Μαθήματα και βελτιώσεις βαθμών

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Μαθήματα και βελτιώσεις βαθμών

Δημοσίευσηαπό laplace » 16 Ιουν 2008, 15:35

Μπορώ αφού έχω δώσει ένα μάθημα σε μια εξεταστική να το βελτιώσω στην επαναληπτική του Σεπτέμβρη? Ή πρέπει να το κόψω πρώτα? Εννοώ θα κρατηθεί ο προηγούμενος βαθμός αν π.χ.κοπώ το Σεπτέμβρη ή γράψω χαμηλότερα?
Τελευταία επεξεργασία από laplace και 16 Ιουν 2008, 15:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Μαθήματα και βελτιώσεις

Δημοσίευσηαπό Giannis » 16 Ιουν 2008, 15:50

Ο τελικός σου βαθμός σε ένα μάθημα είναι αυτός που πάει στην Γραμματεία του τμήματος. Μπορείς να κόψεις ένα μάθημα, εάν ο διδάσκων του μαθήματος βγάλει πρώτα αυτό που συνηθίζεται να λέγεται "πρόχειρη βαθμολογία" (έξω από το γραφείο του ή το εργαστήριο του για παράδειγμα). Άπαξ και η βαθμολογία πάει στην Γραμματεία, δεν έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις τίποτα. Η βαθμολογία σου, είτε είναι προβιβάσιμη είτε όχι, περνάει στο σύστημα. Αν είναι προβιβάσιμη το θέμα έχει τελιώσει, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να βελτιώσεις τον βαθμό σου. Αν πάλι δεν είναι προβιβάσιμη...απλά κατεβαίνεις την επόμενη εξεταστική  :P

stnik έγραψε:Τώρα, αν δώσεις το μάθημα και περαστεί βαθμός στην γραμματεία, μπορεί να κοπεί το μάθημα μόνο σε περίπτωση που διατυπώσεις αίτημα και πάει στην συνέλευση τμήματος και το δεχτούν οι καθηγητές(π.χ. να πεις ότι ήμουν άρρωστος και δεν μπόρεσα να αποδώσω εκείνη την μέρα και δώστε μου μια ευκαιρία να διορθώσω τον βαθμό μου...).


Αυτό ομολογώ ότι δεν γνωρίζω αν όντως ισχύει. Αλλα και να ισχύει...πολύ κακό για το τίποτα...
Τελευταία επεξεργασία από Giannis και 16 Ιουν 2008, 15:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Θα σε παρακαλούσα να μην σπαταλάς το πολύτιμο ρεύμα και πόρους από αυτόν τον πλανήτη για να γραφεις αυτά που σκέφτεσαι.

Να κλέβεις ιδέες από ένα άτομο είναι κλοπή, να κλέβεις από πολλά...είναι έρευνα.

Πάτα εδώ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 01:39
Τοποθεσία: Banana Republic
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μαθήματα και βελτιώσεις βαθμών

Δημοσίευσηαπό laplace » 16 Ιουν 2008, 16:11

Δηλαδή αν θέλω να το βελτιώσω μόνο με ρήτρα μπορώ να το κανω?
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες