Γενικά Στατιστικά Σχολής

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό ThanksForStoppingBy! » 18 Φεβ 2015, 19:00

Ξέρει κανένας που μπορούμε να βρούμε διάφορα στατιστικά στοιχεία για την σχολή μας? Όπως πχ:
α) μέσος χρόνος αποφοίτησης
β) μέσος όρος γενικού μέσου όρου
γ) μέσος όρος βαθμολογιών διάφορων μαθημάτων
κλπ?
ThanksForStoppingBy!
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 13:53

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό alehunter » 18 Φεβ 2015, 22:02

μικρε γλυκε μου κουτσομπολη οχι δεν γινεται ή αν γινεται οχι δεν ειναι γνωστο το πως γινεται
Υποθετω κατα την αποφοιτιση σου μπορεις να ζητησεις απο τη γραμματεια καποια ποσοστα βαθμων σε φαση ο ΧΧ φοιτητητς πηρε ΧΧΧ βαθμο και ανηκει στο ΧΧΧ των επιδοσεων για την χρονια 2015. Για ΔΠΘ δεν ξερω για ΕΜΠ το τελευταιο γινεται π ξερω :)


Παντως περα απο την πλακα θα επρεπε να υπηρχαν τα ποσοστα να ξερουμε τι παιζει καθως και για εμενα το πιο ενδιαφερον ο βαθμος του 1ου=αυτο που μιλαει κατα την ορκωμοσία


Υ.Γ.αν βρεις πες μου,στο παρελθον ειχα ψαξει αρκετα το σιτε με τις ανακοινωσεις και μαλιστα σ εποχη π ηταν ορκομωσια κοντα δεν ειχα καταφερει κατι
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό ThanksForStoppingBy! » 19 Φεβ 2015, 01:08

alehunter έγραψε:μικρε γλυκε μου κουτσομπολη οχι δεν γινεται ή αν γινεται οχι δεν ειναι γνωστο το πως γινεται
Υποθετω κατα την αποφοιτιση σου μπορεις να ζητησεις απο τη γραμματεια καποια ποσοστα βαθμων σε φαση ο ΧΧ φοιτητητς πηρε ΧΧΧ βαθμο και ανηκει στο ΧΧΧ των επιδοσεων για την χρονια 2015.

χαχαχαχαχαχ

Για γενικούς ρώτησα τώρα τι παίρνει ο καθένας δεν με νοιάζει, περισσότερο για την δική μου απόδοση το ρώτησα. Επίσης επειδή διαφωνούσαμε με κάτι παιδιά για τον μέσο χρόνο αποφοίτησης ήθελα να δω αν υπάρχει πουθενά, από περιέργεια. Δεν καταλαβαίνω τον όρο κοτσομπολιό από την στιγμή που έψαχνα για γενικά χαρακτηριστικά.

Όταν στο εξωτερικό τελειώνουν σε 3 χρόνια και έχουν ισότιμο πτυχίο με εμάς που τελειώνουμε, ας πούμε, σε 6,5 χρόνια, τότε κάτι δεν πάει καλά με το σύστημα. Ή αν ένα μάθημα δεν έχει την γνωστή καμπάνα στις βαθμολογίες του αλλά είναι πχ το πρώτο τεταρτημοριο της 1/χ τότε πάλι κάτι δεν πάει καλά με το μάθημα πιθανόν. Δεν νομίζω να θεωρείται κοτσομπολιό αυτό να ξέρουμε τι γίνεται με την σχολή μας δηλαδή, τώρα για τον καθένα τι με νοιάζει :D
ThanksForStoppingBy!
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 13:53

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Φεβ 2015, 11:07

Γενικά ένας μέσος ορος είναι τα 6 χρόνια. Οι μέσοι βαθμοί πτυχίου που βλέπω κυμαίνονται στο 7-8.
Επίσης η σχολή μας δεν είναι ισοδύναμη με 3ετή αλλά με 5ετή φοίτηση.
Μαθήματα "καμπάνες" θα βρεις όπου και να πας. Αλλά εντάξει, αν διαβάσεις σωστά δε θα έχει μεγάλο θέμα με κανένα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό ThanksForStoppingBy! » 19 Φεβ 2015, 12:35

Όταν λέτε ότι η σχολή μας ισοδυναμεί με 5ετή φοίτηση, τι ακριβώς εννοείτε?

Εγώ απ' όσο ξέρω 5ετης φοίτηση στο εξωτερικό ισοδυναμεί με master. Αναγνωρίζουν το πτυχίο μας ως master στο εξωτερικό? Δηλαδή αν κάνω βιογραφικό θα βάλω master in electrical engineering και θα είμαι σωστός?
ThanksForStoppingBy!
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 13:53

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Φεβ 2015, 16:09

ThanksForStoppingBy! έγραψε: Αναγνωρίζουν το πτυχίο μας ως master στο εξωτερικό? Δηλαδή αν κάνω βιογραφικό θα βάλω master in electrical engineering και θα είμαι σωστός?

ναι στο εξωτερικο ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣΤΕΡ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑΝΔΙΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ(και μαλιστ ακια μ βαση τα χρονια αλλα και τα ects)
brera έγραψε:Γενικά ένας μέσος ορος είναι τα 6 χρόνια. Οι μέσοι βαθμοί πτυχίου που βλέπω κυμαίνονται στο 7-8.

συμφωνω για τους βαθμους. για τα χρονια δεν εχω ιδεα αλλα λογικο μου φαινεται και θα συμφωνησω
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 19 Φεβ 2015, 16:24

Στο εξωτερικό (Αγγλία, Ολλανδία) δεν αναγνωρίζουν ευθέως ότι είμαστε σε επίπεδο μάστερ, αλλά προφανώς καταλαβαίνουν ότι κάτι έχουμε κάνει παραπάνω σε σχέση με τριτοετείς σχολές.

Γενικά, από την ΕΕ λένε ότι το πρώτο πτυχίο είναι μπάτσελορ κι ας είναι 15 χρόνια. Τώρα στην ουσία, εξαρτάται από τον καθηγητή, τη σχολή και τον εργοδότη αν θέλει να αναγνωρίσει το μάστερ. Συνήθως τους συμφέρει να μην το αναγνωρίσουν.
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό alehunter » 19 Φεβ 2015, 19:20

achilleas11 έγραψε:Στο εξωτερικό (Αγγλία, Ολλανδία) δεν αναγνωρίζουν ευθέως ότι είμαστε σε επίπεδο μάστερ, αλλά προφανώς καταλαβαίνουν ότι κάτι έχουμε κάνει παραπάνω σε σχέση με τριτοετείς σχολές.
τι ακριβως σημαινει αυτο πραγμτικα δεν κατλαβαινω αν ειναι ετσι τοτε γιατι να μην πηγαιναμε ολοι στο εξωτερικο εξ αρχης?
Γενικά, από την ΕΕ λένε ότι το πρώτο πτυχίο είναι μπάτσελορ κι ας είναι 15 χρόνια. Τώρα στην ουσία, εξαρτάται από τον καθηγητή, τη σχολή και τον εργοδότη αν θέλει να αναγνωρίσει το μάστερ. Συνήθως τους συμφέρει να μην το αναγνωρίσουν.
αυτο πχ δεν ισχυει για αγγλια νμζ κατα 99%. Ξερω ατομο απο πατρα ημμυ π τελεωσε εδω και πηγε και εκανε phd
αλλο Π.Χ.,ξερω ατομο που μου ειπε οτι του το ειχαν αναγνωρισει στο πανεπιστημιο του hull σαν master(αγγλια)
Για τον εργοδοτη μλκς ειναι ποτε δεν προκειται να το αναγνωρισει,never over qualified


Υ.Γ.αν και για να λεμε την αληθεις κυριως μεταπτυχιακο στο εξωτερικο δεν το ακνεις για τις γνωσεις κατ εμε αλλα για να σε τσιμπήσει μια εταιρια απο εκιε και να δουλεψεις :o
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό brera » 21 Φεβ 2015, 02:21

Παιδιά η σχολή μας δίνει χαρτί ότι έχουμε μαστερ ::)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 21 Φεβ 2015, 20:10

brera έγραψε:Παιδιά η σχολή μας δίνει χαρτί ότι έχουμε μαστερ ::)


Το χαρτί το δίνει, το θέμα είναι ποιος το αναγνωρίζει. Ευρωπαϊκή Ένωση κατά τα άλλα, παρίες είμαστε.
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό alehunter » 21 Φεβ 2015, 21:31

Eγω ξαναλεω νμζ τ ανανγωριζουν στο εξωτερικο και οσοσ για το εσωτερικο
παλιοτερα δινονταιν ενα τεχνικο επιδομα κατι τετοιο,τωρα με τις συγχωνευσεις των ταμειων δεν ξερω αν υπαρχει ακομα αλλα ακομα και ετσι μια ατυπη αναγνωριση υφισταται :-X
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό brera » 24 Φεβ 2015, 22:50

achilleas11 έγραψε:
brera έγραψε:Παιδιά η σχολή μας δίνει χαρτί ότι έχουμε μαστερ ::)


Το χαρτί το δίνει, το θέμα είναι ποιος το αναγνωρίζει. Ευρωπαϊκή Ένωση κατά τα άλλα, παρίες είμαστε.

Έχω ακούσει από κάποιο πρόσωπο ότι σε μια εταιρία στο εξωτερικό του αναγνωρίστηκε αυτό το χαρτί που μας δίνει η κοσμητεία. Και αυτό οδήγησε σε καλή μισθολογική αύξηση για την ίδια θέση.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό alehunter » 24 Φεβ 2015, 23:16

δεν με νοιαζει η εταιρια αλλα κυριως η χωρα αν μπορεις να μας πεις :)
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό brera » 25 Φεβ 2015, 00:46

Γερμανία σε πολυεθνική εταιρία.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Γενικά Στατιστικά Σχολής

Δημοσίευσηαπό achilleas11 » 25 Φεβ 2015, 10:06

brera έγραψε:Έχω ακούσει από κάποιο πρόσωπο ότι σε μια εταιρία στο εξωτερικό του αναγνωρίστηκε αυτό το χαρτί που μας δίνει η κοσμητεία.


Διαβάζεις αυτά που γράφω; Έγραψα ότι εξαρτάται από τον εργοδότη, δεν το κάνουν όλοι. Προφανώς η περίπτωση που άκουσες είναι μια καλή για μας.
Άβαταρ μέλους
achilleas11
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 19:23
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες