Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό Stokos » 02 Ιούλ 2009, 14:20

Vagoulas έγραψε:Στην αυριανή (2/7/09) Σύγκλητο, ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής θα θέσει το ζήτημα της ισοτίμησης του Διπλώματος των μηχανικών με Master. Αυτό γίνεται και με αφορμή την τελευταία σύνοδο Πρυτάνεων, στην οποία συζητήθηκε το θέμα και αποφασίστηκε να προχωρήσουν προς αυτή την κατεύθυνση. Είναι βασικό να είμαστε όσοι μπορούμε περισσότεροι εκεί, για να πιέσουμε και εμείς με την παρουσία μας. Η Σύγκλητος ξεκινάει γύρω στις 9.30-10.00 (στο κτίριο διοίκησης του Πανεπιστημίου στην Κομοτηνή).


Μόλις γύρισα από τη σημερινή σύγκλητο και είμαι σε ευχάριστη θέση να ενημερώσω ότι τελικά αποφασίστηκε ότι και με το δικό μας πτυχίο θα γίνει ότι και στο Ε.Μ.Π., δηλαδή θα αποτελεί Master (M.Sc.). Αυτό θα ισχύσει και για τους τωρινούς αλλά και για αυτούς που έχουν πάρει ήδη πτυχίο (μπορούν να λάβουν το Master από το Σεπτέμβριο). Μπορείς μετά το πτυχίο να συνεχίσεις απευθείας για Διδακτορικό PhD (νομίζω 4 χρόνια).
Stokos
 

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 02 Ιούλ 2009, 14:48

:D
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό megatron » 02 Ιούλ 2009, 15:59

Stokos έγραψε:Μόλις γύρισα από τη σημερινή σύγκλητο και είμαι σε ευχάριστη θέση να ενημερώσω ότι τελικά αποφασίστηκε ότι και με το δικό μας πτυχίο θα γίνει ότι και στο Ε.Μ.Π., δηλαδή θα αποτελεί Master (M.Sc.). Αυτό θα ισχύσει και για τους τωρινούς αλλά και για αυτούς που έχουν πάρει ήδη πτυχίο (μπορούν να λάβουν το Master από το Σεπτέμβριο). Μπορείς μετά το πτυχίο να συνεχίσεις απευθείας για Διδακτορικό PhD (νομίζω 4 χρόνια).


Να φωνάξω ένα "Ζήτωωω...!!!"? Να πω ένα μπράβο σ' αυτούς που συνηδητοποίησαν ότι έπρεπε να πάμε επιτέλους ένα βήμα μπροστά? Να χαρώ γιατί ήταν κάτι που το αξίζαμε?? Πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενος που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα και επιτέλους βλέπουμε κια λίγο το DUTH να παίρνει μπροστά! :)
(Άντε να δούμε μήπως βγει και στην αντεπίθεση σε σχέση με τις άλλες Πολυτεχνικές... :P )
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό ergotelis » 02 Ιούλ 2009, 16:07

Σοβαρα, εγινε κατι τετοιο?
Άβαταρ μέλους
ergotelis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 15:10

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό dimitrisgzs » 02 Ιούλ 2009, 17:10

Δηλαδή τελειώνοντας από δω συγκρινόμενοι με κάποιον από εξωτερικό θα θεωρούμαστε οτι έχουμε bachelor+master??
και αυτό θα γίνει σίγουρα??
Άβαταρ μέλους
dimitrisgzs
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 03:12

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 02 Ιούλ 2009, 17:54

Απλά το πανεπιστήμιο θα μας αναγνωρίζει σαν master... Δημόσιο και ιδιωτικός τομέας θα συνεχίσουν να μας "βλέπουν" ως bachelor, μέχρι να αποφασίσει το ΥΠΕΠΘ να μας κατοχυρώσει... ;)
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό ergotelis » 02 Ιούλ 2009, 21:58

ειπα και εγω μηπως εγινε κατι σοβαρο. Ας σοβαρευτουμε πια, γιατι αυτο το υπουργειο αντι να αναδεικνυει το δημοσιο πανεπιστημιο στηριζοντας το φυσικα οικονομικα στους τομεις της ερευνας, της διδασκαλιας κ.τ.λ το υπονομευει και το μειωνει. Ο σκοπος του δημοσιου πανεπιστημιου ειναι να προαγει την ερευνα και την τεχνολογια. Ειδατε κατι τετοιο να γινεται εδω στην Ελλαδα; Oχι φυσικα. Εγω παντος δεν ειμαι ικανοποιημενος απο αυτη την εξελιξη. Μακαρι να κανω λαθος. Αυτη την βεβαιωση για το μαστερ χρονια τωρα δινοταν στο ΕΜΠ χωρις φυσικα κανενα αντικρισμα στην κοινωνια. Ας σοβαρευτουνε εκεινοι του 'υπουργειου'.
Άβαταρ μέλους
ergotelis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 15:10


Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό alehunter » 07 Ιουν 2015, 23:32

LoVaBiLL έγραψε:Καθίστε τώρα με τον ενιαίο σύλλογο να συζητάτε για το άρθρο 23,45lοg5 με το πτυχίο των Ημμυ ΔΠΘ σαν 3ετές... (Η αλήθεια είναι ότι ζήλεψα και ένιωσα άσχημα.)


oπως λεει και ενας φιλος σε σχολιο στο αρθρο
Η Συνθήκη της Μπολόνια (υπογράφηκε το 1999 νομίζω) προβλέπει για όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ και τα υπόλοιπα που υπέγραψαν την συμφωνία τότε (ανάμεσά τους και η Ελλάδα φυσικά) ότι οι ακαδημαϊκές σπουδές θα έχουν την εξής χρονική διάρκεια: 3 χρόνια βασικό πτυχίο, 1 χρόνο μεταπτυχιακό και 3 χρόνια διδακτορικό δίπλωμα (αν κάνω κάποιο λάθος παρακαλώ διορθώστε με). Με αυτή τη συμφωνία, λοιπόν, όλα τα κράτη-μέλη οφείλουν να αλλάξουν τη χρονική διάρκεια των ανώτατων σπουδών τους. Βεβαίως, στα ελληνικά ΑΕΙ δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε αν και είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Ιουν 2015, 22:23

Ποια η διαφορα Master of Engineering και Master of Science?
τοσο σε μισθολογικο επιπεδο οσο και αναγνωριση στο εξωτερικο ποια η διαφορα?
απο οτι κατλααβα ειμαστε master of engineering?
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Προηγούμενη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες