Μετά το πτυχίο...Τι?

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Μετά το πτυχίο...Τι?

Δημοσίευσηαπό brera » 23 Ιούλ 2013, 17:48

alehunter έγραψε:
ΕΡΩΤΗΣΗ:αρχες 6ου εξαμηνου δεν επιλεγεις κατευθυνση?ή αρχες 7ου?

Nομίζω έχει αλλάξει και είναι αρχές 7ου πλέον.

alehunter έγραψε:
αυτο με την σκεψη εγω 'ακουω βερεσε μια αερολογια και μιση ειναι πρακτικα πες μου γιατι πεθαινεις στο διαβασμα και διαβαζεις τοσα μαθηματα ως επι το πλειστον σαβουρες?εγω προσωπικα 2 χρονια τωρα δεν εχω δει καποια αλλαγη στο τροπο σκεψης μου. Μακαρι μετα να γινει κατι προς το παρων εχω και εδω αρκετες ενστασεις.
Τελος, ξαναρωταω τι ακριβως γνωσεις απο την σχολη?τι? μονο μαθηματικα εχω να αναδειξω :-\

Περίμενε καλέ, πολύ βιαστικός είσαι ;D
Πχ σχεδιο δεν έμαθες; Ανεξάρτητα από τις συνθήκες του μαθήματος, που τελευταία άρχισαν να βελτιώνονται κατά πολύ από ότι μαθαίνω, προσωπικά θεωρώ ότι γνωρίζω τα βασικά του σχεδίου και ότι κάτι πρακτικό "έμαθα" από εκεί.

Μετά το 2ο έτος έρχονται τα καλύτερα. Θα κάνεις ηλεκτρικές μηχανές, ΣΗΕ, τηλεπικοινωνιακά συστήματα, μικροεπεξεργαστές, VLSI, Δικτυα υπολογιστών, επεξεργασία εικόνας, λειτουργικά συστήματα, ηλεκτρονικά ισχύος, μικροκύματα, βασεις δεδομένων, ψηφιακά κυκλώματα κλπ κλπ..
Επίσης σε μερικά μαθήματα, επιλογής κυρίως, αυτό που μου άρεσε είναι ότι οι καθηγητές οργανώνουν παρουσιάσεις όπου πρέπει να πας μπροστά σε όλους και να παρουσιάσεις τη δουλειά που έκανες. Μετά από 2-3-4 τέτοιες μαθαίνεις πως πρέπει να γίνεται μια καλή παρουσίαση.

Δεν είναι και λίγα και δεν μπορείς να τα πεις απλά "μαθηματικά και φυσικές".
Και επίσης δεν επαναπαύεσαι να πεις θα περιμένω να μου μάθει ο καθηγητής. Γιατί θα βρεις άλλους καθηγητές που τα κάνουν καλά, άλλους που δεν τα κάνουν καλά. Επίσης, αν θες να μάθεις το αντικείμενο, δε θα μείνεις ποτέ στις σημειώσεις. Με αυτές απλά περνάς το μάθημα. Αν δεν ανοίξεις να διαβάσεις προσεκτικά αυτά τα καλά βιβλία των 400-500+ σελίδων που μας δίνονται,ακόμα τουλάχιστον, δε θα γίνει ποτέ δουλειά. Η γνώση σου πρέπει να βρίσκει αντίκρυσμα στα βιβλία και όχι στις σημειώσεις.


alehunter έγραψε:
πρωτα απο οαλ τι εννοεις με το bold?

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE% ... E%BF%CF%8D

alehunter έγραψε:
ναι τον μαθαινεις μονος σου τον προγραμματισμο αλλα και μεχρι ενα σημειο πχ ειναι αρκετα δυσκολο να μαθεις java μονος σου παρα πχ html δεν ειναι ολα τοσο ευκολα και ουτοπικα οσο παρουσιαζονται πολλες φορες.
Οσο για την φοιτητικη περιοδο οσο περνανε τα χρονια ολο και δυσκολευουν τα μαθηματα και γενικα η σχολη αρα αυτο με τον ελευθερο χρονο δεν ισχυει. Εκτος αν το βλεπεις σαν hobby το να μαθαινεις γλωσσες προγραμματισμου στον ελευεθερο σου χρονο.(πραγμα το οποιο δε νμζ ειναι και πολυ πιθανο διοτι 2-3 μαθημα ανα εξαμηνο να παρακολουθεις+να κανεις τις εργασιες ανα εβδομαδα+να πας σε ολα τα εργαστηρια= πολυ κουραση για να κατσεις τοτε να κανει προγραμματισμο)

Μα, ειδικά αν πας ηλεκτρονικός, ο προγραμματισμός υπάρχει σε πολλά μαθήματα. Και το πόσο θα ασχοληθείς με το "project" του κάθε μαθήματος είναι στο χέρι σου. Επίσης κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο. Η φοιτητική ζωή είναι όντως "νεκρή περίοδος" και ευκαιρία καθώς αν δεν προλάβεις τώρα δεν πρόκειται να το κάνεις μετά που θα έχεις άλλα προβλήματα (αναζήτηση δουλειάς, οικογένειες, σκυλια, γατιά κλπ )


alehunter έγραψε: Εκεί έξω είναι ζούγκλα και δε δέχονται δικαιολογίες "δε μου το α\μάθανε".οκ εινια ζουγκλα δεν λεω αλλα το θεμα ειναι περα απο το χαρτι τι εχω να αναδειξω?

Ξεκάθαρα τις γνώσεις που θα αποκτήσεις. Κάποια στιγμή η γνώση θα εκτιμηθεί.
Πολλοί συμφοιτητές σου θα πάρουν πτυχίο . Όλοι θα έχετε το ίδιο χαρτί. Αλλά βλέπεις και μόνος σου ότι, ήδη, άλλοι ξέρουν λιγότερα και άλλοι περισσότερα.

alehunter έγραψε:
οχι κανεις λαθος και δεν το δεχομαι. Εχω πεθανει στο διαβασμα ποσο καιρο(και τα καλυτερα ερχονται) για ενα pc σε ενα υπογειο? δεν με ενδιαφερει καθολου η εποχη της ανεργιας και οι λοιπες γενικοτητες αν θες να βρεις δουλεια υπαρχει,κυριως στο εξωτερικο και αν και δεν μου αρεσει να το παρουσιαζουμε σαν πανακεια τουλαχιστον για ΗΑΕ υπαρχει καποιο μελλον με παραπανω απο ενα καλο εισοδημα
αυτα με τα 400 ευρω να τα πεις σε καποιον που σπουδαζει οικονομικα ή παιδαγωγικα και λοιπες σχολες που 4 χρονια πραγματικα κολοβαραει. δεν δεχομαι να το λενε και για εμενα(και ολα τα εκαστοτε πολυτεχνεια)

Βρε καλό είνα να μην το δέχεσαι και να παλεύεις για το καλύτερο. Και σίγουρα αν το κυνηγήσεις κάποια στιγμή θα βρεις μια άκρη θεωρώ.
Αλλά έτσι είναι οι εποχές. Δυστυχώς δεν έχει πάντα να κάνει με το πόση δουλειά έριξες. Και οι γιατροί σπουδάζουν 6 χρόνια με τόνους βιβλία, με αγροτικά, με 10 χρόνια αναμονή ειδικότητας για να καταλήξουν στο τέλος σε ένα ΙΚΑ να παίρνουν 900 ευρώ χωρις δικαίωμα σύνταξης και να ψωμοζούν. Και να έχουν κάποτε την ελπίδα ότι ΊΣΩΣ σε άλλα 10 χρόνια μπορέσουν να μαζέψουν λεφτά να ανοίξουν κανένα ιατρείο.

Όταν μπαίνουν ιατρική ακόμα νομίζουν ότι θα "βγουν" ιατροί και θα έχουν σπίτια και βίλες. Η σκληρή πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική ειδικά για αυτούς που δεν έχουν κάποια υποστήριξη από γονείς ή δεν έχουν οικονομική δυνατότητα να βγουν έξω. Σήμερα υπάρχουν γιατροί που δε μπορούν να βγάλουν ούτε τα προς το ζήν γιατί δε βρίσκουν δουλειά.
H σχολή μας θεωρώ ότι ακόμα δεν έχει φτάσει σε αυτά τα χάλια και ακόμα υπάρχουν δυνατότητες να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά.
Το θέμα είναι από την πλευρά μας να κάνουμε το καλύτερο.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron