DVD cinemania....

Ταινίες που είδαμε, ταινίες που θα δούμε και πώς θα τις δούμε. Συζήτηση για την 7η τέχνη, το Home Cinema, προτάσεις και λύσεις.

DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 25 Ιαν 2008, 00:25

Έχω κόψει τις βόλτες στα DVDάδικα από τότε που κατάλαβα
πως για να δεις καλή ταινία πρέπει να πας συστημένος...

Συστημένα, πηγα και πήρα το V for Vendetta ας πούμε ή
το The fountain...

Όποιος έχει προτάσεις να τις ρίξει στο τραπέζι..

Οι δικές μου:

- V for Vendetta
- The fountain
- Παράνομη αδρεναλίνη
- Pan's Labyrinth
- It's all gone,Pete Tong
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό kormoranos » 02 Φεβ 2008, 00:14

Η καλύτερη ταινία που έχω δεί τελευταία είναι το Deathproof του Ταραντίνο. Αν σας αρέσει ο Ταραντίνο και οι παλιότερες ταινίες του (Pulp fiction, reservoir dogs, kill bill κτλ) την προτείνω ανεπιφύλακτα...

Απο κεί και πέρα, το American gangster μου άρεσε πολύ, όπως και η Βαβέλ ταινία του 2006 που την είδα πρόσφατα.

Επίσης είδα πρόσφατα μια παλιά κωμωδία το Big Lebowski. Πολύ γέλιο...
Άβαταρ μέλους
kormoranos
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 14 Ιαν 2008, 11:56

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 05 Φεβ 2008, 07:28

Ψάξτε και βρείτε το Τσίου... Πολύ γέλιο... Και το Fear and Loathing in Las Vegas... Johnny Depp όλα τα λεφτά! 

kormoranos έγραψε:Η καλύτερη ταινία που έχω δεί τελευταία είναι το Deathproof του Ταραντίνο. Αν σας αρέσει ο Ταραντίνο και οι παλιότερες ταινίες του (Pulp fiction, reservoir dogs, kill bill κτλ) την προτείνω ανεπιφύλακτα...


P.S. Αυτή τη μανία του Ταραντίνο να παίζει στις ταινίες που σκηνοθετεί ποτέ δεν την κατάλαβα... (βλέπε Pulp Fiction, Reservoir Dogs και Deathproof, αλλά και στα Grindhouse και Planet Terror του Rodriguez). Σα σκηνοθέτης έχει ταλέντο (και προσωπικά είναι από τους αγαπημένους μου) αλλά ηθοποιός???  ::) Γιατί?
Incarnated Solvent Abuse
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 06 Μάιος 2008, 20:50

fortsatos έγραψε:P.S. Αυτή τη μανία του Ταραντίνο να παίζει στις ταινίες που σκηνοθετεί ποτέ δεν την κατάλαβα... (βλέπε Pulp Fiction, Reservoir Dogs και Deathproof, αλλά και στα Grindhouse και Planet Terror του Rodriguez). Σα σκηνοθέτης έχει ταλέντο (και προσωπικά είναι από τους αγαπημένους μου) αλλά ηθοποιός???  ::) Γιατί?


Είναι το διαφορετικό touch που θα δώσει στην ταινία, πχ. δες το "Απ'το σούρουπο ως την αυγή" (from dusk till dawn).

Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να ακούσει προτάσεις για ταινίες, ας λέει πρώτα τι είδος προτιμάει και πάνω στο είδος αυτό να λέει και μια αντιπροσωπευτική ταινία που του άρεσε, ώστε να δίνει στοιχεία και στους υπόλοιπους στο τι να προτείνουν.

PS: Για τους λάτρεις του predator και των σπέσιαλ εφέ προτείνω το AVPR 2 (alien vs predator 2) ως την πιο πρόσφατη που είδα.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 10 Φεβ 2009, 00:29

Επειδή θα εκραγώ...Και δεν μπορώ με τίποτα να την βρώ στο google, θέλω να σας περιγράψω μια ταινία, ΜΠΑΣ και την ξέρει κανείς...κερασμένο shaker για τον νικητή στο my.
----
Είναι μια ταινία, που θυμίζει εποχή '50-'60 σε ένα χωριουδάκι, που η κυβέρνηση στέλνει κάτι μαυροφορεμένους agents για να την εκκενώσουν μιας και είναι στην πεδιάδα που θα πλημμυρίσει από το φράγμα που θέλει να φτιάξει η κυβέρνηση...
Ένα παιδάκι είναι ορφανό και άρρωστο στο νοσοκομείο του χωριού και τον προσέχει νομίζω μόνο μία νοσοκόμα. Το παιδάκι δεν είναι σε θέση να επιβιώσει ταξίδι οπότε η νοσοκόμα βρίσκεται σε δίλημμα.
Το παιδάκι έχει δύο πληγές στην πλάτη του που θυμίζουν κομμένα φτερά, όπως το ίδιο παραδέχεται και λέει πως είναι έκπτωτος άγγελος..
Πατέρας και γιος, 2 agents, αναλαμβάνουν διάφορα σπίτια. Ο πατέρας είναι στα πρόθυρα. Και ώρες ώρες νιώθει πως η ζωη τον εγκαταλείπει. Εκείνες τις στιγμές περά για δευτερόλεπτα στον άλλο κόσμο, όπου μια ομάδα αγγέλων (πολύ ιδιόμορφων όμως...χωρις λευκά ρουχα και φτερά..αλλά πιο πολύ σαν άνθρωποι...) έχει τον δικό της διάλογο για την πορεία του πατέρα καθώς και του μικρού παιδιού...
----
Τα χρώματα της ταινίας είναι μουντά και θυμίζουν λίγο Amelie, The Boy in the Striped Pyjamas, Pan's Labyrinth...

ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ! ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΣΕΒΕΝ! ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ! ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!! ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ;;;...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 10 Φεβ 2009, 01:22

http://www.imdb.com/title/tt0322659/

NORTHFORK!

Μετά από 1 χρόνο το βρήκα...Έλεος...Ταινιάρα όμως! Να την δείτε.

Το καλοκαίρι θα με κεράσω shaker. (μονος τα λεω μονος γελάω μονος πινω....)

Α!!!....α....α.....
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό jimar » 12 Φεβ 2009, 09:53

Ωραία ταινία... τη έχω δεί στην Τι-Βι... (κάπως περίεργοι δεν ήταν οι άγγελοι όμως; )
whatever

θα πρότεινα το "το τέλος της βίας" ή "a history of violence".
Once upon a time i was walking in the wild and i fell onto a tree...
People they say that it happens everyday and the tree just came to me...
Άβαταρ μέλους
jimar
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 17:52
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 12 Φεβ 2009, 13:03

Το τέλος της βίας μέτρια προς καλή θα έλεγα. Αν θέλετε κάτι που αξίζει είναι το The shawsank Redemption aka Ριτα Χειγουρθ - η τελευταλια έξοδος..
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό madhoney00 » 13 Φεβ 2009, 01:09

Παιδιά δείτε την ταινία του Ρένου Χαραλαμπίδη "ΦΤΗΝΑ ΤΣΙΓΑΡΑ"....... είναι απίστευτα καλή
http://www.youtube.com/watch?v=x9u24nyY ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=7_b0joA6nKI&NR=1
Άβαταρ μέλους
madhoney00
Jr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 01 Φεβ 2008, 00:44

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 27 Μαρ 2009, 15:54

Ταινία που θα σας καθηλώσει αρκετά... Μου την πρότεινε ο LovaBill (τα credits σε αυτόν).

The Man from Earth

Λίγα λόγια για την ταινία:
Ο πρωταγωνιστής (John) ετοιμάζεται να εγκαταλείψει την τωρινή του κατοικία και να μετακομίσει κάπου αλλού. Οι φίλοι του το μαθαίνουν και έρχονται να τον χαιρετίσουν για μια τελευταία φορά. Μιας και ποτέ δεν ανακοίνωσε το λόγο που θέλει να φύγει, είναι όλοι πραγματικά περίεργοι να μάθουν το γιατί. Το όλο σκηνικό εκτυλίσσεται στο σαλόνι του σπιτιού του John, όπου όλοι είναι μαζεμένοι μπροστά στο τζάκι.

Δε θέλω να πω παραπάνω γιατί θα σας χαλάσω το μυστήριο.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό kkalop » 27 Μαρ 2009, 16:04

Εγώ πάλι τη συγκεκριμένη ταινία τη λέω καμένη...όχι και να με καθηλώσει :P

Μου θύμισε ελληνικές σειρές πριν καμιά 10ρια χρόνια που όλα τα σκηνικά ήταν σε ένα σπίτι ή σαλόνι ..αλλά γούστα είναι αυτά !
Άβαταρ μέλους
kkalop
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008, 17:48
Τοποθεσία: Λαμία
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 27 Μαρ 2009, 16:12

kkalop έγραψε:Εγώ πάλι τη συγκεκριμένη ταινία τη λέω καμένη...όχι και να με καθηλώσει :P

Μου θύμισε ελληνικές σειρές πριν καμιά 10ρια χρόνια που όλα τα σκηνικά ήταν σε ένα σπίτι ή σαλόνι ..αλλά γούστα είναι αυτά !

Δε με ενδιέφερε τόσο το σκηνικό όσο η ίδια η ιστορία :Ρ
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: DVD cinemania....

Δημοσίευσηαπό Stokos » 31 Μαρ 2009, 22:34

Stokos
 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες