Περί κωδικών των αρχείων στα μαθήματα

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Re: Εξέταση Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι [Φεβρουάριος 2011]

Δημοσίευσηαπό tsimpa » 13 Φεβ 2011, 16:50

Ρε παιδιά γιατί δεν αφήνετε να βλέπουμε και εμείς τους κωδικούς;Δηλαδή τα αρχεία στο e-class για ποιον τα χουν βγάλει για να τα βλέπουν μόνοι τους;;Για μας τα έχουν βγάλει να τα βλέπουμε.Ποια η διαφορά να το στέλνετε με pm σε όποιον ρωτάει απ'το να το βγάλετε στο forum και να τελειώνουμε;;
tsimpa
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009, 00:18

Re: Εξέταση Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι [Φεβρουάριος 2011]

Δημοσίευσηαπό brera » 13 Φεβ 2011, 18:28

Στο φορουμ μπορείς να διαβάσεις τον κωδικό ακόμα και αν δεν είσαι εγγεγραμένο μέλος. Επαναλαμβάνω, καλώς ή κακώς είναι ιδιοκτησία των καθηγητών τα αρχεία και μπορούν να τα χειρίζονται όπως αυτοί νομίζουν για τους δικούς τους λόγους.. Για αυτό το λόγο παρακαλώ δείξτε μια κατανόηση και κάντε πιο εύκολο το έργο μας. Με χαρά, να σας βοηθήσουμε σε ό,τι θέλετε αν το γνωρίζουμε. Άλλωστε για αυτό το λόγο είμαστε εδώ και όχι για να σας ζορίζουμε. Αλλά για τους κωδικούς παρακαλώ, όταν ζητούνται, να δίνονται με pm.

Ευχαριστώ!! :)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι [Φεβρουάριος 2011]

Δημοσίευσηαπό laplace » 13 Φεβ 2011, 22:00

Λογοκρισία και ανοησία κάποιων.Το φόρουμ από οσο ξέρω είναι φοιτητικό, αλλά έχει καταντήσει εδώ και κανα χρόνο κλίκα κάποιων φοιτητών που μπανάρουν και σβήνουν πόστς.Πάντως ειλικρινά παιδιά αν δεν θέλετε μην ανεβάζετε ασκήσεις ή θέματα, αν υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα. Αλλιώς προς τί οι κωδικοί? Κωδικοί στις ασκήσεις δικτύων, στα κυκλώματα 1, κυκλώματα 2 και δν ξέρω πού αλλού?
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Εξέταση Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι [Φεβρουάριος 2011]

Δημοσίευσηαπό brera » 13 Φεβ 2011, 22:17

1) Τους κωδικούς δεν τους βάζουμε εμείς αλλά οι καθηγητές.
2) Το φορουμ έχει κανόνες λειτουργίας.
3) Ναι, είμαστε μια κλίκα φοιτητών που ξοδεύει σωματικά και ψυχικά αποθέματα, χρόνο και χρήμα, χωρίς να έχει κανένα κέρδος μόνο και μόνο για να εξυπηρετούνται οι φοιτητές μεταξύ τους.

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση των μελών μας.

Τέλος με τα offtopic.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Εξέταση Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι [Φεβρουάριος 2011]

Δημοσίευσηαπό tsimpa » 14 Φεβ 2011, 02:15

Ρε συ brera μπράβο σας, ειλικρινά, γιατί από το forum έχω ξελασπωθεί πολλές φορές. Αλλά αυτό με τους κωδικούς δεν είναι λίγο άκυρο;Ποια η διαφορά να μου το στείλεις εμένα και σε πολλούς άλλους με pm απ'το να το αφήσετε να φαίνεται στο forum και να μαστε όλοι οκ;;εγώ μ'αυτήν την άποψη στο λέω.
tsimpa
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009, 00:18

Re: Εξέταση Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι [Φεβρουάριος 2011]

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Φεβ 2011, 02:28

Λοιπόν, οι κωδικοί και τα αρχεία είναι των καθηγητών. Εφόσον τους βάζουν, τους βάζουν για κάποιο λόγο (δικό τους που δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι). Εμείς δεν πρέπει να τον αποκαλύψουμε γιατί ο κωδικός αλλιώς δεν έχει νόημα. Από την άλλη δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε τα pm μεταξύ των χρηστών. Αν κάποιος τον ξέρει, αν θέλει και κρίνει ότι θέλει να βοηθήσει το μέλος που ζητάει τον κωδικό, ας του τον δώσει. Αυτό εμείς ούτε να το ελέγξουμε μπορούμε ούτε να το "σταματήσουμε". ;) Αλλά κανονικά ή, μάλλον πιο σωστά, τυπικά οι κωδικοί δεν πρέπει να δίνονται.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Περί κωδικών των αρχείων στα μαθήματα

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 14 Φεβ 2011, 09:33

οι κωδικοί παλιά είχαν ένα νόημα, όταν μπορούσες να μπείς στα μαθήματα με απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο...Τώρα μπαίνεις μόνο αν γραφτείς με αυτή την ldap πιστοποίηση...Ζητηστε από τους καθηγητές να τους βγάλουν, εκτός και αν θέλουν να ανταμείψουν αυτούς που πάνε στο μάθημα, που αν είναι έτσι μόνο σπαστικό μπορεί να είναι...Η ξεκλειδώστε τα αρχεία και ανεβάστε τα εδώ
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Περί κωδικών των αρχείων στα μαθήματα

Δημοσίευσηαπό Dimitrisgz » 14 Φεβ 2011, 14:00

Τουλάχιστον κάποια αρχεία πρέπει (ή έστω έπρεπε, γιατί μάλλον έχει δίκιο ο patirgerasimos) να μην είναι ορατά στον καθένα και προσβάσιμα από τον καθένα για λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας, copyright κλπ.
Dimitrisgz
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 14:07
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες