Ταινίες Must See

Ταινίες που είδαμε, ταινίες που θα δούμε και πώς θα τις δούμε. Συζήτηση για την 7η τέχνη, το Home Cinema, προτάσεις και λύσεις.

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό Kevin » 30 Οκτ 2008, 12:55

Ωραιο αυτο ναι! Εχουμε και αυτους τους ωραιους προτζεκτορες τωρα! Λετε να σηκωνουν HD? (λεω εγω τωρα)
Kevin
 

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 30 Οκτ 2008, 13:04

Ο εξοπλισμός σίγουρα υπάρχει. Ο σύλλογος (η ομάδα, τέλος πάντων τι ήταν) BBmovies δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Αλλά ακόμα κι αν ξεκινούσαμε κάτι εμείς, θα πρέπει να διευθετηθούν και ορισμένα θέματα όπως copyright των ταινιών και άδειες προβολής.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό Stokos » 10 Δεκ 2008, 17:40

Όποιος δεν έχει δει αυτή τη ταινία δεν έχει ολοκληρωθεί ως άνθρωπος.
Stokos
 

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό axristos » 10 Δεκ 2008, 18:24

χαχαχααχαχ!φαινεται εντελως must see!
axristos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 15 Ιαν 2008, 22:46

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό macJohn » 08 Μάιος 2009, 08:13

"Detroit Rock City"

Four members of a high school band called Mystery do everything they can to attend a KISS concert in Detroit. In order to make it to the show they must steal, cheat, strip, deal with an anti-rock mom and generally do whatever it takes to see the band that has inspired them to be musicians.

Πηγή imdb


Μεγάλος φαν της ταινίας είναι και ο Jeremiah Fortsatos. O0
Άβαταρ μέλους
macJohn
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 23:52
Τοποθεσία: Cambridge, MA, U.S.A.
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό fortsatos » 08 Μάιος 2009, 17:23

macJohn έγραψε:"Detroit Rock City"

Four members of a high school band called Mystery do everything they can to attend a KISS concert in Detroit. In order to make it to the show they must steal, cheat, strip, deal with an anti-rock mom and generally do whatever it takes to see the band that has inspired them to be musicians.

Πηγή imdb


Μεγάλος φαν της ταινίας είναι και ο Jeremiah Fortsatos. O0


:D :D :D Όπως και ο Chongo MacJohn... ;D ;D ;D
Άβαταρ μέλους
fortsatos
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 17 Ιαν 2008, 17:48

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό Maraz » 13 Ιουν 2009, 02:19

Παίδες όλοι είστε σωστοί αλλά για να μην ξεχνιόμαστε:
1) FightClub
2) 12 monkeys
3) Revolver
4) Blade runner
5) Spy game
6) 3 days of condor
7) Bucket list
8) Seven
9) Leon
10) The Salton sea
11) 9th Gate
12) Heat
13) Swashank redemption
14) Collateral
15) Snatch
και όποιος δει αυτές έχει και άλλες...;-P
Τελευταία επεξεργασία από JimMichael και 13 Ιουν 2009, 15:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπή λατινικών χαρακτήρων σε ελληνικούς
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό KakashiMorph » 02 Ιούλ 2009, 11:00

Γιατί κανένας δεν ανέφερε επικά αριστουργήματα όπως τα lord of the rings και τα star wars? ( Αν και δεν πιστεύω πως υπάρχει πέτρα που να μην τα ξέρει κι έχει δει... Εκτός ίσως από τη μάνα μου..)
Υπάρχουν και ταινίες που πρέπει να τις δούμε απλά γιατί είναι cult classics, όπως η Barbarella.
Να προσθέσω κι εγώ μερικές στη λίστα.. Nosferatu του Murnau, the shawshank redemption, the Schindler's list, Rear Window ( οτιδήποτε τοu Hitchcock, λατρεύω το Vertigo επίσης ), the Usual Suspects, Psycho, American History X...
Και (last but not least) the Dark Knight. Ο πιο αξεπέραστος Joker που θα υπάρξει ποτέ.
I am just a scarecrow form. What you feel, I become.
Άβαταρ μέλους
KakashiMorph
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 14:58
Τοποθεσία: Εστίες, με τα φίδια...
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό Maraz » 06 Ιούλ 2009, 01:30

Hackers 2 : Takedown ( Mitnick)
Hackers 3 : Antitrust
Ταινίες αυστήρα για ΗΜΜΥ και μόνο... χε χε χε
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maraz
Sr. Member
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 20:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 09 Ιούλ 2009, 16:11

The Shawshank Redemption
Perfume: The Story of a Murderer
Donnie Darko
Wall-E

Και τα απίστευτα κινούμενα του Miyazaki (τα καλύτερα jap. animation που έχουν βγει ποτέ)
Nausicaä of the Valley of the Wind, 1984 film
Princess Mononoke, 1997 film (το αγαπημένο μου)
Spirited Away, 2001 film (winner, Academy Award for Best Animated Feature, 2002)
Howl's Moving Castle, 2004 (nominee, Academy Award for Best Animated Feature, 2005)
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό grvoodoo » 02 Νοέμ 2009, 09:01

1) Cube
2) Lock,Stock And Two Smoking Barells
3) Full Metal Jacket
4) Nueve Reinas
5) Tropa De Elite
6) The Butterfly Effect
grvoodoo
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 02 Σεπ 2008, 16:30

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό iagros » 02 Νοέμ 2009, 11:48

Πρόταση μου το A Bronx tale σκηνοθεσία και σε δεύτερο ρόλο De Niro, την έχω δει μόνο 20 φορές...
Άβαταρ μέλους
iagros
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008, 23:16

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό yin » 26 Νοέμ 2009, 11:33

Προχθές είδα για τρίτη ή τέταρτη φορά, δεν θυμάμαι και καλά, την ταινία Spiderman.
Αυτή τη φορά όμως την είδα από την αρχή, γιατί όλες τις προηγούμενες ήταν από την τηλεόραση
και ουσιαστικά είχα δει μόνον τμήματα της ταινίας.

Μπορώ να πω ότι είναι ίσως από τις πιο πετυχημένες μεταφορές κόμιξ στη μεγάλη οθόνη.
Ίσως βέβαια και ο πράος χαρακτήρας του συγκεκριμένου ηθοποιού να έπαιξε τον ρόλο του.

Το κόμιξ δεν ήταν και από τα αγαπημένα μου διότι ανήκει στην κατηγορία των κόμιξ με απότομες γραμμές
και αρκετό μαύρο χρώμα τα οποία δεν ξεκουράζουν. Προτιμώ το παλιό μίκυ μάους με τις στρογγυλεμένες
ήπιες γραμμές ή ακόμα καλύτερα τη μικρή Λουλού με τον Τάμπυ. Έτσι, ήμουν προκατειλημμένη και για την ταινία.

Για να αποδειχθεί, για άλλη μια φορά, ότι η προκατάληψη είναι πολύ εσφαλμένη. Η ταινία είναι εξαιρετική.
Ένας έφηβος, μικρός εν δυνάμει επιστήμονας, πράου χαρακτήρα, που σε γενικές γραμμές τον κοροϊδεύουν όλοι,
σε μια εκπαιδευτική εκδρομή δέχεται το τσίμπημα μιας γενετικά μεταλλαγμένης αραχνίτσας. Αυτό ήταν
το στοιχείο που μου έλειπε. Μεταμορφώνεται τότε σε έναν υπέρ-ήρωα ο οποίος αποφασίζει μετά και την άδικη
απώλεια του θείου του να χρησιμοποιήσει τις δυνάμεις του για καλό σκοπό και όχι φυσικά για να εκδικηθεί
για τη συμπεριφορά των συμμαθητών του ή για να κάνει άσκοπη και ανώφελη επίδειξη δυνάμεων.

Βασική ατάκα του έργου (πιθανότατα κοινότυπη αλλά πάντως εντυπωσιακή πάντα)
"Με τη μεγάλη δύναμη έρχεται και μεγάλη ευθύνη".

ΥΓ. Για όσους κυκλοφορούν εις τας εξοχάς, δεδομένου ότι δεν γνωρίζω εδώ να έχουμε κανένα μουσείο ή ίδρυμα
φυσικής ιστορίας με ζώντες οργανισμούς, συνιστώ να προσέχουν με ποια ζωάκια-ζωύφια έρχονται σε επαφή διότι
δεν μπορεί να ξέρει κανείς τι δυνάμεις μπορεί να αποκτήσει και σε τι μπορεί να μεταλλαχτεί. Ίσως και για αυτό να
γίνονταν συχνά-πυκνά απεντομώσεις στα εργαστήρια. ":)"

Νικολίτσα Γιαννοπούλου
yin
 

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό patirgerasimos » 26 Νοέμ 2009, 13:41

Tώρα τελευταία παρατηρείται στροφή του hollywood στη μεταφορά κόμικ στη μεγάλη οθόνη. Παραγωγές της πλάκας, γιατί ούτε ηθοποιία της προκοπής βλέπεις, ούτε σκηνοθεσία, ούτε σενάριο ( έτοιμο πράμα και αυτό παραποιημένο αρκετες φορες). Το μόνο που προσφέρουν αυτές οι ταινίες και εκεί βασίζονται είναι τα ειδικά εφέ....

Πάντως εγώ είδα μια καταπληκτική ταινία σε σκηνοθεσία Woody Allen, λέγεται Whatever works.
δείτε ένα trailer http://www.youtube.com/watch?v=7vvDhtfil3U
Άβαταρ μέλους
patirgerasimos
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: 09 Απρ 2008, 20:02
Τοποθεσία: Μονή Εσφιγμένου

Re: Ταινίες Must See

Δημοσίευσηαπό yin » 20 Δεκ 2009, 21:09

Συμφωνώ απολύτως. Ιδίως με τα ειδικά εφέ. Χαρακτηριστική ταινία: Αρμαγεδών. Σε μεγάλη οθόνη και αίθουσα με καλό σύστημα ήχου όπου στο τέλος έβγαινες παραζαλισμένος από τον καταιγισμό των εικόνων και του ήχου. Ήταν όμως ένα υπολογιστικό επίτευγμα. Και ως τέτοιο άξιο θαυμασμού.

Ταινία που προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους αγαπούν τα ασπρόμαυρα φιλμς: "Μια υπέροχη ζωή" (It's a wonderful life) του Φρανκ Κάπρα του 1946 (διάρκεια 125 λεπτά) με την ανεπανάληπτη ερμηνεία του Τζέϊμς Στιουάρτ (James Stewart) αλλά και όλου γενικά του κάστινγκ.

Είναι κατάλληλη για όλες τις εποχές αλλά τα τελευταία 17 χρόνια τη βλέπω κάθε Χριστούγεννα. Η ταινία καταδεικνύει το πόσο σημαντική είναι η ασημαντότητα ενός ανθρώπου στη ζωή πάρα πολλών άλλων που βρίσκονται στο κοινωνικό του περιβάλλον και πώς ένας άνθρωπος θυσιάζει τα προσωπικά του θέλω προς όφελος άλλων συνανθρώπων του, που τον εκτιμούν και τους εκτιμά.

Νικολίτσα Γιαννοπούλου
yin
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron