Μετα το πτυχίο τι;

Θέματα που αφορούν το τμήμα των Η.Μ.Μ.Υ.

Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό laplace » 01 Δεκ 2015, 07:32

Ανοίγω ένα τοπικ για να ανταλλάξουμε απόψεις για τις διεξοδους μετά το δίπλωμα. Κυρίως για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και για ευκαιρίες για internship . Όποιος σπουδάζει αυτή την στιγμή εξωτερικο ας διαφωτίσει λίγο τους ορκισθέντες αν έχει την καλοσύνη.
laplace
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 17:59

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό kpg » 01 Δεκ 2015, 15:04

Όσοι είναι τελειόφοιτοι (ή και πιο μικρό έτος) και οι πρόσφατα απόφοιτοι μπορούν σκεφτούν και την πρακτική erasmus (http://erasmus.duth.gr/node/14) με υποτροφία, η οποία -σε συνδυασμό με την επικείμενη απόκτηση πτυχίου - ανοίγει μια πόρτα σε κάποια εταιρεία στο εξωτερικό
kpg
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2014, 03:56
Τοποθεσία: Ξάνθη
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 08 Δεκ 2015, 10:57

Χαιρετώ τους συνάδελφους μετά από κάτι μήνες. :)
Στο θέμα μας: εξαρτάται. Τι βαθμό θα βγάλεις, αν έχεις δυνατό καθηγητή και συνεργάζεται με έξω, να βρεις θέση με οικονομική στήριξη από ευρωπαϊκά προγράμματα (Horizon 2020).
Το καλύτερο είναι να έχεις δουλέψει πάνω σε ένα θέμα και να έχεις 1-2 δημοσιεύσεις συνεδρίων. Βρίσκεις ένα vacancy για internship ή phd, και στέλνεις cv με συστατική από τον καθηγητή.
Εκτός και αν υπάρχει προσφορά εξειδικευμένης εργασίας από εταιρία (junior θέση), οπότε η προϋπηρεσία εκεί ισοδυναμεί με το μεταπτυχιακό (στον ιδιωτικό τομέα). Για το ελληνικό δημόσιο, θέλει διδακτορικό και αναγνωρίσιμη προϋπηρεσία. Και το ανοιχτό πανεπιστήμιο ΕΑΠ είναι εγκεκριμένο για μεταπτυχιακά όπου μέχρι και πέρσι έμπαινες με κλήρωση.
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 09 Δεκ 2015, 13:47

Με τη σειρά μου έχω να συμβουλέψω το εξής. Σκεφτείτε πολύ καλά το μεταπτυχιακό που θέλετε να κάνετε. Μελετήστε την αγορά εργασίας, τις τάσεις που ακολουθεί και προσπαθείτε να είστε διορατικοί. Κάποια μεταπτυχιακά μπορεί να είναι διάσημα τώρα, αλλά να χάσουν το κύρος τους αργότερα, ίσως και λόγω του κορεσμού τους στο μέλλον. Επίσης, ένας εργοδότης δεν ενδιαφέρεται για έναν υποψήφιο που έχει 7000 μεταπτυχιακά πάνω του. Ενδιαφέρεται για έναν υπάλληλο ο οποίος θα έχει γνώσεις και θα μπορεί να αποδόσει στη συγκεκριμένη θέση. Επίσης σκεφτείτε το ενδεχόμενο συνδυασμού κλάδων. Για έναν ΗΜΜΥ, ένας πολύ ωραίος συνδυασμός είναι τα οικονομικά - διοικητικά.

Αφού έρθετε σε μια απόφαση σχετικά με το τι θα μπορούσατε να κάνετε όσον αφορά το μεταπτυχιακό, μετά ερευνήστε πού θα μπορούσατε να το αποκτήσετε αυτό. Σε ποιά χώρα, με τι προϋποθέσεις και ποιά είναι τα οφέλη από την κάθε επιλογή.

Κάτι τελευταίο. Βλέπω στο συγκεκριμένο θέμα, αν και μπορεί να τυχαίνει, ότι η σκέψη έρχεται μετά την ορκομωσία. Γεγονός που για μένα κουβαλάει και λάθη. Λάθη γιατί τέτοια ζητήματα θα έπρεπε να έχουν λυθεί πριν την ορκομωσία για να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος. Ο χρόνος είναι χρήμα, όπως έχουν πει πολλοί άλλοι πριν από μένα. Διότι με αυτήν την τακτική μπορεί να χαθούν και οι προθεσμίες, πράγμα που θα επιφέρει καθυστέρηση. Κι ένα πράγμα το οποίο δε χτυπάει όμορφα στο μάτι ενός εργοδότη είναι η απραξία για ένα διάστημα. Ο νεκρός χρόνος, δηλαδή, μεταξύ της απόκτησης πτυχίου και μιας θέσης εργασίας, ενός μεταπτυχιακού κλπ κλπ κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό alex4 » 26 Απρ 2016, 18:44

Καλησπέρα,

ξέρει κάποιος ποιά βαθμολογία περίπου και πάνω, ανήκει στο ανώτατο 10%, βάσει των αντίστοιχων εγγράφων που δίδονται μετά την ορκομωσία;

έχει ζητήσει κανείς ποτέ βεβαίωση από την γραμματεία για το ποιοι βαθμοί άνηκαν στην συγκεκριμένη κλίμακα βάσει πρηγούμενης ορκομωσίας;

Μια αντίστοιχη βεβαίωση ζητάται από διάφορους φορείς που παρέχουν μεταπτυχιακές υποτροφίες.
alex4
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 19 Οκτ 2011, 16:36

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό brera » 26 Απρ 2016, 20:51

Μπορείς να ζητήσεις έγγραφο που θα επιβεβαιώνει τη σειρά που τελείωσες στο έτος σου και τη σειρά που είχες στην ορκωμοσία σου. Ποσοστό δε θυμάμαι να αναγράφει, αλλά το βγάζεις μόνος σου από τα νούμερα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό alliceinw0 » 27 Απρ 2016, 15:24

LoVaBiLL έγραψε: αν έχεις δυνατό καθηγητή και συνεργάζεται με έξω


Καλησπέρα και από εμένα. Με αφορμή αυτό που είπε παραπάνω ο LoVaBiLL ήθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής: Ποιο είναι γενικά το επίπεδο των συνεργασιών των καθηγητών του Δημοκριτείου και συγκεκριμένα του τμήματος των ΗΜΜΥ με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Επιπλέον, αν θέλει κάποιος να επιδιώξει μια θέση σε ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πρόγραμμα στην Ευρώπη ή ακόμα και στην Αμερική, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο καθηγητής με τον οποίο συνεργάζεται ή το πανεπιστήμιο από το οποίο προέρχεται;
alliceinw0
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Σεπ 2014, 11:33

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό natasoula... » 28 Απρ 2016, 09:41

alliceinw0 έγραψε:
LoVaBiLL έγραψε: αν έχεις δυνατό καθηγητή και συνεργάζεται με έξω


Καλησπέρα και από εμένα. Με αφορμή αυτό που είπε παραπάνω ο LoVaBiLL ήθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής: Ποιο είναι γενικά το επίπεδο των συνεργασιών των καθηγητών του Δημοκριτείου και συγκεκριμένα του τμήματος των ΗΜΜΥ με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Επιπλέον, αν θέλει κάποιος να επιδιώξει μια θέση σε ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πρόγραμμα στην Ευρώπη ή ακόμα και στην Αμερική, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο καθηγητής με τον οποίο συνεργάζεται ή το πανεπιστήμιο από το οποίο προέρχεται;


Θεωρώ (από περιστατικά τρίτων) ότι είναι και ανάλογα την περίπτωση κάθε φορά...
Πάντως και λογικά να το δεις, αν κάνεις μια αίτηση κάπου κι έχεις μια τέλεια συστατική από έναν καθηγητή εδώ που τον ξέρουν, κατά κάποιο τρόπο σου λύνει τα χέρια...
Αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει για τέτοια πράγματα με τους καθηγητές μας στους ΗΜΜΥ ΔΠΘ :/
natasoula...
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Σεπ 2012, 13:43
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Μετα το πτυχίο τι;

Δημοσίευσηαπό alehunter » 28 Απρ 2016, 12:05

alliceinw0 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα. Με αφορμή αυτό που είπε παραπάνω ο LoVaBiLL ήθελα να ρωτήσω και εγώ το εξής: Ποιο είναι γενικά το επίπεδο των συνεργασιών των καθηγητών του Δημοκριτείου και συγκεκριμένα του τμήματος των ΗΜΜΥ με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού; Επιπλέον, αν θέλει κάποιος να επιδιώξει μια θέση σε ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πρόγραμμα στην Ευρώπη ή ακόμα και στην Αμερική, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο καθηγητής με τον οποίο συνεργάζεται ή το πανεπιστήμιο από το οποίο προέρχεται;

Τωρα τι περιμενεις να σου απαντησει καποιος καλο κακο κτλπ? δεν ειναι τοσο απλα αυτα ...
γενικα ειναι αναλογα τι θα κυνηγησεις ρε φιλε. Για την απαντηση σε αυτο που ρωτας δες απλα τις δημοσιευσεις που εχει αυτος π θες να πας και αντιστοιχα και τις σπουδες του και λογικα και απο μονος σου θα καταλαβεις. Να πω την ταπεινη μου αποψη ασχετως των μλκων που ακουω οτι ειναι επαρχιακο τμημα κτλπ μια χαρα ειναι ολοι ειδικα αν δεις για ηλεκτρονικη κατευθυνση που ειμαι εγω.
Επειδη παντως λες για επιπεδο και συνεργασιες πολλα πραγματα παιζουν ρολο οποως ειπε η Νατασσα απο κατω η συστατικη αν ειναι τρομερη πχ και εγω θεωρω οτι ειναι μεγαλο + καθως και το αντικειμενο της διπλωματικης σου, ο βαθμος κτλπ.
Τωρα για τα πανεπιστημια του εξωτερικο(1year master=UK οι αλλες χωρες πχ ολανδια κτλπ 2χρονια) αναλογα για ποιο ρωτας. Αν θες πχ Imperial πανε δες στα entry requirements και δες οτι θεωρητικα απο 7.2 και πανω τελικο βαθμο πτυχιου. Αν θες αντιστοιχα Εδινβουργο νομιζω τα min reqs ειναι αντιστοιχα 7 κτλπ. ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο λενε να πας καπου κυριως για αγγλια καθως πληρωνεις και μαλιστα πολλα. Τωρα ναι αν θες στα πρωτα 5 πανεπιστημια ειναι δυσκολο αλλα στις υπολοιπες επιλογες δεν ειναι ακατορθωτο.
Τεσπα, για να απαντησω στα bold αναλογα τον καθηγητη. θεωρω οτι αν καποιος καθηγητης ειναι νεος και εχει τελειωσει το Χ πανεπιστημιο λογικο ειναι αν θες και εσυ να πας καπου σαν μεταπτυχιακο και ειναι ικανοποιημενος με την συνεργασια σας να σου πει να πας εκει ή γενικοτερα να ειναι ευκολοτερη η ολη φαση. Για μεταπτυχιακο στην Ευρωπη απαντησα παραπανω τι θεωρω εγω για διδακτορικο τωρα τα πραγματα ζοριζουν+δεν εχω σοβαρη αποψη παρα μονον οτι ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ εξω.μπορει να ειναι λιγα αλλα και παλι ειναι σημαντικο να σπουδαζεις και να παιρνεις εστω και λιγα ...
Παντως εισαι μικρο ετος για να τα ρωτας αυτα. βλεπω οτι εκανες εγγραφη το 2014... Δεν εχεις δει καλα καλα την κατευθυνση που θα παρεις/δεν εχεις κατσει να δεις οτι ακομα και αν το γουσταρεις ποσο κουραστικο εινια να γραψεις μια διπλωματικη, δεν εχεις δει τους φιλους σου να τελειωνουν και να πιανουν δουλεια/να πανε στρατο=να αλλαζουν φαση στην ζωη τους κτλπ....
Π.χ. λιγο αν ρωτησεις οι περισσοτεροι θα σου πουν διδακτορικο ειναι λιγο too much αν δεν θες να γινεις καθηγητης...

Συνοψιζω, προφανως παιζει ρολο το πανεπιστημιο,καθηγητης κτλπ Επελεξε για εμενα αν θες τοσο μεταπτυχιακο-διδακτορικο:
1. πρωτα τον καθηγητη π θεωρεις οτι μπορει να σε προωθησει/να κανεις καποια δημοσιευση μαζι του/σου αρεσει σαν ανθρωπος
2. το αντικειμενο στο οποιο θεωρεις οτι ειναι ΓΑΜΑΤΟ!
και αν δουλεψεις ολα θα ερθουν...
Για αμερικη δεν ξερω καθολου περα απο το γεγονος οτι οσοι πανε εχουν βαθμαρες και το κυριοτερο καθονται και κανουν φροντηστηρια για να περασουν καποιες γενικες εξετασεις που ζητανε GRE, Gmat κτλπ(και φυσικα και για αγγλικα toifel νομιζω αμερικη ieltς ευρωπη).
Αν εχεις υπ οψην σου καποιον καθηγητη κτλπ καλη επιλογη θα ηταν ενα μεταπτυχιακο(ξανθη) και μετα αντιστοιχα διδακτορικο εξω. Ετσι θα δουλεψεις μαζι του καιρο, θα κανεις και δημοσιευσεις λογικα θα γινει ευκολοτερο να πας εξω για διδακτορικο που θες...

Υ.Γ.1 το καλυτερο φορουμ να κανεις αυτες τις ερωτησεις θα ηταν το michanikos νομιζω για να εχεις και πιο σφαιρικες αποψεις....
Υ.Γ.2 να αναφερω απλα οτι γιατι σ βλεπω να λες μονο για εξω και καθολου για Ελλαδα ο παραγοντας ΚΟΣΤΟΣ ειναι ιδιαιτερα σημαντικος...

natasoula... έγραψε:Θεωρώ (από περιστατικά τρίτων) ότι είναι και ανάλογα την περίπτωση κάθε φορά...
Πάντως και λογικά να το δεις, αν κάνεις μια αίτηση κάπου κι έχεις μια τέλεια συστατική από έναν καθηγητή εδώ που τον ξέρουν, κατά κάποιο τρόπο σου λύνει τα χέρια...
Αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει για τέτοια πράγματα με τους καθηγητές μας στους ΗΜΜΥ ΔΠΘ :/

Επισης να τονισω οτι τελευταια τα πανεπιστημια δεν λενε συστατικες αλλα ζητανε απο τους εκαστοτε καθηγητες συγκεκριμενα για το αντισοτιχο πανεπιστημιο και μονο να απαντησουν σ ενα ερωτηματολογιο-συστατικη(κατι τετοιο).
και γω θεωρω οτι ο καθηγητης παιζει πολυ σημαντικο ρολο O0
Άβαταρ μέλους
alehunter
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1527
Εγγραφή: 24 Δεκ 2011, 01:33
Τοποθεσία: ακριβώς εκεί που θες να 'μαι
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες