Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό nick8 » 04 Ιούλ 2013, 16:20

Μέχρι προχθές θα έβαζα στο μηχανογραφικό πρώτα τους ΗΜΜΥ του Βόλου και μετά της Ξάνθης(λόγω απόστασης), όμως έχω προβληματιστεί πολύ γιατί έχω ακούσει πολλοί να μου λένε μείνε μακριά από το Βόλου και άλλους να λένε είναι οκ ο Βόλος. Δώστε μου πληροφορίες σχετικά με τη σχολή σας και συγκριτικά με το Βόλο, αξίζει να την προτιμήσω, πως είναι οι σπουδές εκεί?
Τελευταία επεξεργασία από Seitjo90 και 04 Ιούλ 2013, 17:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή greeklish σε ελληνικούς χαρακτήρες - Διόρθωση Θέματος
nick8
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2013, 15:47

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό Maraz » 04 Ιούλ 2013, 17:41

Από πού είσαι φίλε;
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό nick8 » 04 Ιούλ 2013, 19:52

Αθήνα... Τι λέτε να κάνω??
Τελευταία επεξεργασία από Seitjo90 και 05 Ιούλ 2013, 00:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή greeklish σε ελληνικούς χαρακτήρες
nick8
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2013, 15:47

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό brera » 04 Ιούλ 2013, 20:04

Μην περιμένεις καμμιά αντικειμενική απάντηση.
Τα ίδια θα ακούσεις και για την Ξάνθη. ::)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό Maraz » 04 Ιούλ 2013, 20:45

Λογικά μόνο για το θέμα της απόστασης, συμφέρει ο Βόλος. Για τη σχολή του Βόλου δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά ο τίτλος της είναι τομέας της Ξάνθης που μπορείς να επιλέξεις στον 3ο χρόνο εδώ. Κάτι που σημαίνει ότι ίσως Ξάνθη να έχεις και άλλες προοπτικές.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό george_ti » 04 Ιούλ 2013, 23:10

από ότι βλέπω από το site του Βόλου, πρόκειται για το παλαιότερο τμήμα "Μηχανικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων" το οποίο άλλαξε ονομασία και ελαφρώς δομή ώστε να μπορούν οι διπλωματούχοι να εγγραφούν στο ΤΕΕ και να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού (αυτά είναι ελληνικά κόλπα που δεν τα "πιάνουν" οι Ευρωπαίοι και λοιποί).
Πρακτικά στην Ξάνθη είναι πιο παλιό τμήμα με σαφώς καλύτερα εδραιωμένες (και πιο διακριτές στο πρόγραμμα σπουδών) κατευθύνσεις Ενέργειας, Ηλεκτρονικής και Τηλεπικοινωνιών, αντίθετα ο τομέας Λογισμικού υστερεί κάπως.
Από την άλλη στο Βόλο το τμήμα είναι πιο καινούριο (μάλλον μειονέκτημα) με σαφώς καλύτερο τομέα Λογισμικού.
Διαλέγεις και παίρνεις (οι εκτιμήσεις είναι καθαρά προσωπικές, όποιος έχει διαφορετική γνώμη επιβάλλεται να την γράψει).
Να ξέρεις όμως ότι η επιτυχία θα στηριχθεί μόνο στη δική σου προσπάθεια.
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό nairePAOK » 05 Ιούλ 2013, 00:09

ΞΑΝΘΗ φίλε χωρίς δεύτερη σκέψη.Εχουμε σωστά δομημένο πρόγραμμα σπουδών σε σχέση με αντίστοιχες σχολές και σχετικά καλύτερο επίπεδο μαθημάτων ,ακόμα και στον τομέα λογισμικού, καθώς κατά τη γνώμη μου ξεκινάς απο το επίπεδο του αρχαρίου (βλ. fortran,C) και τελικά αποφοιτώντας έχει δομημένες γνώσεις.Μην ακούς τους κακεντρεχείς που λένε χάλια πόλη η Ξάνθη, γυναίκες δεν έχει και δύσκολη σχολή.Άν το κυνηγάς όλα γίνονται.Εγω προσωπικά και 1 εκατομμύριο ευρώ να μου δίνανε και γυναίκες, πάλι ΞΑΝΘΗ θα επέλεγα.ΗΜΜΥ ΜΙΑ ΖΩΗ
!!!!!!!!
είναι αυτό που λένε ΗΜΜΥτρελος
nairePAOK
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Σεπ 2010, 00:17
Τοποθεσία: Ηλεκτρολόγκα,το νησί των τρελών
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό Seitjo90 » 05 Ιούλ 2013, 00:35

Αν θες κάτι σε ενεργειακό ηλεκτρολόγο μηχανικό, η Ξάνθη είναι μονόδρομος... Στο Βόλο τώρα άλλαξαν όνομα και έχουν σοβαρές ελλείψεις σε μαθήματα που σχετίζονται με αυτή την κατεύθυνση...

Εάν σκεφτόσουν κάτι σε δίκτυα υπολογιστών, τηλεπικοινωνίες πιθανόν η σχολή στο Βόλο να έχει κάποιο πλεονέκτημα.

Από άποψη υποδομών στην Ξάνθη υπάρχουν αμφιθέατρα που ικανοποιούν τις ανάγκες της σχολής και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γενικά πάντως, μη βλέπεις μόνο τι λένε για κάθε σχολή... Σημασία έχει εσύ εκεί που θα περάσεις να προσπαθήσεις για το καλύτερο... ;)
Some people want it to happen, some wish it would happen, and others make it happen - Michael Jordan
Άβαταρ μέλους
Seitjo90
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 19:24
Τοποθεσία: Dublin, Ireland
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό nick8 » 05 Ιούλ 2013, 00:52

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, έχω αρχίσει να προτιμώ την Ξάνθη αλλά αυτό για τις τηλεπικοινωνίες με προβλημάτισε γιατί αυτές έχω ως στόχο... Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σχετικά με αυτό?
Τελευταία επεξεργασία από Seitjo90 και 05 Ιούλ 2013, 01:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή greeklish σε ελληνικούς χαρακτήρες
nick8
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2013, 15:47

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό george_ti » 05 Ιούλ 2013, 01:54

nick8 έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας, έχω αρχίσει να προτιμώ την Ξάνθη αλλά αυτό για τις τηλεπικοινωνίες με προβλημάτισε γιατί αυτές έχω ως στόχο... Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σχετικά με αυτό?


όταν λες τηλεπικοινωνίες τι εννοείς (λογισμικό, κεραίες και διάδοση, συστήματα και διαμόρφωση, δίκτυα, κάτι άλλο;) για να δούμε εάν μιλάμε για το ίδιο
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό nick8 » 05 Ιούλ 2013, 02:41

βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς, απλά είναι η κατεύθυνση που προτιμώ από τις άλλες...
nick8
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2013, 15:47

Re: Πληροφορίες για ΗΜΜΥ Ξάνθης

Δημοσίευσηαπό alehunter » 05 Ιούλ 2013, 10:37

Εγω παντω φιλε μου που ειμαι επισησ απο αθηνα δεν το μετανιωσα για την ξανθη. Ειναι λιγο δυσκολα σαν πολη στην αρχη αλλα συνηθιζεις+ερχεσαι εδω για να σπουδασεις και οχι για clubbing. Γενικα για να ξερεις ειναι 2 επιπεδα χαμηλοτερα στα οικονομικα απο αθηνα(συγκριση με τιμες κηφισια,θησειο,ψυρρη). Λεφτα για συγκοινωνιες δεν δαπανας καθως δεν χρειαζονται σε ολα τα μερη της πολης πας με τα ποδια και πολυ φτηνα ενοικια. Περα απο αυτο,στα 2 χρονια που ειμαι στην σχολη σε σχεση κυριως με πατρα και απθ που εχω φιλους ειμαστε σχετικα καλυτερα. Εχουμε καλες υποδομες σε οτι αφορα τα κτηρια και γενικα τα αμφιθεατρα,οι καθηγητες ειναι πιο συνενοησιμοι γενικα δεν εχω κανενα παραπονο περα απο την δυσκολια της σχολης.
Για τις κατευθυνσεις νμζ εισαι λιγο μικρος ακομα δεν μπηκες στην σχολη δεν μπορεις να ξερεις ποια κατευθυνησ θες καθως καλα καλα δεν γνωριζεις τι ειναι η καθε κατευθυνση(απο μεριας μαθηματων κτλπ)

Οσο για το βολο αν και φετος αλλαξε το ονομα και εχει -μαλλον- τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εμασ δεν θα το επελεγα.Καθαρα επαγγελματικα δικαιωματα φιλε μου ειναι απο τα κυριοτερα κρητηρια επιλογης σχολης,αν δεν εισαι σιγουρος μην το κανεις.Εγω δεν θα το επελεγα θα εμενα στα κλασσικα και σιγουρα δλδ Πατρα,ΕΜΠ,ΑΠΘ,ΔΠΘ. Στο χερι σου ειναι κανε οτι θες...
Τελος, να τονισω οτι ακομα και οι ημμυ κρητης εχουν παρει εγκριση για αλλαγη ονοματος αλλα ακομα τπτ
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες