Υποστήριξη εισαγωγής LaTeX κώδικα

Συζήτηση αποκλειστικά και μόνο για το site και το forum. Προτείνετε ιδέες και επισημάνετε προβλήματα που συναντάτε.

Υποστήριξη εισαγωγής LaTeX κώδικα

Δημοσίευσηαπό Joshi » 04 Δεκ 2008, 17:12

Από σήμερα υπάρχει η δυνατότητα να υποστηρίζεται η γραφή σε LaTeX στο φόρουμ μας. Κατά την σύνταξη ενός μηνύματος μπορείτε πλέον να εισάγετε LaTex κώδικα για την αρτιότερη απεικόνιση μαθηματικών και γενικότερα επιστημονικών κειμένων. Αυτό γίνεται χρησιμοποιώντας το κουμπί tex, το οποίο είναι συντόμευση για την εισαγωγή του bbcode μέσω του οποίου γίνεται και η εισαγωγή του τελικού κώδικα σε LaTex.

Για παράδειγμα η παρακάτω εξίσωση:

$$\sum\limits_{n = - \infty }^\infty {\left| {x(n)} \right|^2 } = \frac{1}{{2\pi }}\int\limits_{ - \pi }^\pi {\left| {X(e^{j\omega } )} \right|^2 d\omega }$$

μπορεί να γραφεί χρησιμοποιώντας τον αντίστοιχο κώδικα:

Κώδικας: Επιλογή όλων
[texd]
\sum\limits_{n = - \infty }^\infty {\left| {x(n)} \right|^2 } = \frac{1}{{2\pi }}\int\limits_{ - \pi }^\pi {\left| {X(e^{j\omega } )} \right|^2 d\omega }
[/texd]


Επιπλέον, ένας πίνακας για παράδειγμα, στο LaTex εμφανίζεται:

$$A_{m,n} =
\begin{pmatrix}
a_{1,1} & a_{1,2} & \cdots & a_{1,n} \\
a_{2,1} & a_{2,2} & \cdots & a_{2,n} \\
\vdots & \vdots & \ddots & \vdots \\
a_{m,1} & a_{m,2} & \cdots & a_{m,n}
\end{pmatrix}$$

κατ' αντιστοιχία με το:

Κώδικας: Επιλογή όλων
[texd]
A_{m,n} =
\begin{pmatrix}
a_{1,1} & a_{1,2} & \cdots & a_{1,n} \\
a_{2,1} & a_{2,2} & \cdots & a_{2,n} \\
\vdots  & \vdots  & \ddots & \vdots  \\
a_{m,1} & a_{m,2} & \cdots & a_{m,n}
\end{pmatrix}
[/texd]


Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι το LaTex:

LaTeX project site
Latex στη Wikipedia
LaTeX - From Wikibooks, the open-content textbooks collection

επιπλέον, για ένα γρήγορο reference μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εξής. Μια ευγενική προσφορά του Winston Chang o οποίος κατέχει και το Copyright του αρχείου.
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό James » 05 Δεκ 2008, 15:41

Ευχαριστούμε πολύ Joshi! Μία αξιοπρεπέστατη λύση στα προβλήματα (κυρίως εμφάνισης) που συναντάμε -ειδικότερα στα Μαθήματα- και μια καλή ευκαιρία να ασχοληθούμε επιτέλους με αυτό το περιβόητο LaTeX.
Προτείνω το topic αυτό να γίνει και τόπος συζητήσεων και ιδεών σχετικά με δυσκολίες που κατά καιρούς αντιμετωπίζουμε στη σύνταξη μπλοκ LaTeX.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό megatron » 17 Φεβ 2009, 16:23

Μήπως θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει κάπως με την χρήση του LaTeΧ?? Προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω εδώ στο forum αλλά και σε κάποιες άλλες εφαρμογές, και δεν γνωρίζω και πολλές εντολές στον κώδικά του, ώστε να μου εμφανίζονται όλα τα σύμβολα που θέλω και με τον τρόπο που θέλω.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιο link , ή κάποιο Tutorial, ούτως ώστε να μπορέσω κι εγω να ψαχτώ λίγο περισσότερο και να κάνω πιο εύκολη τη ζωή μου? ::)
Το pdf, από τον Winston Chang, που έχει παραθέσει παραπάνω ο Joshi, με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό Joshi » 17 Φεβ 2009, 16:34

megatron έγραψε:Μήπως θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει κάπως με την χρήση του LaTeΧ?? Προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω εδώ στο forum αλλά και σε κάποιες άλλες εφαρμογές, και δεν γνωρίζω και πολλές εντολές στον κώδικά του, ώστε να μου εμφανίζονται όλα τα σύμβολα που θέλω και με τον τρόπο που θέλω.


Για πές, μήπως και σε βοηθήσουμε...

megatron έγραψε:Το pdf, από τον Winston Chang, που έχει παραθέσει παραπάνω ο Joshi, με ποιον τρόπο μπορεί να βοηθήσει?


Ναί, όντως δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Ελάχιστα χαρακτηριστικά υποστηρίζονται από το plugin. Ήταν αρχή ακόμα και δεν γνωρίζαμε μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητές του... . Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ για γρήγορο reference σε normal LaTex κείμενο.
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό megatron » 17 Φεβ 2009, 16:50

macJohn έγραψε:Προς το παρόν δες εδώ και εδώ.


Ευχαριστώ πολύ MacJohn!! Θα τα κοιτάξω αυτά που μου έδωσες με ιδιαίτερη προσοχή και αν χρειαστώ κάτι, θα ξαναζήτησω βοήθεια. ¨ειναι ομολογουμένως πολύ χρήσιμα! Απλά θα ήθελα και κάποια συμβουλή ως προς την σύνταξη...Ευχαριστώ... ;)

Joshi έγραψε:Για πές, μήπως και σε βοηθήσουμε...


Απλά, το βασικό μου πρόβλημα Joshi,είναι ότι δεν γνωρίζω τον κώδικα.Για παράδειγμα, δεν ξέρω ποιες είναι οι εντολές για το ολόκληρωμα ή για το άθροισμα,όπως έχεις βάλει παραπάνω στο πρώτο σου post, και το πώς να το συντάξω.Ήθελα μια φορά, να γράψω σε κάποιο μου post για το board στα Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία ΙΙ (νομίζω πως είναι αυτό εδώ), και δεν μου εμφανιζόταν αν θυμάμαι καλά οι τελευταίες εξισώσεις μου (μπορείς να δεις και μόνος σου δηλαδή...).
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό Joshi » 17 Φεβ 2009, 17:37

megatron έγραψε:Απλά, το βασικό μου πρόβλημα Joshi,είναι ότι δεν γνωρίζω τον κώδικα.Για παράδειγμα, δεν ξέρω ποιες είναι οι εντολές για το ολόκληρωμα ή για το άθροισμα,όπως έχεις βάλει παραπάνω στο πρώτο σου post, και το πώς να το συντάξω.Ήθελα μια φορά, να γράψω σε κάποιο μου post για το board στα Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία ΙΙ (νομίζω πως είναι αυτό εδώ), και δεν μου εμφανιζόταν αν θυμάμαι καλά οι τελευταίες εξισώσεις μου (μπορείς να δεις και μόνος σου δηλαδή...).


Οι εντολές για ολοκληρώματα, κλάσματα, αθροίσματα, sub/super-script, ριζικά, πίνακες κλπ είναι κλασσικές εντολές του LaTex, τις οποίες μπορείς να βρεις εύκολα με μια απλή αναζήτηση τις περισσότερες φορές. Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν χρησιμοποιούμε εντολές που έχουν να κάνουν με τις ιδιότητες τις σελίδας, με αναφορές(?φαντάζομαι), εικόνες σε LaTex κοκ. Αυτού του είδους οι εντολές δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν γιαυτό και μπορεί να είναι δύσκολο να ακολουθήσεις έναν κλασσικό οδηγό για LaTex. Μαζεμένες κάποιες εντολές που μπορεί να σου χρειαστούν μπορείς να βρείς και εδώ.

Πιο συγκεκριμένα, για το συγκεκριμένο πόστ, αν ήθελες να κάνεις κάτι τέτοιο?

megatron έγραψε:
Έχουμε: $$Pt=10^{25 \cdot p}$$ (Watt)(ακτινοβολούμενη ισχύς)
$$P=10^3 \; Watt/m^2$$(πυκνότητα ισχύος) , οπότε με αντικατάσταση, θα είναι:

$$P=\frac{Pt}{4px^2} \Rightarrow$$
$$10^3=\frac{10^{25} \cdot p}{4px^2}\Rightarrow$$
$$x^2=0,25 \cdot 10^{22} \Rightarrow$$
$$x=0,5 \cdot 10^{11}$$ m (μέτρα).


Κώδικας: Επιλογή όλων
Έχουμε: [tex]Pt=10^{25 \cdot p}[/tex] (Watt)[i](ακτινοβολούμενη ισχύς)[/i]
[tex]P=10^3 \; Watt/m^2[/tex][i](πυκνότητα ισχύος)[/i]  , οπότε με αντικατάσταση, θα είναι:

[tex]P=\frac{Pt}{4px^2} \Rightarrow[/tex]
[tex]10^3=\frac{10^25 \cdot p}{4px^2}\Rightarrow[/tex]
[tex]x^2=0,25 \cdot 10^{22} \Rightarrow[/tex]
[tex]x=0,5 \cdot 10^{11}[/tex] m [i](μέτρα)[/i].


Αν δεν κατάλαβα καλά ή και για οποιεσδήποτε άλλες απορίες εδώ είμαστε.
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό megatron » 17 Φεβ 2009, 18:07

Αααα μπράβο!!! Να 'σαι καλά Joshi! Ναι αυτό ακριβώς ήταν που ήθελα να γράψω σε εκείνο το post μου, και δεν μπορούσα. Δεν ήξερα τον κώδικά όπως σου είπα, και δεν μου έβγαιναν έτσι οι εξισώσεις όπως εσένα. Είσαι φοβερός! Έγραψες και τον κώδικα για να τον δω....Πάντως, αν συναντήσω κάποιο άλλο πρόβλημα, θα ρωτήσω. Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο, αλλά θα το παλέψω. :D

Κάτι άλλο, που το θυμήθηκα. Αν θέλω να γράψω με LaTeX, κι όχι με - το πολύ εύχρηστο ομολογουμένως - MathType, κάποιους μαθηματικούς τύπους και μαθηματικά σύμβολα σε ένα κείμενο του word, τότε αυτό πώς μπορώ να το κάνω??

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την όποια βοήθεια!
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό Joshi » 17 Φεβ 2009, 18:23

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις το συγκεκριμένο (με κάποιο plugin ίσως;), αλλά δεν πιστεύω πως θα ήταν και πολύ χρήσιμο. Το MathType κάνει μια χαρά τη δουλειά του στο Word. Η φιλοσοφία του LaTex δεν είναι ακριβώς αυτή που χρησιμοποιούμε εδώ και μπορεί να σε έχει μπερδέψει. Γενικότερα το LaTex χρησιμοποιείται για την δημιουργία κειμένου (μεγάλου σε έκταση(?)*) και όχι μόνο για την δημιουργία εξισώσεων με μία modular μορφή όπως το χρησιμοποιούμε εδώ. Πάντως, με λίγη προπόνηση δεν θα δυσκολευτείς στο μέλλον. ;)

*(Προσωπικά πιστεύω ότι τα ισχυρά πλεονεκτήματά του (πέρα από την όμορφη εμφάνιση) εμφανίζονται όταν θες να συντάξεις ένα κείμενο με μεγάλη έκταση)
Άβαταρ μέλους
Joshi
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 00:00

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό megatron » 17 Φεβ 2009, 18:33

Joshi έγραψε:Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις το συγκεκριμένο (με κάποιο plugin ίσως;), αλλά δεν πιστεύω πως θα ήταν και πολύ χρήσιμο. Το MathType κάνει μια χαρά τη δουλειά του στο Word. Η φιλοσοφία του LaTex δεν είναι ακριβώς αυτή που χρησιμοποιούμε εδώ και μπορεί να σε έχει μπερδέψει. Γενικότερα το LaTex χρησιμοποιείται για την δημιουργία κειμένου (μεγάλου σε έκταση(?)*) και όχι μόνο για την δημιουργία εξισώσεων με μία modular μορφή όπως το χρησιμοποιούμε εδώ. Πάντως, με λίγη προπόνηση δεν θα δυσκολευτείς στο μέλλον. ;)

*(Προσωπικά πιστεύω ότι τα ισχυρά πλεονεκτήματά του (πέρα από την όμορφη εμφάνιση) εμφανίζονται όταν θες να συντάξεις ένα κείμενο με μεγάλη έκταση)


Ναι, σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.Ίσως με έχει μπερδέψει η χρήση του εδώ. Οκ, τότε.Αφού μπορώ και κάνω τη δουλειά μου άνετα με το MathType, τότε όλα μια χαρά. Ίσως, κάποια στιγμή προσπαθήσω να ανακαλύψω-ψάξω κάποιον τρόπο, μήπως γίνεται να χρησιμοποιήσω το LaTeX στο word (ίσως με κάποιο Plugin, όπως λες κι εσύ...).Ελπίζω πάντως να καταφέρω με λίγη προπόνηση, να το μάθω και να καταλάβω τη χρήση του... ;)

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά Joshi! :)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό macJohn » 23 Φεβ 2009, 21:42

Άλλος ένας online equation editor είναι εδώ.

Κώδικας: Επιλογή όλων
[tex]$copy paste τον κώδικα από τη σελίδα$[/tex]


και είσαι κομπλέ!!
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Υποστήριξη εισαγωγής LaTex κώδικα

Δημοσίευσηαπό megatron » 23 Φεβ 2009, 22:00

macJohn έγραψε:Άλλος ένας online equation editor είναι εδώ.

Κώδικας: Επιλογή όλων
[tex]$copy paste τον κώδικα από τη σελίδα$[/tex]


και είσαι κομπλέ!!



Καλά εεεε!!! Πραγματικά έμεινα άφωνος τώρα! Είσαι και πολύ αλάνι MacJohn!!! Είναι πολύ εύχρηστο αυτό εδώ που έδωσες. Μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Thankssss!!! :D

[offtopic]Για αυτό που έκανες, σε συγχωρώ για αυτά που είπες εδω!!!Χαχαχαχα.... ;D [offtopic]
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης