Μετά το πτυχίο...Τι?

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JoVou » 19 Φεβ 2008, 00:12

panxer έγραψε:Αν θες να πάρεις μια γεύση -και ίσως να μάθεις και κάτι- κατέβασε προγράμματα της 4Μ (Fine/ADAPT) που είναι ουσιαστικά μια υλοποίηση του IntelliCAD, κάτι που χρησιμοποιείτε αρκετά στην ντόπια αγορά. Έχει μέσα εργαλειάκια που σου βγάζουν ψιλοέτοιμα και τα έντυπα που θα συμπληρώνεις για τις μελέτες κλπ..


Καλή ιδέα panxer...
και θα πρότεινα στα παιδιά, για να πάρουν 'αναγκαστικά' μια ιδέα από αυτά τα προγράμματα και να θυμηθούν λίγα από ηλεκτρολογικό σχέδιο...πολύ λίγα όμως..να επιλέξουν το μάθημα "Σχεδιασμός ηλεκτρομηχ/κων εγκαταστάσεων με Η/Υ" σαν μάθημα επιλογής του 8ου εξαμήνου που έπεται, όπου είδαμε μερικά βασικά των προγραμμάτων Fine & ADAPT της 4Μ. Διδάσκων μαθήματος: Σ. Μουρούτσος.
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 19 Φεβ 2008, 00:43

Συμφωνώ απόλυτα με Jovou. Το μάθημα αυτό, όσο κι αν οι συνθήκες δεν είναι ευνοϊκές, δεν αποτελεί χάσιμο χρόνου. Απεναντίας είναι μεγάλο κέρδος η εξοικείωση που προσφέρει, όχι μόνο με τέτοιου είδους προγράμματα, αλλά και με τις μελέτες που γίνονται για ένα κτίριο στη γενικότερή του έννοια.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 22 Φεβ 2008, 15:23

Παρακολούθησα την συζήτηση που κάνατε τόσο καιρό (έλειπα λόγω διακοπής internet ) για το τι θα κάνουμε μετά το πτυχίο... Με παράπονο μου όμως δεν άκουσα από κανένα να λέει ξεκάθαρα να κάνει αυτό που του αρέσει. Δηλαδή δεν βγήκε ο Vagoulas να πει : "Μάγκες εγώ θα πάω να κάνω μεταπτυχιακό στην μπουγατσοκοφτική με λέιζερ στην Τρασυλβανία...γιατί έτσι μου αρέσει". Μήπως (λέω μήπως...) είναι λίγο λάθος η φιλοσοφία μας σχετικά με το τι θα κάνουμε μετά. Θεωρώ πως άμα ασχοληθείς με αυτό που σου αρέσει νομίζω πως θα κάνεις πολλά πράγματα μόνο και μόνο γιατί έχεις μεράκι. Προσωπικά το να βγω από εδώ και να κάνω μελέτες και σχέδια δεν μου λέει τίποτα και ξεκαθαρίζω πάλι ότι μιλάω για μένα. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν τομείς στην Ελλάδα που μπορούν να σε απορροφήσουν σε αυτό που αγαπάς αλλά γενικά έχει ο θεός για όλους και οι "καλοί" δεν χάνονται.

Όσο αναφορά τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό αυτό που μετράει περισσότερο είναι οι καλές συστατικές επιστολές αρχικά και αργότερα η γλώσσα και ο βαθμός. Πάντως από όσο ξέρω από αυτούς που πήγαν έξω πήγαν εκεί συστημένοι από κάποιον καθηγητή όχι πως τα παιδιά δεν άξιζαν. Άξιζαν και με το παραπάνω αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο να παίρνω ένα άτομο το οποίο δεν το έχω ξαναδεί ποτέ μου και άλλο να μου το συστήνει κάποιος πιο έμπιστος.

Τέλος όσο αναφορά το βαθμό που έχεις βγάλει ή τα χρόνια που έκανες για να τελειώσεις την σχολή δεν νομίζω ότι πολυενδιαφέρει τις επιχειρήσεις. Οι πιο πολλές θέλουν το μοντέλο του του ανθρώπου που κάνει πάρα πολλά αλλά ζητάει πάρα πολύ λίγα!
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό megatron » 05 Σεπ 2008, 18:26

Όλα όσα αναφέρθηκαν από τους παραπάνω, ήταν πάρα πολύ ουσιώδη και σημαντικά, μιας και όλους μας ενδιαφέρει το επαγγελματικό μας μέλλον, η επαγγελματική μας αποκατάσταση.Γιατί, για να μην γελιόμαστε, είναι πολύ σημαντικό να έχουμε σοβαρά υπόψη το βιοποριστικό ώστε να μπορέσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς.Παρόλο που θα ήθελα να δώσω την δική μου άποψη γύρω από το θέμα, θα σας παραθέσω την άποψη ενός πρώην συμφοιτητή μας από το ΑΠΘ (αξίζει να την διαβάσετε...), ο οποίος έχει μπει ήδη στην αγορά εργασίας, και βλέπει με ένα πιο ρεαλιστικό μάτι την υπάρχουσα κατάσταση....

Ορίστε και το Link...

http://www.ee.auth.gr/forum/viewtopic.php?f=17&t=440&sid=bd94c187a82579bde7902664787bae98
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 18:48

Μπορώ να πω πως το link αυτό είναι πολύ καλό... Μας προσγειώνει και λίγο στην πραγματικότητα του ότι δεν πρέπει να περιμένουμε με το που βγούμε από το πανεπιστήμιο να παίρνουμε και 3000Ε στην τσέπη κάθε μήνα...
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό megatron » 05 Σεπ 2008, 19:01

JimMichael έγραψε: Μας προσγειώνει και λίγο στην πραγματικότητα του ότι δεν πρέπει να περιμένουμε με το που βγούμε από το πανεπιστήμιο να παίρνουμε και 3000Ε στην τσέπη κάθε μήνα...


Ακριβώς έτσι είναι JimMichael...Το παλικάρι ουσιαστικά λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους...Ειδικά εδώ στην Ελλάδα, δεν ξέρεις και πολύ τι σε περιμένει... ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 05 Σεπ 2008, 21:07

Φυσικά τα λέει καλά το παιδί ειδικά στο τέλος που αναφέρει ουσιαστικά ότι είμαστε μια χώρα στάσιμη τεχνολογικά και σε λίγα χρόνια ένα ΗΜΜΥ δεν θα μπορεί να του παρέχει εργασία στο αντικείμενό του. Λογικό μου ακούγεται όταν σχεδόν όλη η χώρα λειτουργεί με την "καρέκλα του δημοσίου" και με το πως θα κλέψω το κράτος και τον διπλανό μου λογικό να είμαστε σε αυτήν την προτόγονη, σε σχέση με τις άλλες χώρες τη ΕΕ, κατάσταση. Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να βάλουν κάποιοι μυαλό, ίσως τα πράγματα πρέπει να φτάσουν σε πολύ χαμηλό επίπεδο να ισοπεδωθούν και μετά να τα ξαναφτιάξουμε από την αρχή μπορεί να είναι μια λύση, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ποτέ με το Ελλαδιστάν.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 21:19

Η Ευρώπη μας κατηγορεί γιατί προσφέρουμε μονάχα υπηρεσίες. Και λογικό αφού και οι λίγες βιομηχανίες που'χουμε κλείνουν η μια μετά την άλλη (βλ. Κλωστοϋφαντουργία) και μετακομίζουν στα Βαλκάνια για φτηνότερα εργατικά χέρια. Αλλά φταίμε κι εμείς όχι μόνο γιατί είμαστε βολεψάκηδες Vagoulas, αλλά και γιατί είμαστε έρμαια της μαρκοθηρίας... Άμα το αμάξι δεν είναι vw, άμα το κινητό δεν είναι SE, άμα η μπλούζα δεν είναι Tommy και πόσα άλλα άμα. Τυχαία παραδείγματα όλα, αν και με εξαίρεση την ενδυμασία, τπτ από τα άλλα δεν παράγουμε. Αλλά και να πάμε σε αυτά που παράγουμε, κονσέρβες, μαγιονέζες, όποιο προϊόν θέλετε πάρτε σαν παράδειγμα, έχουμε την φιλοσοφία ότι το ξένο είναι καλύτερο. Αλλιώς ακούγεται να πει κάποιος έχω χώρο αναψυχής κι αλλιώς cafe-bar-restaurant, αλλιώς να πεις πρατήριο ρούχων κι αλλιώς boutique, αλλιώς να πεις επιστήμη υπολογιστών κι αλλιώς computer science.

Μπορεί να τα συνειδητοποιούμε όλα αυτά, αλλά θέλω να δω και κατά πόσο θα τα κάνει πράξη ο καθένας μας αυτά όταν θα μπουν κι άλλες έγνοιες στο κεφάλι μας...
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό macJohn » 05 Σεπ 2008, 21:42

JimMichael έγραψε:Αλλιώς ακούγεται να πει κάποιος έχω χώρο αναψυχής κι αλλιώς cafe-bar-restaurant, αλλιώς να πεις πρατήριο ρούχων κι αλλιώς boutique, αλλιώς να πεις επιστήμη υπολογιστών κι αλλιώς computer science.

Μπορεί να τα συνειδητοποιούμε όλα αυτά, αλλά θέλω να δω και κατά πόσο θα τα κάνει πράξη ο καθένας μας αυτά όταν θα μπουν κι άλλες έγνοιες στο κεφάλι μας...


Sorry, αλλά δεν πρόκειται να πω το bit-δυφίο,το byte-δυφιοσυλλαβή, το C.D. - Συμπακτο Δίσκο κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 05 Σεπ 2008, 21:50

Ούτε κι εγώ μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο. Ακούγεται χαζό ναι. Αλλά σκέφτηκες ποτέ γιατί ακούγεται χαζό; Δηλαδή είναι καλύτερο να τα λέμε έτσι; Τελος πάντων βγαίνουμε εκτός θέματος και δε θα το συνεχίσω εδώ.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό alehunter » 18 Ιούλ 2013, 12:16

Επειτα απο μια συζυτηση που ειχα και μια προχειρη ερευνα στο forum βρηκα αυτο το θεμα και ειπα να το αναβιωσω.
Εχωντας μονο 2 χρονια στην σχολη ξερω οτι δεν ειμαι και ειδημων αλλα και παλι θα εκφρασω τις ανησυχιες μου:

σχετικα με την εργασια λοιπον δεν μπορω να φανταστω ποιο ειναι το νοημα ολων αυτων που κανουμε.
π.χ. στην νομικη μαθαινουν για τους νομους, πληροφορικη μαθαινουν γλωσσες προγραμματισμου εμεις τι?
εστω οτι τελειωνω καποτε την σχολη ποιες απο τις γνωσεις μου-μαθηματα θα χρησιμοποιησω?
Στις αγγελιες παντως γενικα το μονο που πραγματικα βρισκω σαν επαγελματικη διεξοδο για ενα νεο μηχανικο ειναι εκτιμησεις αρα δεν νμζ οτι απο εκει μπορω να εξαγω καποιο συμπερασμα καθως δεν εχει σχεση με τη σχολη αυτη η εργασια αλλα με τις αντιστοιχες Εγκυκλιους (προφανως εχει και καποιες αλλες αγγελιες αλλα ολες απαιτουν προυπηρεσια)
Επισησ, σχετικα με τα ατομα που βρηκα και ρωτησα(40αρηδες κυριως αποφοιτους) 9/10 δουλευουν σε εταιριες κυριως ως διευθυντες(μια χαρα) αλλα και παλι δεν χρησιμοποιουν καποια γνωση απο την σχολη. μαλιστα,ως επι το πλειστον ασχολουνται με logistics
Τελος, σχετικα με το εξωτερικο που ολοι μας τοσο προθυμα λεμε οτι θα παμε αν καποιος αποφοιτος το καταφερει ποια ακριβως θα ειναι η εργασια του και σε ποιο/τι τομεα?γενικα τι θα κανει ακριβως δεν μπορω να αντιληφθω.

Υ.Γ. σχετικα με την σχολη αμα εξαιρεσουμε τις γλωσσες προγραμματισμου, δε νμζ να μου εχει μεινει κατι ουσιαστικο περα απο απειρα ανουσια μαθηματικα . ακομα και μαθηματα που εχουν καποιο ενδιαφερον και εντασσονται στο αντικειμενο ενος ημμυ οπως πχ η μικροηλεκτρονικη δεν μπορω να τα φανταστω στην αγορα εργασιας. γενικοτερα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νοημα των σπουδων μας τοσα χρονια και γενικοτερα τι ειναι αυτο που στο τελος μας-μου μενει-χρειαζομαι...
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Ιούλ 2013, 00:16

Αυτό το πρόβλημα του "τι χρειάζεται" από όλα όσα διαβάζουμε το έχουν όλες οι σχολές από την ιατρική και βάλε. Και δεν είναι τωρινό φαινόμενο. Πάντα υπήρχε.
Εκεί που θα μάθεις τι ακριβώς χρειάζεται είναι όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.

Γενικότερα στις ημέρες μας αυτό που πουλάει αρκετά είναι ο προγραμματισμός. Ξέρω πολλούς, ακόμα και ενεργειακούς και όχι μόνο από Ξάνθη, που στράφηκαν προς τα εκεί γιατί έβρισκαν πιο εύκολα δουλειά. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα. Ειδικά στο εξωτερικό θέλουν ανθρώπους για software. Ξέρεις; Σε παίρνουν. Δεν ξέρεις..Δυστυχώς υπάρχουν και άλλοι από πίσω που περιμένουν.

Η δικαιολογία των περισσότερων "δεν ειμαι προγραμματιστής" είναι μεν σωστή αλλά όχι όπως το εννοούν για να δικαιολογήσουν το ότι δεν έκατσαν να μάθουν. Δεν είμαστε προγραμματιστές για τον προγραμματισμό, αλλά όταν θα θελήσεις να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις κάτι, δυστυχώς/ευτυχώς στο 90% των περιπτώσεων, θα πρέπει κάτσεις μπροστά σε έναν υπολογιστή να γράψεις κώδικα.
Σήμερα όποιος τελειώνει ηλεκτρολογος και δεν γνωρίζει 5 βασικά πράγματα προγραμματισμού θεωρείται αναλφάβητος ειδικά αν είναι και ηλεκτρονικός.

Οπότε εκεί πρέπει να ρίξεις μεγάλη προσοχή γιατί είναι μια διέξοδος. Και μην περιμένεις μόνο από το τι θα μάθεις στη σχολή. Στη σχολή θα σου δώσουν 5 βασικές έννοιες σε ένα εξάμηνο. Μετά είναι δικό σου καπέλο το πόσο θα εντρυφήσεις.

Αυτά με τους διευθυντές, πιστεύω τα λένε οι πρωτοετείς μεταξύ τους για να χαίρονται :P
Οι εποχές είναι δύσκολες και τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν έχει καμμια σχέση η γενιά των 40άρηδων με τη δική μας.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Ιούλ 2013, 14:40

brera έγραψε:Αυτό το πρόβλημα του "τι χρειάζεται" από όλα όσα διαβάζουμε το έχουν όλες οι σχολές από την ιατρική και βάλε. Και δεν είναι τωρινό φαινόμενο. Πάντα υπήρχε.
Εκεί που θα μάθεις τι ακριβώς χρειάζεται είναι όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.

δεν συμφωνω ολες αυτες οι σχολες εχουν καθαρα πραγματα που τπυς χρειαζονται. ιατρικη πχ εειδη εχω και γνωστο μου δεν κανουν κατι ακυρο το μονο ας πουμε ακυρο μαθημα ειναι η βιολογια και κατι ελαχιστες χαζοχημειες ολα τα αλλα ειναι απαραιτητα για την μεταπειτα επαγγελματικη τους πορεια(κατι ανατομιες κτλπ )
αν ειναι να μαθω στην αγορα εργασιας τι ακριβως μου παρεχει η σχολη?γιατι τοση κουραση απλα για το πτυχιο; και μην ακουσω οτι και καλα ειναι μονο και μονο για το ''τροπο σκεψης που θα εχεις οταν αποφοιτητησεις'' μου ακουγεται γενικο στην καλυτερη



Σήμερα όποιος τελειώνει ηλεκτρολογος και δεν γνωρίζει 5 βασικά πράγματα προγραμματισμού θεωρείται αναλφάβητος ειδικά αν είναι και ηλεκτρονικός.
νομιζα, οτι ασχολουνται οχι με γλωσσες προγραμματισμου αλλα γενικοτερα με ηλεκτρονικες σε αυτο το τομεα κανω λαθος? Επισησ,που κολλαει αυτο αφου στο πτυχιο δεν αναγραφεται καπου ποιο τομεα διαλεξες πχ ενας ενεργειακος μπορει να δουλεψει στον ΟΤΕ ενας τηλεπ στη ΔΕΗ κτλπ Τι σου παρεχεται μετα το 3ο ετος και το αναφερεις αυτο?

Οπότε εκεί πρέπει να ρίξεις μεγάλη προσοχή γιατί είναι μια διέξοδος. Και μην περιμένεις μόνο από το τι θα μάθεις στη σχολή. Στη σχολή θα σου δώσουν 5 βασικές έννοιες σε ένα εξάμηνο. Μετά είναι δικό σου καπέλο το πόσο θα εντρυφήσεις.
σε τι ομως δλδ περα απο σελιδες=html=joomla τι αλλο χρειαζεται να μαθεις-κανεις μονος σου?τεραστιος χωρος-τομεας απασχολησησς με τι να πρωτο αρχισεις?
Αυτά με τους διευθυντές, πιστεύω τα λένε οι πρωτοετείς μεταξύ τους για να χαίρονται :P
Οι εποχές είναι δύσκολες και τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν έχει καμμια σχέση η γενιά των 40άρηδων με τη δική μας.

αυτα με τους διευθυντες ναι οκ δεκτο αλλα εμενα δε με το ειπαν απο προσωπικες εμπειριες μιλαω. για το αλλο επιχειρημα οκ δεκτο αλλα και παλι δεν απαντησες στο καιριο ερωτημα του τι ακριβως κανεις-μαθαινεις κατα την φοιτηση σου....
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Ιούλ 2013, 21:24

alehunter έγραψε:δεν συμφωνω ολες αυτες οι σχολες εχουν καθαρα πραγματα που τπυς χρειαζονται. ιατρικη πχ εειδη εχω και γνωστο μου δεν κανουν κατι ακυρο το μονο ας πουμε ακυρο μαθημα ειναι η βιολογια και κατι ελαχιστες χαζοχημειες ολα τα αλλα ειναι απαραιτητα για την μεταπειτα επαγγελματικη τους πορεια(κατι ανατομιες κτλπ )
αν ειναι να μαθω στην αγορα εργασιας τι ακριβως μου παρεχει η σχολη?γιατι τοση κουραση απλα για το πτυχιο; και μην ακουσω οτι και καλα ειναι μονο και μονο για το ''τροπο σκεψης που θα εχεις οταν αποφοιτητησεις'' μου ακουγεται γενικο στην καλυτερη

Εγώ δεν έχω γνωστό. Με δύο γονείς γιατρούς, και τον αδελφό μου τώρα στο 3ο έτος πίστεψέ με, άσχετα κάνουν σε σχέση με αυτά που όντως θα σου χρειαστούν. Σάλτσες, σάλτσες και ουσία καμμία.

Όταν θα σου έρθει ένας άρρωστος δεν πρέπει να του αραδιάσεις τις 78 περιπτώσεις που γράφει το βιβλίο. Δεν τον νοιάζει πως γίνονται οι ενώσεις στα νεύρα, ποια είναι η χημική εξίσωση κλπ. Και αυτά πρέπει να τα γνωρίζεις αλλά στο τέλος πρέπει να ξέρεις πού να εστιάσεις. Θέλει να του πεις, φίλε έχεις αυτό, αυτή είναι η θεραπεία, τέλος. Και αυτά δυστυχώς δε μαθαίνονται στις σχολές.
Όταν θα χαλάσει μια μηχανή στο εργοστάσια δε πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς "πως λειτουργει μια μηχανή, βασικές αρχές μηχανής, πιθανές βλάβες μηχανής". Αν δεν έχεις δει ποτέ μηχανή εργοστασίου στην πραγματικότητα, ό,τι θεωρία και να ξέρεις λύση δεν πρόκειται να δώσεις.
Όταν δε θα σου τρέχει ο κώδικας δε θα κάτσεις να σκεφτείς τι λέει η θεωρία. Από την εμπειρία θα στοχεύσεις και θα πεις "αυτό πρέπει να φταίει".
Σίγουρα θα μπορούσαν να διδάσκονται όλα αυτά. Αλλά κατά πλειοψηφία, δε διδάσκονται. Δε θέλω να μου πει ο καθηγητής τι λέει το βιβλίο. Αυτό το διαβάζω και σπίτι μου. Θέλω να μου πει 5-10 πρακτικά πράγματα που πρόκειται να αντιμετωπίσω.

Ναι, είτε το πιστεύεις είτε όχι, με το πτυχίο έχεις 5 βασικές γνώσεις από το κάθε μάθημα, και αυτό που παίρνεις είναι ο τρόπος σκέψης και το πως θα σκέφτεσαι για να βρεις μια λύση. Θα έπρεπε να παίρνεις και άλλα, πιο ουσιαστικά πράγματα συμφωνώ, αλλά αυτό συμβαίνει.
Θα ξέρεις που πρέπει να ψάξεις έχοντας τις γνώσεις που απέκτησες από τη σχολή.
Για παράδειγμα, πάρε έναν φοιτητή ιατρικής και πες του "πάει αργά ο υπολογιστής". Δε θα ξέρει ούτε από που να ξεκινήσει να ψάχνει..

alehunter έγραψε:νομιζα, οτι ασχολουνται οχι με γλωσσες προγραμματισμου αλλα γενικοτερα με ηλεκτρονικες σε αυτο το τομεα κανω λαθος? Επισησ,που κολλαει αυτο αφου στο πτυχιο δεν αναγραφεται καπου ποιο τομεα διαλεξες πχ ενας ενεργειακος μπορει να δουλεψει στον ΟΤΕ ενας τηλεπ στη ΔΕΗ κτλπ Τι σου παρεχεται μετα το 3ο ετος και το αναφερεις αυτο?

Δεν είπα ότι ασχολούνται με γλώσσες προγραμματισμού καθαρά. Αλλά όταν θα πας να σχεδιάσεις ένα ψηφιακό κύκλωμα για παράδειγμα, στη δουλειά, δε θα σου ζητήσουν να το σχεδιάσεις στο χαρτί. Δε θα σου πουν "σχεδίασε μια "ΝAND" " αλλά ένα ολόκληρο τέρας. Μέσω κώδικα θα το κάνεις, ή θα χρησιμοποιείς διάφορα άλλα προγράμματα.
Όταν θα σου πουν πρέπει να κάνεις κάτι με επεξεργασία εικόνας, δεν πα να ξέρεις όλες τις μεθόδους από το βιβλίο από έξω και ανακατωτά, αν δεν γράψεις κώδικα αποτέλεσμα δε θα βγει. Και το μόνο που νοιάζει το αφεντικό δεν είναι τι ξέρεις, αλλά αν μπορείς να του βγάλεις αποτέλεσμα.

Για το δεύτερο σκέλος δεν έχει σημασία τι γράφει στο πτυχίο. Πρακτικό είναι το θέμα.
Πχ είσαι ηλεκτρονικός. Έχεις κάνει 20-30 μαθήματα διαφορετικά από τους ενεργειακούς που έχουν κάνει ΣΗΕ2, ΣΗΕ 3, κλπ κλπ.. Πόσο εύκολο πιστεύεις οτι θα σου είναι να πας να δουλέψεις σε ενεργειακά θέματα όταν τελειώσεις και δε θα έχεις ιδέα ούτε από τα βασικά; Γίνεται, αλλά η προσπάθεια θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

alehunter έγραψε:σε τι ομως δλδ περα απο σελιδες=html=joomla τι αλλο χρειαζεται να μαθεις-κανεις μονος σου?τεραστιος χωρος-τομεας απασχολησησς με τι να πρωτο αρχισεις?

Με τα πάντα. Αντικειμενοστραφή, δομημένο, γλωσσες περιγραφής υλικού, matlab κλπ κλπ.
Επειδή ακριβώς είναι τεράστιος χώρος και η φοιτητική περίοδος είναι ευκαιρία μιας που μόνο τώρα έχεις τόσο χρόνο για να μάθεις, βάλε τα πράγματα σε μια σειρά κάνε ένα χρονοδιάγραμμα. Το κλειδί είναι πόσο γρήγορα θα το καταλάβει κάποιος αυτό.
Και επίσης ο προγραμματισμός είναι το μόνο πρακτικό κομμάτι που μπορείς να μάθεις μόνος σου και όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να χρειάζεσαι κάποια βιομηχανία, εργαστήριο, υλικά κλπ κλπ. Ένα ψεύτικο λαπτοπ με 300 ευρώ και τη δουλειά σου την κάνεις.

Εκεί έξω είναι ζούγκλα και δε δέχονται δικαιολογίες "δε μου το μάθανε".

alehunter έγραψε:αυτα με τους διευθυντες ναι οκ δεκτο αλλα εμενα δε με το ειπαν απο προσωπικες εμπειριες μιλαω. για το αλλο επιχειρημα οκ δεκτο αλλα και παλι δεν απαντησες στο καιριο ερωτημα του τι ακριβως κανεις-μαθαινεις κατα την φοιτηση σου....

Μου είπες για προσωπικές εμπειρίες από 40άρηδες. Στην εποχή των 400 ευρώ και με την ανεργία στα ύψη είναι ουτοπικό να νομίζουμε ότι θα πάρουμε τέτοιες θέσεις με το που θα τελειώσουμε τη σχολή (ή και αργότερα)..Ένα υπόγειο, με έναν υπολογιστή και ευχαριστημένοι θα είμαστε νομίζω..

Το ερώτημα στο απαντάω πιο πάνω. Όταν φτάσεις στα τελευταία έτη θα καταλάβεις. Εγώ δυστυχώς άργησα να το καταλάβω γιατι γνώρισα αργά τους ανθρώπους που μου τα είπανε.
Μπορεί να λέω και χαζομάρες. Δεν λέω ότι είμαι ο παντογνώστης ή ότι έτσι είναι τα πράγματα. Μέχρι τώρα αυτά έχω καταλάβει και αυτή είναι η δική μου, καθαρά προσωπική, άποψη. Δεν είναι απαραίτητο και να την αποδεχτείς :P
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό alehunter » 23 Ιούλ 2013, 13:49

brera έγραψε: Εγώ δεν έχω γνωστό. Με δύο γονείς γιατρούς, και τον αδελφό μου τώρα στο 3ο έτος πίστεψέ με, άσχετα κάνουν σε σχέση με αυτά που όντως θα σου χρειαστούν. Σάλτσες, σάλτσες και ουσία καμμία. Θελει να του πεις, φίλε έχεις αυτό, αυτή είναι η θεραπεία, τέλος. Και αυτά δυστυχώς δε μαθαίνονται στις σχολές.
οκ εστω δεκτο αν και εχω καποιες ενστασεις οτι ακομα και με τις π@π@ριες(ε με το παπακι δεν πιανεται η λεξη σαμν βρισια το εσωσα ;D ) που μαθαινουν κατι εχουν να πουν εγω σου λεω οτι τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω δεν εχεις τπτ να ανδειξεις σχετικα με την εκαστοτε δουλεια σου.
ΕΡΩΤΗΣΗ:αρχες 6ου εξαμηνου δεν επιλεγεις κατευθυνση?ή αρχες 7ου?



Όταν θα χαλάσει μια μηχανή στο εργοστάσια δε πρέπει να κάτσεις και να σκεφτείς "πως λειτουργει μια μηχανή, βασικές αρχές μηχανής, πιθανές βλάβες μηχανής". Αν δεν έχεις δει ποτέ μηχανή εργοστασίου στην πραγματικότητα, ό,τι θεωρία και να ξέρεις λύση δεν πρόκειται να δώσεις.
Όταν δε θα σου τρέχει ο κώδικας δε θα κάτσεις να σκεφτείς τι λέει η θεωρία. Από την εμπειρία θα στοχεύσεις και θα πεις "αυτό πρέπει να φταίει".
Σίγουρα θα μπορούσαν να διδάσκονται όλα αυτά. Αλλά κατά πλειοψηφία, δε διδάσκονται. Δε θέλω να μου πει ο καθηγητής τι λέει το βιβλίο. Αυτό το διαβάζω και σπίτι μου. Θέλω να μου πει 5-10 πρακτικά πράγματα που πρόκειται να αντιμετωπίσω.
συμφωνω αλλα δυστυχως ετσι αοπως το βλεπω εγω ποτε δεν γινεται αυτο ρε....
(μακαρι παντως για το bold να γινει καποτε αν και δεν το βλεπω και πολυ πιθανο και ειναι μαλιστα και ενας απο τους λογους που στα περισσοτερα μεθηματα ειναι αδειο το αμφιθεατρο)

Ναι, είτε το πιστεύεις είτε όχι, με το πτυχίο έχεις 5 βασικές γνώσεις από το κάθε μάθημα, και αυτό που παίρνεις είναι ο τρόπος σκέψης και το πως θα σκέφτεσαι για να βρεις μια λύση. Θα έπρεπε να παίρνεις και άλλα, πιο ουσιαστικά πράγματα συμφωνώ, αλλά αυτό συμβαίνει.
Θα ξέρεις που πρέπει να ψάξεις έχοντας τις γνώσεις που απέκτησες από τη σχολή.
Για παράδειγμα, πάρε έναν φοιτητή ιατρικής και πες του "πάει αργά ο υπολογιστής". Δ
τι γνωσεις απο το μαθημα? εχω πηξει στα μαθηματικα και στην (εφαρμοσμενη) φυσικη χωρις λογο και ουσια. Αν εξαιρεσουμε μαλιστα 2-3 πραγματα που μαθαμε για τρανζιστορ κτλπ=ηλεκτρονικες,αντε και καμια γλωσσα προγραμματισμου τι εχουμε να απαντησουμε(με γνωσεις πο την σχολη) ?
αυτο με την σκεψη εγω 'ακουω βερεσε μια αερολογια και μιση ειναι πρακτικα πες μου γιατι πεθαινεις στο διαβασμα και διαβαζεις τοσα μαθηματα ως επι το πλειστον σαβουρες?εγω προσωπικα 2 χρονια τωρα δεν εχω δει καποια αλλαγη στο τροπο σκεψης μου. Μακαρι μετα να γινει κατι προς το παρων εχω και εδω αρκετες ενστασεις.
Τελος, ξαναρωταω τι ακριβως γνωσεις απο την σχολη?τι? μονο μαθηματικα εχω να αναδειξω :-\




Για το δεύτερο σκέλος δεν έχει σημασία τι γράφει στο πτυχίο. Πρακτικό είναι το θέμα.
Πχ είσαι ηλεκτρονικός. Έχεις κάνει 20-30 μαθήματα διαφορετικά από τους ενεργειακούς που έχουν κάνει ΣΗΕ2, ΣΗΕ 3, κλπ κλπ.. Πόσο εύκολο πιστεύεις οτι θα σου είναι να πας να δουλέψεις σε ενεργειακά θέματα όταν τελειώσεις και δε θα έχεις ιδέα ούτε από τα βασικά; Γίνεται, αλλά η προσπάθεια θα είναι πολύ μεγαλύτερη.
χωρις να ξερω δεν νμζ να ειναι τοσο δυσκολο καθως ετσι και αλλιως δεν νμζ να μαθαινεις κατι τοσο σπουδαιο ανα κατευθυνση. Εδω φυσικα το πιθανοτερο ειναι να κανω λαθος καθως σπανια ακους καποιον να δουλευει σε αλλο τομεα απο τον αντιστοιχο της κατευθυνης που επελεξε(αν και ναι προφανως γινεται-επιτρεπεται).
Για να κανω το δικηγορο του διαβολου: ΝΑΙ ΟΚ ΑΛΛΑ και παλι στην ενεργεια πιο πολυ ενεργειακες μελετες και συνηθως καμια αδεια για ασανσερ δεν ειναι κατι αλλο τοσο συχνο σαν δουλεια, στοιχεια που επισης δεν σου μαθαινει η σχολη.
συμφωνουμε παντως εδω ναι


Με τα πάντα. Αντικειμενοστραφή, δομημένο, γλωσσες περιγραφής υλικού, matlab κλπ κλπ.
Επειδή ακριβώς είναι τεράστιος χώρος και η φοιτητική περίοδος είναι ευκαιρία μιας που μόνο τώρα έχεις τόσο χρόνο για να μάθεις, βάλε τα πράγματα σε μια σειρά κάνε ένα χρονοδιάγραμμα. Το κλειδί είναι πόσο γρήγορα θα το καταλάβει κάποιος αυτό.
Και επίσης ο προγραμματισμός είναι το μόνο πρακτικό κομμάτι που μπορείς να μάθεις μόνος σου και όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να χρειάζεσαι κάποια βιομηχανία, εργαστήριο, υλικά κλπ κλπ. Ένα ψεύτικο λαπτοπ με 300 ευρώ και τη δουλειά σου την κάνεις.
πρωτα απο οαλ τι εννοεις με το bold?
ναι τον μαθαινεις μονος σου τον προγραμματισμο αλλα και μεχρι ενα σημειο πχ ειναι αρκετα δυσκολο να μαθεις java μονος σου παρα πχ html δεν ειναι ολα τοσο ευκολα και ουτοπικα οσο παρουσιαζονται πολλες φορες.
Οσο για την φοιτητικη περιοδο οσο περνανε τα χρονια ολο και δυσκολευουν τα μαθηματα και γενικα η σχολη αρα αυτο με τον ελευθερο χρονο δεν ισχυει. Εκτος αν το βλεπεις σαν hobby το να μαθαινεις γλωσσες προγραμματισμου στον ελευεθερο σου χρονο.(πραγμα το οποιο δε νμζ ειναι και πολυ πιθανο διοτι 2-3 μαθημα ανα εξαμηνο να παρακολουθεις+να κανεις τις εργασιες ανα εβδομαδα+να πας σε ολα τα εργαστηρια= πολυ κουραση για να κατσεις τοτε να κανει προγραμματισμο)
ισχυει παντως οτι δεν θελει πολλα λεφτα για να μαθεις αυτο το τομεα οσο μερακι...

Εκεί έξω είναι ζούγκλα και δε δέχονται δικαιολογίες "δε μου το α\μάθανε".
οκ εινια ζουγκλα δεν λεω αλλα το θεμα ειναι περα απο το χαρτι τι εχω να αναδειξω?


Μου είπες για προσωπικές εμπειρίες από 40άρηδες. Στην εποχή των 400 ευρώ και με την ανεργία στα ύψη είναι ουτοπικό να νομίζουμε ότι θα πάρουμε τέτοιες θέσεις με το που θα τελειώσουμε τη σχολή (ή και αργότερα)..Ένα υπόγειο, με έναν υπολογιστή και ευχαριστημένοι θα είμαστε νομίζω..

οχι κανεις λαθος και δεν το δεχομαι. Εχω πεθανει στο διαβασμα ποσο καιρο(και τα καλυτερα ερχονται) για ενα pc σε ενα υπογειο? δεν με ενδιαφερει καθολου η εποχη της ανεργιας και οι λοιπες γενικοτητες αν θες να βρεις δουλεια υπαρχει,κυριως στο εξωτερικο και αν και δεν μου αρεσει να το παρουσιαζουμε σαν πανακεια τουλαχιστον για ΗΑΕ υπαρχει καποιο μελλον με παραπανω απο ενα καλο εισοδημα
αυτα με τα 400 ευρω να τα πεις σε καποιον που σπουδαζει οικονομικα ή παιδαγωγικα και λοιπες σχολες που 4 χρονια πραγματικα κολοβαραει. δεν δεχομαι να το λενε και για εμενα(και ολα τα εκαστοτε πολυτεχνεια)

Το ερώτημα στο απαντάω πιο πάνω. Όταν φτάσεις στα τελευταία έτη θα καταλάβεις. Εγώ δυστυχώς άργησα να το καταλάβω γιατι γνώρισα αργά τους ανθρώπους που μου τα είπανε.
μακαρι να αλλαξει μετα η κατασταση φιλε μου τι να πω, hoping for the best but expecting the worst
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης