Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό galotsa » 01 Δεκ 2011, 20:09

Έστειλε χθες mail ο κ.Χρυσομάλλης ότι θα εξοικονομήσουμε τα δρομολόγια μετά τις 8...Γιαυτό αλλάξαμε και το πρόγραμμα δηλαδή... Ας ρωτήσω και εγώ, για άλλη μια φορά, ξέρει κανείς πως θα γίνουν τα νέα δρομολόγια?
ilektronia, protonia, netronia, mpozonia, fermionia, mionia, pionia, MAKARONIA!!
Άβαταρ μέλους
galotsa
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 00:51
Τοποθεσία: σπίτι μου
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό kris_kris » 01 Δεκ 2011, 21:28

Αυτό που δεν υπαρχει ενημερωση πριν αλλαξουν τα δρομολογια ειναι γελοιο...Και πρεπει αμεσα να μπει λεωφορειο στις 8 το απογευμα που να ξεκιναει απο ΑΦΕΤΕΡΙΑ....Τελος το να γινονται τα μαθηματα σε ενα πανεπιστήμιο σε σχεση με τα δρομολογια που υπαρχουν και το αν υπαρχει φαΐ στη λεσχη μετα τη 1 ειναι τουλαχιστον προσβλητικο... Δεν διορθώνεις ετσι το προβλημα ετσι το αποδέχεσαι και το επεκτείνεις....
kris_kris
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 17:48
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 01 Δεκ 2011, 22:06

Νομίζω ήρθε ο καιρός να εξεταστεί το ενδεχόμενο να μπει εισητήριο στα λεωφορεία. Πρέπει να ειναι μόνο στην Ξάνθη που είναι τζάμπα. Ισως αυτό να βοηθήσει και να αμβλύνει προβλήματα του τύπου δεν υπάρχουν λεφτά κλπ
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό loukis » 01 Δεκ 2011, 22:46

αποτι γνωρίζω έγινε πρόταση να πληρώνουμε 5ευρω το χρόνο και να έχουμε κανονικά λεωφορεία..και πριν ακόμα να γίνει επισημη συζήτηση η ηλιθιότητα κάποιων ¨χρωματιστών¨ φοιτητών φάνηκε με το πανό που έγραφε ούτε 1ευρω για λεωφορεία...( μόνο για φραπέ και μπύρες)..είμαστε για πολύ ξύλο που επιτρέπουμε στον κάθε μ@λ@κα να κάνει πανό και συνελεύσεις και στο τέλος να την τρώμε εμείς...
Άβαταρ μέλους
loukis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 06 Δεκ 2009, 17:23
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό smpl » 01 Δεκ 2011, 23:33

loukis έγραψε: με το πανό που έγραφε ούτε 1ευρω για λεωφορεία...

Δεν έγραφε λεωφορεία, αλλά λεοφωρεία!
smpl
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Ιαν 2011, 03:27
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 01 Δεκ 2011, 23:54

όποιος δεν θέλει να περπατάει την λεωφόρο με τα πόδια.. Μια ζωή τα ίδια
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 02 Δεκ 2011, 01:01

patirgerasimos έγραψε:Πρέπει να ειναι μόνο στην Ξάνθη που είναι τζάμπα


Σε όλο το Δημοκρίτειο ισχύει το ίδιο καθεστώς με δωρεάν μεταφορά

patirgerasimos έγραψε:Νομίζω ήρθε ο καιρός να εξεταστεί το ενδεχόμενο να μπει εισητήριο στα λεωφορεία.


προσωπικά διαφωνώ με την κίνηση. σε άλλες πόλεις είναι ιδιαίτερα τσουχτερές οι τιμές..
(πχ Καβάλα είναι 90 λεπτά το φοιτητικό και είναι για μία διαδρομή...)

loukis έγραψε: έγινε πρόταση να πληρώνουμε 5ευρω το χρόνο


το είχα ακούσει για μηνιαία κάρτα αυτό το ποσό προσωπικά.
ίσως είναι και η πιο εφικτή λύση αυτή


Πάντως γενικά το πανεπιστήμιο κάνει περικοπή από παντού και συνέχεια ψάχνουν τρόπους να μειώσουν τις δαπάνες
(πχ ακούγεται πως τα γραφεία στο κτήριο της ΜΕΞ για ξενοικιαστούν, με τη θέρμανση ήδη κάνουν οικονομία στο πετρέλαιο,
με το υπολογιστικό και την αγορά προγραμμάτων έκοψαν και από εκεί...)
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 02 Δεκ 2011, 17:00

Αν μπει εισητήριο, ένας που δεν έχει αμαξι θα πάρει διαρκειας..Νομίζω ότι καλύτερα ένα ποσό για να πας και να έρθεις έχοντας λεωφορεία τα οποία είναι τακτικά καθ'ολη την διαρκεια της μέρας. Παρά να πληρώνεις ταξάκια που για πηγαινε έλα θες 11-12 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό daug » 03 Δεκ 2011, 21:22

Συμφωνώ (αν με ρωτάτε) να μπει εισιτήριο δεδομένου όμως,οτι θα με ρωτούσαν κάποτε ,αν ήθελα ποτέ να μεταφερθούν τα κτήρια στα πέντε χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης σε μια πόλη που κ με τα βίας τα πέντε χιλιόμετρα είναι η ακτίνα της .. Επίσης θα με ενδιέφερε να μάθω (με αφορμή αυτό το thread) την προσωπική σας εκτίμηση μιας ικανοποιητικής αναλογίας φοιτητών (εκτίμηση)που έχουν αμάξι ή αυτών που βολεύονται με αμάξι φίλων κ τα λοιπα σε σχέση με αυτούς που αναγκαστικά μετακινούνται με λεωφορείο .

(παρακαλώ να συγκριθούν οι ημερομηνίες εγγραφής κ πρώτου ποστ μου ως χρήστη του φορουμ για να διαπιστωθεί πόσο 'προσβλητικά' θεωρώ κάποια απο τα παραπάνω ποστ (ναι ok θα το ακούσω--> οχι δεν σας ,κ καλά,κάνω χάρη :-)..) Φιλικά.
daug
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008, 12:02

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό loukis » 03 Δεκ 2011, 21:57

daug έγραψε:πόσο 'προσβλητικά' θεωρώ κάποια απο τα παραπάνω ποστ

Τι εννοείς με το 'προσβλητικά' ? περπατάω πάνω κάτω(πόλη-εστίες) τα τελευταία 3μιση χρόνια. ακόμα και όταν είχε κανονικά λεωφορεία πάλι υπήρχαν φορές που λόγω του ότι δεν βόλευε περπατούσα.. και αν τα 5ευρω τον χρόνο(πρόταση αντιπρύτανη)χρειάζονται και δικαιολογία για να συμφωνήσεις τότε οκ...
Άβαταρ μέλους
loukis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 06 Δεκ 2009, 17:23
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 03 Δεκ 2011, 22:37

Απο την στιγμή που δεν έχεις αμάξι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ κάποια στιγμή θα μετακινηθεις με λεωφορείο ή άλλο μεσο. Εκτός και αν πατάς μόνο στην εξεταστική και για να πάρεις το πάσο. Όσο ανεβαίνουν τα έτη με τους τομείς με τα μαθήματα επιλογής τα προγραμματα μπερδευονται και δεν θα βρεις πάντα κάποιον να σε πάει. Θα βρεις πολλές φορές κάποιον να γυρίσεις..

Το πράγμα γίνεται πιο δύσκολο όταν κάνεις διπλωματική. Εγώ όσες φορές ήθελα να πάω το καλοκαίρι πλήρωσα ταξί και για το διάστημα τέλη αυγούστου- αρχες οκτωβρη ταξί πλήρωνα γιατί υπήρχε το πρωι ένα δρομολόγιο εξαιτίας των καταλήψεων και των περικοπών... Τωρα αυτα δεν με ρωταγανε οταν πηγαίνανε την σχολή μακρια και τέτοια είναι βλακείες και ανούσιο.

Το θέμα είναι απλό είτε αραια δρομολόγια σε ώρες που δεν βολεύουν και δωρεάν, το οποίο εξαρτάται κάθε φορά από την εκάστοτε οικονομική κατάσταση του παν/μιου είτε πληρώνουμε για να έχουμε πιο πυκνα δρομολόγια. Προσωπικά μετά από 3 έτη που πήγαμε έξω θα προτιμούσα το δεύτερο, γιατί θα χρειαζόμουν σίγουρα τα μισά λεφτά για ταξιά.

Αν κάτι τέτοιο δεν είναι οικονιμικά εφικτό και βγαίνει πολύ ακριβό ακόμα και με κάρτα διαδρομών τότε μένει ως έχει το πράγμα...

Επίσης να πω ότι το πρόβλημα δεν θα ήταν τόσο έντονο αν υπήρχε ένας χωρος όπου θα μπορούσες "να γεμίσεις τον χρόνο" σου.. Αλλά αυτό είναι αλλονού παπά ευαγγέλιο ;) O0

edit: τελειωσα και έμαθα ότι το πάσο δεν το δίνει πλέον η γραμματεία
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό elen » 04 Δεκ 2011, 00:05

Αν και δεν περίμενα ότι θα το έλεγα αυτό ποτέ, προτιμώ και γω να πληρώνουμε κάποιο ποσό (τα 5 ευρώ που αναφέρθηκαν) για μηνιαία κάρτα και τα δρομολόγια να αυξηθούν. Αρκεί όμως τα δρομολόγια να αυξηθούν πραγματικά, και όχι απλά να βάλουν επιπλέον 4-5 για αρχιτεκτονική και 4-5 για εστίες μόνο, να γίνει καλή δουλειά με όσα δρομολόγια είναι αναγκαία για να εξυπηρετηθούν όλοι.

Πάντως η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστική, κάτι πρέπει να γίνει με τον αριθμό των λεωφορείων, δε γίνεται όλη η χρονιά να συνεχιστεί έτσι.
elen
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 01 Φεβ 2009, 22:30

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό daug » 04 Δεκ 2011, 21:59

@loukis"ακόμα και όταν είχε κανονικά λεωφορεία πάλι υπήρχαν φορές που λόγω του ότι δεν βόλευε περπατούσα"

ναι κ γω την περίοδο που έμενα εστίες ,αλλά μόνο στο 'κατέβασμα' ,αφού δεδομένου οτι φυσάει σχεδόν πάντα με φορά από το βουνό προς τα κάτω
απέφευγα τα τετράποδα μαστόδοντα με giant leaps σαν τον ανθρωπο στο φεγγάρι ..

@patirgerasimos "...βλακείες κ ανούσιο"

ανούσιο ίσως πόσω μάλλον κατόπιν εορτής ..
βλακείες δεν νομίζω -->δεν βρίσκω κάποιον πειστικό λόγο πόλη 60000 κατοίκων να έχει πανεπιστημιακό campus (μήπως κάμπους ?? ) στην μέση του πουθενά , το πανεπιστήμιο πρέπει να είναι μέσα στην πόλη ,ακόμα κ αν είσαι ο μαγαζάτορας κ το σκεφτείς στενά 'επιχειρηματικά'..
daug
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008, 12:02

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό loukis » 04 Δεκ 2011, 22:31

daug έγραψε:ναι κ γω την περίοδο που έμενα εστίες ,αλλά μόνο στο 'κατέβασμα' ,αφού δεδομένου οτι φυσάει σχεδόν πάντα με φορά από το βουνό προς τα κάτω απέφευγα τα τετράποδα μαστόδοντα με giant leaps σαν τον ανθρωπο στο φεγγάρι ..

Οκ ούτε απαντάς στις ερωτήσεις ούτε έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις..άρα νομίζω μπορώ να μιλήσω εκ μέρους όλων όσων διαβάζουν το forum και να σε ευχαριστήσω που 3 χρόνια δεν έκανες comments..κατα τ΄άλλα στείλε τα στοιχεία σου στο κράτος να σε ενημερώνουν εσένα πρώτα και μετά να παίρνουν αποφάσεις για τις τοποθεσίες των πανεπιστημίων στο μέλλον...(άμα θες να συνεχίσεις τις ηλιθιότητες έλα να τα πούμε απο κοντά δεν είναι ανάγκη να χαλάμε το νόημα του threat)

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω εγώ και μπορεί και άλλοι.. Σαν ηλεκτρολόγος έχω αρκετά εργαστήρια στα Προκάτ τα οποία ξεκινούν είτε 11 το πρωί είτε 6 το απόγευμα άρα στην μια περίπτωση πρέπει να πάω 2 ώρες πριν από τις Εστίες ή 3 ώρες στην 2η περίπτωση γιατί τα λεωφορεία έρχονται και :16 στις εστίες.. Οι παλιοί θυμούνται ότι τα λεωφορεία έφταναν Εστίες και :05 (π.χ. 10:05) άρα αν δεν γίνει τίποτα με την νέα χρονιά είτε για εισιτήρια είτε για περισσότερα λεωφορεία θα ήθελα να μάθω πόσοι είναι υπέρ να ζητήσουμε να ξεκινούν παρά 5 ή παρά 10 από αφετηρία έτσι ώστε να φτάνει στην γέφυρα και :10 να προλαβαίνουμε τα εργαστήρια...
::) ::) ::)
Άβαταρ μέλους
loukis
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 06 Δεκ 2009, 17:23
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Δρομολόγια Βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 04 Δεκ 2011, 22:57

daug έγραψε:@δεν βρίσκω κάποιον πειστικό λόγο πόλη 60000 κατοίκων να έχει πανεπιστημιακό campus (μήπως κάμπους ?? ) στην μέση του πουθενά , το πανεπιστήμιο πρέπει να είναι μέσα στην πόλη ,ακόμα κ αν είσαι ο μαγαζάτορας κ το σκεφτείς στενά 'επιχειρηματικά'..


off topic τελείως. Δεν διαλέγουμε που θα γίνει το πανεπιστήμιο με το σκέπτικο τον μαγαζάτορα φιλαράκο. Δεν μου έρχεται πόλη σαν την Ξάνθη στο νου που να έχει πολυτεχνείο μέσα στην πόλη.. Επίσης είναι αρκετά καλύτερες οι εγκαταστάσεις από ότι ήταν μέσα, δεν χρειάζεται να εκταθώ νομίζω σε αυτό...Σου άρεσε εσένα όταν γράφαμε το φλεβάρη εξεταστική και ακουγες απο το λουνα παρκ διπλα να φωνάζουν??? Εμένα καθόλου.. Το πράγμα είναι απλό θέλει καλύτερη οργάνωση στα λεωφορεία και χώρο όπως του αναγνωστηρίου για να γεμίσεις 2 ώρες κενό (τελείωνεις 2 αρχίζεις πάλι 4).

συγγνώμη πάλι για το off topic αν θες να συνεχίσουμε Pm ή άνοιξε άλλο θέμα

loukis πιο εύκολο μου φαίνεται να αλλάξουν ώρα τα εργαστήρια και να πάνε ένα τέταρτο με είκοσι λεπτά πιο μπροστά
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron