Θεματάκι με το Webmail

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό Maraz » 03 Ιούλ 2013, 19:14

Παίδες καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι με το λογαριασμό μου στο webmail ( e-mail της σχολής ). Έστειλα e-mail απο το webmail σε δυο άλλους λογαριασμούς e-mail που έχω ( συγκεκριμένα στο gmail.com και στο hotmail.com ) και αυτόματα και τα δυο μηνύματα αποθηκεύτηκαν στην ανεπιθύμητη αλληλογραφία των αντίστοιχων λογαριασμών. Ο λόγος που μπήκαν εκεί είναι ο εξής :Είναι όμοιο με μηνύματα τα οποία εντοπίστηκαν από τα φίλτρα μας ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Ρωτάω μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω στο Webmail για να μην πάνε τα μηνύματα μου στα σκουπίδια των εκάστοτε αποδεκτών τους.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό george_ti » 03 Ιούλ 2013, 19:48

Maraz έγραψε:Παίδες καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι με το λογαριασμό μου στο webmail ( e-mail της σχολής ). Έστειλα e-mail απο το webmail σε δυο άλλους λογαριασμούς e-mail που έχω ( συγκεκριμένα στο gmail.com και στο hotmail.com ) και αυτόματα και τα δυο μηνύματα αποθηκεύτηκαν στην ανεπιθύμητη αλληλογραφία των αντίστοιχων λογαριασμών. Ο λόγος που μπήκαν εκεί είναι ο εξής :Είναι όμοιο με μηνύματα τα οποία εντοπίστηκαν από τα φίλτρα μας ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Ρωτάω μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να κάνω στο Webmail για να μην πάνε τα μηνύματα μου στα σκουπίδια των εκάστοτε αποδεκτών τους.

να προσθέσεις το webmail της σχολής στη λίστα των επαφών του gmail και hotmail
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό Maraz » 03 Ιούλ 2013, 19:54

Ωραία εγώ το κάνω αυτό, αλλά στην περίπτωση που στείλω ένα e-mail σε κάποιον άλλο πως 3έρω ότι και αυτός με έχει στην λίστα επαφών του και δεν θα πάει το e-mail μου στα σκουπίδια του;
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό brera » 03 Ιούλ 2013, 20:23

Τώρα που το δοκιμάζω εγώ δεν αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Δοκίμασε να στείλεις και σε κάποιον γνωστό σου να δεις αν συμβαίνει το ίδιο.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό Maraz » 03 Ιούλ 2013, 20:35

Δεν έχω κανέναν πρόχειρο τώρα γμτ. Brera pm αν θέλεις το e-mail σου στο duth να σε στείλω.
Ευχαριστώ φίλε.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό brera » 03 Ιούλ 2013, 20:50

Σου έστειλα. ;)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό James » 03 Ιούλ 2013, 20:52

Καμιά φορά παίζει ρόλο το περιεχόμενο του μηνύματος. Δε σημαίνει ότι όλα μπαίνουν στο spam, ούτε ότι πάντα έρχονται στο inbox. Προσωπικά μου έχει συμβεί να λάβω από duth στο spam του gmail (και μάλιστα ειδοποίηση από το eClass που τυχαία αντιλήφθηκα) αν και τα περισσότερα έρχονται στο inbox. Μπορεί να έρχεται ένα τυχαίο email μια φορά το εξάμηνο στο spam από duth.gr. Μεγάλο ρόλο παίζει και το γεγονός ότι το domain μας δεν είναι και ιδιαίτερα γνωστό στους κορυφαίους mail server. Σκέψου από το πουθενά να έφτιαχνες εσύ έναν mail server στο domain "free-spam-mails.com" και να έστελνες σε διευθύνσεις GMail. Παίζει να μην έμπαιναν καν στο spam, να τα απέρριπτε η Google απευθείας ...

Δυστυχώς, από τη στιγμή που έχει φύγει το email από σένα, δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Ο mail server που το παραλαμβάνει κρίνει σε ποιο φάκελο θα το ρίξει ανάλογα με το domain που προέρχεται (duth.gr), το περιεχόμενό του και άλλα headers, π.χ. μπορεί να λάβει υπ' όψην του την ποιότητα των links που περιέχει το κείμενο.

Μια πρόχειρη λύση είναι να στέλνεις το μήνυμα σε πολλαπλά emails του παραλήπτη ή ζητώντας του να σε προσθέσει στις επαφές του (από το τηλέφωνο).

Μια πιο καλή λύση είναι να κάνεις λογαριασμό GMail (αν δεν έχεις ήδη) ή Outlook (όπως λέγεται) και να προσθέσεις τον duth.gr λογαριασμό σου εκεί (Use Gmail to send from your other email addresses). Το email όταν φύγει θα έχει headers ότι εστάλη από τον smtp της Google, οπότε θα κάνει πιο απίθανο το ενδεχόμενο να απορριφθεί.

Σε κάθε περίπτωση η καλύτερη λύση είναι: Όλοι οι χρήστες email πρέπει να κοιτάζουμε αραιά και που τον spam κατάλογο διότι οι αλγόριθμοι εντοπισμού δεν είναι αψεγάδιαστοι.
(Μόνο) James
Άβαταρ μέλους
James
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 1740
Εγγραφή: 08 Ιαν 2008, 22:29
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Θεματάκι με το Webmail

Δημοσίευσηαπό Maraz » 03 Ιούλ 2013, 21:10

Ευχαριστώ τους admin για τις διευκρινίσεις. Καλά να στείλω από ee.duth.gr σε gmail ή hotmail και να πάει στα ανεπιθύμητα όπως λες James αλλα φοβάμαι μήπως το κάνει από ee.duth.gr σε ee.duth.gr. Το λέω γιατί έστειλα μηνύματα σε καθηγητές και δεν απάντησαν παρά μόνο όταν ξανα έστειλα από hotmail.
Υποτίθεται ότι είναι και πιο σίγουρο και επίσημο για έναν καθηγητή να βλέπει e-mail από λογαριασμό duth γιατί αυτό επιβεβαιώνει ότι ο άλλος είναι όντως φοιτητής.
Τέλος πάντων, ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας, να είστε καλά παίδες.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες