Διάστημα

Επιστημονικά νέα σχετικά με την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και όχι μόνο ...

Re: Διαστημα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 19 Νοέμ 2008, 06:19

Απίστευτες πληροφορίες...
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Νοέμ 2008, 02:10

Από το ραντάρ του δορυφόρου Mars Reconnaissance Orbiter της NASA έγιναν ορατοί παγετώνες, κρυμμένοι κάτω από κορυφογραμμές και απότομους βράχους, που βρίσκονται στην επιφάνεια του πλανήτη Άρη. Όπως φαίνεται στην δεξιά εικόνα, σήμερα οι πάγοι έχουν σκεπαστεί με χώμα και πέτρες. Στην αριστερή πλευρά φαίνεται πώς ήταν η περιοχή πριν σκεπαστεί με φερτά υλικά.

Η πληροφορία αυτή έρχεται να προστεθεί στις παλιότερες ανακαλύψεις περί τεραστίων θαλασσών που κάλυπταν παλιότερα μεγάλες εκτάσεις του Άρη.
Σύμφωνα με την τωρινή ανακάλυψη, λέγεται ότι ο όγκος των παγετώνων υπολογίζεται γύρω στα 20.000 κυβικάχιλιόμετρα, δηλαδή νερό που μπορεί να καλύψει ολόκληρο τον πλανήτη με ένα πάχος στρώματος 20 εκατοστών.
Οι παγετώνες υπολογίζονται σε εκατοντάδες, πάχους ενός χιλιομέτρου, και ανακαλύφθηκαν σε διάφορες περιοχές του πλανήτη Άρη, κάτω από ένα λεπτό βραχώδες στρώμα, ανάμεσα τους και η περιοχή “Ελλάς” στο νότιο ημισφαίριο.
Πάντως για τους επιστήμονες η ανακάλυψη αυτή είναι ιδιαίτερη χρήσιμη, διότι τα αποθέματα νερού μπορούν να χρησιμεύσουν για τις επανδρωμένες αποστολές είτε ως πόσιμο νερό είτε για παραγωγή καυσίμου.

Σύμφωνα με τον καθηγητή γεωφυσικής του Πανεπιστημίου του Τέξας και επικεφαλής της έρευνας Τζον Χολτ “αν στο μέλλον πρόκειται να στήσουμε μια βάση στο διάστημα, θα το κάνουμε μόνο δίπλα σε μια πηγή νερού, η οποία μπορεί να φανεί χρήσιμη για την κάλυψη πολλών αναγκών μας. Η περιοχή αυτή, μάλιστα, μπορεί να χρησιμεύσει για αυτό τον σκοπό”.

Πηγή: cosmo.gr
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 24 Νοέμ 2008, 03:22

ωραίο πόστ megatron!
μακαρι να ειχα την χορηγία να έριχνα βομβες στον κρυμμένο παγετώνα που βρίσκεται πιο κοντά στον ισημερινό! να δημιουργούσα έτσι μια λίμνη και σιγά σιγά να μπορέσει να αναπτυχθεί το περιβάλλον! Τεράστιοι ηλεκτρολύτες να κάνουν ηλεκτρόλυση του νερού,το οξυγόνο να διοχετεύται στην ατμόσφαιρα έτσι ώστε να γίνει η περιοχή κατοικίσημη και το υδρογόνο να καίγεται σε μεγάλους καυστήρες το βράδυ διατηρόντας έτσι τη θερμοκρασία σταθερή!
Ξέρω ξέρω, να πάω για ύπνο γιατί ξεκίνησα να βλέπω όνειρα στον ξύπνιο μου! :D
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 24 Νοέμ 2008, 03:56

Terraforming!!! Starchild, γουστάρωωωωωωωωω

http://en.wikipedia.org/wiki/Terraforming
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Νοέμ 2008, 13:22

Εντάξει παιδιά, έχω έναν θείο στην Αμερική με πολλές πλάκες χρυσού στη Wall Street...Θα τον ψησω να μας δώσει κανα φραγκο
να στείλουμε μια αποστολή στον Άρη του στυλ Αρμαγεδδών και να να ρίξουμε τις βόμβες μας.....
Με μια προυπόθεση όμως....Ο πλανήτης θα γίνει δικός μας!!!! It's time for...Terraforming!!!! O0
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 24 Νοέμ 2008, 13:42

Terraforming! και τα μυαλά στον Άρη!
Και η Ευρώπη πάντα μου ήταν στο μυαλό αντίθετα με την Αφροδίτη!!

Να μαζευτουμε μια μέρα όλοι οι αστροκαμένοι. Έχει κανείς σας τηλεσκόπιο στη Ξάνθη?
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Νοέμ 2008, 13:50

starchild έγραψε:Να μαζευτουμε μια μέρα όλοι οι αστροκαμένοι. Έχει κανείς σας τηλεσκόπιο στη Ξάνθη?


Πραγματικά, θα ήταν καλή φάση να μαζευτούμε ολοι οι αστροκαμμένοι (καμμένοι με το Διάστημα + καμμένοςι Ηλεκτρόλογοι Ξάνθης,
θα γίνει φοβερός πανικός)!!! Αλλά το βλέπω χλωμό να έχει κάποιος εδώ πέρα κανα τηλεσκόπιο.... ::)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 24 Νοέμ 2008, 14:01

Κατά τη σχολική μου περίοδο ήμουν πραγματικά καμμένος.
Έχω αναρτήσει μερικές φωτογραφίες μου στη σελίδα μου.
Enjoy
http://utopia.duth.gr/~mb7596
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Νοέμ 2008, 14:10

Πες μας τωρα ότι είχες πάρει μέρος και στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς Αστρονομίας.....Σε κόβω χαλαρά..
Και το τηλεσκόπιο στις φωτογραφίες της σελίδας σου, δικός σου είναι??? Αν ναι, τότε γιατί δεν το έχεις εδω περα?
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 24 Νοέμ 2008, 14:45

Μέρος στους Πανελλήνιους διαγωνισμούς αστρονομίας δυστυχώς δεν έχω λάβει γιατί είμαι από Κύπρο.
Το δικό μου τηλεσκόπιο είναι το διοπτρικό στις φωτογραφίες, εκείνο το λεπτό πορτοκαλί. Και ο λόγος που δεν το έχω στη Ξάνθη είναι γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου στο αεροδρόμιο και στα κτέλ αγκαλιά με ένα τρίποδα και ένα σωλήνα... Άσχετα ότι όσο πάει απογοητεύομαι κοιτώντας μέσα του. Μακάρι να είχα μερικές χιλιάδες ευροπουλλάκια να πάρω κανα 12ιντζο!
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 28 Νοέμ 2008, 17:55

Για όσους ρίχνουν και καμιά ματιά "πάνω" κοιτάξτε αυτές τις μέρες δυτικά, από τη δύση του ήλιου μέχρι τις 20:30-21:00.
Ο Δίας και η Αφροδίτη βρίσκονται "κοντά". Κάποιος με φωτογραφική SLR ή με τηλεσκόπιο μικρού εστιακού λόγου θα μπορεί να απολαύσει ωραίο θέαμα.
Εμείς προς το παρόν μένουμε με το γυμνό μας μάτι.
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό Script » 30 Νοέμ 2008, 12:03

ναι ρε φαίνονται πολύ έντονα!! Ρε πόσο κοστίζει ένα τηλεσκόπιο? Ακόμα και τα φτηνά πρέπει να είναι πανάκριβα ε?
Script
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Σεπ 2008, 18:34

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 01 Δεκ 2008, 11:42

με κανα 200ευρο παιρνεις ενα πολύ καλό τηλεσκόπιο με το οποίο θα δεις πάρα πολλά και θα σου ανοιχτει η όρεξη!
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό starchild » 01 Δεκ 2008, 18:06

Πολυ ομορφος και γραφικος ο ουρανος αποψε (αν εξαιρέσεις τη μερική νεφοκάλυψη).
Σελήνη-Αφροδίτη-Δίας πλάι πλάι
Τρεχάτε φωτογράφοι!

Take a look to the sky just before you die,
It's the last time you will!
Άβαταρ μέλους
starchild
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 21 Μάιος 2008, 01:30

Re: Διάστημα

Δημοσίευσηαπό megatron » 01 Δεκ 2008, 18:41

Πράγματι, ήμουν στη σχολή μας πριν από λίγο, και ήταν φανταστικό θέαμα!! Πραγματικά ο ουρανός απόψε τα σπάει...Τρέξτε να το απολαύσετε!!!
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες