Πρόταση για Unmoderated section

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Πρόταση για Unmoderated section

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 21 Οκτ 2011, 21:19

Απ' ότι βλέπω από άλλα forums, τα περισσότερα έχουν ένα section το οποίο είναι unmoderated για να λέμε ό,τι θέλουμε χωρίς να αντιμετωπίζουμε warning ή ban από τους διαχειριστές.
Στο deece ωστόσο δεν υπάρχει το συγκεκριμένο χαλαρό section και καλό θα ήταν να προστεθεί >:D
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόταση για Unmoderated section

Δημοσίευσηαπό brera » 22 Οκτ 2011, 11:10

Αρχικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τον όρο "να λέμε ό,τι θέλουμε". Είμαι τελείως αντίθετος με αυτη τη λογική και εξηγούμαι.
Αν κάποιος θέλει να πει κάτι φυσικά και μπορεί να το εκφράσει ελεύθερα. Αν ό,τι θέλει να πει το εκφράσει σεβόμενος τους συνομιλητές του και χωρίς ύβρεις, δε βλέπω κανένα λόγο να γίνει moderation σε αυτόν. Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψη του.

Από εκεί και πέρα ο λόγος ύπαρξης ενός forum δεν ειναι για να βγάλει ο καθένας τα εσώψυχα του. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι Διαδικτυακής επικοινωνίας για να το κάνει αυτό. Ένα forum είναι ένας χώρος αλληλεπιδρασης μεταξύ ανθρώπων (εδώ φοιτητών) με κοινά ενδιαφέροντα που έχει ως σκοπό την αλληλοβοήθεια.
Για χαλαρή συζήτηση υπάρχει και το section "Ψυχαγωγία".
Αυτά τα εκφράζω ως απλό μέλος. Παρόλα αυτά η πρότασή σου θα συζητηθεί από τη διαχειριστική ομάδα ώστε να βγει μια απόφαση.

Υ.Γ Αν μπορείς στείλε Link από τα συγκεκριμένα forums που έχουν αυτο το unmoderated section.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόταση για Unmoderated section

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 22 Οκτ 2011, 13:00

βασικά πάλι θα θέλει επίβλεψη.. Έχει συζητηθεί άπειρες φορές το θέμα για τα πολιτικά..Αν γίνει ένα τέτοιο section κάποιος θα πάει να γράψει εκεί για αυτό..Μετά θα ανάψουν τα αίματα, θα αρχίσουν να βρίζονται κλπ... Μετά θα ανοίξει θέμα κάποιος άλλος για κάτι άλλο (πχ για κανα καθηγητή ή για κάτι που συνέβει στην σχολη ) και γενικά θα γράφει κανείς τα σώψυχα του εκεί μέσα, θα γράφει με greeklish, κλπ κλπ.. Δηλαδή αν το αφήσεις χωρίς έλεγχο ό,τι είναι "απαγορευμένο" στο φόρουμ θα φυτρώσει εκεί.. Δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα φορουμς.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν 5-10 κανόνες εδώ, με ένα τέτοιο section, θα είναι σαν να τους ακυρώνεις και μετά αν τα πράγματα ξεφύγουν και επέμβει η διαχείριση θα κράζουμε τους διαχειριστές..



Μήπως χάλασε ο μετρητής των posts? Με 15 και είμαι Hero member? hoho
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Πρόταση για Unmoderated section

Δημοσίευσηαπό brera » 22 Οκτ 2011, 13:11

Ακριβώς αυτά που είπε ο patirgerasimos φοβάμαι.






Χεχε όντως, μου δείχνει ότι έχεις 1111 δημοσιεύσεις. ;D Θα το κοιτάξουμε.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόταση για Unmoderated section

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 22 Οκτ 2011, 18:15

Ένα παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου είναι το εξής:
http://www.hiphop.gr/forum

Στο συγκεκριμένο section θα μπορούσαμε να σχολιάζουμε διάφορα θέματα τα οποία δεν κολάνε με τις υπάρχουσες θεματικές ενότητες και όπως είπα να μην υπάρχει ο κίνδυνος ban.
Επίσης, τα θέματα να μην εμφανίζονται στην "Προβολή ενεργών θεμάτων" για να μην επισκιάζουν το υπόλοιπο moderated forum.
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πρόταση για Unmoderated section

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 24 Οκτ 2011, 14:26

Μπορείς εδώ να εκφραστείς ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς. Γράψε ότι σου κατέβει (εκτός από παράνομο υλικό γιατί θα μας κλείσουν). Γι'αυτό είναι το φόρουμ εκεί, να μένει το deece καθαρό. Ας είναι του συλλόγου όπως και οι αίθουσες των κεντρικών κτηρίων... @$%^$ κάπως έτσι. :P
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες