "+1" και στην αντικατάστασή του επειδή έτυχε να θυμάμαι τον αριθμό που έβαλε ο χρήστης bin_eliki, το πρότεινα δηλαδή για κάτι ίσως πιο "χρήσιμο" σε συνδυασμό με το άρθρο που είχα διαβάσει στο internet. Αυτό δεν αντικαθιστά το "+1", ίσα ίσα το κάνει κάπως πιο ψαγμένο ίσως. Έτσι το είδα εγώ τουλάχιστον, αν όλοι το βλέπουν ως κάτι "τρελό" ίσως η παρόρμησή μου να ήταν μεγάλη και ζητώ συγγνώμη αν άφησα να εννοηθεί κάτι άλλο. Συμφωνώ με αυτό που είπε ο JimMichael για τον "φοιτητή προς φοιτητή". Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν όταν εξέφρασα την άποψη μου.

Τέλος για τα τραγούδια είπα να αποφύγω να πω κάτι στο προηγούμενο post μου και τελικά παρεξηγήθηκε. (θα έλεγα οτι) Τις προάλλες ένα παιδί πόσταρε ένα τραγούδι που δεν έκανα τον κόπο να ακούσω. Μια μέρα στη σχολή το έφερε η κουβέντα επειδή το άκουγε στο mp3 του. Μου είπε 2 λογάκια για το τραγούδι μην φανταστείτε τίποτα τρελό. Και μου δημιουργήθηκε η περιέργεια να το ακούσω. Έκρυβε κάποιο νόημα και για όσους η μουσική παίζει μεγάλο ρόλο ξέρουν οτι κάποια αγαπημένα κομμάτια που μπορεί να postάρουν στο forum κρύβουν ένα ιδιαίτερο νόημα. Έχασα που δεν το άκουσα. Γι' αυτό το λόγο είπα ό,τι είπα για τα τραγούδια. 2 σχόλια παραπάνω πέρα από ένα ξερό link μπορούν να κάνουν ένα άτομο να "δει" το τραγούδι κάπως αλλιώς και (επαναλαμβάνω) να ακούσει κάτι το οποίο τελικά θα του αρέσει! Όχι οτι θα ενοχληθώ εγώ ή κάποιος άλλος αν μπαίνουν τραγούδια που δεν μας αρέσουν... forum είναι όχι ραδιοφωνικός σταθμός.

Κρίμα που το είδατε έτσι, ελπίζω να ξεκαθάρισα κάποια πράγματα.

(αν κατά τη γνώμη σας βλέπω πολύ "ρομαντικά" το θέμα προσπεράστε το αλλά τουλάχιστον μην το λαμβάνετε κακοπροαίρετα)
Kevin
 

Re: Ιδέες για δημοσιεύσεις στο forum

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 04 Μάιος 2009, 23:07

Μην το παίρνεις επιθετικό το ύφος. Δεν έχει να κάνει με κάτι τέτοιο. Το ξέρεις άλλωστε.

Απάντησα έτσι για τα τραγούδια γιατί έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς για το θέμα και φαντάστηκα ότι εκεί πήγαινε η κουβέντα. Από εκεί και πέρα αυτό που προτείνεις δεν είναι άσχημο για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει ένα δυο πράγματα πάνω στη μουσική. Ο καθένας ελεύθερα στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να κάνει αυτό που είπες και θα'ταν ωραίο για κάποια τραγούδια που δεν είναι εφήμερα και που θα τύχει και κάποιος να τα ακούσει να γράψει λίγα παραπάνω πραγματάκια.

Όσο για τα +1 και τα "ευχαριστώ", αναφέρθηκα κυρίως στην απάντηση του patirgerasimos για τα κουμπιά. Αν και γι'αυτό που πρότεινες kevin, εγώ δεν τρέφω και μεγάλη συμπάθεια όπως και να γίνει, να μην επαναλάβω το γιατί, καθώς και προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ.

Όλα πάντα χωρίς κανένα ίχνος παρεξήγησης :). Καλό βράδυ
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron