Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 09 Απρ 2013, 14:02

Εντάξει, το "παράδειγμα προς μίμηση" το θεωρώ λίγο βαριά κουβέντα και δεν πολυσυμφωνώ, αλλά δε χάθηκε και ο κόσμος.

Ένα μέρος είναι αυτό ναι. Άλλο μέρος είναι και το άλλο που έγραψα και πιο πάνω περί βαρεμάρας, ωχαδερφισμού και εαυτούληδων χρηστών. Κι αυτοί πάντα θα υπάρχουν, το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να τους αλλάξεις παρά μόνο αν από μόνοι τους κάνουν κάτι. Αν αυτοί αφορούν και μεγάλη μερίδα του κόσμου, ε τότε είναι και δώρον άδωρον...

Εναπόκειται στους εναπομείναντες της εξίσωσης στο τι μπορούν να κάνουν. Από πλευράς πάντως ομάδας του φόρουμ συνεχώς γίνονται πράγματα, δεν είναι τόσο στάσιμοι. Οι υπόλοιποι να δω τι κάνουν :)
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 01 Μάιος 2013, 10:10

Και τελικά πού καταλήξαμε μετά από αυτές τις συζητήσεις, τις επισημάνσεις και τις υπενθυμίσεις; Να γίνεται ό,τι γινόταν μέχρι και πριν ξανανοίξει ένα τέτοιο θέμα. Λες και προβληματισμοί δεν υπάρχουν πια στο μυαλό κανενός. Για τίποτα. Ούτε για κανά πολιτικό δρώμενο ούτε για κανά πολιτιστικό δρώμενο. Ακόμα και για τη σχολή και τα μαθήματα πάλι οι ίδιοι και οι ίδιοι είναι.

Μου θυμίζει μια κουβέντα που εκανα με την κοπέλα μου πρόσφατα, προσπαθώντας να της δείξω τη σωστή θέση του αυτοκινήτου πάνω σε δρόμους με λωρίδες, πού κάθεσαι όταν στρίβεις σε διασταυρώσεις και τέτοια. Κι αφού πλέον τα κατάλαβε ξεκινάει ο παρακάτω διάλογος:

-Αυτά δε μας τα είπε ποτέ κανείς.
-Λάθος, αυτά ήταν στα σήματα.
-Μα τα σήματα τα έχω περάσει. Ξέρω.
-Ξανά λάθος. Το ότι πέρασες την εξέταση των σημάτων δε σημαίνει, όπως βλέπεις, ότι ξέρεις κι από σήματα. Γιατί το διάβασμα δεν είχε σκοπό να μάθεις, αλλά να διαβάσεις ό,τι χρειαζόταν για να περάσεις την εξέταση. Που σημαίνει ότι παρέλειψες πολλά πράγματα, στα οποία κιόλας ΑΝ υπήρχε τρόπος να σε εξετάσουν θα αποτύγχανες εν τέλει και στην εξέταση.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό brera » 01 Μάιος 2013, 14:37

Έτσι είναι..
Αλλά τι να πεις.. Καλή καρδιά.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό grvoodoo » 06 Νοέμ 2015, 08:18

Θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στους δημιουργούς, τους συντονιστές και τα απλά μέλη του forum για τη βοήθεια που μου πρόσφεραν μεσα από τις δημόσιες συζητήσεις, ώστε να ολοκληρώσω - επιτέλους, μετά από αρκετά χρόνια - τις σπουδές μου. Εύχομαι καλή σταδιοδρομία στους αποφοιτήσαντες και καλό πτυχίο στους σπουδάζοντες.
grvoodoo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 16:30

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό brera » 06 Νοέμ 2015, 13:19

Nα είσαι καλά!
Καλή σταδιοδρομία ;) ;D
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 07 Νοέμ 2015, 13:41

Τα καλύτερα εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου grvoodoo :)

Είναι ίσως το μοναδικό μπράβο που πετυχαίνει το μάτι μου. Ποτέ δε με ένοιαξε ο αριθμός, αλλά δεν παύει να μου προκαλεί εντύπωση. Τόσο θετική όσο και αρνητική. Θετική γιατί υπάρχει έστω και ένας που κατανόησε τους κόπους κάποιων ανθρώπων που μονάχα έδωσαν και δε ζήτησαν τίποτα. Το κατάλαβε και θεώρησε πως το λιγότερο που θα μπορούσε να πει είναι "ευχαριστώ". Κάποια τέτοια πράγματα είναι που δίνουν δύναμη σε ανθρώπους όπως η συντονιστική ομάδα εδώ, να συνεχίζουν τη δράση τους, αφιλοκερδώς πάντα. Και πάλι δε θα πω πως είναι παράδειγμα προς μίμηση. Δεν υπάρχει λόγος να εκμαιευτεί ποτέ ένα μπράβο. Είτε το νιώθεις είτε δεν το νιώθεις.

Αρνητική εντύπωση από την άλλη γιατί κάπου στην πορεία όλοι χάσαν τη διάθεσή τους. Και το κρίμα παραμένει γιατί, από όσα φάνηκαν τόσο σε αυτό το θέμα όσο και σε όλα τα προηγούμενα που θυμάμαι, ο μόνος λόγος ήταν (και είναι φαντάζομαι ακόμα) το ότι δεν επιτρέπεται το "μαλλιοτράβηγμα" σε παρατάξεις. Τι να πω; Τα χιλιοειπωμένα; Μπα. Μεγάλωσα πια για να παίζω με τα αυτονόητα όλη την ώρα.

Ξαναδιαβάζοντας όλο το θέμα, διακρίνω, όντας περισσότερο αμερόληπτος μια και απέχω για αρκετό διάστημα τώρα, πως υπήρχε βρασμός ψυχής, τουλάχιστον στις δικές μου δημοσιεύσεις για το συγκεκριμένο θέμα. Αν μπορούσα, ίσως να τα ξαναέγραφα πιο ήρεμα. Πιο ώριμος τώρα και λιγότερο συναισθηματικά εμπλεκόμενος, το αναγνωρίζω. Παράλληλα όμως, αναρωτιέμαι αν ποτέ κάθισαν να κάνουν τη δική τους αυτοκριτική όλοι οι ενάντιοι σε αυτή τη μη παραταξιακή νοοτροπία που υιοθέτησε το deece. Αναρωτιέμαι αν κάθισαν ποτέ να ζυγίσουν τι θα ήταν το καλύτερο να κάνουν για τη σχολή και συνάμα για τον εαυτό τους.

Η ταινία A beautiful mind έκανε περισσότερη γνωστή ακόμα την πιο όμορφη, για μένα, οικονομική θεωρία που βγήκε ποτέ. Και μάλιστα βγήκε πριν πολλά πολλά χρόνια. Τη θεωρία που λέει με απλά λόγια ότι αν κοιτάς μονάχα το προσωπικό σου όφελος, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα πάρεις το αποτέλεσμα που θα ήθελες, είτε άμεσα είτε έμμεσα. Απεναντίας, αν κοιτάξεις το όφελος της ομάδας στην οποία ανήκεις, τότε σίγουρα το όφελος σου θα είναι το καλύτερο δυνατό στο τέλος.

Αυτό που ποτέ δεν αντίκρυσα, όχι μόνο στους ΗΜΜΥ, αλλά και σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα ακόμα, είναι η συνειδητοποίηση ότι ανήκουμε όλη σε μια ομάδα. Αν κοιτάξουμε το καλό της, θα είμαστε πολύ πιο ευχαριστημένοι. Αυτό προσπάθησε τότε και το deece να κάνει, αυτό προσπαθεί και τώρα. Η θεωρία όμως αυτή έχει ένα μειονέκτημα. Για να λειτουργήσει και να αποδώσει καρπούς, απαιτεί από όλα τα μέλη της ομάδας να δρουν και να συμπεριφέρονται με τον ίδιο γνώμονα. Όχι ως στρατιωτάκια βέβαια, αλλά να προσπαθούν για το καλύτερο της ομάδας. Κι αυτό σαφώς σημαίνει και διαφωνίες. Μέσα από αυτές θα βγει η καλύτερη δυνατή πρακτική που θα αποφέρει τα μέγιστα.

Όλοι κάνουμε λάθη. Και οι διαχειριστές/συντονιστές ίσως και παραπάνω από τον καθένα. Τι δράση έχει όμως ο καθένας και σε πόσα διαφορετικά σημεία εκτίθεται, ώστε να επέλθει η κριτική; Ρητορική ερώτηση. Αν προσθέσουμε τώρα και το ότι η συντριπτική πλειοψηφία απείχε και απέχει από τη νοοτροπία της παραπάνω θεωρίας, συνειδητά και μη, μπορεί ο καθένας να αντιληφθεί και το πόσο γόνιμη μπορεί να ήταν μια τέτοια κριτική. Αποτέλεσμα; Δημιουργία νεύρων λόγω αχαριστίας. Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά αυτό είναι το δικό μου άσχημο κουμπί. Πατήθηκε πάρα πολλές φορές. Δε δικαιολογούμαι. Εξιστορώ.

Ένα πράγμα βλέπω, βέβαια, να μην άλλαξε στα τόσα χρόνια. Κι αυτό είναι οι "εκθέσεις ιδεών" μου, που πάντα ήθελες καφέ, 3 πακέτα τσιγάρα, διάλειμμα για φαγητό και διακοπές καλοκαιρινές μέχρι να τελειώσεις το διάβασμα.

Δε θα επεκταθώ παραπάνω. Εύχομαι απλά σε όλους διαύγεια, καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία.

Ευλόγησον
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό alehunter » 21 Νοέμ 2015, 01:48

grvoodoo έγραψε:Θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στους δημιουργούς, τους συντονιστές και τα απλά μέλη του forum για τη βοήθεια που μου πρόσφεραν μεσα από τις δημόσιες συζητήσεις, ώστε να ολοκληρώσω - επιτέλους, μετά από αρκετά χρόνια - τις σπουδές μου. Εύχομαι καλή σταδιοδρομία στους αποφοιτήσαντες και καλό πτυχίο στους σπουδάζοντες.

αντε και στα δικα μας εχω να πω εγω :P


Και το κρίμα παραμένει γιατί, από όσα φάνηκαν τόσο σε αυτό το θέμα όσο και σε όλα τα προηγούμενα που θυμάμαι, ο μόνος λόγος ήταν (και είναι φαντάζομαι ακόμα) το ότι δεν επιτρέπεται το "μαλλιοτράβηγμα" σε παρατάξεις. Τι να πω; Τα χιλιοειπωμένα; Μπα. Μεγάλωσα πια για να παίζω με τα αυτονόητα όλη την ώρα.
παντως βλέποντας προσφατα φιλε και facebook διαφορα γκρουπακια,πλεον κακα τα ψεματα δυσκολα ευδοκιμουν τα fora kαι το χειροτερο εινα οτι δεν μενει τπτ. Δλδ σε φαση ο αλλος ρωταει εκει περα υλη βιβλίου ή εστω περιγραφη/ες απο μαθηματα επιλογης και ειναι πραγματικα κριμα να μην μπορει να τα δει μελλοντικα καποιος αλλος :(

Απεναντίας, αν κοιτάξεις το όφελος της ομάδας στην οποία ανήκεις, τότε σίγουρα το όφελος σου θα είναι το καλύτερο δυνατό στο τέλος.
αυτο το σχολιο ειναι επικο μονο και μονο γιατι θυμαμαι οτι αναφερεται στο καμακι με την ξανθια or so? :D





Tεσπα φιλε το σκεφτεσαι πολυ χωρις λογο εχω να πω εγω
χαρα και τσαχπινια




Υ.Γ. εγω παντως και οσο περνανε τα χρονια μου κανει τρομερη εντυπωση οτι αν και δεν γραφουν κατι σε συζητήσεις κτλπ οι περισσοτεροι το διαβαζουν το φορουμ. Ιδια φαση και χειροτερα με τα (γαμημενα) θεματα οπου ενω ΟΛΟΙ κατεβαζουν αλλα σπανια βλεπω να εχει ποτε ανεβασει καποιος εστω σημειωσεις(δυστυχως λιγο πολυ τα ιδια ατομα ειμαστε τοσα χρονια).
Τεσπα εγω παντως εχω (και νομιζω-ελπιζω το δειχνω-εχω δειξει εμπρακτα) να πω τα καλυτερα για το deece :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ένα forum για όλους ή ένα forum για λίγους?

Δημοσίευσηαπό Fwstiras » 17 Ιαν 2016, 10:58

Αρνητική εντύπωση από την άλλη γιατί κάπου στην πορεία όλοι χάσαν τη διάθεσή τους. Και το κρίμα παραμένει γιατί, από όσα φάνηκαν τόσο σε αυτό το θέμα όσο και σε όλα τα προηγούμενα που θυμάμαι, ο μόνος λόγος ήταν (και είναι φαντάζομαι ακόμα) το ότι δεν επιτρέπεται το "μαλλιοτράβηγμα" σε παρατάξεις. Τι να πω;


Ναι, αλλά στην πορεία για καποιό λόγο χάσαν τη διαθέση τους, δεν ξύπνησαν απλά μια μέρα και είπαν θα αποστασιοποιηθώ από το φορούμ. Θα σου πω τη δική μου ιστόρια γιατί είναι αρκετά διδακτική. Αράζω στο σπίτι ενός φιλού μου και είμαστε από αυτούς τους φοιτήτες με τη μηδενική προσφόρα στη "κοινότητα" (ποια είναι αυτή η κοινότητα άραγε? μεγάλη κουβέντα..). Και έκει λοιπόν που παίζουμε προ μπαίνει ο φίλος μου να δει αν υπάρχουν κάτι σημειώσεις (ναι ήμασταν επισής από αυτό το είδος των κακών ανθρώπων με λιγότερο πόνο για τη σχολή που μπήκαμε μόνο μία φορά και για να δούμε θέματα, λες και το τι κάνει κάνεις για τη σχολή είναι μόνο συνάρτηση του αριθμού δημοσιευσεών του στο φόρουμ, LOL) και βλέπουμε θέμα για κριτική καθηγητών. Λέμε λοιπόν ώραια δεν μας αρέσει ο τρόπος που κάνει το μάθημα ο Χ καθηγητής θα μπούμε να γράψουμε με επιχειρήματα γιατί. Και το θέμα εξαφανίζεται, έτσι απλά. Είμαι βεβαίος ότι ο δημιουργός του θέματος θα έστειλε πολλά πμ σε κάποιο διαχειριστή καθώς δημόσια ότι έλεγε διαγραφόταν. Φυσικά δεν άλλαξε τίποτα. Εκεί είπαμε φόρουμ τέλος.

Ο μόνος λόγος λοίπον δεν ήταν τα πολιτικά, υπήρξαν πολλά παράπονα και για την έλλειψη δημοκρατικότητας και την μηδενική ανοχή σε κριτική προς τους καθηγητές. Το φόρουμ αυτό, όπως σώστα αναφέρει ο συνάδελφος που έφτιαξε το θέμα δεν αναφέρεται σε όλη την κοινότητα των ΗΜΜΥ άλλα σε ένα μικρό μέρος, και αυτό αποτυπώνεται και στην επισκεψημότητα. Τους υπόλοιπους τους φιμώνουμε πατώντας πάνω στους κάνονες που μπορούμε να τους ερμηνεύουμε όπως μας βολεύει. Ο James στο άλλο ποστ μου πε ότι παραβιάσα πολλαπλούς κανόνες, είναι ζήτημα να παραβίασα έναν. Υπάρχει ποστ κλειδώμενο με το "Αν θα πρέπε να υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία στη κρητική καθηγητών". Δεν επιτρέπεται να σχολιασώ, ας το δει ο καθένας μόνος του να βγάλει τα συμπεράσματα του. Καταλαβαίνεις ότι αν βάζεις, λέω εγώ τώρα ένα υποθετικό παραδειγμά, "Απογορεύεται οι απαντήσεις να είναι εκτός θέματος" και συ μέτα σαν διαχειριστής σβήνεις απάντησεις κρίνοντας τες εκτός θέματος επείδη δεν σάρεσαν αυτά που λεγόντουσαν, ΧΩΡΙΣ να δίνεις το δικαίωμα στον άλλον να παραπονεθεί δημόσια, ε, το σύστημα κάπου πάσχει. Μπορείς πολύ ευκόλα αν θες να εθελότυφλυσεις ή να δικαιολογήσεις τον ευάτο σου, η λοιπή κοινότητα ομώς βλέπει και κρίνει τη συμπεριφορά αυτή. Και την επιβραβεύει αναλόγως. Καποιοί θα πουν ευχαριστώ, κάποιοι θα αποχωρήσουν! Ένα είναι το μόνο σίγουρο, ότι όλοι κρινόμαστε από το αποτέλεσμα.
Fwstiras
 

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 6 επισκέπτες