Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Δημοσίευσηαπό satoshi » 22 Μαρ 2009, 01:25

Στην εξέταση γνωστού μαθήματος του ηλεκτρονικού τομέα, οι φοιτητές είναι στην αίθουσα, αγχωμένοι και έτοιμοι να δώσουν.
Πρώτος μπαίνει ο διδακτορικός ο οποίος αρχίζει τα γνωστά: "Κατεβάστε τις τσάντες, μην μιλάτε κτλ...."
Όλοι σταματούν, εκτός από 2 φοιτήτριες οι οποίες συνεχίζουν ακάθεκτες να κουβεντιάζουν για κάτι άσχετο....
Οπότε ο διδακτορικός τους κάνει μία έξτρα παρατήρηση. Αυτές δεν σταματούν, οπότε αναγκάζεται να απειλήσει λέγοντας:
"Εσείς οι 2, θα σταματήσετε ή θα φύγετε από την αίθουσα!!"
Οπότε εκείνη τη στιγμή μπαίνει ο καθηγητής με αργό, κουρασμένο βήμα και με βαριά ανάσα λέγοντας:
"Γυναίκες δεν μιλάνε?"............. (και αναστενάζοντας συμπληρώνει)
"Άστες ,δεν πειράζει, είναι αδύνατο να σταματήσουν...."
Άβαταρ μέλους
satoshi
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 19:01

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό thms » 08 Ιούλ 2009, 15:50

Καθηγήτρια τρομερά εξοικειωμένη με τους υπολογιστές:
"Θα είχα ετοιμάσει τις σημειώσεις να σας τις δώσω, αλλά έψαχνα μία ώρα πως μπαίνει η εικόνα δεξιά και το κείμενο αριστερά.
Αφήστε που στον υπολογιστή εδώ έχω vista ενώ στο εργαστήριο έχουμε microsoft και μπερδεύομαι........."
Άβαταρ μέλους
thms
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 12:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό kakalos » 08 Ιούλ 2009, 23:22

επρεπε να πηγαινουμε στα μαθηματα του καρυδα πετουσε φοβερες ατακες αν θυμαται κανεις ας γραψει.
Άβαταρ μέλους
kakalos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 12 Φεβ 2009, 13:28

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό mpougatsas » 08 Ιούλ 2009, 23:41

Ωραίες εποχές... ;D

"Θα βάλω σκύλους έξω απ την πόρτα για να μην φεύγετε..."

"Τα μαθηματικά είναι μαθηματικά, η φυσική είναι φυσική και η χημεία είναι χημεία..."

"Τώρα τί να σου απαντήσω;;; Χρειάζομαι 3 εξάμηνα μόνο για την εισαγωγή..."

Θέλω να ξαναγυρίσω στις καλές εποχές που διασκεδάζαμε στο αμφιθέατρο... ;D
Άβαταρ μέλους
mpougatsas
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: 21 Μαρ 2008, 12:58
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 08 Ιούλ 2009, 23:59

άλλη ατάκα..
όταν τον ρώτησαν κάτι για το μηδεν είπε: " για το άπειρο πείτε ότι θέλετε αλλά το μηδέν μην τ πιάνετε στ στομα σας"
και άλλη μία όταν γινόταν χαμός στη ταξη.."εγω το χω πει να μοιράζεται βαρύς οπλισμός στα γήπεδα..πολυβόλα χειροβομβίδες... να πάνε μια φορά να σκοτωθούν όλοι να ξεβρομισει ο τόπος..."
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό brera » 22 Δεκ 2010, 14:48

Δύο φοιτητές συζητάνε..
-Άσε χάλια ήμουν χθες το βράδυ.Με χτύπησε ένας ιός και ήμουν στο κρεβάτι για 2 μέρες.
-Τι AntiVirus χρησιμοποιείς;

Το απόλυτο κάψιμο.. ;D
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό galotsa » 13 Ιαν 2011, 22:42

Ζήτησα από τον Ταδε καθηγητή που κάνει κάποιο μάθημα με σχήματα και νούμερα, πράξεις, χαμός.Κάνει και μικρά γράμματα γιατι δεν φτάνει ο πίνακας, σβήνει και γράφει συνέχεια. Ξεκινάει μια καινούρια άσκηση και καθώς σχεδίαζε, τον ρωτάω: "Μπορείτε να κάνετε λίγο πιο μεγάλα γράμματα?" Σταματάει την άσκηση και μου απαντάει "Εάν μπορώ... " (σκέφτεται λίγο χωρίς να γράφει και λέει με ενθουσιασμο) "...ΝΑΙ,μπορώ!!"
Μα δυστυχώς μάλλον δεν μπορούσε γιατί τα γράμματα δεν άλλαξαν....
ilektronia, protonia, netronia, mpozonia, fermionia, mionia, pionia, MAKARONIA!!
Άβαταρ μέλους
galotsa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 00:51
Τοποθεσία: σπίτι μου
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό rabbit » 13 Ιαν 2011, 22:59

Καθηγητής παρουσιάζει θέματα εργασιών σε κάποια από τα οποία χρησιμοποιούνται παραδείγματα από την φύση για να υλοποιηθούν κάποιοι αλγόριθμοι. Περιλαμβάνουν έντομα, ζωύφια κλπ.

Οπότε κάποια στιγμή με απόλυτα σοβαρό, ακαδημαϊκό ύφος και χωρίς ίχνος μειδιάματος πετάει την ατάκα του εξαμήνου:

"Βέβαια αν κάποιος σιχαίνεται....... δεν γουστάρει τα έντομα κλπ......... έχω και νυχτερίδες........."
Άβαταρ μέλους
rabbit
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιουν 2009, 23:53

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό mazer » 14 Ιαν 2011, 00:39

galotsa έγραψε:Ζήτησα από τον Ταδε καθηγητή που κάνει κάποιο μάθημα με σχήματα και νούμερα, πράξεις, χαμός.Κάνει και μικρά γράμματα γιατι δεν φτάνει ο πίνακας, σβήνει και γράφει συνέχεια. Ξεκινάει μια καινούρια άσκηση και καθώς σχεδίαζε, τον ρωτάω: "Μπορείτε να κάνετε λίγο πιο μεγάλα γράμματα?" Σταματάει την άσκηση και μου απαντάει "Εάν μπορώ... " (σκέφτεται λίγο χωρίς να γράφει και λέει με ενθουσιασμο) "...ΝΑΙ,μπορώ!!"
Μα δυστυχώς μάλλον δεν μπορούσε γιατί τα γράμματα δεν άλλαξαν....



Πολύ καλά τα λες συνάδελφε!Και τελικά δεν μπορούσε,ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΤΕ!!!
mazer
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 18:44
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό galotsa » 20 Ιαν 2011, 09:46

Οι υποδομές και τα εξαρτήματα της σχολής:
"Το laptop του τομέα μας απεβίωσε πριν μισή ώρα", δήλωσε καθηγητής, για να δικαιολογήσει την αναμονή για άλλο laptop ώστε να γίνει η παρουσίαση.
"Παιδιά, το καλώδιο για τον προβολέα χάλασε και πήραμε καινούριο αλλά μαλλον δεν δουλευει πολύ καλά.." είπε άλλος καθηγητής για να δικαιολογήσει το ότι βλέπαμε όλα τα γράμματα διπλά στον προβολέα...
"Το προηγούμενο χειριστήριο του προβολέα δεν είχε μεγάλη εμβέλεια, αλλά το καινούριο χειριστήριο δεν έχει κουμπιά.."
"Κάποιος πήρε το χειριστήριο του προβολέα"
"Ο πίνακας έχει κάποιο πρόβλημα..." έχουν πει πολλοί καθηγητές, επειδή δεν φαίνεται τίποτα στον πίνακα...
"Η κιμωλία έχει κάποιο πρόβλημα..." έχει δηλώσει καθηγητής για το ίδιο θέμα!
Και άλλα πολλά-πολλά ευχάριστα για την σχολή μας :)
ilektronia, protonia, netronia, mpozonia, fermionia, mionia, pionia, MAKARONIA!!
Άβαταρ μέλους
galotsa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 00:51
Τοποθεσία: σπίτι μου
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό mazer » 23 Ιαν 2011, 18:41

galotsa έγραψε:Οι υποδομές και τα εξαρτήματα της σχολής:
"Το laptop του τομέα μας απεβίωσε πριν μισή ώρα", δήλωσε καθηγητής, για να δικαιολογήσει την αναμονή για άλλο laptop ώστε να γίνει η παρουσίαση.
"Παιδιά, το καλώδιο για τον προβολέα χάλασε και πήραμε καινούριο αλλά μαλλον δεν δουλευει πολύ καλά.." είπε άλλος καθηγητής για να δικαιολογήσει το ότι βλέπαμε όλα τα γράμματα διπλά στον προβολέα...
"Το προηγούμενο χειριστήριο του προβολέα δεν είχε μεγάλη εμβέλεια, αλλά το καινούριο χειριστήριο δεν έχει κουμπιά.."
"Κάποιος πήρε το χειριστήριο του προβολέα"
"Ο πίνακας έχει κάποιο πρόβλημα..." έχουν πει πολλοί καθηγητές, επειδή δεν φαίνεται τίποτα στον πίνακα...
"Η κιμωλία έχει κάποιο πρόβλημα..." έχει δηλώσει καθηγητής για το ίδιο θέμα!
Και άλλα πολλά-πολλά ευχάριστα για την σχολή μας :)


Επίσης,κάποιος καθηγητής μας επιμένει στο να φυσάει τον πίνακα(πιθανών για να σβήσει τυχούσα ατέλεια!!!)
mazer
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Σεπ 2010, 18:44
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό Grisslol » 31 Ιαν 2011, 00:04

Καλα, ο καθηγητης που εφυγε στο Αμερικα, ειχε πολυ γελιο. Ολο το αμφιθεατρο γεμιζε, οχι για τα μαθηματα του οσο για τις ατακες του. κριμα που δεν τον προλαβαν καποιοι.
Ενα σκηνικο που μου ειπε ο τοτε βοηθος του.

Ειχε γινει καποτε θεμα με τους οργανικους και τους ιπταμενους (αυτοι που δεν εχουν οργανικη θεση στο ΔΠΘ) καθηγητες. Οποτε, αποφασιστηκε να μαζευτουν ολοι και να μετρηθουν. Ειναι βλεπετε που εχουμε την τρομερη μηχανογραφηση στο Ελλαντα και δεν μπορεις να το δεις αυτο με ενα κουμπι στον υπολογιστη. Τελος παντων, ηταν και ενας ο οποιος και ιπταμενος ηταν και δεν ειχε ενφανιστει και ποτε στο τμημα. Αλλα, ο πονηρος εβαλε ατομα να "βαλουν παρουσια" στην θεση του. και οπως μετρανε φτανουν σε αυτον...
-Ο κυριος Ταδιδης; ειναι εδω; αυτος ιπταμενος δεν ειναι ρε παιδια;
-Οχι μωρε, πεταγεται ο βαλτός. Ο κυριος Ταδιδης ειναι παλιο μελος του τμηματος!
Ατακα του Σ.: -Ε, βεβαια! Ο κυριος Ταδιδης δεν ειναι ιπταμενος! ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΣΜΗΝΟΥΣ!

-------

Και δευτερο σκηνικο. Οπως ξερετε, το πανεπιστηυμιο ειχε εγκαταστησει μηχανηματα και εκανε μετρησεις για την ραδιενεργεια που μας ερχεται απο την Βουλγαρια με το πυρηνικο εργοστασιο, αλλα και με τις βομβες που θεωρητικα επεσαν στον πολεμο της Γιουγκοσλαβιας. Και τις μετρησεις αυτες ειχε αναλαβει να τις καταγραφει ο γνωστος κυριος Σ. Οποτε, οταν το εμαθε αυτο ο καθηγητης του Τομεα Πυρηνικης Φυσικης ξεσηκωθηκε!
-Τι ειναι αυτα! Τι δουλεια εχει ο κυριος που ειναι υπευθυνος του εργαστηριου ειδικης μηχανολογιας να ασχολειται με το θεμα του αντικειμενου μου!
Απαιτω να παρω εγω το project!
-Συγγνωμη κυριε, απαντα ο Σ. Εσεις, αρρωσταινετε;
-ε, βεβαιως, τι ερωτηση ειναι αυτη.
-Πυρετο ανεβαζετε τοτε;
-Μα, φυσικα.
-Με τι μετρατε τον πυρετο σας;
-Με θερμομετρο φυσικα! Τι σχεση εχει αυτο;
-και για να διαβασετε την ενδειξη, καλειτε ιατρο στο σπιτι;
-Οχι βεβαια! Μπορω και μονος να δω τι γραφει!
-Ε, και εγω αυτο κανω! Τις μετρησεις παιρνω απο το μηχανημα! Τις αναλυσεις τις αναλαμβανει το εργαστηριο σας!
Τελευταία επεξεργασία από megatron και 31 Ιαν 2011, 00:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων δημοσίευσεσων
Άβαταρ μέλους
Grisslol
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 28 Ιουν 2010, 22:42

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό brera » 31 Ιαν 2011, 01:45

Xαχαχα όντως ήταν θεός!! :D
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό M@R@S » 04 Φεβ 2011, 18:22

Naskas έγραψε:Παιδιά αν μπορείτε πείτε καμία ατάκα από Σπ*ρ*(ελπίζω να καταλάβατε ;) ).Ώρες ώρες έλεγε απίστευτα.Αν θυμιθώ κανένα θα το γράψω.


Μπαίνουμε ένα πρωί για μάθημα τον Proffesor Sparow και έχει μέσα στην αίθουσα καμια 20αριά αφίσες της ΔΑΣΠ στους τοίχους μέσα στην αίθουσα με ημίγυμνες μοντέλες. Όποτε ο Proffesor λέει : " Λέτε αν και γω βγάλω ανακοίνωσεις για το μάθημα με τέτοιες κοπέλες να έρθουνε περισσότεροι στα μαθήματα ?". Επόμενη κίνηση του ήταν να κατεβάσει τις αφίσες από τους τοίχους με τη βοήθεια 3-4 φοιτητών κάτω από τα έκπληκτα βλέμματα 2-3 Δασπιτών. Πολύ γέλιο.
Κώδικας: Επιλογή όλων
If this is your first night you have to fight...
Άβαταρ μέλους
M@R@S
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 18:53

Re: Ατάκες από την καθημερινότητα στο DUTh

Δημοσίευσηαπό Supersonya » 20 Ιαν 2012, 20:08

Καθηγητής - φοιτήτρια:
- Ταδένια, εδώ πρόσεχε, μια μέρα θα μπορείς να επισκευάσεις το πλυντήριό σου μόνη σου μ'αυτά που λέμε εδώ...
- Πφφφ, της ζωής μου τ'όνειρο!

Ιδιοι:
- αντε ρε Ταδένια πού είσαι, άργησες!
- κόλλησα στην κίνηση!
- ποιά κίνηση, η αγορά κλειστή είναι
- ποιά αγορά... 2 μέτρα πριν το παρκινγκ αποφάσισαν να περάσουν όλα τα πρόβατα...
Supersonya
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 18:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες