Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 00:02

Χωρίς να έχω καμιά πρόθεση να κακοχαρακτηρίσω/δυσφημίσω το χώρο του τμήματος μας,άλλωστε δεν το συνηθίζω αλλά αντιθέτως τον παινεύω, θα προσπαθήσω να φέρω στο προσκήνιο την "κατάντια" μας μοιραζόμενος μαζί σας ορισμένες ατάκες που...είτε έτυχε να είμαι μπροστά, είτε να μου πούνε, οι οποίες είναι πέρα για πέρα χαρακτηριστικές...

Περιμένω ανταπόκριση...άλλωστε,μη μου πείτε ότι δεν έτυχε να βρεθείτε σε αστείες καταστάσεις/συζητήσεις στο χώρο του Πανεπιστημίου.Ας γελάσουμε λοιπόν παρέα ... ασκώντας παράλληλα και την κριτική μας... ;)

Παρακαλώ, προσέχετε τους χαρακτηρισμούς & τις περιγραφές σας! Ας μην καθρεφτίσουμε κανέναν!
Τελευταία επεξεργασία από Joshi και 16 Ιαν 2008, 21:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες που αντιπροσωπεύουν την εσωτερική λειτουργία του DUTh

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 00:06

Στην Αίθουσα Β8 (που είναι καμάρι μας & την προσέζουμε σαν τα μάτια μας),διάλογος μεταξύ προσωπικού:

-Πω πω, τέλεια αίθουσα αυτή! Μη μου πείς ότι έχει και δυνατότητα τηλεδιάσκεψης?
-Σαφώς & έχει.Έχει και κάμερα και ασύρματο μικρόφωνο.Νά ορίστε...(δείχνει...)
-Ναι ε? Μάλιστα...και...μπορούμε δλδ να τα χρησιμοποιήσουμε?
-Εεεε..βασικά...έχει σπάσει το μηχάνημα... ;D ??? LLLOOOLLL!!!!
Τελευταία επεξεργασία από JoVou και 16 Ιαν 2008, 02:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες που αντιπροσωπεύουν την εσωτερική λειτουργία του DUTh

Δημοσίευσηαπό JoVou » 16 Ιαν 2008, 00:51

Διαφωνία μεταξύ καθηγητή - φοιτητή στην αίθουσα για κάποιο θέμα εντός μαθήματος.Στην πραγματικότητα,να λένε και οι 2 το ίδιο πράγμα:
Καθηγητής:
-Ναι ε? Έτσι σας τα μάθανε?Να τους πείτε ότι δε σας τα είπανε καλά αυτά!
Φοιτητής:
-Μα όχι σας λέω,κάνετε λάθος.Αυτό είναι έτσι...έχετε μπερδευτεί μάλλον.
Καθηγητής:
-Άκου να δεις,ξέρεις από πότε τα ξέρω αυτά εγώ?Από τότε που ήμουν στο...(εξωτερικό)
Φοιτητής:
-Μάλιστα...και?
Και η κουβέντα λήγει ως εξής...
Καθηγητής:
-Γι' αυτό...Have faith in what I say to you! :D :D
Τελευταία επεξεργασία από JoVou και 16 Ιαν 2008, 01:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες που αντιπροσοπεύουν την εσωτερική λειτουργία του DUTh

Δημοσίευσηαπό gatos » 16 Ιαν 2008, 00:53

Ήταν Τρίτη πρωί απ'ότι θυμάμαι...είχαμε εργαστήριο. Καθώς, λοιπόν, ασχολούμασταν με την εργαστηριακή άσκηση και προσπαθούσαμε να βρούμε την συνδεσμολογία του κυκλώματος, ένας από τους υπεύθυνους του εργαστηρίου χτυπούσε τον καφέ σε μια άκρη του εργαστηρίου με το χτυπητήρι. Σε κάποια φάση πέφτει η ασφάλεια του εργαστηρίου(προφανώς κάποιος από μας έκανε λάθος στην συνδεσμολογία και πήγε να τροφοδοτήσει το κύκλωμα), οπότε με το που πέφτει η ασφάλεια ακούμε μια φωνή..."Αμάν ρε παιδιά τι θα γίνει?Ούτε έναν καφέ δεν μπορούμε να φτιάξουμε...θα μας τα κάψετε όλα!".  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πέσαμε κάτω από τα γέλια...
I see dead people...
Άβαταρ μέλους
gatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:23

Re: Ατάκες που αντιπροσοπεύουν την εσωτερική λειτουργία του DUTh

Δημοσίευσηαπό James » 16 Ιαν 2008, 01:58

Καθηγητής ψάχνει απελπισμένα έναν προτζέκτορα έπειτα από ανεπιτυχείς προσπάθειες να ανάψουμε αυτόν που βρίσκεται στην αίθουσα. Σε κάποια φάση τσαντίζεται και βγαίνει έξω.

Καθηγητής: Ε ρε γαμώτο πάω να βρω κανέναν προτζέκτορα δε γίνεται αλλιώς!
Ορεξάτος φοιτητής: Εεεε ρε υπό διάλυση είμαστε.
Καθηγητής (με πολύ ανεβασμένο τόνο φωνής): Εγώ φταίω?! Τι να κάνω που τα έχετε κάνει μπάχαλο εδώ μέσα?!?!
Φοιτητής: Καλά ναι αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από James και 16 Ιαν 2008, 02:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ατάκες που αντιπροσωπεύουν την εσωτερική λειτουργία του DUTh

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 16 Ιαν 2008, 11:26

Ερώτηση φοιτητή σε καθηγητή : Τα ολοκληρωμένα κυκλώματα TTLs μόνο με τάση 5 Volts πολώνονται;
Απάντηση καθηγητή : Δεν υπάρχουν TTLs μόνο CMOS kai NMOS τεχνολογία υπάρχει ,τα TTLs είναι ξεπερασμένα εδώ και πολλά χρόνια.
Φοιτητής : Μα στα μαθήματα της ηλεκτρονικής χρησιμοποιήσαμε τέτοια κυκλώματα πως μου λέτε πως δεν υπάρχουν?!
Καθηγητής : Λοιπόν ξαναλέω για τελευταία φορά δεν υπάρχουν TTLs και στο κάτω κάτω δεν ξέρω τι κάνετε στην ηλεκτρονική.
Περνάει κανά τέταρτο και ο καθηγητής δίνει κάποιες φωτοτυπίες με ηλεκτρονικά κυκλώματα...
Καθηγητής : Βλέπετε εδώ κάποιες λογικές πύλες οι οποίες είναι τεχνολογίας TTL...
Ξεροί όλοι στην τάξη... ;D ;D ;D ;D
Τελευταία επεξεργασία από Vagoulas και 16 Ιαν 2008, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ατάκες που αντιπροσωπεύουν την εσωτερική λειτουργία του DUTh

Δημοσίευσηαπό JoKo » 16 Ιαν 2008, 19:14

Vagoulas έγραψε:Ερώτηση φοιτητή σε καθηγητή : Τα ολοκληρωμένα κυκλώματα TTLs μόνο με τάση 5 Volts πολώνονται;
Απάντηση καθηγητή : Δεν υπάρχουν TTLs μόνο CMOS kai NMOS τεχνολογία υπάρχει τα TTLs είναι ξεπερασμένα εδώ και πολλά χρόνια.
Φοιτητής : Μα στα μαθήματα της ηλεκτρονικής χρησιμοποιήσαμε τέτοια κυκλώματα πως μου λέτε πως δεν υπάρχουν?!
Καθηγητής : Λοιπόν ξαναλέω για τελευταία φορά δεν υπάρχουν TTLs και στο κάτω κάτω δεν ξέρω τι κάνετε στην ηλεκτρονική.
Περνάει κανά τέταρτο και ο καθηγητής δίνει κάποιες φωτοτυπίες με ηλεκτρονικά κυκλώματα...
Καθηγητής : Βλέπετε εδώ κάποιες λογικές πύλες οι οποίες είναι τεχνολογίας TTL...
Ξεροί όλοι στην τάξη... ;D ;D ;D ;D


Τη φράση "Δεν υπάρχουν TTL" παίζει να την είπε ο καθηγητής πάνω από 4 φορές μέσα στην αίθουσα...
Άβαταρ μέλους
JoKo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 22:33
Τοποθεσία: Athens, Greece

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JoVou » 20 Ιαν 2008, 02:26

pez έγραψε:- Στο Τμήμα, κι όχι στο ΔΠΘ, η γνωστή -κακώς ως "απρεπής"- έκφραση.

Αν κατάλαβα καλά τίθεται θέμα για το ποιανού τμήματος του Duth την κατάντια σχολιάζουμε? Προφανώς το δικό μας,σε forum ΗΜΜΥ βρισκόμαστε...είναι άλλωστε περισσότερο σάτιρα και αυτοσαρκασμός θα έλεγα. Δεν υπάρχει παρεξήγηση...Συνεχίζει το topic ως έχει! ;D
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 22 Ιαν 2008, 20:08

Καθηγητής εξηγούσε κάποια πράγματα και περίμενε να δει αν οι φοιτητές τα είχαν καταλάβει, οπότε ρωτάει αν κατάλαβαν και από τις απαντήσεις είδε ότι δεν.... Οπότε πετάει την ατάκα:

Τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.... ΕΕΕΕ, συγνώμη δεν το'πα για σένα φίλε μου..
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JoVou » 07 Φεβ 2008, 12:03

...(μέσα σε κουβέντα γενικού περιεχομένου)...

- (φοιτητής): ... και πού είπαμε ότι βρίσκεται η Στοκχόλμη κύριε? Δεν θυμάμαι...στη Σουηδία μήπως?
- (καθηγητής): Άντε ρε από δω, θέλετε μετά να βρείτε και γκόμενα...! ???
- (φοιτητής): LOL... Τι εννοείτε μ' αυτό?
- (καθηγητής): Ρε αμα δεν ξέρετε που βρίσκεται τι..., πώς θα τις πάτε μετά κάνα ταξιδάκι να τις ρίξετε?

:D :D :D

Ηθικό Δίδαγμα: "Στο DUTh, νοιάζονται και για τις σχέσεις των φοιτητών τους!!!" 8)
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 25 Φεβ 2008, 02:09

JimMichael έγραψε:Καθηγητής εξηγούσε κάποια πράγματα και περίμενε να δει αν οι φοιτητές τα είχαν καταλάβει, οπότε ρωτάει αν κατάλαβαν και από τις απαντήσεις είδε ότι δεν.... Οπότε πετάει την ατάκα:

Τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς.... ΕΕΕΕ, συγνώμη δεν το'πα για σένα φίλε μου..


Είχα νιώσει τόσο ντροπή τότε!....ποπο.....Κατανόηση από τον φιλτατο συνάδελφο.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JoVou » 25 Φεβ 2008, 19:33

Για να μην καρφωθούμε, θα περιγράψω το περιστατικό σαν...unisex...
Σε ώρα προφορικής εξέτασης λοιπόν, λαμβάνει χώρα η εξής κουβέντα:

- Αγαπητέ/η μου, δεν είστε καλά διαβασμένος/η. Δεν γίνεται με μια μέρα μελέτη να ανταπεξέλθεις στην εξέταση!
- Ε κύριε, τι να κανα? Έχω κι άλλα μαθήματα να δώσω!
- Και τι πάει να πει αυτό? Αυτά που είπαμε μες το μάθημα θέλω να τα ξέρετε! Εγώ γιατί δλδ να τα ξέρω και σεις όχι? Πως θα λες ότι γνωρίζεις από (***) αμα δεν ξέρεις καν τι είναι το (***).... Βασικά πράγματα. Δεν σε περνάω!

Και το καλύτερο...
- Ε κύριε, εσείς ασχολείστε Μ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΝΟ και γι αυτό τα ξέρετε. Ρωτήστε και μας που χουμε τόσα να μάθουμε!!!

:D :D :D
Και ρωτάω...ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΓΕΣ τέτοιο πράμα σ εναν άνθρωπο που σπούδασε και σε διδάσκει κιόλας?!
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Φεβ 2009, 07:57

Συζήτηση καθηγητή με άλλα δύο ή τρία άτομα, δε θυμάμαι ακριβώς...

Πρόκειται για 2 μαθήματα που διδάσκει ο συγκεκριμένος τα οποία είναι Μπλαμπλα 1 και Μπλαμπλα 2. Εκείνη τη μέρα εξεταζόταν το Μπλαμπλα 1.

Φοιτητής: Εγώ αυτό έχω να δώσω μόνο.
Καθηγητής: Τα 2 τα'χεις περάσει;
Φοιτήτης: Βεβαίως. Με 9,5.
Καθηγητής: Έκανα εγώ τέτοιο λάθος;;;
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Φεβ 2009, 08:03

Ίδιος καθηγητής με από πάνω.

Περνούσε και μια και τον πέτυχα ήθελα να τον ρωτήσω.

Εγώ: Γεια σας κ. Μπλαμπλαμπλαμπλα.
Καθηγητης: (φλατ λάιν)
Εγώ: Εεεεε, συγνώμη για την ενόχληση αλλά μια και σας πέτυχα.... (με προσπέρασε)
Εγώ ξανά: Θα μπορούσα να σας απασχολήσω για το γραπτό μου; (γύρισε πίσω γιατί δε βρήκε αυτό που έψαχνε μάλλον και άδραξα την ευκαιρία)
Καθηγητής: Θα αστειέυεσαι.
Εγώ: Όχι!
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Φεβ 2009, 08:08

Έλα πήρα φόρα λέμε.

Άλλο μάθημα αλυσίδα Μπλαμπλα 1 και Μπλαμπλα 2. Του κ. Ταδόπουλου μαθήματα. Κατά τη διάρκεια της εξέτασης, την ώρα που παραδίδονται τα θέματα:

Καθηγητής: Έχετε τίποτα απορίες;
Φοιτητής: Τα θέματα είναι ισάξια; (ήταν 3 στο σύνολο και δεν ανέγραφαν ποσοστό βαθμολογίας)
Καθηγητής: Κοιτάχτε να δείτε, νννναι θα έλεγα... αλλά βεβαίως θαααα... εξαρτηθεί.... κι από το γενικό... σύνολο.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες