Μετά το πτυχίο...Τι?

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 07 Φεβ 2008, 10:28

Ξεκινάω αυτό το topic με αφορμή παίδες τις αγγελίες που έβλεπα προχθές σε μια εφημερίδα και μου έκανε εντύπωση ότι οι θέσεις για ΗΜΜΥ ήταν ελάχιστες και επίσης ζητούσαν πράγματα τα οποία δεν επισυνάπτονται τόσο στη επιστήμη μας όπως AutoCAD και ηλεκτρολογικό σχέδιο. Δεν έχω καμιά εμπάθεια με αυτά τα μαθήματα αλλά οι γνώσεις σχετικά με τα Δίκτυα, τις Μηχανές τα Τηλέπ πάνε περίπατο? Δεν πρέπει και αυτές κάπου να τις χρησιμοποιήσουμε? Τι διάολο να τα κάνουμε τα master και την εξειδίκευση όταν μας ζητάνε να ξέρουμε AutoCAD!?

Παράλληλα ψάχνοντας σε ένα περιοδικό της IEEE είδα τεράστιο πλήθος αγγελιών και στάθηκα στο σημείο ότι οι άνθρωποι ξέραν τι ζητούσαν από θέμα γνώσεων από έναν μηχανικό.Πράγματα τα οποία οι περισσότεροι τα διδασκόμαστε μέσα στα πανεπιστήμια έστω και με έναν κακό τρόπο αλλά τουλάχιστον έχουμε μια ιδέα!

Αναρωτιόμουν λοιπόν γιατί και στην Ελλάδα να μην δημιουργούνται τέτοιου είδους θέσεις? Θα μου πείτε ότι δεν έχουμε βιομηχανία ισχυρή και θα συμφωνήσω αλλά τουλάχιστον η ίδρυση επιστημονικών ινστιτούτων θα βοηθήσει την ανάπτυξη αυτή και θα δημιουργήσει και θέσεις εργασίας για μηχανικούς. Αφού δεν μπορούμε να πουλήσουμε προϊόντα ας πουλήσουμε ιδέες...     
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 07 Φεβ 2008, 17:58

Τι να σου πω ρε Vagoulas.

Σε όλα δίκιο έχεις, αλλά εδώ ή τεχνικό γραφείο θα ανοίξεις ή στην Δεή ή στην εκπαίδευση...
Τι το ψάχνεις;

Εκτός και αν εισαι υπότροφος και σε πάρει καμια Ιντρακομ....
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 07 Φεβ 2008, 18:45

lovabill έγραψε:Τι να σου πω ρε Vagoulas.

Σε όλα δίκιο έχεις, αλλά εδώ ή τεχνικό γραφείο θα ανοίξεις ή στην Δεή ή στην εκπαίδευση...
Τι το ψάχνεις;

Εκτός και αν εισαι υπότροφος και σε πάρει καμια Ιντρακομ....

Και εμείς ρε lovabill τι θα κάνουμε θα κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια να γίνουμε άλλο ένα γρανάζι του συστήματος?! Εγώ ξέρω ότι εμείς την καθορίζουμε την τύχη μας και όχι οι άλλοι...

Και στο κάτω κάτω πόσοι θα ανοίξουν τεχνικά γραφεία και πόσους θα προσλάβει αυτή η ριμαδο-ΔΕΗ (άσε που γίνεται και ιδιωτική τώρα και θα προσλαμβάνει όποιους θέλουν τα μεγάλα αφεντικά)...Άσε και η εκπαίδευση θα σου άρεσε να διδάσκεις ας πούμε πληροφορική σε παιδιά γυμνασίου?
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JoVou » 07 Φεβ 2008, 21:13

Vagoulas έγραψε:Ξεκινάω αυτό το topic με αφορμή παίδες τις αγγελίες που έβλεπα προχθές σε μια εφημερίδα και μου έκανε εντύπωση ... επίσης ζητούσαν πράγματα τα οποία δεν επισυνάπτονται τόσο στη επιστήμη μας...Παράλληλα ψάχνοντας σε ένα περιοδικό της IEEE είδα τεράστιο πλήθος αγγελιών ... οι άνθρωποι ξέραν τι ζητούσαν από θέμα γνώσεων από έναν μηχανικό...

Μπορείς να παραθέσεις δυο παραδείγματα αν έχεις χρόνο? ... είναι ενδιαφέρον να δούμε πως περιγράφουν τις απαιτήσεις τους ...

thx!
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 07 Φεβ 2008, 22:31

JoVou έγραψε:Μπορείς να παραθέσεις δυο παραδείγματα αν έχεις χρόνο? ... είναι ενδιαφέρον να δούμε πως περιγράφουν τις απαιτήσεις τους ...

thx!

Για παράδειγμα μια εταιρεία, γνωστή σε όλους μας αλλά δεν παραθέτω το όνομά της, ζητούσε ηλεκτρολόγους μηχανικούς (για να στελεχώσουν ένα τμήμα έρευνας και ανάπτυξης) οι οποίοι αρχικά να είναι συνεργάσιμοι και επικοινωνιακοί. Επίσης να γνωρίζουν πολύ καλά αγγλικά να έχουν διδακτορικό ή master σε ένα συγκεκριμένο πεδίο της επιστήμης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ήθελαν να είχες διδακτορικό στην επιστήμη των υλικών. Τέλος ήθελαν να είσαι άτομο με ηγετικές ικανότητες ώστε να διευθύνεις κάποιο project αλλά και να έχεις την ικανότητα να ασχολείσαι με πολλά πράγματα ταυτόχρονα γιατί οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές.



Άλλη εταιρεία για παράδειγμα είχε τις ίδιες απαιτήσεις,δηλαδή να είσαι συνεργάσιμος κ.τ.λ. αλλά ήθελε τουλάχιστον master στον τομέα των Συστημάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας και άλλες πολλές αγγελίες εργασίες που απαιτούσαν γνώση FPGA ή Biomedical Enginnering. Αγγελίες δηλαδή που ζητάνε ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ και όχι μαστόρια ή πλασιέ ηλεκτρολογικού εξοπλισμού.

Υ.Γ. Τα έντυπα μπορεί να μου τα ζητήσει όποιος ενδιαφέρεται. Διανέμονται δωρεάν... :)
Τελευταία επεξεργασία από Vagoulas και 07 Φεβ 2008, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JoVou » 07 Φεβ 2008, 22:48

Πολύ ωραία! Το πήραμε το μνμ που θέλαμε, που έιναι κι η απάντηση στο ερώτημα του thread.
-"Μετά το πτυχίο τι?"... Λοιπόν, μετά το πτυχίο..ΜΕΤΑπτυχιακό! Γιατί όπως βλέπετε...μετά το πτυχίο, σε καμιά από αυτές τις δουλειές δεν θα γινόμασταν δεκτοί, μιας και ζητάνε τουλάχιστο ένα master. :D

mast-όρια δλδ που λέει κι ο φίλος μου ο Vagoulas... 8)
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 07 Φεβ 2008, 22:55

JoVou έγραψε:Πολύ ωραία! Το πήραμε το μνμ που θέλαμε, που έιναι κι η απάντηση στο ερώτημα του thread.
-"Μετά το πτυχίο τι?"... Λοιπόν, μετά το πτυχίο..ΜΕΤΑπτυχιακό! Γιατί όπως βλέπετε...μετά το πτυχίο, σε καμιά από αυτές τις δουλειές δεν θα γινόμασταν δεκτοί, μιας και ζητάνε τουλάχιστο ένα master. :D

mast-όρια δλδ που λέει κι ο φίλος μου ο Vagoulas... 8)

Ξέχασα να σου πω Jovou όλες αυτές οι θέσεις εργασίας ήταν για χώρες του εξωτερικού (π.χ Κίνα, Σουηδία και μία πολύ καλή θέση στα Αραβικά Εμιράτα)...Δεν ξέρω βέβαια ποιος έχει όρεξη να ξενιτευτεί και να ψάχνει την τύχη του αλλά για Ελλάδα ομολογώ πως θέση με απαιτήσεις master ή PhD δεν βρήκα. Αν κάποιος "ξετρυπώσει" καμία παρακαλώ να με ενημερώσει και εμένα και να μην ανησυχεί...δνε θα του την φάω. :P 
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 11 Φεβ 2008, 19:54

Πρώτα απ'όλα μαθαίνοντας αναγκαστικά να δουλεύω έστω και λίγο το matlab για τη διεκπεραίωση εργασίας στα ΣΑΕ 3 διαπίστωσα ότι τόσο καιρό έβριζα από μέσα μου όποιον από τους καθηγητές μας δίδασκε κάτι και μετά έδειχνε και κάποιο παράδειγμα στο matlab, το οποίο ποτέ δεν καθόμουν να το κοιτάξω γιατί δεν ήξερα από matlab και έτσι το θεωρούσα χαζό. Είχα και τη δικαιολογία ότι δε μας το έμαθε ποτέ κανείς κι έτσι δεν καθόμουν να το μάθω από μόνος μου. Αναγκάστηκα όμως όπως είπα να το μάθω γιατί αλλιώς θα έχανα το μάθημα τζάμπα και μάλιστα είδα ότι το πρόγραμμα ΠΕΤΑΕΙ. Το μάθημα που πήρα από την ιστορία είναι ότι τελικά όταν φοιτείς σε μια σχολή, δε θα κάτσει να σου τα δώσει όλα στο πιάτο. Το ίδιο δλδ ακριβώς συμβαίνει και με το AutoCad. Είναι τελικά κάτι που θα το μάθει ο καθένας όταν έρθει το αυγό στον λώκο... Αυτά όσον αφορά το ρημάδι το AutoCad.

Όσον αφορά τις απαιτήσεις των ελληνικών εταιρειών και επιχειρήσεων, όλα είναι ευέλικτα. Προϋπηρεσία να'χεις και όλα γίνονται. Και πώς θα τη βρεις όμως την προϋπηρεσία; Επειδή εδώ οι βιομηχανίες είναι λίγες, οι θέσεις για μια καλή προϋπηρεσία δε βρίσκονται εύκολα. Δυστυχώς έχουμε μείνει ακόμα στην φιλοσοφία του: Ό,τι και να κάνεις, πρέπει να'χεις γνωστούς για να σε στηρίξουν. Ακόμα δεν είμαστε ικανοί να επιλέξουμε με βάση τα προσόντα του καθενός κι όχι μόνο αυτό, αλλά και με βάση τη θέση που θέλουμε να καλυφθεί. Έχετε την εντύπωση ότι αυτό το τελευταίο ξέρουν να το κάνουν πολλοί; Όλοι θέλουν έναν άνθρωπο για όλες τις δουλειές πάντα. Πάντως δεν είναι τόσο δυσοίωνα τα πράγματα.

Για το μεταπτυχιακό εγώ ακόμα είμαι λίγο αμφίρροπος. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν χρειάζεται για την Ελλάδα αλλά δεν είμαι σίγουρος κι ότι δε χρειάζεται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται στο εξωτερικό. Τα ρίσκα όμως για την Ελλάδα κάνοντας ένα μεταπτυχιακό είναι πολλά. Είναι τα επιπλέον χρόνια που θα ξοδέψεις παίρνοντάς το. Είναι τα λεφτά που θα ξοδέψεις παίρνοντάς το. Τέλος, είναι κι αυτό που πολλοί λένε: "Ο γιος μου με 5 πτυχία και δεν μπορεί να βρει δουλειά...". Η δικιά μου στάση προς το παρόν για το θέμα είναι, μετά τη σχολή στρατό και μετά το στρατό είτε δουλειά σε κάποια εταιρεία με προοπτικές είτε αν δεν πιάσει το πρώτο ενδεχόμενο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JoVou » 11 Φεβ 2008, 23:34

JimMichael έγραψε:...Το μάθημα που πήρα από την ιστορία είναι ότι τελικά όταν φοιτείς σε μια σχολή, δε θα κάτσει να σου τα δώσει όλα στο πιάτο!

Καταρχήν,χαίρομαι που συμφωνείς με κάτι που πιστεύω και ανέφερα πολλές φορές εδώ μέσα, ότι καθένας δουλεύει μόνος του για να..εμπλουτίσει με οποινδήποτε τρόπο τον εαυτό του.

Όσον αφορά τις απαιτήσεις των ελληνικών εταιρειών και επιχειρήσεων, όλα είναι ευέλικτα. Προϋπηρεσία να'χεις και όλα γίνονται. ..Δυστυχώς έχουμε μείνει ακόμα στην φιλοσοφία του: Ό,τι και να κάνεις, πρέπει να'χεις γνωστούς για να σε στηρίξουν...Η δικιά μου στάση προς το παρόν για το θέμα είναι, μετά τη σχολή στρατό και μετά το στρατό είτε δουλειά σε κάποια εταιρεία με προοπτικές είτε...

Αν κατάλαβα καλά, έχεις ήδη κάποιο γνωστό στο μυαλό σου, για να μιλάς με σιγουριά ότι θα μπεις σε μια εταιρία με προοπτικές...αμέσως μετά τη σχολή...(άρα δίχως προυπηρεσία...την οποία θεώρησες σχεδόν απαραίτητη...)
Τουλάχιστο εμένα, ομολογώ πως με μπέρδεψες! :-\
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 12 Φεβ 2008, 00:01

Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Ναι μεν σωστά υπέθεσες ότι έχω κάποιες γνωριμίες. Όμως αν βασιζόμουν μόνο σε αυτές, σε περίπτωση που ναυαγούσαν τα σχέδια αυτά θα'μενα ξεκρέμαστος, γι'αυτό σκέφτηκα και το μεταπτυχιακό. Παρ'όλα αυτά, αυτό που μάλλον δε μετέφερα σωστά ήταν η δουλειά με προοπτικές... Λέγοντάς το εννοούσα μια πρώτη δουλειά που θα μπορέσει να καλύψει το κενό Προύπηρεσία: στο βιογραφικό, αλλά αν είναι και εφικτό, εκτός από την προϋπηρεσία, να μπορέσεις και να ανελιχθείς μελλοντικά. Όχι και κάτι εύκολο βέβαια ούτε και τόσο εύκαιρο.. αλλά πιθανό. Απλά δεν ήθελα να το δέσω philips και καλά ότι η πρώτη δουλειά θα'ναι υποχρεωτικά αυστηρό στυλ προϋπηρεσίας και μόνο.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό laplace » 17 Φεβ 2008, 18:28

Σε γενικές γραμμές ένας απόφοιτος με βαθμό 7.5++ που έχει τελειώσει στα 5-6 χρόνια πόσο εύκολο είναι να βρει μια αξιοπρεπή εργασία από το τμήμα μας(στην Ξάνθη πάντα εννοώ),υποθέτοντας ότι αυτός δεν έχει πολιτικό μέσο ή γνωριμίες? και 2ον μας δέχονται σε μεταπτυχιακά στο εξωτερικό σε καλά πανεπιστήμια εύκολα ή δύσκολα? π.χ. αναφέρω umist,imperial college london,ecole de mines de Paris,Πολυτεχνείο Μονάχου και άλλα αυτής της κατηγορίας
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό panxer » 17 Φεβ 2008, 20:56

CAD χρειάζεται να ξέρεις να δουλεύεις, πώς αλλιώς θα κάνεις το ηλεκτρολογικά/αποχέτευση/φωτισμό/ασανσέρ αν δουλέψεις σε γραφείο που κάνει μελέτες;

Θα σου πασάρουν τα σχέδια του πολιτικού μηχανικού/αρχιτέκτονα σε CAD, και θα αρχίζεις να σχεδιάζεις πάνω του και να τραβάς καλωδίωση.

Αν θες να πάρεις μια γεύση -και ίσως να μάθεις και κάτι- κατέβασε προγράμματα της 4Μ (Fine/ADAPT) που είναι ουσιαστικά μια υλοποίηση του IntelliCAD, κάτι που χρησιμοποιείτε αρκετά στην ντόπια αγορά. Έχει μέσα εργαλειάκια που σου βγάζουν ψιλοέτοιμα και τα έντυπα που θα συμπληρώνεις για τις μελέτες κλπ..

Έτσι για αρκετούς απ'όσους αποφοιτήσουν θα είναι η δουλειά, θα τρως το πουλί από το αφεντικό σου και τους πελάτες θα κάνεις τα σχεδιάκια σου, άντε καμιά επίβλεψη στα δυόροφα θα πάρεις τα 700-800 αν δουλεύεις περιφέρεια, και θα λές και ευχαριστώ.

Μηχανές και βέβαια θα χρειάζεται να ξέρεις, όχι βέβαια όπως γίνεται εδώ πέρα στο μάθημα.. Πιό πολύ σε βοηθάνε οι ΕΤΕΠ στα εργαστήρια και οι ΜΔΕ να μάθεις τίποτα παρά το μάθημα. ΣΗΕ και μηχανές πάνε πακέτο. Κάποιοι θα δουλέψουν στη ΔΕΗ, και κάποιοι θα δουλέψουν σε εργοστάσιο/μονάδα που θα έχει υποσταθμούς, που πάς ρε καραμήτρο αν δεν ξέρεις που πάνε τα καλωδιάκια και τα κουμπάκια..

Από εμπειρία από φίλο στο εμπ, πιάνει δουλειά και είχαν έναν Υ/Σ ΜΤ μέσα της Siemens, γαμήθηκε να διαβάζει τόμους μάνουαλ. Τελικά οι 'παλιοί' ηλεκτρολόγοι/μηχανολόγοι και οι εργοδηγοί του δωσαν να καταλάβει.

Δίκτυα/Τηλέπ ανάλογα το πού θα πας πάλι. Αλλά και εκεί (ντάξει Τηλέπ δεν κατέχω οπότε κρατάω πισινή) θα σε ξεβγάλει η ίδια η δουλειά.

Γενικά, το πτυχίο σου εξασφαλίζει εργασιακά δικαιώματα. Και σε κάποιο βαθμό τη δυνατότητα να μην πέσεις σε χειρωνακτικές εργασίες. Μην περιμένεις να είναι κομμένες και ραμμένεις οι αγγελίες στα μέτρα σου.

Πολύ θα θέλαν τα αδειφάγα αφεντικά να σε στίβουν τα πανεπιστήμια και να σε βγάζουν έτοιμο 'κουστούμι' για την επιχείρηση τους. Αλλά μη τρελαθούμε και αρχίσουμε να ζητάμα εξειδίκευση του τύπου κάνουμε τους Τηλεπ σε -> 'ΗΜΜΥ ΔΠΘ - Τομέας wannabe υπάλληλος στην ιντρακόμ στο τομέα ασύρματων ζεύξεων'.

Α, και κάτι άλλο πάνω στα ζητούμενα των αγγελιών.
Το κλασσικό:
"Ζητείται ΗΜΜΥ, στρατωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες, άδεια οδήγησης μηχανής και α/του, μέχρι 32 ετών. Προϋπηρεσία σε Μελετητικό γραφείο, γνώση aCAD/IntellιCAD, σχεδίαση δομημένης καλωδίωσης, συστήματα *ΝΙΧ/HP-UX/IOS/Win2k-NT, προγραμματισμό μικροελεγκτών, τύπωση EEPROM, Oracle/MySQL, Java/C++, εξοικείωσh σε περιβάλλον .ΝΕΤ, C#/.asp, ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών, CGI/PHP/SQL, δυνατότητα συντήρησης και ανάπτυξης των εταιρικών CMS, ERP. Εμπειρία σε εγκατάστασεις Siemens σειρά 35512/1 Μ/Σ. Γνώση χρήσης του Illy Gamw-k-dernw καφεδιέρας, Espresso/Cappucino, Ελληνικός, Μoccacino, Machiatto. Από νέα δυναμική εταιρία στην Καρδίτσα, 4ωρη απασχόληση. Επικοινωνία: ΣμαςΜάιΜπαλλς Α.Ε. Κος Παναγιώτης "

Μην ψαρώνετε.. Ο συγκεκριμένος θα έψαχνε ένα θύμα να τον έχει για 'γενική χρήση', νεαρό να του φτιάχνει κ καφέδες, να του πηγαίνει και την κόρη φροντιστήριο. Θα πας να δουλέψεις και ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ θέλει σου δίνει και ΙΚΑ, θα πάρεις 450 ευρώ μαύρα, και θα κάνεις μαλακίες..

Όπως και αγγελίες του τύπου:
"Η Gamati A.E. ηγέτις στο χώρο των Τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα, ζητά Junior DBMS Developer Assistant, πτυχιούχο ΗΜΜΥ η Πληροφορικής ΑΕΙ. Να γνωρίζει επίσης A, B , C. Eξοικείωση με D,E,F. Προυπηρεσία 2 ετών στο αντικείμενο. Για το τομέα ERP της SxedonGamatis Α.Ε. θυγατρικής μας. Δυνατότητα 8ώρου, μπόνους. Αποστολή CV στο www.gamati.com'

Που θέλουν ένα πιτσιρικά (μισθολογικά, όχι ηλικιακά) ΗΜΜΥ, να τους φτιάνει τις βάσεις αλλά και όχι μόνο. Θα παίρνει τον βασικό μισθό με 'ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ' 8ώρου, και για να μην πεις οτι σε κλέβουν (όχι βέβαια) σου δίνουν και ΜΠΟΝΟΥΣ! Ώ, θεοί, τί τέλεια ευκαιρία. Θα κάνω υπερωρίες και στα μέτρα της ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑΣ θα μου δινουν χαρτζηλίκι!

Α και μη σχολιάσω τη μόδα να σκάνε οι αγγελίες για την Ανελκυστηρέξ Ο.Ε. στα αγγλικά ε;..

Γενικά, ψυχραιμία, θα μας τρελάνουν τα αφεντικά αν δεν τους τρελάνουμε εμείς πρώτα..
Παν.Μ.
Άβαταρ μέλους
panxer
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 04 Φεβ 2008, 11:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό laplace » 18 Φεβ 2008, 18:17

Δν απάντησε κανείς στην ερώτησή μου ακόμα :P Όλες οι τεκμηριωμένες απόψεις καλοδεχούμενες...
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 18 Φεβ 2008, 18:25

laplace έγραψε:Σε γενικές γραμμές ένας απόφοιτος με βαθμό 7.5++ που έχει τελειώσει στα 5-6 χρόνια πόσο εύκολο είναι να βρει μια αξιοπρεπή εργασία από το τμήμα μας(στην Ξάνθη πάντα εννοώ),υποθέτοντας ότι αυτός δεν έχει πολιτικό μέσο ή γνωριμίες? και 2ον μας δέχονται σε μεταπτυχιακά στο εξωτερικό σε καλά πανεπιστήμια εύκολα ή δύσκολα? π.χ. αναφέρω umist,imperial college london,ecole de mines de Paris,Πολυτεχνείο Μονάχου και άλλα αυτής της κατηγορίας


1. Αν ψάξεις για προκυρήξεις και τρέχεις κάθε μέρα από γραφείο σε γραφείο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις κάτι που να σου αρέσει. Στην τελική ανοίγεις Γραφείο Τεχνικών Μελετών και με τη μαγκια σου σε ψάχνουν και γίνεσαι εσύ το μέσο σε άλλους. Δυστυχώς αν κάποιος έχει μέσα, μπορεί με λιγότερη δουλειά να πετύχει τα ίδια. Η ζωή είναι δύσκολη...

2. Τα καλά πανεπιστήμια θέλουν συστάσεις....Ή λεφτά! Οπότε ή λυώνεις στη δουλειά ή ρωτάς τον μπαμπά. Η ζωή είναι δύσκολη...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 18 Φεβ 2008, 20:16

Όσον αφορά τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που μας δέχονται, το 2003 που ειχα δει ένα ενημερωτικό φυλλάδιο για τα so called καλά πανεπιστήμια της Αμερικής, είχα δει ότι θέλαν όλα από 9,0 και πάνω. Από 7,5 και πάνω θέλαν άλλα τα οποία τότε σίγουρα δε θα τα ήξερα, αλλά στο κάτω κάτω αυτά που γνώριζα τότε θα ήταν μόνο αυτά που έμαθα μέσω των ταινιών στην τηλεόραση που έβλεπα. Το συμπέρασμά μου από την όλη ιστορία ήταν ότι για να είμαι σίγουρος για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, θα πρέπει να βγάλω το λιγότερο 7,5 μέσο όρο. Αυτά για το 2003 όμως. Για τώρα δε γνωρίζω και τόσα πολλά.

Τώρα για την εύρεση εργασίας που λες χωρίς μέσο ή γνωριμίες, σαφώς και μπορείς να βρεις. Τα πράγματα δεν είναι απολύτως τραγικά πια. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Αυτό που σίγουρα εξασφαλίζεις παίρνοντας το πτυχίο σου από εδώ είναι το ότι δε θα πεινάσεις (ή όπως μας είπε ένας καθηγητής - το πτυχίο σας λέει σε αυτόν που θα σας προσλάβει ότι ο κάτοχός του ΔΕΝ είναι βλάκας). Το αν θα καταφέρεις όμως να βγάλεις λεφτά, είναι στο δικό σου χέρι. Η διαφορά σου με κάποιον που έχει γνωριμίες και μέσα είναι το ότι αυτός έχει περισσότερες πιθανότητες να βρει κάτι που του αρέσει και πιο γρήγορα απ'όσο εσύ.

Άποψή μου: Ας πάρουμε το πτυχίο με έναν καλό βαθμούλη, ας πάμε και στρατό να εκπληρώσουμε τη θητεία μας και μετά μπορούμε να δούμε με περισσότερη άνεση τα δεδομένα και να βγάλουμε την καλύτερη για τον εαυτό μας απόφαση.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron