Κινηματογράφος

Ταινίες που είδαμε, ταινίες που θα δούμε και πώς θα τις δούμε. Συζήτηση για την 7η τέχνη, το Home Cinema, προτάσεις και λύσεις.

Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 24 Ιαν 2008, 00:32

Να κάνω και εγώ ως συνήθως την αρχή σε ένα νέο topic σχετικά με ταινίες που παίζονται στο κινηματογράφο. Τελευταία φορά είδα την ταινία  "Michael Clayton" πολιτικό θρίλερ με τον George Clooney. Προσωπικά την βρήκα καλή ταινία αλλά σχετικά χαμηλών τόνων οπότε αν νυστάζετε καλύτερα να μην πάτε... Προτείνω βέβαια ανεπιφύλακτα το "American Gangster" με τον Denzel Washington σε όσους αρέσουν οι ταινίες που έχουν σχέση με νονούς, ναρκωτικά, διεφθαρμένους μπάτσους και δεν συμμαζεύεται...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό JoVou » 24 Ιαν 2008, 00:43

Εμένα αυτή η ταινία, μου θύμισε κάτι που είχα αποφασίσει από καιρό..και ύστερα το αθέτησα...ήταν να "μην ξαναπάω σε ταινία που δεν θα είναι δράσης ή comedy". Αυτό θ' αρχίσω να τηρώ και πάλι, προκειμένου να αποφύγω να περνώ 2 ώρες χωρίς να καταλαβαίνω και τπτ στο σινεμά...(σινεμά & τιβί, όχι κινηματογράφος και τηλεόραση...) ;D

Φύγαμε για John Rambo!!! 8)
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 24 Ιαν 2008, 00:54

Από ότι είδα και από τα trailers πολύ καλή ταινία πρέπει να είναι  "The Bucket List" με τους Τζακ Νίκολσον και Μόργκαν Φρίμαν πρέπει να έχει πολύ πλάκα. Βέβαια όπως είπε και παραπάνω ο Jοvou υπάρχει και τον John Rambo που προτάθηκε για 4 όσκαρ  (:P) και είναι για νύχτες μεγάλης κουλτούρας και ατελείωτων συζητήσεων σχετικά με το βαθύτερο νόημα της ταινίας.

Υ.Γ. Jovou δεν έχω τίποτα με σένα με τον Stallone τα έχω...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό kkalop » 24 Ιαν 2008, 11:59

To American Gangster κι εμένα μου άρεσε αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.
Πρόσφατα είδα και το The Bucket List ("η λίστα πριν τα τινάξουμε") και μπορώ να πω ότι καιρό είχα να δω μια τέτοια ταινία ... πολύ καλή !
Φυσικά κι εγώ βλέπω RAMBO και τέτοια αλλά κάπου κάπου πρέπει να βρίσκουμε νόημα και σε άλλα σενάρια (χωρίς το στοιχείο του αίματος και της "αμερικανιάς"...:P)
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό Strouth » 24 Ιαν 2008, 12:32

Φίλοι μου, δείτε το "Clerks": Cult κωμωδία του 1992, χιούμορ ανδροπαρέας για 90 λεπτά. Αν το δείτε και δε σκάσετε στα γέλια θα δέχομαι κάθε επικριτικό σχόλιο.
Πάρτε και ένα χαρτάκι να σημειώσετε τις ατέλειωτες ατάκες των δύο πρωταγωνιστών.
Strouth
 

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό FaNt0M » 24 Ιαν 2008, 14:48

Μεγάλη ταινία Strouth..
Ειδικά η σκηνή στην τουαλέτα!
Unione Sportiva Pro Vercelli
Άβαταρ μέλους
FaNt0M
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 20:14

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 25 Ιαν 2008, 09:22

kkalop έγραψε:Πρόσφατα είδα και το The Bucket List ("η λίστα πριν τα τινάξουμε") και μπορώ να πω ότι καιρό είχα να δω μια τέτοια ταινία ... πολύ καλή !

Συμφωνώ και εγώ με τον kkalop. Πραγματικά είναι μια καλογυρισμένη ταινία με αρκετό γέλιο, άφθονες ατάκες και μεγάλο νόημα για την ζωή και την φιλία. Είμαι τόσο σίγουρος ότι θα αρέσει στον καθένα που θα επιστρέψω τα λεφτά από το εισιτήριο σε κάποιον που θα πει το αντίθετο  :P ;). Όσο αναφορά τις ηθοποιίες δεν θα πω τίποτα...Respect οι τύποι δεν παίζονται και ειδικά ο Nickholson.
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 05 Φεβ 2008, 08:18

Vagoulas έγραψε:Υ.Γ. Jovou δεν έχω τίποτα με σένα με τον Stallone τα έχω...


Με ποιόν Σταλλόνε όμως? Το Sylvester η τον Τέλη?  ;D
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό JoVou » 05 Φεβ 2008, 17:02

fortsatos έγραψε:Με ποιόν Σταλλόνε όμως? Το Sylvester η τον Τέλη?  ;D

:D :DΔε το ξέρω το παλικάρι...ελπίζω να μην έχει κι αυτός όμως τόσα botox (ή όπως γράφεται τεσπα...)!!! ;D


Το Σάββατο παιδιά, 9 Φεβρουαρίου, στις 20:55μμ θα παίζει την ταινία "El Orfanato" (το Ορφανοτροφείο), στο γνωστό Κιν/φο της πόλης. Το εισιτήριο θα 'ναι μόνο για τη συγκεκριμένη προβολή (ΔΕΝ ξέρω καν αν θα υπάρξει κι άλλη) αυτή τη βραδιά 4 euro για όλους!

Άντε, επειδή μου είστε κουλτουριάρηδες...

Υ.Γ.: η ταινία είναι στα Ισπανικά, με ελληνικούς υπότιτλους φυσικά (μην πει κανείς ότι δε τον προειδοποίησα). Πάντως...είναι πιο ευχάριστα από τα γαλλικά... :)
Τελευταία επεξεργασία από James και 05 Φεβ 2008, 18:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό Vagoulas » 07 Φεβ 2008, 10:33

JoVou έγραψε: :D :DΔε το ξέρω το παλικάρι...ελπίζω να μην έχει κι αυτός όμως τόσα botox (ή όπως γράφεται τεσπα...)!!! ;D

Τελικά έψαξα και έμαθα για τον Τέλη Σταλόνε...Μεγάλος πρωταγωνιστής σε ταινίες "ροζ" περιεχομένου της δεκαετίας του '80. Τώρα δεν ξέρω άμα από θέμα ατάκας κόβει και ράβει όπως ο Γκουσγκούνης όποιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες ας πει δύο λογάκια...
Άβαταρ μέλους
Vagoulas
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 19:37
Τοποθεσία: Helsinki
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 07 Φεβ 2008, 18:47

Vagoulas έγραψε:Τελικά έψαξα και έμαθα για τον Τέλη Σταλόνε...Μεγάλος πρωταγωνιστής σε ταινίες "ροζ" περιεχομένου της δεκαετίας του '80. Τώρα δεν ξέρω άμα από θέμα ατάκας κόβει και ράβει όπως ο Γκουσγκούνης όποιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες ας πει δύο λογάκια...


Αντίπαλο δέος του Γκουσγκούνη και μέλος της Dream Team της αθάνατης ελληνικής τσόντας της δεκαετίας του '80 μαζί με Τίνα Σπάθη, Ζωρζ Τσαπέλα, Γουσγκούνη φυσικά, και άλλους. Τώρα όποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες ας ψάξει να δει αυτά! ;D ;D ;D
Η κυρία και ο μούτσος
Οι Punks τα κάνουν όλα
Τελευταία επεξεργασία από James και 07 Φεβ 2008, 19:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 08 Φεβ 2008, 02:28

Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό JoVou » 10 Φεβ 2008, 01:04

Παιδιά, όπως και σας πρότεινα..έτσι θα σας συμβουλέψω και τώρα...
Άν θέλετε ψιλο-θριλεράκι..."El Orfanato" και σίγουρα θα μείνετε ευχαριστημένοι!

Πολύ καλή σκηνοθεσία...εύκολο λεξιλόγιο (για τους ισπανομαθείς...). Παρότι ξεκινά σαν κάτι συνηθισμένο, ένα στοιχειωμένο σπίτι/σχολείο που ... νομίζεις θα σε ξενερώσει και θυμίζει αρκετά το "The Others"...καταλήγει με αρκετά έξυπνο σενάριο να σε κρατάει σε αγωνία και σκέψεις μέχρι και το τέλος.. (όταν μάλιστα γι' άλλη μια φορά δεν κατάλαβα τι παίχτηκε...όταν το δει κάποιος θα αντιληφθεί που αναφέρομαι).

Το προτείνω ανεπιφύλακτα για όσους δεν πάνε να δούνε το musical με τον Depp...όπου θα γίνει σίγουρα χαμός! ;)
Never Leave 4 Tomorrow ... What You can Finish up From Today!
Άβαταρ μέλους
JoVou
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 02:33
Τοποθεσία: Xanthi
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 10 Φεβ 2008, 02:39

Μια καλή κωμωδία που προτείνω είναι: Δείπνο Ηλιθίων. Γαλλική παραγωγή. Φοβερή ηλιθιότητα. Όχι σε στυλ: Ο ηλίθιος κι ο πανηλίθιος. Σκεφτείτε κάποιον σαν τον Ζεράρ ή τον Τζιμ, αλλά να κάνει πιο... πώς να το πω... σοφιστικέ ηλιθιότητες. Δε θέλω να πω άλλα να μη σας χαλάσω την έκπληξη.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Κινηματογράφος

Δημοσίευσηαπό megatron » 16 Ιούλ 2008, 17:43

Παιδιά, αν κάποιος έχει τρέλα με τα κόμικς ή ταινίες που βγαίνουν από κόμικς, προτείνω ανεπιφύλαχτα το καινούργιο Batman ή πιο σωστά το "The Dark Knight".Έχω δει 2 με 3 trailers και είναι φανταστικό!!Ειδικά για τα εφέ του...Μάλιστα, περιμένω με ανυπομονησία την πρεμιέρα, και θα σας πω τα σχόλιά μου..... :)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες