Αλλαγή εμφάνισης forum [ΣΕΠ 2012]

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Αλλαγή εμφάνισης forum [ΣΕΠ 2012]

Δημοσίευσηαπό nestoras » 30 Σεπ 2012, 01:08

Απορώ πως και δεν έκανε ακόμη κανείς παρατηρήσεις για τη νέα εμφάνιση.
Λοιπόν, η ταχύτητα browsing μέσα στο φόρουμ έχει αυξηθεί αισθητά νομίζω, γενικά με τα χρώματα κτλ δεν έχω παράπανο αλλά με χάλασε λίγο το ότι "φάρδυνε" ο χώρος για τα posts κι έχω την αίσθηση ότι έχουν μικρύνει τα γράμματα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω πολύ ζουμ για να τα φέρω στο σωστό μέγεθος ώστε να διαβάζονται άνετα και ξεκούραστα. Το τελευταίο (το πολύ ζούμ εννοώ μέχρι το επιθυμητό μέγεθος) έχει ως αποτέλεσμα να βγαίνει οριζόντια μπάρα κύλισης και να κόβει δεξιά και αριστερά χωρίς να βλέπω για παράδειγμα ποιος κάνει post.
Κατά τα άλλα, η αλλαγή σημαίνει ότι ευτυχώς υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με τη σελίδα!!
Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Αλλαγή εμφάνισης forum [ΣΕΠ 2012]

Δημοσίευσηαπό James » 30 Σεπ 2012, 04:50

Κοίτα, το μήκος πριν ήταν 1200px και τώρα είναι 1280px, οπότε είναι ελάχιστη η αλλαγή στο φάρδος. Τώρα σχετικά με τα γράμματα υποψιάζομαι ότι δεν είσαι σε Windows (και σε Ubuntu είναι λίγο περίεργα αλλά δεν τα λες και μικρά τα γράμματα). Verdana στα 13px (που είναι το post body) είναι λίγο *μεγαλύτερη* απ' ότι ήταν πριν. Μπορείς να επισυνάψεις ένα screenshot με το κομμάτι του post μου αυτού για να καταλάβω πόσο μικρά είναι; Επίσης, είσαι σε θέση να γνωρίζεις τη default sans-serif γραμματοσειρά του συστήματός σου; Αυτό που αναφέρεις, δε θα έπρεπε να συμβαίνει και θεωρητικά έχεις το ίδιο πρόβλημα και στο wiki. Δεν ξέρω αν και άλλος έχει πρόβλημα (δεν έχει πει κανείς τίποτα οπότε υποθέτω πως όχι). Η εικόνα που επισυνάπτω είναι σε φυσικό μέγεθος και θέλει zoom 100% για να τη δεις κανονικά.
Συνημμένα
capture.png
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αλλαγή εμφάνισης forum [ΣΕΠ 2012]

Δημοσίευσηαπό nestoras » 30 Σεπ 2012, 11:25

Κοίτα, το μήκος πριν ήταν 1200px και τώρα είναι 1280px, οπότε είναι ελάχιστη η αλλαγή στο φάρδος. Τώρα σχετικά με τα γράμματα υποψιάζομαι ότι δεν είσαι σε Windows (και σε Ubuntu είναι λίγο περίεργα αλλά δεν τα λες και μικρά τα γράμματα). Verdana στα 13px (που είναι το post body) είναι λίγο *μεγαλύτερη* απ' ότι ήταν πριν. Μπορείς να επισυνάψεις ένα screenshot με το κομμάτι του post μου αυτού για να καταλάβω πόσο μικρά είναι; Επίσης, είσαι σε θέση να γνωρίζεις τη default sans-serif γραμματοσειρά του συστήματός σου; Αυτό που αναφέρεις, δε θα έπρεπε να συμβαίνει και θεωρητικά έχεις το ίδιο πρόβλημα και στο wiki. Δεν ξέρω αν και άλλος έχει πρόβλημα (δεν έχει πει κανείς τίποτα οπότε υποθέτω πως όχι). Η εικόνα που επισυνάπτω είναι σε φυσικό μέγεθος και θέλει zoom 100% για να τη δεις κανονικά.


Κατ'αρχάς δεν το βλέπω σαν πρόβλημα αλλά σαν διευκόλυνση όταν είμαι αραγμένος μακριά από το κρεββάτι και χαζεύω στο forum! Όταν είμαι κοντά στην οθόνη δεν υπάρχει "πρόβλημα". Έχω συνηθίσει να δουλεύω με το ζουμ οπότε δεν με ενοχλεί αυτό, η διαφορά με wiki είναι ότι όσο και να ζουμάρω απλά μεγαλώνουν τα γράμματα χωρίς να εμφανίζεται οριζόντια μπάρα κύλισης. Σε σχέση με το wiki, θα έλεγα ότι η γραμματοσειρά είναι η ίδια σε μέγεθος όπως θα δεις και στα screenshots. Μην ασχοληθείς περισσότερο με το θέμα, θα το συνηθίσω εύκολα!
Άλλη παρατήρηση, αν πας στην αρχική σελίδα δεξιά και πατήσεις στο λινκ "Μέλη" http://www.deece.edu.gr/forum/memberlist.php και αμέσως μετά κάποια από τα γράμματα της αλφαβήτου βγάζει το εξής σφάλμα:
Not Found

The requested URL /forum/memberlist.php&first_char=m was not found on this server.
Apache/2.2.14 (Ubuntu) Server at http://www.deece.edu.gr Port 80


Αν πρώτα πατήσεις οποιοδήποτε λινκ (πχ κάποια ταξινόμηση) μετά δουλεύουν και τα λινκ με το αλφάβητο.
Δοκίμασε το κι εσυ γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο υπολογιστή.
Συνημμένα
screenshot_zoomed.PNG
zoomed_in
screenshot_100.PNG
100%
Άβαταρ μέλους
nestoras
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 01:14

Re: Αλλαγή εμφάνισης forum [ΣΕΠ 2012]

Δημοσίευσηαπό James » 30 Σεπ 2012, 13:30

nestoras έγραψε:Άλλη παρατήρηση, αν πας στην αρχική σελίδα δεξιά και πατήσεις στο λινκ "Μέλη" http://www.deece.edu.gr/forum/memberlist.php και αμέσως μετά κάποια από τα γράμματα της αλφαβήτου βγάζει το εξής σφάλμα:

Αυτό λογικά τώρα πρέπει να λειτουργεί κανονικά. Thanks!

nestoras έγραψε:η διαφορά με wiki είναι ότι όσο και να ζουμάρω απλά μεγαλώνουν τα γράμματα χωρίς να εμφανίζεται οριζόντια μπάρα κύλισης

Αν και εννοούσα το δικό μας wiki, έχεις δίκιο :P Το πρόβλημα οφείλεται στο ελάχιστο width που είναι 980px. Όταν zoomάρεις με τον browser, αυτός zoomάρει τα πάντα, κείμενο, εικόνες, borders κλπ ώστε να διατηρήσει το layout με αποτέλεσμα το εικονικό μήκος να πέσει κάτω από 980px δημιουργώντας έτσι τη μπάρα. Έχω απενεργοποιήσει αυτόν τον περιορισμό (clear cache και τα σχετικά) για να δούμε πώς θα πάει. Λογικά δεν πρέπει να βλέπεις μπάρα εκτός κι αν κάποιο στοιχείο στο forum έχει σταθερό μέγεθος (ένα τέτοιο είναι οι εικόνες των συνημμένων). Ενδέχεται να σπάσουν πράγματα σε υπερβολικά zoom.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες