Υγραέριο αντί βενζίνης

Επιστημονικά νέα σχετικά με την επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και όχι μόνο ...

Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό LoVaBiLL » 15 Ιουν 2010, 23:58

Με την τιμή της αμόλυβδης να παραμένει πάνω από ένα ευρώ το λίτρο, οι οδηγοί ψάχνουν άλλους “εναλλακτικούς” τρόπους για να κινηθούν. Ένας απ’ αυτούς είναι η υγραεριοκίνηση.

Εικόνα
Το υγραέριο, ίσως είναι η απάντηση, στην ακριβή βενζίνη. Είναι φθηνότερο από την αμόλυβδη και πολύ πιο φιλικό, προς το περιβάλλον. Παράλληλα, η συντήρηση του αυτοκινήτου είναι φθηνότερη και πιο φιλικό προς το περιβάλλον σε σχέση με την βενζίνη αλλά και το πετρέλαιο.

Αυτοκίνητο που καιει υγραέριο, εκπέμπει λιγότερο – τουλάχιστον κατά μια μονάδα – διοξείδιο του άνθρακα, απ’ ότι θα εξέπεμπε με βενζίνη. Η μετατροπή ενός αυτοκινήτου για να λειτουργεί με υγραέριο, δεν διαρκεί περισσότερο από 6 ώρες.

Μπορεί μάλιστα να φοβίζει πολλούς οδηγούς, είναι όμως ασφαλέστερη ακόμη κι από ένα ντεπόζιτο βενζίνης. Κι όμως στη χώρας μας, ελάχιστοι οδηγοί γνωρίζουν τα οφέλη, της υγραεριοκίνησης.

Στην Ιταλία 1.700.000 αυτοκίνητα καινε υγραέριο ενώ στην Ελλάδα δεν ξεπερνούν τα 9.000.

Ωστόσο, όπως επισήμανε, μιλώντας στο ΣΚΑΪ ο πρόεδρος της Ένωσης Πρατηριούχων Υγραεριοκίνητων Αυτοκινήτων Δημήτρης Λαγός “στην Ευρώπη δίδονται κίνητρα για τη χρήση του υγραερίου, κάτι που δεν γίνεται στην Ελλάδα”.

http://kala-nea.gr/?p=2534#ixzz0qxfdlf1b


Δεν το ήξερα μέχρι πριν λίγο... Μειονεκτήματα δεν έχει; Έχει κανείς εμπειρία;
Άβαταρ μέλους
LoVaBiLL
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 01:18

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό JimMichael » 16 Ιουν 2010, 00:50

Εγώ θυμάμαι πως κάποτε αυτό ήταν παράνομο να το κάνεις στα αυτοκίνητα κι αν σε έπιαναν είχε πρόστιμο τσουχτερό.
Φίλοι και χρήμα, νερό και λάδι.
Άβαταρ μέλους
JimMichael
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 833
Εγγραφή: 12 Ιαν 2008, 00:20
Τοποθεσία: Athens
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό megatron » 19 Απρ 2012, 20:30

LoVaBiLL έγραψε:Με την τιμή της αμόλυβδης να παραμένει πάνω από ένα ευρώ το λίτρο, οι οδηγοί ψάχνουν άλλους “εναλλακτικούς” τρόπους για να κινηθούν. Ένας απ’ αυτούς είναι η υγραεριοκίνηση...

Δεν το ήξερα μέχρι πριν λίγο... Μειονεκτήματα δεν έχει; Έχει κανείς εμπειρία;


Από ότι έχω ακούσει από άνθρωπο που ασχολείται με μηχανολογία αυτοκινήτου αλλά και από Μηχανολόγο Μηχανικό, ότι δεν ξέρουμε μετά από μερικά χρόνια τις φθορές θα έχουν προκύψει στους κινητήρες από τις πιέσεις των αερίων της καύσης του υγραερίου στα μέταλλα των κινητήρων. Εφόσον οι κινητήρες των αυτοκινήτων που παίρνουν βενζίνη ή πετρέλαιο κίνησης, είναι κατασκευασμένοι με προδιαγραφές για βενζίνη ή αντίστοιχα για πετρέλαιο, δεν μπορούμε εμείς στα ξαφνικά να τους βάλουμε άλλο καύσιμο.
Εκτός φυσικά εάν πάρουμε από τον κατασκευαστή έτοιμο υγραεριοκίνητο αυτοκίνητο ή πάλι η εκάστοτε αντιπροσωπεία να έχει την πιστοποίηση και την εξουσιοδότηση από την κατασκευάστρια εταιρία για μετατροπή σε υγραέριο.
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό brera » 19 Απρ 2012, 23:22

Υπάρχουν και οι αντιπροσωπείες που κάνουν πλέον μετατροπή σε υγραέριο. Από τη μικρή εμπειρία που έχω πιστεύω ότι δεν αξίζει γιατί μπορεί να σου εμφανίσει από μικρά χαζοπροβλήματα έως πολύ σοβαρότερα.
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό george_ti » 20 Απρ 2012, 08:49

εξαρτάται από τα χιλιόμετρα που κάνεις, η οικονομία σε ευρώ είναι σημαντική.
Στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν περισσότερα χρόνια από ότι στην Ελλάδα. Έγω έχω υγραέριο εδώ και ένα χρόνο, με σωστή χρήση δεν υπάρχουν προβλήματα.
george_ti
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 10:54
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Alfista » 23 Απρ 2012, 22:04

Απο τη πείρα που είχα στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Ιταλία, τα αυτοκίνητα που κυκλοφορουσαν με LPG το είχαν από την "μάνα" τους, λίγοι πήγαιναν για μετατροπή συμβατικού αυτοκινήτου σε υγραεριοκίνητο.
Τώρα στην Ελλάδα έχω φίλο που πήρε τον κινητήρα της Alfa 147 στο χέρι μετα από 3 χρόνια υγραεριοκίνησης. Ενώ πρόσφατα φίλος είχε σοβαρά προβλήματα με τον κiνητηρα σε MAZDA 3. Στατιστικά αρχίζει να σου βγάζει ο κινητηρας πρόβλημα μετά τα 2 με 3 χρονια χρήσης υγραεριοκίνησης, οπότε αν το αυτοκινητό σου ειναι λιγάκι παλιό (λεμε τωρα π.χ. δεκαετίας) και τα εχει "φαει τα ψωμιά του" τοτε ΝΑΙ συμφέρει η υγραερικήνηση.
Παντως αν έπαιρνα τωρα αυτοκίνητο θα κοιτουσα σοβαρα για πετρελαιοκίνητο. Λιγοτερη συντηρηση περισσοτερα χιλιομετρα.
Και κάνω πολλά χιλιόμετραααααααααα... ;D

Υ.Γ. Σκεφτομαι, να βάλω στο δικό μου που τα εχει φάει τα ψωμιά του, υδρογονοκίνηση ( κοινώς απιονισμένο νερό και βενζίνη) Είδα Μερσεντες Α140 να κανει το Ξανθη - Αλεξανδρουπολη με 18 ευρώπουλα με επιστροφή, μιλάμε για 200 χλμ περίπου. Γνωρίζει κανεις κάτι γι αυτό?
Άβαταρ μέλους
Alfista
Newbie
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 19:21

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό brera » 24 Απρ 2012, 10:01

Πρώτη φορά το ακούω. :)
Alfa Romeo is love and passion...
Senza cuore saremmo solo macchine!!
Άβαταρ μέλους
brera
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1327
Εγγραφή: 05 Φεβ 2008, 18:30
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό megatron » 24 Απρ 2012, 13:07

Alfista έγραψε: Στατιστικά αρχίζει να σου βγάζει ο κινητηρας πρόβλημα μετά τα 2 με 3 χρονια χρήσης υγραεριοκίνησης, οπότε αν το αυτοκινητό σου ειναι λιγάκι παλιό (λεμε τωρα π.χ. δεκαετίας) και τα εχει "φαει τα ψωμιά του" τοτε ΝΑΙ συμφέρει η υγραερικήνηση.
Παντως αν έπαιρνα τωρα αυτοκίνητο θα κοιτουσα σοβαρα για πετρελαιοκίνητο. Λιγοτερη συντηρηση περισσοτερα χιλιομετρα.
Και κάνω πολλά χιλιόμετραααααααααα... ;D


Με αυτά που έχω ακούσει, συμφωνώ απόλυτα! ;)

Alfista έγραψε:Υ.Γ. Σκεφτομαι, να βάλω στο δικό μου που τα εχει φάει τα ψωμιά του, υδρογονοκίνηση ( κοινώς απιονισμένο νερό και βενζίνη) Είδα Μερσεντες Α140 να κανει το Ξανθη - Αλεξανδρουπολη με 18 ευρώπουλα με επιστροφή, μιλάμε για 200 χλμ περίπου. Γνωρίζει κανεις κάτι γι αυτό?


Ναι, το έχω διαβάσει. Εϊναι ένα σύστημα που μετατρέπει το νερό (οποιδήποτε νερό, βρύσης, βροχής, από πηγάδι κλπ, αλλά το νερό το απιονισμένο είναι το καταλληλότερο καθώς δεν αφήνει άλατα στα ηλεκτρόδια). Μετατρέπει λοιπόν το νερό (Η2Ο) σε υδρογόνο και οξυγόνο με την πολύ γνωστή εδώ και πολλά χρόνια μέθοδο της ηλεκτρόλυσης! Απλά η συσκευή αυτή, τοποθετείται στον κινητήρα, συνδέεται με τους πόλους της μπαταρίας (η ηλεκτρόλυση θέλει 2 ηλεκτρόδια άνοδο και κάθοδο), και έχουμε την παραγωγή καθαρότατου υδρογόνου. (το υπόλοιπο οξυγόνο το αφήνουμε να φύγει στην ατμόσφαιρα).
Το υδρογόνο με την σειρά του μέσω ένός σωλήνα, διοχετεύεται μέσα στον κύλιδρο όπου αναμιγνύεται με τα άλλα αέρια της καύσης του εκάστοτε καυσίμου (ναι!μπορείς να το τοποθετήσεις είτε σε βενζινοκινητήρα είτε σε diesel είτε ακόμη και σε LPG!).
Το πλεονέκτημα της όλης υπόθεσης είναι ότι το υδρογόνο ουσιαστικά προσθέτει οκτάνια στο καύσιμο, οπότε έχουμε και περισσότερες επιδόσεις!

Γενικά, έχουμε αύξηση ροπής, αύξηση ιπποδύναμης, μείωση του θορύβου του κινητήρα, λιγότερους ρύπους και τόσο στον κινητήρα (άρα μειώνονται και τα service?) όσο και στο περιβάλλον και πολλά άλλα! Γενικά έχω διαβάσει με 500ml απιονισμένο νερό βγάζεις 15000 km και γενικά η τιμή εγκαταστάσης ξεκινά από 300 ευρώ.

Δείτε το παίδες.... ;)
Άβαταρ μέλους
megatron
Hero Member
 
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 08 Απρ 2008, 17:46
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Όχι

Re: Υγραέριο αντί βενζίνης

Δημοσίευσηαπό blackbird » 24 Απρ 2012, 13:59

Without Heart We Would Be Mere Machines
Alfa Romeo
Άβαταρ μέλους
blackbird
Full Member
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 16 Οκτ 2010, 01:51
Φοιτητής ΗΜΜΥ: Ναι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες