Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό gtsorb » 08 Μάιος 2014, 04:16

http://ekloges.dap.gr/analitika-apotele ... timia.html

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών - Αποτελέσματα φοιτητικών εκλογών 2014

Ψήφισαν: 130
Έγκυρα:129
Λευκά: 2

Παράταξη Ψήφοι - (%)
ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: 124 - 96.12%
ΠΑΣΠ: 3 - 2.33%
ΕΑΑΚ: 0 - 0%
ΠΚΣ: 0 - 0%
ΑΓ.ΚΙΝ.: 0 - 0%
ΑΡ.ΕΝ.: 0 - 0%
ΦΟΣ: 0 - 0%
ΔΙΑΦ.: 0 - 0%

---

Τι να πρωτοσχολιάσω;

* Το ότι δεν έγινε εκλογοαπολογιστική συνέλευση; (όχι ότι υπήρχε και κανένα ιδιαίτερο έργο του Συλλόγου φέτος).
* Το ότι ψήφισαν 130 = 131 (129+2) έγκυρα;
* Το ότι η εφορευτική επιτροπή αποτελούνταν από ένα! (1!) άτομο το οποίο πρόσκειται στη ΔΑΠ; Εγώ που είμαι και κακοπροαίρετος θα μπορούσα να κάνω υποθέσεις για "φούσκωμα" της κάλπης. Αν όχι, μπράβο στη ΔΑΠ που αύξησε κατά 10% (από 112) τις ψήφους της σε σχέση με πέρυσι και 64% (από 73) σε σχέση με το 2010, ενώ όλες οι παρατάξεις στη Ξάνθη (Ενιαίος) πέσαν (πλην Αρ.Εν. και Αγ.Κιν.).
* Το ότι οι 3 (υποθέτω) ψήφοι του Ανεξάρτητου Κινήματος προσμετρήθηκαν στην ΠΑΣΠ αντί στα ΔΙΑΦ.;

Επειδή με το πλέον εντυπωσιακό ποσοστό του 96% και οι 7 έδρες του ΔΣ περνάνε στη ΔΑΠ ελπίζω φέτος να μας ανακοινωθούν και ποιοι είναι. Α! Να γίνει και καμιά ΓΣ. Κάτι ακούγεται για διαγραφές, δίδακτρα κ.λπ. Αλλά μάλλον οι (καθιερωμένες πλέον) ετήσιες εκπαιδευτικές εκδρομές του Συλλόγου είναι πιο σημαντικές...

---

For Reference, τα προηγούμενα έτη:
2010: viewtopic.php?t=6893
2011: viewtopic.php?t=7426
2012: viewtopic.php?t=7752
2013: viewtopic.php?t=8281

Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
gtsorb
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Μαρ 2013, 17:37

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 08 Μάιος 2014, 05:21

Ε δεν βλέπω κάτι παράξενο εδώ. Οι φοιτήτες μετά από εκείνο το χρόνο έκτρωμα (2010) όπου μία μεμονωμένη ομάδα φοιτήτων πατώντας σε παραθυράκια εφτίαξε το δικό της συλλόγο, με το δικό της καταστατικό και εντελώς ανήθικα βαλθήκε να εκπροσωπίσει ανθρώπους που ούτε ρώτησε, παιρνεί τα τελευταία χρόνια αυτό που αρχικά της άξιζε: την περιφρόνηση. Οσό λάσπη και να ρίξει κανείς στη ΔΑΠ ο ελάχιστος αριθμός ψηφών των ανεξαρτήτων (2011,2012,2013) φανερώνει την κοινή γνώμη και βούληση. Δικαιολογίες τύπου οι παρατάξεις παραπλάνουν, δωροδοκούν κτλ. πλέον δεν χώρανε. Από την αυθεραισία και την ανηθικότητα καλύτερα ακόμα και οι παρατάξεις...
Pilonas
 

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό macJohn » 08 Μάιος 2014, 09:35

gtsorb έγραψε:* Το ότι ψήφισαν 130 = 131 (129+2) έγκυρα;


Φαντάζομαι πως είναι 124 + 3 + 2 = 129 έγκυρα + 1 άκυρο = 130.

Pilonas έγραψε:Ε δεν βλέπω κάτι παράξενο εδώ. Οι φοιτήτες μετά από εκείνο το χρόνο έκτρωμα (2010) όπου μία μεμονωμένη ομάδα φοιτήτων πατώντας σε παραθυράκια εφτίαξε το δικό της συλλόγο, με το δικό της καταστατικό και εντελώς ανήθικα βαλθήκε να εκπροσωπίσει ανθρώπους που ούτε ρώτησε, παιρνεί τα τελευταία χρόνια αυτό που αρχικά της άξιζε: την περιφρόνηση. Οσό λάσπη και να ρίξει κανείς στη ΔΑΠ ο ελάχιστος αριθμός ψηφών των ανεξαρτήτων (2011,2012,2013) φανερώνει την κοινή γνώμη και βούληση. Δικαιολογίες τύπου οι παρατάξεις παραπλάνουν, δωροδοκούν κτλ. πλέον δεν χώρανε. Από την αυθεραισία και την ανηθικότητα καλύτερα ακόμα και οι παρατάξεις...


Νόμιζα πως ο Σ.Φ. ΗΜΜΥ δημιουργήθηκε πιο νωρίς! Σίγουρα το 2009, ίσως και το 2008!! Τώρα για την αυθαιρεσία που λες, φαντάζομαι πως δεν αναφέρεσαι στην ίδρυση του Σ.Φ. ΗΜΜΥ καθαυτού, αλλά σε γεγονότα που ακολούθησαν αυτής.
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 08 Μάιος 2014, 13:42

Τι κάθεσαι και απαντάς ρε MacJohn σε τέτοια άτομα...

Που με το που δημιουργήθηκε ο σύλλογος βρήκαν ευκαιρία μια και δεν μπαίναν οι άλλοι να μπουν αυτοί για να δείχνουν τα νουμεράκια τους στα κεντρικά και να χαίρονται (άσε που έχασαν και στις πρώτες που μπήκαν).

Που δεν ντρέπονταν καν να μου πουν όντας στην εφορευτική επιτροπή ότι τα έξοδα της εφορευτικής στο κυλικείο για τον ενιαίο φτάναν τα 600 και τα 700 ευρώ!!!! ΜΕ ΤΙΜΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΚΥΛΙΚΕΙΟΥ ΚΙΟΛΑΣ. Την ώρα που για το ίδιο πλήθος ατόμων εφορευτικής επιτροπής στον τμηματικό κάναμε μονάχα 100κάτι ευρώ (με αρχική τιμή 260 περίπου;;; όχι, δε λέω ότι κι εκεί βρέθηκε η ευκαιρία για κλέψιμο, απλά έκαναν λάθος 3 φορές και έφτασε στα 100κάτι....). Πιάναν μέχρι και τον καπνό μου (25 γρ. τότε) και είχε πάνω από το μισό και μου λέγαν: "πάρε ρε κανάν καπνό... σου τελειώνει..." και είχαν πάρει από δυο πακέτα τουλάχιστον ο καθένας.

Και κατά τις 16:00 η ατάκα: "Εγώ τώρα λέω να ξεκινήσω καμιά μπυρίτσα... ψήνεσαι;" Κι όταν τα'χωσα λιγάκι γιατί αυτά, τουλάχιστον για μένα είναι απαράδεκτα πράγματα έρχεται η θεϊκή απάντηση:

"Τι αγχώνεσαι ρε; Ο σύλλογος πληρώνει"

Και πόσα άλλα που... που και αηδιάζω και βαριέμαι να γράφω.

Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Καλά κάνουν. Αφού οι υπόλοιποι τα ανέχονται όλα αυτά, καλά τους κάνουν. Και χειρότερα εύχομαι.

Αλλά όχι και το θράσος περί ανηθικότητας και παραθυριών σε μας... Βάλθηκαν κι οι κλέφτες να διώξουν το νοικοκύρη... Απλά για γέλια.

Καλησπέρα σας.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό Maraz » 08 Μάιος 2014, 13:48

Καλησπέρα και σε σένα Jim.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό gtsorb » 08 Μάιος 2014, 15:43

macJohn έγραψε:Νόμιζα πως ο Σ.Φ. ΗΜΜΥ δημιουργήθηκε πιο νωρίς! Σίγουρα το 2009, ίσως και το 2008!! Τώρα για την αυθαιρεσία που λες, φαντάζομαι πως δεν αναφέρεσαι στην ίδρυση του Σ.Φ. ΗΜΜΥ καθαυτού, αλλά σε γεγονότα που ακολούθησαν αυτής.


Οι συζητήσεις ξεκίνησαν από το 2008 και ο Σύλλογος ιδρύθηκε το 2009 (όπως γράφει και στη Σφραγίδα του). Το πρώτο έτος, δηλ. 2009-10 λειτούργησε με προσωρινή διοίκηση που είχε εκλεχθεί από τα ιδρυτικά μέλη και όσους είχαν γραφτεί μέχρι τότε και το 2010 έγιναν οι πρώτες μαζικές εκλογές (4 έδρες σε ανεξάρτητους, 3 η ΔΑΠ).

Λάθη μπορεί να έγιναν στο ΣΦΤΗΜΜΥ (το πιθανότερο), αυθαιρεσίες όμως όχι. Τουλάχιστον όσο αφορά το δικό μου κομμάτι (πρόεδρος για τα χρόνια 2009-11).

Pilonas έγραψε:Ε δεν βλέπω κάτι παράξενο εδώ. Οι φοιτήτες μετά από εκείνο το χρόνο έκτρωμα (2010) όπου μία μεμονωμένη ομάδα φοιτήτων πατώντας σε παραθυράκια εφτίαξε το δικό της συλλόγο, με το δικό της καταστατικό και εντελώς ανήθικα βαλθήκε να εκπροσωπίσει ανθρώπους που ούτε ρώτησε, παιρνεί τα τελευταία χρόνια αυτό που αρχικά της άξιζε: την περιφρόνηση. Οσό λάσπη και να ρίξει κανείς στη ΔΑΠ ο ελάχιστος αριθμός ψηφών των ανεξαρτήτων (2011,2012,2013) φανερώνει την κοινή γνώμη και βούληση. Δικαιολογίες τύπου οι παρατάξεις παραπλάνουν, δωροδοκούν κτλ. πλέον δεν χώρανε. Από την αυθεραισία και την ανηθικότητα καλύτερα ακόμα και οι παρατάξεις...


Πολύ μίσος βρε αδερφέ. Είπα να μη σου απαντήσω αλλά θα σου επισημάνω ένα πράγμα μήπως και προβληματιστείς.

Οι ανεξάρτητοι δεν είναι παράταξη, ούτε κάστα, ούτε κλίκα. Είναι απλοί φοιτητές!

Τα ονόματα των ανεξάρτητων το 2011 σε σχέση με το 2010 ήταν στην πλειοψηφία τους καινούργια (ελάχιστοι ξανακατέβηκαν), ενώ το 2012 ήταν όλα εντελώς νέα πρόσωπα! Φέτος (2014) στο ανεξάρτητο ψηφοδέλτιο ήταν 4 άτομα από 1ο και 2ο έτος. Εγώ προσωπικά που δεν έχω επαφή με αυτά τα έτη. Πρώτη φορά τους έβλεπα, αν και μπορεί να είναι ικανότατοι, δεν τους ήξερα και επομένως το έριξα λευκό, όπως είχα κάνει και πέρυσι για τον ίδιο λόγο. Αν είμασταν παράταξη, θα "μας" ψήφιζα βρέξει-χιονίσει. Αλλά μάλλον δεν είμαστε και η προσωπική πολιτική μου είναι να ψηφίζω πάντα με βάση τα πρόσωπα.

Από την άλλη στο ψηφοδέλτιο της ΔΑΠ, από το 2010 μέχρι φέτος 2014 βλέπω τους ίδιους συνδικαλιστές/δεινόσαυρους (π.χ. Θ. Ρίζος).

Επομένως σε ποιους γύρισαν την πλάτη και ποιους περιφρονούν οι φοιτητές; Εμάς που δεν είμαστε καν υποψήφιοι τα τελευταία 3 χρόνια; Που οι περισσότεροι έχουμε αποφοιτήσει;

Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
gtsorb
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Μαρ 2013, 17:37

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 08 Μάιος 2014, 20:28

Δηλαδή το 2010 ήταν η χρόνια των πεφωτισμένων ΗΜΜΥ και κέρδισαν τις εκλογές και μετά σε ένα χρόνο ξαφνικά χάθηκαν όλοι, μάζι με την ιδεολογία του συλλόγου. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Αν ο σύλλογος πρόσφερε έργο ακόμα και αν η ηγεσία άλλαζε τα ποσοστά δεν θα πέφταν τόσο δραματικά. Αλλώστε αν θύμαμαι καλά ο επόμενος πρόεδρος ήταν ιδρυτικό μελός με ενεργό ρόλο στο συλλόγο το 2010. Η προσωπική μου απόψη (βασισμένη στα γεγονότα και όχι σε αερολογίες) είναι το 2010 απλά μια γκλικά από γνωστούς γνωστών έβγαλε το σύλλογο πρώτο, ο οποίος στην συνέχεια λειτούργησε ανήθικα και γι αυτό αγνοήθηκε μετά από τη φοιτιτική κοινότητα.
Pilonas
 

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 08 Μάιος 2014, 20:36

Οσό για σένα Jim, κανόνικα θα πρέπε να ασχοληθώ καν.. Τετοία άτομα? Αν θες να κάτσεις να συγκρίνεις ΔΑΠ με ανεξάρτητους ευχαρίστως, εγώ προσωπικά δεν ανήκω ούτε στη μία ομάδα ούτε στην άλλη ούτε σε κάποια παράταξη. Για μένα οι παρατάξεις είναι μάστιγα για το πανεπηστίμιο και μάλιστα έιχα ψηφίσει και τους ανεξάρτητους το 2010 αλλά δυστυχώς το μετανιώσα. Τουλάχιστον το μετάνιωσαν και οι συμφοιτήτες μου έπειτα όποτε όλα καλά. Για μένα το χειρότερο με το συλλόγο είναι ότι παρότι του δώθηκε μια πολύ μεγαλή ευκαιρία να δείξει την αξία του το 2010, με το τρόπο λειτουργίας του σε κάνε να αναρωτιέσαι αν είναι οντώς καλύτερος από τις παραταξείς..
Pilonas
 

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό alehunter » 08 Μάιος 2014, 22:38

να μαθουμε και εμεις τα νεογνα τι επαιξε το 2010 καθως και γενικα με το συλλογο και γινεται αυτη η συζητηση?


Εγω απλα ξερω οτι γινονται εκλογες στις οποιες δεν παει-νοιαζεται κανεις και κατεβαινει η ΔΑΠ και η .. ΔΑΠ(ανεξαρτητοι) τελος. Αδιαφορο μαλλον σαν γνωση και σιγουρα σαν εργο δεν μ ερχεται κατι στο μυαλο αρα γιατι τοσο φασαρια ???
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό gtsorb » 08 Μάιος 2014, 22:40

Pilonas έγραψε:Δηλαδή το 2010 ήταν η χρόνια των πεφωτισμένων ΗΜΜΥ και κέρδισαν τις εκλογές και μετά σε ένα χρόνο ξαφνικά χάθηκαν όλοι, μάζι με την ιδεολογία του συλλόγου. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Αν ο σύλλογος πρόσφερε έργο ακόμα και αν η ηγεσία άλλαζε τα ποσοστά δεν θα πέφταν τόσο δραματικά. Αλλώστε αν θύμαμαι καλά ο επόμενος πρόεδρος ήταν ιδρυτικό μελός με ενεργό ρόλο στο συλλόγο το 2010. Η προσωπική μου απόψη (βασισμένη στα γεγονότα και όχι σε αερολογίες) είναι το 2010 απλά μια γκλικά από γνωστούς γνωστών έβγαλε το σύλλογο πρώτο, ο οποίος στην συνέχεια λειτούργησε ανήθικα και γι αυτό αγνοήθηκε μετά από τη φοιτιτική κοινότητα.


Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν θέλεις να ασχοληθείς με το συνδικαλισμό 2 άντε βαριά-βαριά 3 χρόνια φτάνουν. Ότι έχεις να προσφέρεις θα το έχεις προσφέρει μέχρι αυτό το σημείο. Εμείς, τα ιδρυτικά μέλη τρέξαμε από το 2009 έως το 2011, καταφέραμε ότι καταφέραμε (καλά/κακά, σωστά/λάθη αυτό το κρίνουν οι τρίτοι) και αποσυρθήκαμε για να συμμετέχουν νέα πρόσωπα. Αυτά που κράζαμε για τους φοιτητοπατέρες θα κάναμε και εμείς; Το γιατί τα νέα πρόσωπα δεν τα πήγαν τόσο καλά δε μπορώ να στο απαντήσω γιατί δε ξέρω. Μπορεί να μην είχαν όρεξη, μπορεί να μην είχαν ικανότητες, κ.ο.κ.

Συγχέεις στο μυαλό σου τους ανεξάρτητους με παράταξη. Δεν είναι παράταξη. Ανεξάρτητος μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε θέλει να δηλώσει μεμονωμένη υποψηφιότητα αντί για υποψηφιότητα σε λίστα παράταξης. Οι ανεξάρτητοι εκ των πραγμάτων εκπροσωπούν τον εαυτό τους και όχι ένα σύνολο, μια ιδεολογία. Υπήρχαν και αριστεροί και δεξιοί και αδιάφοροι... όλο το πολιτικό φάσμα. Πολλοί (συμπεριλαμβανομένου και εμού) δεν γνώριζαν καν όλους τους άλλους που είχαν δηλώσει ανεξάρτητη υποψηφιότητα. Επομένως δεν υπάρχει φυσική συνέχεια του πράγματος. Δεν πήγαμε στα μικρά έτη, να βρούμε φιλόδοξους και ορεξάτους φοιτητές, να τους εκπαιδεύσουμε κ.λπ. (όπως κάνουν οι παρατάξεις) για να μας διαδεχθούν! Όσοι ανεξάρτητοι ήταν στα ψηφοδέλτια πέρυσι και πρόπερσι πήγαν βρήκαν το Δ.Σ. και δήλωσαν αυτοβούλως! Ούτε τα ξέρω τα παιδιά!

Ο Σύλλογος είναι ένα θεσμικό όργανο. Όπως η Βουλή, χαρακτηρίζεται από τις πλειοψηφίες που διαμορφώνονται. Επομένως η πρόταση "η ιδεολογία του Συλλόγου" είναι εντελώς άκυρη.

Ο επόμενος πρόεδρος (2011) ήταν ο Ι.Χασιώτης από την παράταξη της ΔΑΠ άρα δε θυμάσαι καλά.

Επειδή φαίνεται να γνωρίζεις πολλά ενώ εγώ όχι, σε παρακαλώ να μου αναφέρεις μου συγκεκριμένες αυθαιρεσίες, μεθοδεύσεις, ανηθικότητες παρανομίες, ύπουλες διαπραγματεύσεις κάτω από το τραπέζι κ.λπ. που γίνανε ώστε να τις μάθω και εγώ!

Και επειδή όπως είπα είμαι και κακοπροαίρετος, να σε ρωτήσω, αφού όπως λες δεν είσαι μέλος της ΔΑΠ, γιατί κόπτεσαι;

Pilonas έγραψε:Οσό λάσπη και να ρίξει κανείς στη ΔΑΠ ο ελάχιστος αριθμός ψηφών των ανεξαρτήτων (2011,2012,2013) φανερώνει την κοινή γνώμη και βούληση. Δικαιολογίες τύπου οι παρατάξεις παραπλάνουν, δωροδοκούν κτλ. πλέον δεν χώρανε. Από την αυθεραισία και την ανηθικότητα καλύτερα ακόμα και οι παρατάξεις...


Γιατί τέτοιο μένος; Σε έχει θίξει κάπου προσωπικά ο Σύλλογος;

Τσορμπατζόγλου.Γιώργος
gtsorb
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Μαρ 2013, 17:37

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό macJohn » 08 Μάιος 2014, 23:52

WOW το -10 στη διαφορά ώρας είναι τέλειο! Απαντάς, κοιμάσαι, πας στη σχολή, τρως μεσημεριανό και βλέπεις 1Μ απαντήσεις χωρίς ουσία!

@Pilonas: Ο Σ.Φ. δημιουργήθηκε κυρίως αλλά όχι μόνο από τελειόφοιτους φοιτητές. Επομένως είναι προφανής ο λόγος για τον οποίο έχασε τη δύναμή του(Προσωπικά αγνοώ τι συνέβη μετά το 2009 μιας και έφυγα μόνιμα από τη Ξάνθη). Οι ιδέες που είχε ο σύλλογος και τα ιδανικά που εκπροσωπούσε αφορούσαν τη βελτίωση των σπουδών και των συνθηκών λειτουργίας της σχολής και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούσε εκκολαπτήριο μελλοντικών ψηφοφόρων και παρασκευαστήριο επαγγελματιών συνδικαλιστών.

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις στατιστικά, συγκρίνοντας το career path που ακολούθησαν τα ανεξάρτητα μέλη του Σ.Φ. και αυτό που ακολούθησαν τα πρωτοπαλίκαρα των παρατάξεων. Οι τελευταίοι(κατά πλειοψηφία) συνεχίζουν να στηρίζουν επαγγελματικά τον κομματικό μηχανισμό που τους ανάθρεψε!

Προσωπικά πιστεύω(δε θέλω να δηλώσω πως είμαι βέβαιος) πως τα κόμματα δε προσέφεραν κάτι αξιόλογο στη βελτίωση των συνθηκών - προγράμματος σπουδών! Αντιθέτως περισσότερα κατάφεραν οι vaggoulas και καμιά 4-5 χρήστες κράζοντας μέσα από το φόρουμ!

Είμαι ανοιχτός στο να ακούσω, τι κατάφεραν-προσέφεραν ύστερα από τόσα χρόνια οργανωμένης δράσης στο τμήμα ΗΜΜΥ του ΔΠΘ!!
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό Pilonas » 09 Μάιος 2014, 05:58

Οτάν γράφω ότι για μένα οι παραταξείς μαστίζουν τα ελληνικά πανεπηστίμια τι έργο περιμένεις να σου αναφέρω ρε MacJohn? Κοπτόμαι για το σύλλογο γιατί οπως λες και συ υποτίθεται ότι είχε ιδανικά τη βελτίωση σπουδών και συνθηκών λειτουργίας. Με ποια έργα μετουσιώθηκαν αυτά τα ιδανικά? Οσό αδιάφοροι και είναι στη πλειονότητα τους οι φοιτήτες ΗΜΜΥ αν ο σύλλογος είχε προσφέρει ουσιαστίκο έργο θα το αναγνώριζαν. Η καραμέλα για όλα φταίνε οι παρατάξεις είναι βολική αλλά δεν μαρέσει να εθελοτυφλώ λυπάμαι. Η διοίκηση του συλλόγου για μένα απέτυχε παταγωδώς να δείξει την αξιά της και να δημιουργήσει ένα community με τους ίδιους στόχους γιατί πρόσφερε ελάχιστα. Βέβαια όπως έχει πει ο Πλάτωνας στη πολιτεία "Η μεγαλύτερη τιμωρία για κάποιον που δεν ασχολείται με τα κοινά, είναι να ηγήται από άτομα χειρότερα από αυτόν".

ΥΓ. Για το τρόπο λειτουργίας του συλλόγου δεν έχει νοήμα να πω κάτι παραπάνω και να απειληθώ με μυνήσεις και τα σχετικά. Κρίθηκε για το τρόπο λειτουργίας του και αυτό φτάνει. Η ελευθερία έκφρασης είναι γνωστή αλλώστε ακόμα και στο φόρουμ μας. Το πολλ μου ήδη σβήστηκε..
Pilonas
 

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό macJohn » 09 Μάιος 2014, 09:33

Pilonas έγραψε:Οτάν γράφω ότι για μένα οι παραταξείς μαστίζουν τα ελληνικά πανεπηστίμια τι έργο περιμένεις να σου αναφέρω ρε MacJohn? Κοπτόμαι για το σύλλογο γιατί οπως λες και συ υποτίθεται ότι είχε ιδανικά τη βελτίωση σπουδών και συνθηκών λειτουργίας. Με ποια έργα μετουσιώθηκαν αυτά τα ιδανικά? Οσό αδιάφοροι και είναι στη πλειονότητα τους οι φοιτήτες ΗΜΜΥ αν ο σύλλογος είχε προσφέρει ουσιαστίκο έργο θα το αναγνώριζαν. Η καραμέλα για όλα φταίνε οι παρατάξεις είναι βολική αλλά δεν μαρέσει να εθελοτυφλώ λυπάμαι. Η διοίκηση του συλλόγου για μένα απέτυχε παταγωδώς να δείξει την αξιά της και να δημιουργήσει ένα community με τους ίδιους στόχους γιατί πρόσφερε ελάχιστα. Βέβαια όπως έχει πει ο Πλάτωνας στη πολιτεία "Η μεγαλύτερη τιμωρία για κάποιον που δεν ασχολείται με τα κοινά, είναι να ηγήται από άτομα χειρότερα από αυτόν".


Όπως είπα και πιο πριν δε πρόλαβα τη δράση του συλλόγου, αλλά μπορείς να καταλάβεις τον αντίκτυπο που είχε από το εξής παλιό thread. Επίσης από τα υπόλοιπα posts, μπορείς να καταλάβεις και ποιοι ήταν οι φοιτητοπατέρες της εποχής εκείνης!

Για να ρωτήσω κάτι, 5 χρόνια μετά φωνάζει κανείς για να γίνει κατεύθυνση λογισμικού; Θα γίνει;
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Αποτελέσματα Εκλογών ΣΦΤΗΜΜΥ 2014 (σύμφωνα με τη ΔΑΠ)

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 09 Μάιος 2014, 14:04

Pilonas έγραψε:Οσό για σένα Jim, κανόνικα θα πρέπε να ασχοληθώ καν.. Τετοία άτομα?


Τα άτομα αυτά που περιγράφω φίλτατε Pilonas, ήταν οι μπροστάρηδες κιόλας της εν λόγω παράταξης. Δε θα αναφέρω ονόματα τώρα γιατί δεν υπάρχει λόγος. Άσε με να τα ξέρω ίσως καλύτερα, γιατί δυστυχώς ασχολήθηκα με τα κοινά... αλλά όχι τουλάχιστον με το μέρος αυτών...

Επειδή δείχνεις να ξέρεις πολλά, αλλά στην ουσία τίποτα από όλα όσα λες δεν έχει βάση και παραπλανείς κόσμο αδίκως, άκου το εξής.

Το έργο κάθε πολιτικού/συνδικαλιστικού οργάνου κρίνεται από τη διοίκηση που το απαρτίζει. Το λάθος στην εν λόγω περίπτωση είναι τα άτομα που ψηφίστηκαν για να στελεχώσουν το σύλλογο αυτά τα χρόνια κι όχι η δημιουργία του συλλόγου. Κι αυτό γιατί στον πρώτο χρόνο επίσημης λειτουργίας του έγιναν κάποια πράγματα μια και υπήρχε λιγάκι η ευχέρεια να γίνουν λόγω σοβαρών ατόμων που βρίσκονταν στη διοίκησή του. Μερικά ήταν π.χ. χρηματοδότηση φοιτητών για παρουσίαση εργασιών στο εξωτερικό, σύσταση ομάδας για την ανάληψη του ετήσιου συνεδρίου των ΗΜΜΥ (μερικά καπηλεύτηκαν από άλλους για να μην φανεί ο σύλλογος αλλά δεν πειράζει, καλή καρδιά). Καταφέραμε να κάνουμε συνέλευση ΗΜΜΥ και να συζητήσουμε προβλήματα που μας αφορούν εμάς, όπως προβλήματα με διδασκαλίες καθηγητών, οδηγό σπουδών και άλλα που δεν τα θυμάμαι γιατί πέρασαν χρόνια. Είχαμε για πρώτη φορά επίσημη φωνή στα Δ.Σ. του τμήματος όπως θα έπρεπε γιατί μέχρι τότε απλά δεν υπέγραφε κανείς γιατί ήταν όλοι παράνομοι... Δυστυχώς δεν είχαμε περισσότερη ενέργεια να κάνουμε κι άλλα ακόμα, γιατί παράλληλα αντιμετωπίζαμε και τον πόλεμο μέχρι κι από τους καθηγητές περί νομιμότητας του συλλόγου, λες και είχαν ποτέ την εξουσιοδοσία να το κάνουν ή έστω καλύτερη κριτική ικανότητα από το πρωτοδικείο που το ενέκρινε...

Απλά δεν καταλαβαίνετε όλοι όσοι δεν ασχολείστε και κρατάτε αυτήν την άποψη, ότι κάνετε μεγαλύτερο κακό στον εαυτό σας. Εμένα δε με απασχολεί πλέον, το πτυχίο μου το πήρα και σηκώθηκα κι έφυγα κι από τη χώρα ακόμα. Γιατί η όλη αυτή ιστορία μου δίδαξε ότι μέχρι και η νέα γενιά δε δείχνει σημάδια βελτίωσης της νοοτροπίας που μας έχει φέρει στο άσχημο σημείο που βρισκόμαστε.

Και γιατί κράζω τη νοοτροπία αυτή; Από μια συγκέντρωση που έγινε για να παρουσιάσουμε τη δημιουργία του συλλόγου στους Ηλεκτρολόγους, όπου αφού συζητήσαμε κάποια πράγματα, μέσα σε διάστημα μισής ώρας εγώ κρίθηκα ως "κουμούνι" και "φασίστας". Μέσα σε μισή ώρα!!!

Αλλά και πάλι, την ουσία χάνετε όλοι σας. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μια χώρα που με πληρώνει για τη δουλειά μου πάνω από 2000 ευρώ. Εσάς αφού σας αρέσει τόσο πολύ αυτό που είχατε, καθίστε με τα 400 να κλαίτε τη μοίρα σας και να αναρωτιέστε πώς φτάσαμε ως εδώ και να δείχνετε με το δάχτυλο συνέχεια τους άλλους.

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα. Ένα τελευταίο θα πω.

Έυγε και καλή πρόοδο.... πφχααααχαχαχαχαχα (δεν άντεξα)
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron