Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 21 Ιουν 2009, 17:53

Πάντως αν δεν νομομιποιηθεί το Master στην ουσία δεν είναι κ άχρηστο? Δηλαδη αν το χρησιμοποιησεις σαν προσων για να παρεις μια θέση.. μετά αμα θέλει κάποιος σε τρέχει στα δικαστήρια..Αυτα για το δημόσιο, στον ιδιωτικό τομέα δεν ξέρω πως θα το πάρουν..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Mr Q » 21 Ιουν 2009, 18:54

Παιδιά μην αγχώνεστε γιατί όπως είδατε κ στο άρθρο αλλά κ όπως μου έχει αναφέρει ένας φίλος μου που μόλις τελείωσε στο Ε.Μ.Π. το επιπλέον χαρτί που τους αναγνωρίζει master το δίνει το ίδιο το πανεπιστήμιο και όχι το υπουργείο παιδείας οπότε τα πτυχία μας έχουν ίδια ισχύ και στο δημόσιο και τον ιδιωτικό φορέα.
Mr Q
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 19:40

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Bombastic » 21 Ιουν 2009, 20:44

Ωστόσο Mr Q όπως είπε και ο Λυγερός βάση της συνθήκης της Μπολόνια το πτυχίο μας φαίνεται σαν Bachelor (3ετής σπουδές). Η μοναδική σχολή της Ελλάδας που κάνει ενέργειες (που μάλλον θα έχουν αποτέλεσμα θετικό)να αναγνωριστούν οι σπουδές των τμημάτων της σαν Master(5ετής σπουδές) είναι το ΕΜΠ. Εμείς kite flyers...
Bombastic
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 03 Φεβ 2008, 17:36
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό Schatzic » 22 Ιουν 2009, 07:25

Θεωρώ ότι είναι κοινή απαίτηση (προπτυχιακών και μεταπτυχιακών) για δέσμευση των υποψηφίων για αντίστοιχη κίνηση. Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να δράσουν ΑΜΕΣΑ σύλλογος μεταπτυχιακών και προπτυχιακών.
Schatzic
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Ιουν 2009, 07:21

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό ergotelis » 29 Ιουν 2009, 11:08

ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ:http://www.tuc.gr/. Ανακοινωσεις. 8η συνοδος πρυτανεων. Συγκεκριμενα το αρχειο 44960001.pdf.
Άβαταρ μέλους
ergotelis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 15:10

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό cmavr8 » 29 Ιουν 2009, 19:51

Ναι!! είχα ένα μέιλ από ΑΠΘήτη φίλο μου που μου έλεγε ότι εκείνοι θα το κυνηγήσουν και ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε εμείς..
cmavr8
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 17 Μάιος 2008, 16:15
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Iσοτιμια Πολυτεχνειων με Master

Δημοσίευσηαπό xrispa » 30 Ιουν 2009, 11:53

patirgerasimos έγραψε:πάντως ρε παιδιά τι κάνουν στο μετσόβιο που δεν κάνουμε εμείς? ειναι παρα πολλά μαθηματα που εμεις φτυνουμε αίμα να τα περάσουμε και εκει κάνουν απλές αναφορές. Βεβαια σε πιο μεγαλα έτη έχουν πιο καινουργια μαθηματα που νομιζω δεν τα έχουμε αλλα δεν μου παει να έχει το Μετσοβιο κ το Πολυτεχνειο Κρητης ( που γινανε κ αυτοι ημμυ κ μπηκαν στο παιχνιδι) να έχουν master κ εγω να έχω μονο το πτυχιο..
Κ θέλω να ρωτήσω και του υποψηφίους (αν διαβαζει κανεις τ φορουμ)-- εκτος απο το π.Αναγνωστόπουλο-- τι μπορεί να γίνει με αυτό το θέμα.


Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες για τους ηλεκρονικους στα Χανιά. Τουλάχιστον μεχρι τα Χριστούγεννα δεν είχε γίνει. Πέρσι ήμουν σ'αυτή τη σχολή και το ΕΜΠ πίεζε να μην γίνει η αλλαγή αυτή για να είναι το μόνο Πολυτεχνείο με τμήμα ηλεκτρολόγων, παρόλο που ο Πρύτανης στα Χανιά προσπαθούσε να αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών και να ενσωματώσει κάποια ενεργιακά μαθηματα για να πάρει την αναγνώριση.
xrispa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Ιαν 2009, 18:36

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 30 Ιουν 2009, 12:24

Ειχα ακούσει ότι είχε γίνει αλλά στο μηχανογραφικό http://www.mixanografiko.gr/pdf/mhxanografiko_deltio_2009.pdf δεν φαινεται κάτι τέτοιο.. Αλλά αν γίνουν... :-\
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό ergotelis » 30 Ιουν 2009, 16:07

Οχι δεν εχει μετονομαστει ακομα. Ομως επειδη εχω ενα φιλο σ'αυτο το τμημα και κανει τωρα διδακτορικο εκει μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να γινει απο του χρονου η μετονομασια. Παντος ο πρυτανης εκει το τρεχει πολυ αυτο το θεμα , οπως ταυτοχρονα με τη μετονομασια θα γινει και η δημιουργια τμηματος καλων τεχνων και θα υπαγεται στο πολυτεχνειο.
Άβαταρ μέλους
ergotelis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 04 Μαρ 2009, 15:10

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 01 Ιούλ 2009, 10:52

Στην αυριανή (2/7/09) Σύγκλητο, ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής θα θέσει το ζήτημα της ισοτίμησης του Διπλώματος των μηχανικών με Master. Αυτό γίνεται και με αφορμή την τελευταία σύνοδο Πρυτάνεων, στην οποία συζητήθηκε το θέμα και αποφασίστηκε να προχωρήσουν προς αυτή την κατεύθυνση. Είναι βασικό να είμαστε όσοι μπορούμε περισσότεροι εκεί, για να πιέσουμε και εμείς με την παρουσία μας. Η Σύγκλητος ξεκινάει γύρω στις 9.30-10.00 (στο κτίριο διοίκησης του Πανεπιστημίου στην Κομοτηνή).
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό rabbit » 01 Ιούλ 2009, 11:13

Αν τελικά γίνει αυτό, θα ισχύει και για όσους είναι ήδη μέσα? Ή μόνο για όσους μπουν μετά από την ισοτίμηση?
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό Gilmour » 01 Ιούλ 2009, 11:23

Σίγουρα γι' αυτούς που είναι ήδη μέσα, σίγουρα γι' αυτούς που θα μπουν και φαντάζομαι και για όσους έχουν τελειώσει ήδη. Γι' αυτό είναι καλό να πάμε μαζικά εκεί.
Gilmour
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 30 Μαρ 2008, 13:18

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 01 Ιούλ 2009, 11:29

Ακούγεται π'αντως ότι υπάρχουν πολλές αντιδράσεις από τις 4ετής σχολές για να γίνουμε ΕΜΕΙΣ ισότιμοι με master. Τώρα για ποιο λόγο γίνεται αυτό δεν ξέρω. Μάλλον είναι πρόβλημα της ελληνικής μιζέριας που δεν αντέχουμε κάποιον να κάνει πρόοδο και εμείς να μένουμε στάσιμοι. Αντί λοιπόν να προσπαθούμε και εμείς να φτάσουμε τον άλλον κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να το φέρουμε πάλι μαζί μας πίσω στα σκ@τ@...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό xrispa » 01 Ιούλ 2009, 12:42

patirgerasimos έγραψε:Ειχα ακούσει ότι είχε γίνει αλλά στο μηχανογραφικό http://www.mixanografiko.gr/pdf/mhxanografiko_deltio_2009.pdf δεν φαινεται κάτι τέτοιο.. Αλλά αν γίνουν... :-\


Πέρσι που πήγα εγώ είχε ήδη 1-2 χρόνια που είχε ξεκινήσει το θέμα της αλλαγής της σχολής! Από τότε μέχρι σήμερα ακόμη δεν τα έχουν καταφέρει και θα είναι αρκετά δύσκολο πιστεύω αφού έχει αντιρρήση το ΕΜΠ και ασκεί πιέσεις!
xrispa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Ιαν 2009, 18:36

Re: Iσοτιμία Πολυτεχνείων με Master

Δημοσίευσηαπό scumbag » 01 Ιούλ 2009, 14:12

Έψαξα λίγο στο site του Τ.Ε.Ε και βρήκα αυτό
http://portal.tee.gr/portal/page/portal ... 2004-a.pdf
σελίδα 58
Ο πτυχιούχος Μηχανικός, μετά από το πέρας των σπουδών του, μπορεί να συνεχίσει
για την απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, είτε στα ΑΕΙ της Ελλάδας είτε σε
Πανεπιστημιακά Ιδρύματα του εξωτερικού.
Οσον αφορά την υφιστάμενη κατάσταση, αξίζει να τονισθούν τα ακόλουθα:
Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και οι Πολυτεχνικές σχολές της Ελλάδας, θεωρούν
ότι το πτυχίο που χορηγούν κατά τον κανονικό κύκλο σπουδών, πενταετούς φοιτήσεως
συμπεριλαμβανομένης και διπλωματικής εργασίας, ισοδυναμεί με M.Sc. (Master). Γι αυτό το
λόγο τα περισσότερα Πολυτεχνικά τμήματα έχουν οργανώσει μεταπτυχιακές σπουδές οι
οποίες οδηγούν απευθείας στην απόκτηση Διδακτορικού διπλώματος.Φυσικά, για τους
Μηχανικούς οι οποίοι οδεύουν για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, δεν ισχύει απόλυτα
κάτι τέτοιο, αφού ανάλογα με το κάθε ίδρυμα αλλά και με το είδος των σπουδών, μπορεί οι
σπουδές να οδηγήσουν κατευθείαν σε διδακτορικό δίπλωμα, αλλά μπορεί και να απαιτείται
νωρίτερα η συμμετοχή σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών που θα οδηγεί σε πτυχίο
επιπέδου M.Sc.
Φυσικά ένα τρίτο ενδεχόμενο είναι ο πτυχιούχος Μηχανικός να επιδιώξει την
εκπόνηση μεταπτυχιακών σπουδών σε κάποιο μη πολυτεχνειακό τμήμα, της Ελλάδας, π.χ.
Φυσικό ή Χημικό τμήμα Πανεπιστημίου.Στα περισσότερα από τα μη Πολυτεχνειακά τμήματα
στα οποία έχουν μέχρι στιγμής οργανωθεί μεταπτυχιακές σπουδές, αυτές οδηγούν πρώτα ή
και αποκλειστικά στην απόκτηση μεταπτυχιακού διπλώματος επιπέδου M.Sc.

Το Ε.Μ.Π. δίνει αυτό το χαρτί στους διπλωματούχους του σαν μέσο πίεσης προς την κυβέρνηση για να εκδώσει προεδρικό διάταγμα(όπως φαίνεται και στο άρθρο) αλλιώς δεν έχει μεγάλη σημασία.
Καλο θα ήταν αν γινόταν και σε μας αυτό.
scumbag
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 02:13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες