Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 16 Ιουν 2010, 21:04

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να αναρτά ανακοινώσεις που αφορούν θέσεις εργασίας
για ΗΜΜΥ. Εάν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα, ας ενσωματώσουμε αυτό εδώ στο ήδη υπάρχον. Η αφορμή είναι μια αγγελία
για θέση εργασίας που είδα σήμερα (βλ. παρακάτω). Κατά καιρούς βλέπει κανείς τέτοιες ανακοινώσεις
που θα μπορούσαν να ενδιαφέρουν κόσμο, αν θα μάθαινε για αυτές. Επιπλέον, η παρακολούθηση τέτοιων
αγγελιών αποτυπώνει ως ένα βαθμό τη ζήτηση και τις ευκαιρίες εργασίας που υπάρχουν κάθε στιγμή
στην αγορά εργασίας. Ξεκινώ λοιπόν με μια ανακοίνωση που θεωρώ ενδιαφέρουσα και βλέπουμε ...,

Παύλος.-




Θέση Web developer: http://www.naftemporiki.gr/careeronline/showad.asp?id=9909
Συνημμένα
Web developer.jpg
Web developer.jpg (68.35 KiB) 57630 προβολές
Τελευταία επεξεργασία από pefraimi και 11 Φεβ 2012, 11:06, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Σημείωση θέματος
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό tasakas » 16 Ιουν 2010, 22:33

Η XPLAIN αναζητά junior web designer, με γνώσεις HTML, CSS, Flash και Photoshop. Περιμένουμε και το δικό σου βιογραφικό στο [email protected]
Θα μας βρείτε και στο Facebook εδώ: Xplain Facebook Page
tasakas
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Δεκ 2008, 00:52

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό megatron » 16 Ιουν 2010, 23:48

Η ομάδα του NewsIt.gr μεγαλώνει! Αν είσαι web designer ή ξέρεις κάποιον web designer που θέλει να μπει στην ομάδα μας, στείλε μας πληροφορίες και portfolio στο email: [email protected]
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 07 Φεβ 2012, 17:39

Θέσεις πρακτικής άσκησης για αποφοίτους με μεταπτυχιακό:

Προκήρυξη επιχορήγησης μιας (1) θέσης πρακτικής άσκησης στην Ολλανδία
http://www.bodossaki.gr/Default.aspx?id=1276&nt=18&lang=1

Προκήρυξη επιχορήγησης δέκα (10) θέσεων πρακτικής άσκησης στη Γερμανία
http://www.bodossaki.gr/Default.aspx?id=1272&nt=108&lang=1

Παύλος.-
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό pefraimi » 11 Φεβ 2012, 11:11

(από σχετικό μήνυμα του Αναπλ. Καθ. Δ. Γεωργίου)



Η εταιρεία URBANTECH στη Θεσσαλονίκη, προσφέρει δυο θέσεις για πρακτική άσκηση φοιτητών του τμήματος ΗΜ&ΜΥ.

Αντικείμενο
Η εταιρία ασχολείται με την ανάπτυξη λογισμικού διαδίκτυου, τον σχεδιασμό
και δημιουργία websites και την ανάπτυξη ειδικών εφαρμογών. Περισσότερες
πληροφορίες είναι διαθέσιμες στις διεύθύνσεις που ακολουθούν:

http://www.postergenius.com [1]
http://www.eposterslive.com [2]

http://www.morethanthemes.com [3]
http://www.urbantech.gr [4]

Φοιτητές ή φοιτήτριες δραστήριοι με άνεση στην επικοινωνία, πάρα πολύ καλή γνώση
αγγλικών, και καλή σχετική εμπειρία στην εγκατάσταση ρύθμιση και χρήση του
λειτουργικού συστήματος Windows. Σημαντική είναι η εμπειρία ή η
τουλάχιστον διάθεση για ενασχόληση με την ανάπτυξη λογισμικού.

Οι φοιτητές ή οι φοιτήτριες για πρακτική άσκηση θα είναι δύο
και μπορούν να απασχοληθούν σε κάποιον από τους τομείς που ακολουθούν:
- Σχεδιασμός και Ανάπτυξη λογισμικού
- Σχεδιασμός και δημιουργία websites
- Διαδικτυακό μάρκετινγκ και πωλήσεις
- Συντήρηση δικτύου και υποδομών
- Υποστήριξη πελατών.
- Συγγραφή και συντήρηση τεκμηρίωσης

Οι ενδιαφερόμενοι να απευθύνονται στον αναπληρωτή καθηγητή κο Χρήστο Σχοινά, επόπτη της πρακτικής άσκησης στην ως άνω εταιρεία.



Παύλος.-
pefraimi
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 14:59

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό megatron » 11 Μάιος 2012, 10:56

Βρήκα τα εξής:

1) Ο Ευρωπαϊκός Σύλλογος Αιολικής Ενέργειας (European Wind Energy Association) στις Βρυξέλλες προκήρυξε μία θέση πρακτικής άσκησης Σχεδιαστή Ιστοσελίδων (Web Designer).
Περισσότερες πληροφορίες εδώ
Πηγή

2) Η Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας προκήρυξε 7 θέσεις ΠΕ Μηχανικών Η/Υ ή Πληροφορικής με σύμβαση μίσθωσης έργου ιδιωτικού δικαίου στο πλαίσιο υλοποίησης του υποέργου "Υλοποίηση πράξης ΣΤΗΡΙΖΩ (εργασίες αρμοδιότητας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας)".
Για περισσότερες πληροφορίες, κατεβάστε το συνημμένο...

Thesis_Uni_Thessalia.pdf
(115.23 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 4197 φορές

Πηγή
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό alehunter » 11 Μάιος 2012, 17:29

να ρωτησω φιλε μου megatron


για να γινεις web developer σημαινει οτι εισαι ηλεκτρονικος ή τηλεπικοινωνιακός(ή απλα καμμενος με το αντικειμενο)???
ρωταω διοτι περα απο την γνωση 2-3 γλωσσων προγραμματισμου δεν διευκρινίζει ιδιαιτερα τις απαιτησεις(προϋποθέσεις πχ βαθμο αποφοιτησης) που θέλει να εχει.... ??? ??? ???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό brera » 13 Μάιος 2012, 20:07

Απλά πρέπει να σου αρέσει το αντικείμενο και να γνωρίζεις πράγματα περί web developing. Δεν έχει σημασία τι κατεύθυνση είσαι.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό megatron » 13 Μάιος 2012, 20:26

alehunter έγραψε:να ρωτησω φιλε μου megatron
για να γινεις web developer σημαινει οτι εισαι ηλεκτρονικος ή τηλεπικοινωνιακός(ή απλα καμμενος με το αντικειμενο)???


Προσωπικά φίλε μου alehunter, χωρίς να έχω ασχοληθεί με γλώσσες προγραμματισμού θα συμφωνούσα σε όλα με τον προλαλήσαντα brera.
Αρκεί να σου αρέσει το web developing και να εντρυφήσεις σε αυτό. ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό alehunter » 13 Μάιος 2012, 22:22

brera έγραψε:Απλά πρέπει να σου αρέσει το αντικείμενο και να γνωρίζεις πράγματα περί web developing. Δεν έχει σημασία τι κατεύθυνση είσαι.

βρε ναι οκ να συμφνωησω με αυτο αλλα μου κανει εντυπωση που δεν ζηταει μια Χ πιστοποιηση...

megatron έγραψε:Προσωπικά φίλε μου alehunter, χωρίς να έχω ασχοληθεί με γλώσσες προγραμματισμού θα συμφωνούσα σε όλα με τον προλαλήσαντα brera.
Αρκεί να σου αρέσει το web developing και να εντρυφήσεις σε αυτό. ;)

τι να σου πω μου φαινεται παραξενο αλλωστε δεν νομιζω εχει και τοσα πολλα μαθηματα σχετικα(για παραδειγμα) με το web development στην σχολη(νομιζω).... ??? ???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό brera » 14 Μάιος 2012, 11:06

1) Δεν τους νοιάζει η πιστοποίηση. Τους νοιάζει να ξερεις να κάνεις καλά τη δουλειά που θέλουν. Άλλωστε οι περισσότεροι τελειοφοιτοι ΗΜΜΥ δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό, web design κλπ. Αυτούς τι να τους κάνουν;

2) Στη σχολή θα μάθεις τα πολύ βασικά σχετικά με το web developement. Άλλωστε πρέπει να καταλάβεις ένα πράγμα. Αν δεν ασχοληθείς μονος σου (εντελώς ομως ) οταν πάρεις πτυχίο δε θα ξέρεις όντως τίποτα και ας τελειώσεις στα 5 χρόνια ακριβώς. Οπότε μονο αν κάτσεις σε έναν υπολογιστή και ψαχτείς , θα μάθεις.
Και αν όντως μάθεις καλά θα εισαι περιζήτητος.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό alehunter » 14 Μάιος 2012, 12:23

brera έγραψε:1) Δεν τους νοιάζει η πιστοποίηση. Τους νοιάζει να ξερεις να κάνεις καλά τη δουλειά που θέλουν. Άλλωστε οι περισσότεροι τελειοφοιτοι ΗΜΜΥ δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό, web design κλπ. Αυτούς τι να τους κάνουν;
καταλαβαινω την σκεψη σου και μου φαινεται λογικη απλα μου κανει εντυπωση....Επιση,δλδ καποιος που θα εχει τελειωσει ηλεκτρονικος(απο εμας εννοω οχι απο κρητη) αντε web designing να μην ξερει τπτ αλλα και απο προγραμματισμο μου φαινεται λιγο παραξενο...

2) Στη σχολή θα μάθεις τα πολύ βασικά σχετικά με το web developement. Άλλωστε πρέπει να καταλάβεις ένα πράγμα. Αν δεν ασχοληθείς μονος σου (εντελώς ομως ) οταν πάρεις πτυχίο δε θα ξέρεις όντως τίποτα και ας τελειώσεις στα 5 χρόνια ακριβώς. Οπότε μονο αν κάτσεις σε έναν υπολογιστή και ψαχτείς , θα μάθεις.
ναι οκ αυτο ισχυει γενικα πιστευω για τις γλωσσες προγραμματισμου αλλα και παλι η σχολη σου δινει νομιζω εναν εκαστοτε μπουσουλα(κατι σαν να θες να μαθεις C και να κανεις μαθημα λες και διαβαζεις το βιβλιο C for dummies :P Ναι παντως,εχεις δικιο σ αυτο που υποστηριζεις....
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό MNO » 15 Μάιος 2012, 23:45

alehunter έγραψε:καταλαβαινω την σκεψη σου και μου φαινεται λογικη απλα μου κανει εντυπωση....Επιση,δλδ καποιος που θα εχει τελειωσει ηλεκτρονικος(απο εμας εννοω οχι απο κρητη) αντε web designing να μην ξερει τπτ αλλα και απο προγραμματισμο μου φαινεται λιγο παραξενο...


Εγω πχ που ειμαι ηλεκτρονικος και εχω περασμενα html/C/fortran μπορω να σου πω οτι δεν αποκόμισα και πολλα σε "προγραμματιστικη σκεψη/λογικη", αυτην την ειχα μαθει στην 3η λυκειου. Μαθαινεις καποια εξτρα βασικα πραματα οπως δεικτες/διαχειρηση αρχειων/κτλπ αλλα κυριως σου δινετε ενα εναυσμα για περαιτερω προσωπικη ενασχοληση. Αλλωστε ποσα πραματα να πεις/δειξεις σε 5-6 εργαστηρια της μιαμισης ωρας...
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό alehunter » 16 Μάιος 2012, 12:59

MNO έγραψε:Εγω πχ που ειμαι ηλεκτρονικος και εχω περασμενα html/C/fortran μπορω να σου πω οτι δεν αποκόμισα και πολλα σε "προγραμματιστικη σκεψη/λογικη", αυτην την ειχα μαθει στην 3η λυκειου. Μαθαινεις καποια εξτρα βασικα πραματα οπως δεικτες/διαχειρηση αρχειων/κτλπ αλλα κυριως σου δινετε ενα εναυσμα για περαιτερω προσωπικη ενασχοληση. Αλλωστε ποσα πραματα να πεις/δειξεις σε 5-6 εργαστηρια της μιαμισης ωρας...

τωρα παλι με προβληματισες να σου πω την αληθεια.Δλδ τι θα επιθυμουσες να αλλαζε για να ελεγες οτι πραγματι ξερεις καλα μια γλωσσα προγραμματισμου???
Αυτο το
περαιτερω προσωπικη ενασχοληση.
δεν μου αρεσει δεν γινεται καθε φορα που θελω πραγματικα να μαθω κατι μονος μου να χρειαζεται προσωπικη ενασχοληση ωρων,δλδ τοτε γιατι παω στη σχολη????
αυτο με τα εργαστηρια δυστυχως ισχυει,τουλαχιστον στα μαθηματα με τεχνικες προγραμματισμου θα επρεπε να ηταν περισσοτερες ωρες...
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θέσεις εργασίας για αποφοίτους ή τελειόφοιτους ΗΜΜΥ

Δημοσίευσηαπό MNO » 16 Μάιος 2012, 13:40

alehunter έγραψε:τωρα παλι με προβληματισες να σου πω την αληθεια.Δλδ τι θα επιθυμουσες να αλλαζε για να ελεγες οτι πραγματι ξερεις καλα μια γλωσσα προγραμματισμου???


Δεν λεω οτι θα επρεπε να αλλαξει κατι συγκεκριμενο, εκτος απο τις περιορισμενες ωρες του εργαστηριου. Μην ξεχνας οτι οτι τομεα και αν παρακολουθεις υπαρχει πολυ μεγαλο γνωστικο αντικειμενο οποτε δεν ειναι εφικτο να ασχοληθεις παρα πολυ μονο με προγραμματισμο. Εχω ενα φιλο στα Γιαννενα που ειναι Πληροφορικη και σαφως στην σχολη ασχολουνται πολυ περισσοτερο απ'οσο εμεις, ομως δεν μαθαινουν και τιποτα αλλο ;)
MNO
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 20:45
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες