Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Συμφωνείτε να απομακρυνθούν οι pez και hannibal από το forum;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 18 Ιουν 2010, 22:11

Ναι
40
70%
Όχι
17
30%
 
Σύνολο ψήφων : 57

Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό macJohn » 13 Ιουν 2010, 22:11

Ανοίγω αυτό το topic για να εκφράσω την αγακάκτησή μου κατά των χρηστών pez και hannibal.

Η διαμάχη τους ξεκίνησε πολύ παλιά και όπως φάνηκε εξαιτίας τους πολλοί χρήστες έχουν ξενερώσει και μερικοί από αυτούς έχουν αποχωρήσει από το forum.

Το deece ξανάνοιξε και αυτοί συνεχίζουν το ίδιο βιολί.
Επειδή δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση ανοίγω το παρακάτω poll μπας και δούμε προκοπή μ' αυτούς τους δύο.

Να υπενθυμίσω για όσους δεν το γνωρίζουν ότι η ψήφος είναι ανώνυμη.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό rabbit » 13 Ιουν 2010, 22:55

Οι διαχειριστές τί λένε για το θέμα?

Αν μαζευτούν πολλοί που θα ψηφίσουν "ναι" θα τους απομακρύνουν?

MacJohn η αγανάκτησή σου πάει στους χρήστες ή σε αυτούς που έβλεπαν posts του τύπου "Καφέ Τραμπούκ" στα Εσωτερικά και δεν κάναν τίποτα... (ενώ μπορούσαν να κάνουν)

Και παιδιά, υπομονή, αν φεύγαμε από όπου υπήρχαν άτομα που μας ξενερώνουν δεν θα 'χαμε πού να πάμε.
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό macJohn » 13 Ιουν 2010, 23:10

Έχω μπουχτίσει με τους χρήστες που ο καθένας ποστάρει την "ανησυχία"(για να μην την πω αλλιώς) του και που συνεχώς σπαμμάρουν στο φορουμ.

Όσο για τους διαχειριστές δε ξέρω, ας περιμένουμε απάντησή τους.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 13 Ιουν 2010, 23:21

έπρεπε να βάλεις να διαλέξουμε κ ποιον απο τους 2.. Ας πούμε ο Hannibal όταν τι λέει στον άλλο είναι όλα τα λεφτά και λεει και κανα χρήσιμο πράγμα.
Επίσης δεν έχω πρόβλημα με τον pez. Λέει τα δικά του όπως και να έχει δεν τα γλιτώνω τα στέλνει κ στη λίστα καλού κακού. Μακάρι να μπορουσε να γράψει σε απλή γλώσσα χωρις πολλά πολλά και χωρίς να μου δημοσιοποιεί τα εισερχόμενα του κάθε τρεις και λίγο...

Όπως και να έχει αν δεν παραβαίνουν τους κανόνες δεν νομίζω ότι πρέπει να διαγράφεις κόσμο. Αν δεν σου αρέσουν αυτα που λεει κάποιος τον συνδέεις με το αριστερό και τον κάνεις εχθρό από ρυθμίσεις...

Αλλά άντε και τους διαγράφεις θα πάνε αύριο και θα κάνουν νεο account εδώ κάνουμε μηνύσεις μηνύσεις σε ένα account θα κωλώσουμε??

ΥΓ άσε που μπορεί να μας τρέχουν κ στο ΣτΕ μετά.. 8) :P
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό rabbit » 13 Ιουν 2010, 23:42

patirgerasimos έγραψε: Μακάρι να μπορουσε να γράψει σε απλή γλώσσα χωρις πολλά πολλά και χωρίς να μου δημοσιοποιεί τα εισερχόμενα του κάθε τρεις και λίγο...

Κάτσε, και πού θα μάθαινες οτι στα αγγλικά το Σάββατο είναι Sutaraday?

Την ευλογία σας πάτερ, για την εξεταστική που έρχεται
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 13 Ιουν 2010, 23:43

ε γιαυτο μωρε αστους που θα τους τρέχουμε τώρα..

α και Ευλόγησον >:D >:D
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό hannibal » 14 Ιουν 2010, 10:23

Είμαι δηλαδή προτεινόμενος... Περίεργο συναίσθημα, τώρα που το νοιώθω καταλαβαίνω (την Ευγενία Μανωλίδου και τα άλλα παιδιά που κατά καιρούς βρίσκονται στη θέση μου).
Εγώ ψηφίζω "να τους διαγράψουμε". Εδώ και τώρα. Κάποια στιγμή θα μας ζητήσετε πίσω.

Για να είμαι όμως ειλικρινής, αυτό ήθελα πάντα: να μη δίνετε βήμα στους περίεργους. Η συνήθεια μου προέκυψε μετά.
Για τον τσικούκου τίθεται θέμα;
Άβαταρ μέλους
hannibal
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009, 10:57

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό Stokos » 14 Ιουν 2010, 18:22

Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "κατά του ανίκανου διαχειριστή";
Και εξηγούμαι. Γιατί διεγράφη το post του χρήστη "pez" στο thread viewtopic.php?f=160&t=5813 στο οποίο απλά "ευχαριστούσε για την ευκαιρία που του δίνεται" ενώ δεν διεγράφη το thread viewtopic.php?f=170&t=6955 στο οποίο ουδείς (πλην ελαχίστων) κατάλαβε τι θέλει να πει ο συγγραφέας και επιπρόσθετα δόθηκε πάτημα για επιπλέον σχόλια τα οποία μόνο το επίπεδο του forum δε κολακεύουν;
Stokos
 

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό hannibal » 14 Ιουν 2010, 18:34

Stokos έγραψε:Γιατί διεγράφη το post του χρήστη "pez" στο thread viewtopic.php?f=160&t=5813 στο οποίο απλά "ευχαριστούσε για την ευκαιρία που του δίνεται" ενώ δεν διεγράφη το thread viewtopic.php?f=170&t=6955 στο οποίο ουδείς (πλην ελαχίστων) κατάλαβε τι θέλει να πει ο συγγραφέας και επιπρόσθετα δόθηκε πάτημα για επιπλέον σχόλια τα οποία μόνο το επίπεδο του forum δε κολακεύουν;


Σωστό εν μέρει, όσον αφορά το πρώτο. Και εξηγούμαι: Θα έπρεπε να διαγραφεί και το post του pefraimi ο οποίος αφελώς προώθησε την περίληψη της "διάλεξης" με αντικείμενο τις Κεραίες, η οποία υιοθετήθηκε από ολόκληρο Τομέα, που όταν μεγαλώσει θέλει να γίνει "Κατεύθυνση", όπου μεταξύ άλλων υπήρχαν και τα εξής:

Περίληψη: ..... Εξοστρακισμός - Εμπειρίες από το μαύρο παρελθόν
- Το θλιβερό ολοκληρωτικό παρόν - Σχολείο, αντί Σχολής -
Τραμπουκισμοί και τρομοκρατία - Η Χρεοκοπία - Το άδηλο Κοινό
Μέλλον - Επιβίωση στην Εποχή της Μεταπτώχευσης - Ενημέρωση και
Διαφωτισμός - Ελπίδες - .... Βλακώδης Φαντασίωση και Οδυνηρή Πραγματικότητα
- Δούλοι και αφεντικά - Στην ευρωπαϊκή γειτονιά του τόπου μας.


Όσον αφορά το δεύτερο, μπορεί να μην το είδαν ακόμη οι διαχειριστές. Αλλά που το μεμπτόν; Και τι έγινε που δεν "καταλάβαμε το λόφο με την πρώτη". Με ένα "γιούργια" την επόμενη φορά, θα ανεβούμε ως την κορυφή.
Άβαταρ μέλους
hannibal
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009, 10:57

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό macJohn » 14 Ιουν 2010, 19:32

Stokos έγραψε:Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "κατά του ανίκανου διαχειριστή";
Και εξηγούμαι. Γιατί διεγράφη το post του χρήστη "pez" στο thread viewtopic.php?f=160&t=5813 στο οποίο απλά "ευχαριστούσε για την ευκαιρία που του δίνεται" ενώ δεν διεγράφη το thread viewtopic.php?f=170&t=6955 στο οποίο ουδείς (πλην ελαχίστων) κατάλαβε τι θέλει να πει ο συγγραφέας και επιπρόσθετα δόθηκε πάτημα για επιπλέον σχόλια τα οποία μόνο το επίπεδο του forum δε κολακεύουν;


Γιατί είχα την πρωτοβουλία να δημιουργήσω το poll.

Kαταλαβαίνω επίσης το ζόρι της ομάδας και δεν σκοπεύω να κάτσω στο σβέρκο τους για τέτοια ζητήματα, όταν ο καθένας ατομικά δεν είναι ικανός να προσέξει κάποια στοιχειώδη πράγματα ...
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό James » 14 Ιουν 2010, 19:48

Stokos έγραψε:Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "κατά του ανίκανου διαχειριστή";
Και εξηγούμαι. Γιατί διεγράφη το post του χρήστη "pez" στο thread viewtopic.php?f=160&t=5813 στο οποίο απλά "ευχαριστούσε για την ευκαιρία που του δίνεται" ενώ δεν διεγράφη το thread viewtopic.php?f=170&t=6955 στο οποίο ουδείς (πλην ελαχίστων) κατάλαβε τι θέλει να πει ο συγγραφέας και επιπρόσθετα δόθηκε πάτημα για επιπλέον σχόλια τα οποία μόνο το επίπεδο του forum δε κολακεύουν;

Να κάνω quote καταρχάς ένα κομμάτι από τους κανόνες που το χρησιμοποιώ συχνά τελευταία επειδή μ' αρέσει ...
Οποιαδήποτε απορία για κλείδωμα ή διαγραφή μηνύματος ή θέματος θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (PM) ή e-mail στους αρμόδιους moderators ή τους administrators και όχι με δημιουργία θέματος (topic).

υπενθυμίζοντάς σου ότι το να ρωτάς δημόσια σχετικά με κάτι τέτοιο -που πόσο μάλλον δε σε αφορά άμεσα μιας και δε σβήστηκε το δικό σου ποστ- έρχεται σε αντίθεση με τους κανόνες του deece.

Εξάλλου ρε Στόκε, αφού τα ξέρεις ήδη όλα (και όπως πληροφορήθηκα με λεπτομέρειες), δε χρειάζεται να ξαναρωτάς. Το ποστ του hannibal πιο πάνω ίσως σε βοηθήσει να τα θυμηθείς.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό megatron » 14 Ιουν 2010, 19:52

Επειδή πρόκειται για ένα σοβαρό θέμα, θα θέλαμε ως διαχειριστική ομάδα να πάρουμε θέση πάνω στη ζήτημα αυτό.

Το thread αυτό εξετάστηκε τόσο από τους συντονιστές όσο κι από τους διαχειριστές, με αποτέλεσμα να καταλήξουμε στο ότι ούτε σαν θέμα, αλλά ούτε και σαν δημοψήφισμα παραβαίνει κάποιον κανονισμό. Συνεπώς, οποιαδήποτε παρέμβασή μας για κλείδωμα-διαγραφή του θέματος ή/και αναστολή ψηφοφορίας δε θα ευσταθεί. Θα αποφύγουμε τις εικασίες προς το παρόν σχετικά με ενδεχόμενες ενέργειες από μέρους μας, μιας και η ψηφοφορία δεν έχει λήξει ακόμα. Σε κάθε περίπτωση όμως, η γνώμη των χρηστών θα ληφθεί σοβαρά υπόψη εφόσον αυτή η διαδικασία ολοκληρωθεί. Ας μην ξεχνάμε ότι το ζήτημα είναι πάρα πολύ λεπτό και καμία απόφαση δε θα πρέπει να παρθεί ελαφρά τη καρδία.

Τελος, θα θέλαμε να απαντήσουμε προς όλους όσους θεωρούν πως η δράση μας μέχρι τώρα ήταν μεροληπτική απέναντι στους συγκεκριμένους χρήστες. Οι χρήστες θα πρέπει να κατανοήσουν πως η διαχείριση σημαίνει κάτι παραπάνω από το πάτημα ενός κουμπιού. Πρώτα από όλα αφορά τη σωστή επικοινωνία μεταξύ διαχείρισης και χρηστών. Έπειτα, θεωρούμε τη χρήση του μόνιμου αποκλεισμού (ban) για οποιοδήποτε μέλος της κοινότητας ως μια πολύ ακραία μέθοδο, την οποία εφαρμόζαμε για την απομάκρυνση των ενοχλητικών δημοσιευμάτων (spam). Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως θα πρέπει να εκμεταλλευτεί κανείς τη μεταχείριση αυτή και, συνάμα, την υπομονή μας προς όφελός του, καθώς οι απόψεις μπορεί και να αλλάξουν ανάλογα με την περίσταση.

Εκ της ομάδας deece
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό pez » 14 Ιουν 2010, 20:36

Παρά την ανόητη, ως φαντασιακή, αντιπαράθεση που επιχειρείτε
-
δηλαδή του ενός υβριστή ψευδανωνυμογράφου, που δεν τολμάτε να τον διαγράψετε, αν και παραβαίνει ασύστολα όλους τους όρους χρήσης, προς το ένα επώνυμο μέλος, που ενώ τηρεί σχολαστικά όλους τους όρους χρήσης, επιθυμείτε σφόδρα να το διαγράψετε επειδή το μόνο που πράττει -και για το οποίο προφανώς πταίει, για μερικούς από εσάς- είναι πως καταγγέλλει δημόσια, τεκμηριωμένα και με επιχειρήματα, αυτά που άλλοι πράττουν -δηλαδή, πως πταίει επειδή σας θυμίζει την τραγική πραγματικότητα μέσα στην οποία επιθυμείτε, οι μερικοί από εσάς, που δεν είναι οι ολοκληρωτικοί, (αν δεν γνωρίζετε τη λέξη, σημαίνει στην καθομιλουμένη: οι φασίστες, αυτοί δηλαδή της πάντα ασήμαντης -αλλά αποφασισμένης για όλα!- μειοψηφίας), που Εδώ Μέσα πράττουν ακολουθώντας τυφλά τις οδηγίες από το παρηκμασμένο κέντρο παραπληροφόρησης, που από πάρα πολλών ετών (7! για να μην πω 29!, δηλαδή από το νόμο πλαίσιο για τα ΑΕΙ του ΠΑΣΟΚ, του 1982, που ΠΟΤΕ Εδώ Μέσα δεν τον εφαρμόσανε, οι ολοκληρωτικοί) λειτουργεί μέσα στο τμήμα, τμήμα μέσα στο οποίο μόνον φαντασιακά ζείτε
-
για να σας υπενθυμίσω πως το βασικό σας επιχείρημα πρέπει να είναι:

"Πόσοι είναι οι εγγεγραμμένοι, σε λογική, ως πραγματική, αντιπαράθεση με το πόσοι είναι οι πολύ-εγεγγραμμένοι!"

που όπου νά' ναι προβλέπω πως -επειγόντως!- πραγματικά θα το χρειαστείτε...

d;^)

Θα με θυμηθείτε!

Πέτρος Ζιμουρτόπουλος

ΥΓ Και για να μην το ξεχάσω: Πραγματικά! Για έναν τέτοιο φαντασιακό λόγο αξίζει να με διαγράψετε! Διότι θα σημαίνει -απλώς!- πως πραγματικά λάθος forum υποστήριζα τόσο αλλά -απλώς!- δεν το ήξερα! Πολύ ενδιαφέρον! Καλή ψήφο!
pez
 

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό macJohn » 14 Ιουν 2010, 21:07

pez έγραψε:, προς το ένα επώνυμο μέλος, που ενώ τηρεί σχολαστικά όλους τους όρους χρήσης,


Από τους κανονισμούς του forum:
Επίσης απαγορεύεται το spamming (αποστολή ανεπιθύμητου ή διαφημιστικού μηνύματος) είτε δημόσια είτε με προσωπικά μηνύματα.


Μόλυνες τη λίστα του eece και σταμάτησε να τη διαβάζει ο κόσμος (ακόμα και συ). Δε σου έφτασε, είχες όρεξη να μολύνεις και το φόρουμ.

Btw ωραία σύνταξη, είχα να δω τέτοια από τον τεως Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κ. Στεφανόπουλο.

Edit:
Eπειδή έχω καταλάβει ότι σε πειράζουν πολύ τα πόστ μου, ειδικότερα από τότε που σε ρώτησα εδώ στο φόρουμ για το impact factor ενός περιοδίκού και το acceptance rate κάτι συνεδρίων, και επειδή ξέρω πως με έχεις βάλει στην ίδια κατηγορία με τον χάνιμπαλ λέκτερ, μπορείς να μου λύσεις μία τελευταία απορία?

Τι σημαίνει το wink d;^) ?

Thanks in advance :)
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Διαμαρτυρία κατά των pez και hannibal

Δημοσίευσηαπό hannibal » 14 Ιουν 2010, 21:29

Αγαπητέ MacJohn,
κατ' αρχήν δεν κρατώ κακία που με έκανες προτεινόμενο. Ειλικρινώς, έχεις δίκιο. Εξηγώ και πάλι: η συμπεριφορά μου είναι η πιό ήπια αντίδραση, αμέσως πριν τη αδιαφορία.

Όσο για το d;^) για να το καταλάβεις, πρέπει να το φανταστείς στραμένο κατά 90 μοίρες clock-wise. Είναι μία μουτσούνα με καπελάκι ( το d). Το ";" είναι μάτια, όπου το ένα κλειστό, μετά η "γαλλική" μυτούλα του και μετά η σαγώνα. Κατά την άποψή μου, το όλον είναι μιά ένδειξη δυσφορίας.
Αν όμως με αποβάλλετε, ποιός θα σας τα εξηγεί αυτά;

Σημ. Το μόνο που δεν έχω καταλάβει ως τώρα είναι εκείνο που "Τους δείρανε". Με τον ap4225 ακόμα γελάω. Εξαιρετικός!
Όπως όμως με πληροφορούν από το control ήδη έδωσε την απάντηση στο σχετικό post. Πρόκειται, λέει, για σχιζοφρενή κλπ. Δες εδώ:
viewtopic.php?f=170&t=6955#p22452
Άβαταρ μέλους
hannibal
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009, 10:57

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες